Uradi sam
Upute za pravilno čišćenje i dezinficiranje apartmana
Čišćenje i dezinficiranje apartmana postalo je važnije i zahtjevnije no ikad. Stoga, slijedite upute, a gosti će to zasigurno cijeniti.

Čišćenje prostora u kojima boravimo posljednjih mjeseci postalo je izazovnije nego prije. Razlog tome je Covid-19 koji se lako širi i zadržava na površinama koje dotaknemo. Zato je izuzetno važna dezinfekcija prostora, posebice apartmana, soba i kuća koje se iznajmljuju. Pojedini turistički servisi poput Airbnb-a, su u svrhu smanjenja širenja zaraze objavili opširne smjernice za čišćenje apartmana.
Razlika između čišćenja i dezinfekcije je velika jer kod čišćenja primjerice, čistimo prljavštinu i prašinu, a kod dezinfekcije se kemijskim sredstvima ubijaju bakterije. Prvo čišćenjem, a potom dezinfekcijom rizik širenja bolesti smanjuje se na minimum.
Upute za čišćenje i dezinficiranje
- Prozračivanje prostorija
Nakon što gosti iz apartmana odu, prije čišćenja prostor je potrebno prozračiti. Treba otvoriti prozore i vrata kako bi prostorom procirkulirao zrak.

- Korištenje zaštite
Kod čišćenja apartmana preporučljivo je korištenje jednokratnih rukavica kao i maski za lice. Nakon korištenja, maske i rukavice se bacaju u smeće.
- Temeljito pranje ruku
Prije i nakon čišćenja valjalo bi temeljito oprati ruke. Po mogućnosti koristiti i alkohol za dezinfekciju.
- Prvo čišćenje, potom dezinfekcija
Koristeći sredstva za čišćenje, očistite sve površine u apartmanu od prašine i ostalih prljavština. Nakon toga, dezinfekcijskim sredstvom dezinficirajte sve površine kako biste bili sigurni da su ubijene sve bakterije. Preporučuje se korištenje papirnatih ručnika i vlažnih maramica koje ćete nakon korištenja baciti. Moguće je koristiti i krpe koje ćete nakon svakog čišćenja i dezinfekcije prati.

- Ne dirati lice
Tijekom čišćenja ne smijete dirati lice, nos i usta kako ne biste unijeli bakterije u organizam.
- Koristiti odgovarajuće dezinfekcijsko sredstvo
U borbi protiv Covida 19 učinkovita sredstva za dezinfekciju su ona koja sadrže neku od sljedećih aktivnih tvari: natrijev hipoklorit, etanol, izopropanol, natrijev klorit, Benzalkonijev klorid, Glutaraldehid. Posebnu pozornost obratite na površine koje se često dotiču, poput prekidača za svjetlo, kvaka na vratima, daljinskih upravljača i ručica slavine.


- Ne zaboravite na kauče, tepihe i ostale meke porozne površine
Pažljivo odstranite sve naslage prljavštine koristeći sredstva namijenjena čišćenju pojedinih materijala i površina.

- Operite posteljinu na najvišoj temperaturi koju preporučuje proizvođač
Na najvišim preporučljivim temperaturama potrebno je oprati posteljinu, ručnike, kuhinjske krpe, navlake i deke. Kada ih sklanjate, obavezno koristite zaštitne rukavice. Ako tekstil prije pranja stavljate u košaru za rublje, obavezno dezinficirajte i nju.

- Ispraznite usisavač
Usisavač treba isprazniti i obrisati dezinfekcijskim sredstvom. Isto se odnosi i na ostale kućanske aparate poput perilice posuđa i perilice rublja.
- Bacanje smeća
Nakon što je čišćenje završilo, krpe, maramice, papirnate ručnike, rukavice, spužve bacite u smeće.
Ako koristite krpe za čišćenje i druge proizvode za višekratnu upotrebu, obavezno ih perite strojno na najvišoj postavci topline koja odgovara materijalu. Istuširajte se i presvucite odjeću odmah nakon čišćenja.
Ostavite dovoljno vremena
Kao iznajmljivač, vodite računa o tome da između rezervacija ostavite dovoljno vremena za čišćenje i dezinfekciju apartmana. Ako je u apartmanu boravila osoba koja je pozitivna na Covid 19, preporuka Airbnb-a je čekati 24 sata nakon čega možete započeti s čišćenjem i dezinficiranjem.
Gosti će takav pristup zasigurno cijeniti, stoga ih slobodno o njemu i informirajte.
Uradi sam
Kako ukloniti trajni marker s drvenih površina?
Sastojci u pasti za zube pomoći će u uklanjanju ovakvih mrlja.

Djeca se igraju, šaraju i dogodi se da trajnim markerom pošaraju i drveni stol ili ormar. Postoji mnogo načina kako ukloniti trajni marker. No, zubna se pasta pokazala kao najučinkovitije sredstvo. Ujedno je i najsigurnija jer ne sadrži jake kemikalije koje bi mogle oštetiti drvo. Sastojci u pasti pomoći će u uklanjanju ovakvih mrlja.
Još bolji će učinak imati ako je pomiješate sa sodom bikarbonom. U krajnjem slučaju, možete koristiti i čistu sodu bikarbonu pomiješanu s vodom i imati iste učinke.
1. Na mrlju nanesite pastu za zube
Nanesite veću količinu, višak uvijek možete ukloniti. Ostavite tako koju minutu.
2. Vlažnom krpom utrljate pastu
Vlažnom krpom i laganim kružnim pokretima utrljajte pastu. To radite sve dok mrlja ne počne nestajati. Po potrebi jače pritisnite. Ako primjetite da se pojavljuju kakva oštećenja na drvu, odmah uklonite pastu kako biste spriječili daljnja oštećenja.
3. Umite drugu krpu i obrišite pastu
Nakon što mrlja počne nestajati ili ako ste se trljali dulje od pet minuta, uzmite drugu vlažnu krpu. Ovaj put zubnu pastu obrišite u smjeru zrna drveta. Uklonite svu zubnu pastu.
Slobodno uzmite još jednu čistu krpu na pola puta ako smatrate da je ona koju koristite previše prljava.
4. Drvo osušite i ponovite ako je potrebno
Uzmite treću krpu i osušite drvenu površinu. Započnite laganim kružnim pokretima i završite brišući ga naprijed-natrag, prateći zrno. Ako se mrlja smanjila, ali nije nestala, ponovite gore navedene korake.
Uradi sam
Kako se riješiti mirisa dima cigareta?
Ako se u nekom prostoru, konstantno puši, dim se uvlači u sve, od namještaja do zidova. Kako biste ga se riješili, evo što sve trebate napraviti.

Miris dima cigareta zasigurno svi dobro poznajete. Neovisno o tome jeste li pušač, živite s pušačem ili ste uselili u prostor u kojem je živio pušač, neugodnog mirisa zasigurno biste se željeli riješiti.
Ako se u nekom prostoru, primjerice dnevnom boravku, konstantno puši, dim se uvlači u sve, od namještaja do zidova. Kako biste ga se riješili, evo što sve trebate napraviti.
Kako se riješiti mirisa dima?
Ovo nije tako jednostavno kao čišćenje kuće. Morate poduzeti nekoliko mjera predostrožnosti kako biste uklonili miris dima cigareta. To uključuje dubinsko čišćenje i osiguravanje čistoće zraka. Ali što je najvažnije, uključuje i sprečavanje da se to ponovi.
Provjetrite prostor
Prvo što trebate učiniti je otvoriti nekoliko prozora. To će omogućiti dimu da napusti zrak ako se uokolo mota. Također će pomoći kod čišćenja kemikalijama poput izbjeljivača koji su štetni za udisanje. Ako je vani dovoljno toplo, možete čak i na neko vrijeme otvoriti vrata.
Obojite zidove
Prvo dobro očistite zidove. U toploj sapunici namočite spužvu i ribajte zidove. Nakon toga ih dobro osušite čistom krpom. Zatim ih ponovno premažite temeljnim premazom ili bojom s mirisima. Ovo je ogroman korak koji stvarno može pomoći.
Možda vam se čini kao dosadan posao prebojavanja zidova, ali to je zaista jedini siguran način da se riješite dima koji se uvukao u zidove.
Zamijenite tepih
Tepih je najgora podloga koju pušač može imati. Ako u svom domu imate tepih, riješite ga se. Čak i ako planirate vratiti tepih, stari tepih mora ići. Nakon godina upijanja dima, ne može se oporaviti.
Druga opcija bila bi dubinsko čišćenje tepiha, ali to nije ni približno toliko učinkovito kao što je potpuno novi.
Prelakirajte podove
Ako imate drvene podove, prelakirajte ih. Pod će biti osvježen, a lak će spriječiti upijanje dima u drvo. Zbog toga podove možete jednostavno normalno očistiti.
Izbijelite pločice
Izbjeljivač je izvrstan eliminator mirisa. Ako imate pločice ili linoleum, možete ih izbjeliti kako biste uklonili velik dio mirisa. Možete čak i očistiti radne površine. Samo pripazite da u otopini imate više vode od izbjeljivača.
Ako se protiv kemikalija u svom domu, uvijek možete koristiti domaća rješenja. Ocat je izvrsno sredstvo za uklanjanje mirisa i sredstvo za čišćenje. Otopine octa mogu se boriti protiv bilo kakvog nereda ili mirisa.
Očistite filtere
Očistite svaki filter u svojoj kući. To znači onaj u klima uređaju, peći, pa čak i akvariju. Učinite to i primijetit ćete trenutnu promjenu u kvaliteti zraka. Očistite filtere i kuću i vjerojatno ćete zauvijek iskorijeniti miris dima.