Povežimo se

Vrt

Maćuhice u vrtu

Ako ste i ove godine na svom balkonu ili u vrtu odlučili zasaditi maćuhice, prilikom kupnje birajte sadnice sa velikim zelenim listovima i s mnogo pupova, možda tek s ponekim rascvjetalim cvijetom.

Maćuhice su dvogodišnje biljke, koje će cvjetne gredice i tegle na terasama uljepšati u jesen, kada ocvatu ljetne cvjetne vrste. Njezin se životni vijek odvija tijekom dviju kalendarskih godina. Iako se sadi i u proljeće, maćuhicu je najbolje je saditi u jesen, kada je zemlja topla. Tada će se najbolje pripremiti za zimu, kako bi u proljeće bila bujna i puna cvjetova.

Najčešće se sadi u vrtovima, na gredicama i u visećim posudama na balkonima i terasama. Cvijet maćuhice čini pet baršunastih latica koje se preklapaju, a različitih su boja i veličina – od pola pa do čak 8 centimetara promjera. Paleta boja cvjetova vrlo je široka: od jednobojnih, bijelih, žutih, purpurnih, plavih, tamno ljubičastih, ružičastih i crvenih, do višebojnih u svim kombinacijama.

Maćuhice Dom2

Maćuhice su bliske srodnice ljubičica, iz roda Viola, a nastale su križanjem više divljih vrsta. Čine lijep jesenji ukras vrta, kamenjara ili cvjetnjaka, ali i doma, ako su zasađene u teglama. Vrlo su otporne na hladnoću i niske temperature, stoga će vrtu dati poseban čar i tijekom zime. Pravo iznenađenje čeka vas u proljeće, kad se otopi snijeg, a tada će maćuhice zasađene u jesen biti ljepše, bogatije i krupnijeg cvijeta od onih zasađenih u proljeće.

Upute za sadnju

 Maćuhice dobro uspijevaju na gotovo svakom tipu vrtnog tla, koje prije sadnje treba dobro razrahliti i po potrebi prihraniti. Sade se na razmaku od 20-30 cm na osunčana mjesta, no dobro uspijevaju i na djelomično sjenovitim mjestima gdje će narasti do visine od 10 do 20 cm, ovisno o sorti. Nakon sadnje, u sušnom razdoblju potrebno ih je zaliti, dok prihranjivanje nije potrebno.

Maćuhice Dom2

U vrijeme cvatnje, redovnim uklanjanjem ocvalih cvjetova spriječit će se stvaranje sjemena koje otežava cvatnju i na taj način produžit će se razdoblje cvatnje. Maćuhica je jedan od prvih znakova proljeća, ali i cvijet u kojem, uz pravilnu njegu, možete uživati tijekom cijele jeseni i zime. Krasit će vaš eksterijer sve do prvih većih vrućina, kada je maćuhice dobro ukloniti iz vrta u kojem na red ponovno dolaze ljetnice.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

Menta: Ljekovita biljka koju možete uzgajati u vrtu ili na prozoru

Menta nije rezervirana samo za mojito – otkrijte sve njezine blagodati i načine kako je koristiti svaki dan

Menta (Mentha piperita), metvica ili nana jedna je od najpoznatijih i najkorištenijih biljaka na svijetu. Njezin prepoznatljiv, osvježavajući miris budi osjetila, dok blagotvorna svojstva djeluju na tijelo i um. Bilo da je koristite u čaju, jelima, desertima ili kao ukras u vrtu, menta je biljka koja pruža mnogo više od okusa.

Ružmarin je puno više od začina – jača srce, bistri um i uljepšava svaki vrt

Botanički opis i porijeklo

Menta pripada porodici usnača (Lamiaceae) i poznata je po svojim karakterističnim tamnozelenim, nazubljenim listovima i uspravnim stabljikama koje mogu narasti do 60 centimetara visine.

Cvjetovi su sitni, ljubičaste do ružičaste boje, skupljeni u klasaste cvatove na vrhu stabljike. Porijeklom je iz Europe i Azije, a danas se uzgaja gotovo u cijelom svijetu zbog svojih ljekovitih i kulinarskih svojstava.

U prirodi raste na vlažnim livadama, uz potoke i rubove šuma, ali se vrlo lako prilagodila uzgoju u vrtovima i teglama.

Gdje se i kako može uzgajati menta?

Menta je iznimno jednostavna za uzgoj, zbog čega je omiljena među vrtlarima početnicima. Može se uzgajati na otvorenom u vrtu, gdje se vrlo brzo širi, pa je preporučljivo posaditi je u kontroliranom prostoru, primjerice u saksiji ukopanoj u zemlju, kako ne bi preuzela cijelu gredicu.

Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta

Uspijeva i u teglama na balkonu ili prozoru, gdje joj je potrebno mnogo svjetla, ali treba biti zaštićena od izravnog podnevnog sunca. Idealna je i za kuhinjski prozor jer je uvijek pri ruci za čaj ili jela. Voli vlažno, ali dobro drenirano tlo i redovito zalijevanje, a povremeno ju je dobro prihraniti organskim gnojivom. Kako bi se potaknuo gušći rast, potrebno je redovito obrezivati vrhove.

Razmnožavanje

Menta se najlakše razmnožava vegetativnim putem, odnosno dijeljenjem korijena ili reznicama. U proljeće ili jesen, dio korijena s izdancima jednostavno se presadi na novo mjesto. Također, reznice mente mogu se odrezati i staviti u čašu vode, a nakon što razviju korijenčiće, posaditi u teglu ili vrt. Ova metoda osigurava brzi rast i zdravu novu biljku.

Gdje se sve koristi menta?

Menta ima široku primjenu, kako u kulinarstvu, tako i u medicini i domu.

1. U kulinarstvu

Najčešće se koristi svježa ili sušena za pripremu čajeva koji smiruju želudac i olakšavaju probavu. Dodaje se u salate, umake i preljeve, kojima daje posebnu svježinu i aromu. Neizostavan je sastojak mnogih deserata poput sladoleda, čokolada i kolača, a koristi se i u pripremi koktela, poput popularnog mojita. U mediteranskoj i bliskoistočnoj kuhinji rado se dodaje jelima s mesom i povrćem, posebice s janjetinom.

2. U medicini i aromaterapiji

Poznata je po svojim ljekovitim svojstvima. Čaj od mente smiruje probavne smetnje, grčeve i nadutost te ublažava mučninu, uključujući i onu kod putovanja. Menta osvježava dah i sastojak je mnogih prirodnih pasti za zube. Eterično ulje mente koristi se za ublažavanje glavobolje tako da se nekoliko kapi nanese na sljepoočnice i lagano umasira. Njezin miris bistri um i poboljšava koncentraciju, pa se često koristi u aromaterapiji za osvježenje prostora i jačanje fokusa.

3. U vrtu i domu

Osim kulinarske i ljekovite primjene, menta je idealna i za vrt ili dom. Svojim svježim zelenim listovima uljepšava svaki prostor, a snažan miris odbija mnoge insekte, poput komaraca i muha, pa se koristi kao prirodni repelent. Može se koristiti i za pripremu mirisnih vodica i sprejeva za osvježavanje prostorija, dok sušeni listići mente služe kao odličan dodatak mirisnim vrećicama za ormare i ladice, ostavljajući odjeću mirisnom i svježom.

Zašto je menta dobra za vas?

Menta nije samo aromatičan dodatak jelima i pićima, već i prava mala kućna ljekarna. Potiče probavu, smiruje želudac, osvježava dah i bistri um. Redovito uživanje u čaju od mente može smanjiti osjećaj napetosti i umora, dok eterično ulje mente pruža trenutnu svježinu i energiju, osobito tijekom napornih radnih dana.

Ako tražite biljku koja je korisna, ljekovita, dekorativna i jednostavna za uzgoj, menta je pravi izbor. Posadite je u vrtu, tegli na balkonu ili kuhinjskom prozoru i uživajte u svim blagodatima koje pruža – od okusa i mirisa do zdravlja i ljepšeg, svježeg doma.

Nastavite čitati

Vrt

Spas od ljetnih vrućina u vlastitom dvorištu: Pevex bazeni za vrt

Potražite spas od ljetnih vrućina u vlastitom dvorištu

pevex bazeni

Ljeto nam se vratilo, a mnogi od nas još su uvijek u gradu. Kad temperature porastu, tražimo brzo i jednostavno rješenje za osvježenje – a sve više ljudi pronalazi ga u bazenu. Danas su dostupni modeli koje možete postaviti sami, bez građevinskih zahvata i uz prihvatljiv budžet.

U Pevexu su prepoznali potrebe modernih korisnika i u svoju ponudu uključili širok izbor bazena za različite prostore i stilove života.

Kako odabrati savršen vrtni namještaj? Savjeti stručnjaka iz Pevexa

Montažni bazeni: jednostavna rješenja za veliko osvježenje

„U našoj ponudi imamo tri vrste bazena. Bazeni na napuhavanje, hidromasažni i montažni“, ističe Maja Nujić, viša specijalistica razvoja asortimana iz Pevexa. Montažni bazeni posebno su popularni jer kombiniraju čvrstu konstrukciju i jednostavno postavljanje, a dolaze u okruglim i pravokutnim varijantama.

Zahvaljujući spoju stabilnog metalnog okvira i specijalne bazenske folije, izdržat će sve aktivnosti u vodi. Ovakav tip bazena savršen je za veća druženja pod suncem. S obzirom na veličinu, praktičan su izbor za veća dvorišta koja traže fleksibilna i brza rješenja.

Pevex bazeni na napuhavanje i hidromasažni modeli za brzo uživanje

Bazeni na napuhavanje nisu rezervirani samo za djecu – sve su češći izbor i za odrasle koji žele brzo i jednostavno rješenje. Okrugla ili ovalna konstrukcija s napuhanim prstenom omogućuje brzu montažu i demontažu te jednostavno spremanje izvan sezone.

Za one koji žele više od običnog kupanja, tu su hidromasažni bazeni – pravo kućno wellness iskustvo bez potrebe za građevinskim zahvatima. Dostupni su u različitim veličinama, a najčešće dolaze kao napuhani modeli s mogućnošću grijanja vode i opuštajućom masažom.

Održavanje i dodatna oprema

Iako nisu trajni objekti, bazeni na napuhavanje i montažni bazeni zahtijevaju redovito održavanje. U Pevexu su dostupni ručni i automatski usisavači, električne pumpe, filter ulošci te setovi za čišćenje. Neizostavan je i izbor bazenske kemije – za pravilan pH, dezinfekciju, zaštitu od algi i bistru vodu.

Idealna pH vrijednost vode je između 7,2 i 7,6, a redovito mjerenje i doziranje klora ili alternativnih sredstava sprječava razvoj bakterija i neugodnih mirisa.

Za dodatnu zabavu tu su i napuhane lopte, madraci, rukavice, prsluci i maske za ronjenje – jer uživanje u bazenu nije potpuno bez igre.

Paljenje kave je najjednostavniji način da otjerate komarce, a stvarno djeluje!

Bilo da želite osvježenje nakon posla, vikend opuštanje s prijateljima ili svakodnevnu zabavu za djecu, Pevex bazeni se lako postavljaju i postaju nezaobilazan dio ljetnog ugođaja u dvorištu.

pevex.hr

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice