Interijeri
Kombinacija uzoraka na engleski način
Uzorci mogu razigrati prostor ili naglasiti nešto u njemu. No, kad biste nekoga pitali što je hrabrost u oblikovanju interijera, mnogi bi vam rekli – kombiniranje različitih uzoraka u jednoj prostoriji. Za Hrvate barem. Englezi imaju malo drugačije viđenje.
Prekrasno cvijeće lako može pronaći svoje mjesto u domu. Ne samo u vazama, već i kao uzorak na zidnim tapetama, zastorima i tapecirungu. I pritom ne mislimo samo na jedan cvjetni uzorak, već raznolike kombinacije cvijeća, prugica i geometrijskih oblika koji pričaju jednu priču, englesku priču.

Pomno osmišljeni dezeni
Englezi su poznati po tome što kombiniraju mnogo vrsta uzoraka i ne boje se uvesti boju i nove uzorke u prostor. Ti razni dezeni nipošto nisu nabacani u prostoru, već pomno osmišljeni od strane dizajnera.

Da bi različiti uzorci zaokružili jednu cjelinu, nit vodilja im je boja koja se mora barem dijelom pojavljivati na svim uzorcima. “Uvijek se mora izvući nekakva boja koja će se onda vući kroz cijeli prostor i sa kombiniranjem jednobojnih boja”, pojašnjava dizajnerica interijera Lana Kaiser Podner.

U Engleskoj su prvi odabir za zastore cvjetni ili prugasti uzorci, a tendencija u oblikovanju interijera im je da uzorak na zastoru prati uzorak na zidnoj tapeti. Posljednji hit su i takozvane panel tapete.
“Tražene su svugdje tapete koje se ne ponavljaju, koje nemaju mali uzorak koji se ponavlja, nego tapete kao paneli. Odnosno da se po mjeri stvara jedna velika slika koja se radi s obzirom na dimenzije zida”, navodi Kaiser Podner.

Uz uzorke na zastorima i tapetama Englezi ne izostavljaju ni uzorke na sjedećim garniturama, poput pruga i kariranog uzorka. Zanimljivo je da na jednom komadu namještaja kombiniraju dvije vrste uzoraka.

Posebno fascinantni, što se dekora tiče, su dvorci kojih Engleskoj ne manjka.
Mlađe generacije su nešto umjerenije kad je riječ o kombinacijama uzorka. Preferiraju moderni minimalizam, no taj minimalizam je daleko od hrvatskog.
Hrvatski ‘manje je više’
Uspoređujući Hrvate i Engleze kod uređenja interijera i korištenja raznih uzoraka, dizajnerica interijera kažu kako su Englezi mnogo hrabriji. “Hrvati se ne usude ići u pretjerano kombiniranje boja i dezena. Znači, uvijek je tu nekakva glavna crta, bijeli zidovi ili trenutno popularno sivi, pa možda sa nekim akcentom u boji i to je to”, kaže dizajnerica.

U Hrvatskoj su do sada uzorci većinom korišteni da akcentiraju pojedine elemente u prostoru. Nešto blagonakloniji smo prema bojama. “Otvaramo se malo prema bojama, ali opet su to: ili jedan zid u kući i nekakav akcent koji se stvara u interijeru. Rijetko kad da se netko usudi ili baš ima želju da je cijeli prostor u puno boja”, kaže dizajnerica.

Za one koji žele unijeti malo romantike ili engleske tradicije u svoj dom prostora ima. Uz malo hrabrosti i znalačko oko uzorci se daju lijepo kombinirati, a konačni rezultat bi vas mogao iznenaditi.
Interijeri
Starine iz davnina u domu za onaj dobar osjećaj
Njima možete obogatiti svoj dom i učiniti ga toplijim.

Na svom tavanu ili u bakinoj drvenoj kući mnogi od nas naišli su na neki stari, zaboravljeni predmet, koji nas je podsjetio na naše pretke i njihov životni stil.
Starine iz davnina suvremeni dom ili tek jedan njegov kutak mogu pretvoriti u mali etnografski muzej. A onoga tko ih je izložio, predstaviti kao toplu osobu, koja poštuje povijest i tradiciju svojih predaka.
Interijer tako možete obogatiti starim lampašima, slikama s patinom vremena, kožnim opancima, vunenim torbama i tepisima. Sve to pridonijet će stvaranju posebnog ugođaja. Stari mlinac za kavu, mužar i posudice za začine, estetski će obogatiti vašu suvremenu kuhinju.
Cvijeće u hodniku ili u dnevnom boravku zasadite u stare glinene posude, a na staru rustikalnu policu posložite pribor za kavu, pribor za jelo ili tanjure iz kredenca vaše bake. Komoda u dnevnom boravku pravo je mjesto za staru peglu na ugljen, petrolejski fenjer ili barokni svijećnjak.
Starinski luster vašem će dnevnom boravku ili blagovaonici dati poseban šarm. Kao i drvena klupa ili stolić u hodniku, koji će poslužiti prilikom obuvanja cipela. U kutu sobe smjestite stari tkalački stan, kolovrat i preslicu ili možda klavir, što će vašem domu dati dozu glamura.

Uz ovakve starine iz davnina, vaš će dom evocirati neka stara, ali ne i zaboravljena vremena i pozvati na opuštanje u ugodnom ambijentu koji zrači toplinom.
Interijeri
Oplemenite drvene podove bojom
U slučaju da se odlučite za bojenje poda po principu uradi sam, u nastavku vam donosimo nekoliko korisnih savjeta.

Svojom strukturom, bojom i prirodnom ljepotom, drvene podne obloge podižu estetiku svakog prostora u kojem se nađu. No, ukoliko ste se zaželjeli šarenila slijedi nekoliko savjeta kako ih obojiti, i pritom u cijeli dom unijeti dobrodošlu promjenu.
Odabir boje
Prvo je potrebno odabrati pravu boju za pojedini prostor. Preporučljivo je izabrati neku neutralnu nijansu koja neće suviše odskakati od kolorističke sheme ostatka prostorije.
Primjerice, u prozračnu kuhinju s bijelim ormarićima lijepo će se uklopiti pod u svijetloj nijansi plave ili mint zelene, no ako prostorija pršti bojama preporučljivo je izabrati neku neutralnu boju.
Također, obojite pod tek poneke prostorije, nikako cijeli interijer.
Odabir uzorka po želji
Ako želite biti posebno originalni, a prostor vam dopušta eksperimentiranje, pod možete obojiti u nekom uzorku. Za to će vam trebati vještina i mirna ruka, a mnoge željene uzorke možete oslikati uz pomoć šablona koje je moguće kupiti u nekom od specijaliziranih dućana.
Uradi sam savjeti
U slučaju da se odlučite za bojenje poda po principu uradi sam, u nastavku vam donosimo nekoliko korisnih savjeta.
Brušenje i čišćenje poda

Površinu poda koju namjeravamo obojiti prvo valja ošmirglati brusnim papirom preporučene granulacije 150.
Kako bi se uklonile nastale strugotine, pod je potrebno oprati deterdžentom u prahu nakon čega ga očistimo i ostavimo da se u potpunosti osuši.
Nanošenje zaštitne boje

Zatim se nanosi zaštitna boja koja mora odgovarati tipu osnovne boje koju namjeravamo nanijeti. Zaštitna boja trebala bi se osušiti preko noći, nakon čega ćemo pod lagano očetkati brusnim papirom granulacije 220.
Bojenje

Pod se zatim tkanenom krpom obriše Stoddard otapalom, nakon čega slijedi apliciranje prvog sloja boje koju je potrebno nanijeti u tankom sloju. Tome će najbolje poslužiti kist od prirodne dlake, koji fino klizi po drvenoj površini.
Boju je potrebno ostaviti 24 sata da se osuši, nakon čega se nanose još dva tanka premaza (svaki je također potrebno ostaviti 24 sata kako bi se osušio.)