Povežimo se

Uradi sam projekti

Navodnjavanje biljaka u vrijeme godišnjih odmora

S odlaskom na godišnji odmor mnogi se nađu u problemu. Treba se pobrinuti za biljke. Ako nemate brižnog susjeda, prijatelja ili rodbinu koji će se brinuti o vašim ljepoticama dok vas nema, ne očajavajte. Vrtni centar ŠEstine i Dom na kvadrat nude rješenje. Uz konvencionalne sustave za navodnjavanje donosimo vam ideje za izradu sustava za samozalijevanje.

Cijele su godine uljepšavale vaš dom.  Održavali ste ih, presađivali, prihranjivali i zalijevali, a one su to i vraćale i pružale vam opuštajuće trenutke od stresne svakodnevice. No, došlo je vrijeme za godišnji odmor, a dva ili tri tjedna bez zalijevanja u razdoblju visokih temperatura moglo bi im biti kobno. U Vrtnom centru Šestine imaju rješenje. Ono dolazi u obliku različitih sustava za navodnjavanje.

zalijevanje-biljaka-domnakvadrat

Posude koje zadržavaju vlagu

“Prilikom godišnjih odmora trebalo bi razmisliti o zalijevanju biljaka. Pogotovo ako ćete biti odsutni dugo vremena, recimo 3 tjedna. Tada bi bilo dosta zgodno da imamo ovakvu teglu, unutra zasađene biljke. Ta tegla ima svoj vlastiti sustav za navodnjavanje.”, objašnjava Sanela Predojević, agronom u Vrtnom centru Šestine.

dizanje-plovka-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Voda se nalijeva dok se plovak ne podigne. Na dnu tegle nalaze se rupice preko kojih korijen posađenih biljkaka crpi vodu. Posude dolaze u različitim dimenzijama pa će se zbog toga i vrlo modernog i dopadljivog izgleda savršeno uklopiti u svaki interijer. No, ako niste na vrijeme promišljali o svojim biljčicama i kupovini jedne ovakve prekrasne posude, u nekoliko jednostavnih koraka možete napraviti i vlasiti sustav za samonavodnjavanje.

Tanjur ili kada za navodnjavanje biljaka

tanjur-za-navodnjavanje-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

“Ovo je jedan od najlakših. To je da uzmemo nekakav veliki tanjur ili nekakvu kadicu, bilo što što imate doma, uzmete biljke koje želite zaliti, nalijete vodu. I kada smo stavili dovoljno vode, biljke položimo unutra i na taj način one mogu izdržati tjedan do dva.”, naglašava Sanela Predojević.

uronjene-biljke-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Pripazite da ne prepunite tanjurić biljkama kako bi sve mogle crpiti dostatne količine vode.  Za one koje nema mjesta, postoji i drugi način samonavodnjavanja.

Plastična boca i uže za savršenu hidrataciju biljaka

boca-za-zalijevanje-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Drugi način je da uzmemo plastičnu bocu, probušimo rupicu na čepu i bocu umetnemo u zemlju. Na ovaj će biljke stalno biti hidrirane.

navodnjavanje-pomoću-užeta-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

A ako imate staru vezicu za cipele ili uže, od njih vaše biljke također mogu profitirati. Jedan kraj uronite u posudu s vodom te ga otežajte kamenom ili utegom. A drugi kraj utisnite u zemlju, što bliže korijenu. Bitno je da posuda stoji na višoj poziciji u odnosu na biljku.

Spas za vanjsko bilje dolazi u gotovim sustavima

prskalica-navodnjavanje-domnakvadrat

Osim sobnog bilja, treba se pobrinuti i za vanjsko. Zbog izloženosti direktnom suncu malo je teže ovim putem postići savršenu hidrataciju, stoga bi svakako bilo preporučljivo nabaviti neki od gotovih sustava navodnjavanja.

crijevo-za-navodnjavanje-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

“U našem vrtnom centru Šestine imamo i sustave za navodnjavanje. Ovo je jedan od tih sustava. Ovo je timer, tu se prikopča na vodu, a ovo crijevo se prikopča ovako tu, crijevo ima rupice i navodnjava biljke kap po kap.”, pojašnjava Sanela Predojević.

sustav-za-samonavodnjavanje-u-vrtu-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Sami programirate vrijeme i učestalost zalijevanja. Sustav kap po kap savršeno će hidrirati vaše cvjetnice, ali i voćke i povrtnice. Voćke je dovoljno zalijevati jednom tjedno, a povrtnice svakodnevno. Sustavom navodnjavanja kap po kap izravno i kontinuirano vlažimo tlo u neposrednoj blizini korijena što rezultira njegovim dubljim rastom. Istovremeno, umanjuje se mogućnost gljivičnog oboljenja biljke jer se listovi ne vlaže.

Infuzija za iscrpljene biljke

aminokiseline-za-revitalizacviju-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

U slučaju da ste sve od navedenog propustili napraviti, ne brinite se. Vašim polegnutim biljkama još ima spasa, a on dolazi u obliku takozvane infuzije za biljke. Radi se o aminokiselinama koje se miješaju s vodom. Biljke se zaliju ovom otopinom ili se ovisno o namjeni, njome poprska list. Uz redovito zalijevanje vaše biljke bi se trebale oporaviti u roku od dva do tri tjedna.

A u njihovoj ljepoti ili plodovima ćete nastaviti uživati kao što ste to oduvijek činili.

vrtni centar sestine
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam projekti

Disko kugla protiv muha: Viralni trik koji stvarno djeluje

Isplati se isprobati, ako ništa svakako će podići vašu terasu na novi nivo!

disko kugla protiv muha

Ne, ovo nije još jedan savjet za dekoraciju terase. I ne nije šala.

Disko kugla protiv muha posljednjih je tjedana postala viralni hit na TikToku ( i Instagramu), a tisuće korisnika tvrde da im je pomogla u borbi protiv napasnih kukaca. No je li to doista rješenje ili samo zabavni vizual? Ako vas zanima i balkanska verzija, nastavite čitati.

Kako urediti terasu ili balkon? 10 praktičnih ideja za uređenje

Zašto disko kugla protiv muha? Znanost iza ovog viralnog trika

Muhe su izrazito osjetljive na svjetlost i kontraste. Njihova navigacija temelji se na interpretaciji svjetlosnih signala iz okoline. Kada svjetlost pogodi površinu disko kugle, odbija se u stotinama malih zraka pod različitim kutovima. Ovakav valovit i nepredvidljiv uzorak svjetlosti djeluje zbunjujuće na muhe.

Disko kugla tako stvara okružnje u kojem kukci ne mogu jasno interpretirati prostor i zbog toga ga izbjegavaju. Ključna stvar nije samo svjetlost, nego pokret refleksije – zato je važno da kugla bude postavljena tamo gdje ima sunca i blagog povjetarca ili rotatora.

Kako isprobati trik kod kuće

Za razliku od brojnih drugih metoda protiv muha, ova ne zahtijeva kemikalije, mirise ni struju. Potrebno vam je:

  • Disko kugla – promjera 10–20 cm, s ogledalnim pločicama
  • Mogućnost kačenja – najbolje pod sjenicu, nadstrešnicu ili granču iznad vanjskog stola
  • Sunčevo svjetlo i malo povjetarca – za stalno gibanje refleksa

Ako imate staru kuglu s novogodišnjih rekvizita, iskoristite je. Možete je postaviti i iznad balkonskog stola, u kutu vrta, blizu roštilja ili mjesta gdje se okupljate vani.

Reflektirajuće kugle se mogu kupiti u trgovinama za uređenje interijera, online shopovima ili specijaliziranim vrtnim centrima. Cijena počinje od 2 eura pa naviše.

Što kažu korisnici?

Na društvenim mrežama se ovaj trik ubrzano dijeli, a korisnici tvrde da im je pomogao smanjiti broj muha za vrijeme ručkova na terasi ili večernjih pića na otvorenom. Osim što djeluje, kažu, izgleda i efektno.

Naravno, ovo nije zamjena za osnovne mjere čistoće i prevencije, ali može biti odličan dodatak ljetnom arsenalu protiv letećih napasnika.

Paljenje kave je najjednostavniji način da otjerate komarce, a stvarno djeluje!

Balkanska verzija: vrećica s vodom i novćićem

Prije nego je disko kugla postala Instagram hit, u mnogim se domaćinstvima koristila jednostavna verzija istog principa: vrećica s vodom i novćićem obješena iznad stola.

Ova metoda radi po sličnom principu refleksije – voda u vrećici lomi svjetlost i zbunjuje muhe. Novćić unutar vrećice dodatno pojačava refleksiju. Iako ne izgleda nimalo estetski, korisnici se i dalje kunu u njezinu učinkovitost.

Ako nemate kuglu, možete testirati ovu verziju:

  • Napunite prozirnu vrećicu s malo vode
  • Ubacite jedan ili dva metalna novćića
  • Objesite je iznad ulaza, roštilja ili stola gdje boravite

Nije lijepo, ali dok ne nabavite disko kuglu može pomoći.

Prednosti i nedostaci metode s disko kuglom

Prednosti:

  • Ne koristi kemikalije
  • Vizualno zanimljivo i dekorativno
  • Jeftino i dugotrajno rješenje
  • Može se kombinirati s drugim mjerama (ventilatori, mirisi, zamke)

Nedostaci:

  • Ne djeluje u zatvorenom prostoru
  • Nema efekta bez direktnog sunca
  • Potrebno je stalno gibanje kugle
  • Ne zamjenjuje potpuno profesionalne metode kontrole

Vrijedi li isprobati disko kuglu protiv muha?

Ako tražite jednostavno, prirodno i zabavno rješenje protiv muha na terasi ili u vrtu, disko kugla protiv muha je trik koji vrijedi isprobati. Neće u potpunosti ukloniti problem, ali može znatno smanjiti broj insekata u kombinaciji s ostalim mjerama. Osim toga, dodat će dozu sjaja i razgovora vašem ljetnom prostoru.

Za one koji nisu skloni sjaju, tu je i balkanska alternativa s vodom i vrećicom. Možda ne izgleda lijepo, ali svrha je ista: zbuniti muhe i učiniti vaš prostor ugodnijim za boravak.

Nastavite čitati

Uradi sam projekti

Kako postaviti pločice: Detaljan vodič za samostalno postavljanje

Uz malo strpljenja, pravilan alat i dobru pripremu, ovaj projekt možete uraditi i sami

Želite urediti kuhinju, kupaonicu ili terasu i pritom sami obaviti posao? Ako se pitate kako postaviti pločice, na pravom ste mjestu. Iako se postavljanje pločica na prvi pogled može činiti kao posao za profesionalce, uz malo strpljenja, pravilan alat i dobru pripremu, ovaj projekt možete uspješno odraditi i sami.

Ove pločice želimo! Ručna izrada i posebna glazura oduševljavaju ljepotom

U nastavku donosimo vodič korak po korak koji vam može pomoći da vaš prostor zablista – vlastitim rukama.

1. Odabir pločica: Unutarnji ili vanjski prostor?

Prije nego što započnete s postavljanjem, važno je odabrati odgovarajuće pločice ovisno o prostoru u kojem ih planirate postaviti.

  • Za unutarnje prostore birajte glazirane keramičke pločice, otporne na habanje i jednostavne za čišćenje. Idealne su za kuhinje, hodnike i kupaonice. Pripazite na klasu otpornosti (PEI) i oznake protukliznosti, osobito u mokrim prostorima.
  • Za vanjske prostore (terase, balkoni, stepenice) obavezno birajte gres porculanske pločice koje su otporne na smrzavanje, temperaturne promjene i vlagu. Površina treba biti hrapava ili mat kako bi se spriječilo klizanje.

U oba slučaja, dimenzije pločica igraju važnu ulogu – veće pločice možda izgledaju modernije, ali zahtijevaju preciznije postavljanje i više iskustva.

2. Kako pripremiti podlogu za postavljanje pločica?

Dobar rezultat počinje s kvalitetnom pripremom.

  • Podloga mora biti ravna, nosiva, čista i suha
  • Sve masnoće, prašina ili ostaci starih premaza moraju se ukloniti
  • Ako postoji razlika u visini ili neravnine, površinu izravnajte samonivelirajućom masom
  • Na upojne podloge (beton, estrih) nanesite temeljni premaz (primer) kako bi ljepilo bolje prianjalo

Za vanjske prostore obavezno osigurajte odvodnju vode i pad terena kako biste spriječili zadržavanje vlage ispod pločica.

3. Alati i materijali koje ćete trebati

Ako želite znati kako postaviti pločice kao pravi majstor, evo što će vam trebati:

  • nazubljena gleterica (8 mm za zid, 10–12 mm za pod),
  • križići ili nivelatori za fuge (3–5 mm, ovisno o pločici),
  • rezač pločica (ručni ili električni),
  • kanta i miješalica za ljepilo,
  • gumeni čekić i libela (vodena vaga),
  • gumenasta lopatica za fugiranje i spužva

Od materijala ćete trebati fleksibilno ljepilo za pločice (prilagođeno unutarnjoj ili vanjskoj primjeni) i masu za fugiranje u željenoj nijansi.

kako postaviti pločice

Postavljanje pločica – korak po korak

1. Planirajte raspored

Označite središnju liniju prostora i krenite s postavljanjem od središta prema rubovima. Tako ćete izbjeći neestetske, uske rezove uz zidove. Pomoću suhe probe (slaganje bez ljepila) vizualizirajte raspored.

2. Nanošenje ljepila

Ljepilo nanosite nazubljenom gletericom ravnomjerno, pod kutem od 45 stupnjeva. Kod velikih pločica preporučuje se dvostruko nanošenje: na podlogu i na stražnju stranu pločice (“back-buttering” tehnika) kako bi se postigla maksimalna prionjivost. Postavite pločicu i lagano je utisnite, pazeći da se ljepilo ravnomjerno rasporedi.

3. Raspored i nivelacija

Nakon svake 3–4 pločice provjerite ravninu libelom. Za ravnomjerne razmake koristite križiće ili sustav za nivelaciju (posebno koristan kod većih formata).

4. Rezanje pločica

Za jednostavne rezove koristi se ručni rezač, dok se za složenije oblike (kutove, rupe za cijevi) koristi električna glodalica s dijamantnim diskom.

Uvijek nosite zaštitne naočale i rukavice prilikom rezanja.

5. Fugiranje i završni radovi

Fugiranje započnite tek nakon što se ljepilo potpuno osuši – obično 24 do 48 sati nakon postavljanja. Masu za fugiranje nanosite gumenom lopaticom ukoso prema fugama i dobro je utisnite. Nakon što masa krene vezivati (15–30 minuta), višak odstranite vlažnom spužvom u kružnim pokretima.

Po potrebi, nakon sušenja, nanesite impregnaciju fuga, posebno kod vanjskih prostora ili prostorija s visokom vlagom.

Najčešće greške kod postavljanja pločica

Ako prvi put sami postavljate pločice, važno je znati ne samo kako postaviti pločice, već i kako izbjeći tipične pogreške koje mogu narušiti izgled i dugotrajnost površine. Ovo su neke od najčešćih:

  • Nedovoljna priprema podloge – neravne, prašnjave ili vlažne podloge mogu uzrokovati slabo prianjanje i pucanje pločica
  • Prevelika žurba – mnogi krenu fugirati prije nego se ljepilo u potpunosti osuši, što može dovesti do pomicanja pločica i neravnih fuga
  • Nepravilna količina ljepila – premalo ljepila rezultira slabim prianjanjem, dok previše stvara nered i otežava nivelaciju
  • Neujednačene fuge – korištenje različitih širina fuga ili izostanak križića može stvoriti vizualno neuredan dojam
  • Preskakanje nivelacije – nedostatak libele i razine između redova često dovodi do “valovitog” poda, osobito kod većih formata
  • Pogrešan izbor pločica – sjajne unutarnje pločice na vanjskim površinama često postaju skliske, što predstavlja sigurnosni rizik

Ako na vrijeme prepoznate ove greške – ili ih izbjegnete zahvaljujući ovom vodiču – povećavate šanse da vaš projekt ispadne ne samo estetski uspješan, već i dugotrajan

Je li teško samostalno postaviti pločice?

Postavljanje pločica nije tehnički komplicirano, ali traži preciznost, pažnju i fizičku izdržljivost. Idealno je za one koji vole “uradi sam” projekte i žele kontrolu nad svakim detaljem. Početnicima se preporučuje da započnu s manjim prostorima – poput kuhinjskog zida ili hodnika – i da ne žure.

Mozaik pločice – bezvremenski detalj u svakom prostoru

Ako se pravilno informirate, odaberete odgovarajuće materijale i pridržavate se koraka, vrlo brzo ćete shvatiti kako postaviti pločice bez pomoći majstora – i to s odličnim rezultatom.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice