Vrt / Eksterijer
Šest načina kako vanjski prostor pripremiti za jesen
Dok se borimo s promjenama rutine, naši domovi i vrtovi mogu ponuditi više od skloništa. Doznajte kako urediti vanjski prostor za jesen.

Ova jesen bit će, kao i cijela ova godina, drukčija od drugih. Dok se borimo s promjenama rutine, naši domovi i vrtovi mogu ponuditi više od skloništa. Lonac cvijeća jarkih boja na terasi može vam podići raspoloženje. Postavljanje ljuljačke za djecu daje im mjesto da potroše malo energije nakon škole, bez obzira na to idu li u školu ili nastavu prate od kuće. Instaliranje vanjskog grijača na terasi može proširiti korištenje prostora kada temperature padnu i pretvoriti vanjsku sobu u miran, ugodan prostor za opuštanje navečer. Pročitajte više o tim idejama i drugim načinima na koje možete poboljšati svoj vanjski prostor kako biste ga maksimalno iskoristili ove jeseni.
1. Osvježite tegle s cvijećem

Ljetno cvijeće koje ste posadili u proljeće u ovom trenutku vjerojatno izgleda prilično otrcano. Iščupajte sve što izgleda umorno i zamijenite jesenskim trajnicama koje tek dolaze na svoje.
2. Zasadite voćku

Za jesensku poslasticu u kojoj ćete uživati godinama, razmislite o sadnji stabla jabuke ili kruške. Rujan i listopad vrlo su dobri mjeseci za sadnju voćki u blažoj klimi. (Hladno-zimska klima trebala bi pričekati kasnu zimu ili proljeće.) Tla su još topla, kiša je češća i stabla se mogu dobro učvrstiti u tlu, uspostavljajući snažne korjenove sustave koji će potaknuti rast idućeg proljeća.
3. Zamijenite vanjsku rasvjetu

Kako dani postaju kraći, vanjska svjetla mogu pretvoriti prostor iz sjenovitog u ugodni. Osvjetljenje glavnog ulaza ima najveći utjecaj. Izaberite između zidnih svjetiljki, lijepih privjesnih svjetala, suptilne ugradbene rasvjete, svjetla za staze ili kombinacije svega. Ako već imate ulaznu rasvjetu koja vam odgovara, sada je dobro vrijeme za zamjenu žarulja i čišćenje čvora.
4. Zagrijte terasu
Tijekom cijelog ljeta balkoni i terase djeluju kao vanjske sobe u kojima možete uživati u jelu, kuhanju ili opuštanju pod vedrim nebom. To je moguće i kada temperature padnu i to tako da na balkon ili terasu postavite grijalice.
5. Pripremite deke i pokrivače

Sada je vrijeme da izvadite pokrivače i deke koje ste spremili u spremište i pripremite ih za hladne jesenske večeri. Spremite ih u košaru, u klupu na terasi ili ih odložite na naslone stolica kada znate da ćete večerati vani.
6. Postavite prostor za igru i sport

Kraj ljeta ne znači nužno i kraj zabave. Ove jeseni će djeci svih dobnih skupina trebati mjesta za akciju i igru, posebno ako su sportski treninzi otkazani, a učenici nastavi pristupaju od kuće. Potaknite djecu da slobodno vrijeme provode vani tako što ćete im u dvorištu složiti prostor za razne aktivnosti. Na drvo u vrtu objesite ljuljačku, postavite golove za mali nogomet ili razapnite uže koje će glumiti odbojkašku mrežu i uspostavite novu rutinu za poslije škole ili posla.
Bilje
Šest sobnih biljaka za pročišćavanje zraka
Saznajte koje vam biljke mogu pomoći da postignete zdravije okruženje u domu za sebe i svoju obitelj!

Prijetnje našem zdravlju ne dolaze samo izvana. Velik je broj alergena, štetnih plinova i zračenja koji se razvijaju i šire unutar doma. U sprječavanju njihova razvoja ponekad nam ne mogu pomoći ni najbolja sredstva. Spas nude sobne biljke koje će vam pomoći u čišćenju. Ne samo da su praktičnije od usisavača, nego još i vašem domu daju posebni ugođaj te vam pružaju ugodniji san.
1. Kaučukovo drvo

Osim što daje dramatičan akcent u sobi, kaučukovo drvo miče iz zraka toksine, te je inače dobro u borbi protiv tropskih bolesti i parazita. Istraživanja su pokazala sposobnost ove biljke da uklanja formaldehide iz zraka, koji se inače često nalaze u sredstvima za čišćenje i ponekad u namještaju. Preporuka je često brisati listove biljke sa vlažnim papirnatim ručnicima kako bi pore ostale otvorene za optimalno pročišćavanje zraka.
2. Paprat

Paprat je odlična za uklanjanje uobičajenih onečišćujućih tvari u zraku – kao što su formaldehid, ksilen i toluen – za koje se smatra da uzorkuju glavobolje, poteškoće u disanju i rast kancerogenih stanica. Također, ove biljke su dobre za borbu protiv zimske suhoće zraka u domovima, tako što podižu razinu vlažnosti.
3. Areca palma

Američka svemirska agencija NASA je 1989. godine objavila da je Areca palma najsnažniji pročišćivać zraka među biljkama, osobito zbog svoje osobine uklanjanja formaldehida iz unutrašnjosti naših domova.
4. Mirni ljiljan

Ne samo da je predivan, mirni ljiljan se zna zvati “elektranom” za pročišćavanje zraka. Istraživanja NASA-e pokazuju da ljiljan može filtrirati benzen, formaldehid, tri-kloroetilen (TCE), ksilen, toluen i amonijak iz zraka. Ovi toksini mogu uzrokovati glavobolju, respiratorne probleme i povećani rizik obolijevanja od raka. Ovaj ljiljan čak može ukloniti plijesan u zraku koji pojačava simptome alergija i astme. Također se preporuča postavljanje ljiljana u kupaonicu kako bi se smanjilo nakupljanje plijesni.
5. Svekrvin jezik

Takozvani, svekrvin jezik je biljka koja uklanja širok spektar zagađivača iz zraka, uključujući benzen, formaldehid, tri-kloroetilen (TCE), ksilen, i toluen. Ova biljka nije teška za održavanje, a poznato je da se kuhanjem njenih listova dobiva lijek koji pomaže kod boli i iritacija kada se nanese direktno na kožu. Važno je znati da se ova biljka nikako ne smije jesti zbog svojih otrovnih svojstava!
6. Filodendron

Filodendroni su iznimno laki za održavanje, čiste zrak od formaldehida i ksilena, toksina koje nalazimo u ljepilima i koži.
Bilje
Egzotika u domu – bromelija
Saznajte kako ju njegovati i na što sve pripaziti kako bi što duže krasila vaš dom.

Neobična građa cvijeta i intenzivna crvena boja pricvjetnih listova, bromeliju čine jednom od najpopularnijih egzotičnih biljaka. Prirodno su joj stanište tropska i suptropska područja Sjeverne i Južne Amerike te savane i polupustinje od Teksasa pa sve do Patagonije. Danas razlikujemo preko 2000 vrsta ovog cvijeta od kojih većina pripada epifitima (vrstama koje rastu na drugim biljkama) dok ostatak čine terestričke vrste.

Kao sobne biljke najčešće se uzgajaju na kori drveta, mahovini ili plutu. Većina vrsta ima oblik rozete. Sredina rozete najčešće je ljevkastog oblika u koji biljka sprema vodu i hranjive tvari, koje se zatim odvode po cijeloj biljci.
Baš kao i kod božićne zvijezde, glavni ukras bromelije nisu cvjetovi već pricvjetni listovi – brakteje. Do pojave cvata potrebno je i nekoliko godina, a nakon cvatnje biljka propada, ostavljajući nekoliko mladica za sobom.

Bromelije vole indirektno svjetlo, stoga ih je preporučljivo smjestiti na južnu stranu kuće. Ne podnose bakar, stoga izbjegavajte uporabu bakrenih kantica za zalijevanje, kao i svaki drugi doticaj biljke s tim metalom. Koristite gnojivo s manjim postotkom bakra.

Supstrat biljke mora biti ravnomjerno vlažan, ali ga umjereno zalijevajte i ne dopustite da korijen biljke stoji u vodi. Korijenov sistem će adekvatno apsorbirati vodu, no ukoliko bromelija ima ljevkasto spremište za pohranu hranjivih tvari, vodu je preporučljivo uliti u spremnik. Možete koristiti vodu iz slavine, no još bolje ih je zalijevati kišnicom. Učestalo je izmjenjujte kako cvijet ne bi istruno. Bromelije u pravilu podnose široki raspon temperature, iako im najbolje odgovara temperatura zraka od 13 do 29 ºC.