Interijeri
Vintage stan koji vraća u neka davna vremena
Vlasnici su rekli ne modernom i ne minimalizmu
Prošla je cijeli Berlin da bi ga pronašla, a on sada daje poseban pečat ovom prekrasnom vintage stanu. Kao i brojni predmeti koji imaju veliku osobnu vrijednost vlasnicima, a zasigurno bi i zagolicali maštu nekih kolekcionara. Radi se o globusu kojeg vlasnica stana Ivana Ostojčić rado pokazuje. Kako kaže, voli autentične predmete i iz vremena, a ne nove koji glume stare i prevrnut će sve antikvarijate dok ne pronađe ono što želi.

Tako je primjerice duže vrijeme tražila ovu Emes fotelju iz 60-ih godina.

A iz prošlih vremena su i predmeti koji su dio obiteljske baštine. Uz lijepo firentinsko ogledalo s drvenim okvirom s pozlatom, tu je i jedan predmet koji je kroz vrijeme zadržao sve svoje izvorne dijelove. Radi se o staroj dubrovačkoj mjedenoj uljanici s kraja 19. stoljeća koja je pripadala njenom djedu.

Izvornost je ostala i što se tiče samog tlocrta ovog stana od 90-ak kvadrata u zgradi građenoj 60-ih godina. Vlasnici su zadržali staru stolariju i prije pet godina opremili ga u svom stilu.

S obzirom na to da ne preferiraju moderan minimalistički stil, kuhinja je uređena u retro stilu s retro aparatima, slavinom i ormarićima.

Također, uređena je i da bude praktična, što je jedna od temeljnih odlika zgrada 60-ih. Naime, stan je dovoljno velik pa je izbjegnut open space koncept. Kuhinja je fizički odijeljena od blagovaonice i dnevnog boravka čime se, na radost vlasnika, limitiraju neugodni mirisi koji se šire po stanu za vrijeme kuhanja.
Sve puno boja
Pri preuređenju supružnici nisu bježali od boja. Boja na zidu prati boju na uzorcima pločica čime se dobiva lijepa cjelina koja je zaokružena posuđem od plavo-bijele keramike koja je također dio obiteljske baštine.

Engleski vintage stil očituje se i u spavaćoj sobi na razigranim zidnim tapetama s izvornim dizajnom Williama Morrisa iz 19. stoljeća.

Osim tapeta, izgled “bakinog stana” daje toaletni stolić iz 60-ih godina još jedan vješto uklopljen antikvitet.

A u vintage izdanju uređena je i dječja soba.

Kupaonica, iako manja kvadraturom, sa pločicama u arapsko – portugalskom stilu je vrlo lijepa i funkcionalna. Uz drvene i zlatne detalje odiše toplinom, ali i reflektira autentičan stil vlasnika.

Stil koji dokazuje da se boje, uzorci i detalji mogu uspješno kombinirati te da dom 21. stoljeća ne mora biti minimalistična bjelina provučena kroz filter. Već životan prostor pun detalja koji nose svoju obiteljsku priču i ostaju u zalog budućim generacijama.
Dizajn i trendovi
Trendovi koje ćemo ove godine viđati u spavaćim sobama
Spavaća soba koja nam pruža mir važnija je no ikada.

Utonuti u udobnost kreveta nakon napornog dana, mnogima je najdraži način kako se riješiti stresa. Pandemija koronavirusa dodatno ga je naglasila zbog čega je mirna oaza u spavaćoj sobi postala važnija no ikada. Njeno uređenje bi stoga, trebalo ići u tom smjeru.
Boje
Bojama trebamo dati na važnosti zato što one zaista mogu djelovati na naše raspoloženje. Soba koja je bijela, djeluje presterilno, stoga je treba malo upotpuniti bojama. Ne prejakim, naravno kako nas ne bi razdražile. Blijedoplave nijanse i nijanse žute unijet će u prostor toplinu i ugodu.
Zavjese i tapete
Oštre rubove prozora ili čak kreveta prekrijete zavjesama kako biste kakofoniju sveli na minimum.
Iz sličnih razloga koriste se i zidne tapete jer spavaću sobu treba izdvojiti kao mekši prostor od ostatka doma. Zidne obloge ili pak tapete ujedinjuju zidove i ublažavaju oštrinu kutova.
Ako spavaća soba dobiva mnogo sunčevog svjetla, nemojte staviti samo zatamnjene zavjese. Postavite prozirne i zatamnjene kako bi soba bila lijepa i ujutro i uvečer.
Biljke
Još jedan način kako unijeti mirnoću u spavaću sobu je unošenje zelenila u obliku biljaka. Osim što podsjećaju na prirodu, imaju i još jedan važniji učinak, čiste toksine iz zraka.
Rasvjetna tijela
Umjetna svjetlost je jednako važna. Usredotočite se na postavljanje nekoliko svjetiljki umjesto da minirate sobu stropnim uređajem i po mogućnosti, kontrolirajte ih prigušivačima. Cilj je učiniti spavaću sobu toliko privlačnom da ćete poželjeti tamo oranizirati druženja.
Užici provođenja vremena u umirujućem utočištu uz ove savjete nisu izgubljeni. Dajte si truda jer spavaća je soba ta posebna zona u kojoj nitko ne može doći do vas.
Interijeri
Znate li kako ekonomičnije koristiti štednjak i pećnicu?
Donosimo nekoliko savjeta kako ih racionalnije upotrebljavati.

U ovo doba krize koju je prouzrokovala pandemija koronavirusa, ali i potres, svaka kuna je bitna. Mnogo bismo mogli uštedjeti pri korištenju elektroničkih aparata i malih kućanskih uređaja. Donosimo nekoliko savjeta o racionalnijoj uporabi štednjaka i pećnice.
Štednjak

Uvijek stavljajte poklopac na posudu u kojoj se kuha – na taj način možete uštedjeti i do 20% energije za kuhanje, a u kuhinji će se smanjiti kondenzacija pare.
Koristite grijače kolo optimalne veličine u odnosu na posudu.
Veće gubitke energije prouzročit će i priprema male količine hrane u velikoj posudi.
Provjerite ima li dno posude kakvih neravnina. Ako je dno glatko i ravno, hrana će se brže skuhati jer lonac bolje prianja na grijaču ploču.
Nakon što voda prokuha, smanjite snagu grijače ploče. Veća snaga samo će ubrzati isparavanje vode, no ne i proces termičke obrade hrane.
Ako razmatrate kupnju novog štednjaka, razmislite o modelu koji ima mogućnost kuhanja i na plin. Vrijeme kuhanja na plinskom štednjaku je brže, a regulacija temperature jednostavnija. Plin je također ekološki prihvatljiviji energent od električne energije.
Pripazite da na plinskom štednjaku plamen ne kruži oko posude. Osim što to može biti potencijalno opasno, uz to i dodatno rasipa energiju.
Staklokeramičke grijače ploče precizno usmjeravaju toplinsku energiju na dno posude što ih čini učinkovitijima od klasičnih grijaćih ploča.
Pećnica

Pećnice s ventilatorom pokazale su se kao posebno učinkovite prilikom pečenja. Mogu uštedjeti 10-15% energije.
Pećnicu isključite 10 minuta prije no što je jelo gotovo. Pećnica će još neko vrijeme zadržati potrebnu temperaturu, a hrana će se nastaviti peći. Isto vrijedi za grijače ploče, no njih ugasite nekoliko minuta prije.
Vrata pećnice držite otvorena što je kraće moguće. Pri svakom otvaranju gubi se 20% topline.
Redovito čistite pećnicu. Naslage masnoće i druge nečistoće smanjuju njenu učinkovitost, a time se troši i više energije.