Dizajn i trendovi
Luksuz i ekstravagancija – najpoznatije fotelje skandinavskog dizajna
Neke fotelje osmišljene su i prije više od 70 godina, ali još uvijek plijene pažnju i blistaju u interijerima. Riječ je o klasicima skandinavskog dizajna.
Predstavljamo vam svjetski poznate fotelje skandinavskog dizajna.
Egg chair

Ova je fotelja planetarno popularna. Zove se Egg chair i 1958. godine dizajnirao ju je Arne Jacobsen za Radisson hotel u Kopenhagenu. Fotelja je bila namijenjena lobiju, a osobi koja sjedi u njoj pružala je zaštitu i udobnost. Iako je osmišljena za lobi hotela, ona se danas savršeno uklapa u dnevne boravke kojima dodaje profinjenost i ekstravaganciju.
Sama fotelja ima i svoj inovativni karakter. Arne Jacobsen napravio je fotelju od metalne konstrukcije koju je obložio poliuretanskom pjenom i na taj način dobio sam oblik jaja po čemu je i sama fotelja dobila ime. “To je ustvari bila jedna prekretnica za daljnju izradu kako namještaja u Danskoj, tako i u cijelome svijetu”, navodi Matea Somek, mag.ing. arhitekture.
Originalna je fotelja obložena sa dva komada kože koji su spojeni s oko tisuću ručnih šavova čime se omogućava napetost između tijela fotelje, naslona i rukohvata. Zbog te precizne izrade moguće ih je izraditi mali broj godišnje što objašnjava i zašto su na cijeni.
Flag Halyard

Iako na prvu ne djeluje tako, ova fotelja puni sedamdeset godina. Zove se Flag Halyard, a dizajnirao ju je Hans Wegner.
Dizajn ove fotelje je nastao spontano i to za vrijeme dizajnerova ljetovanja. Dok su se djeca igrala na plaži, Wegner je napravio udubljenje u pijesku gdje je ležao. Po povratku u vikendicu nacrtao je ovu fotelju koja na jedan luksuzan način simbolizira relaksaciju odmor i meditaciju.
Fotelja ima čeličnu konstrukciju a njeno sjedište i naslon čini 240 metara užadi.
Chieftain chair

Jedan kraljevski primjerak u kojem je sjedio i sam danski kralj Henrik IX. Zato su ovu fotelju i zvali kraljevskom, ali je njezin dizajner Finn Juhl mislio da je to pomalo pretenciozno, pa ju je nazvao Chieftain chair.
Jedna od najvećih i najznačajnijih karakteristika je upravo njezin prekrasan izgled koji se sastoji od drvenog okvira, koji osim po svojoj funkcionalnosti ima i taktilni karakter koji se odlikuje upravo po tim skulpturalnim rubovima i po tome što vi ne možete spoznati gdje jedan komad drveta prestaje, a gdje počinje.
The chair

Ovaj klasik skandinavskog dizajna iz 1949. godine, s potpisom Hansa Wegnera popularnim su učinili svjetski moćnici.
“Najveću pozornost javnosti ovaj stolac je postigao 1960. godine u sklopu debate unutar predsjedničke kampanje između konzervativca Nixona i demokrata Kennedya. Nekakvo glavno mišljenje javnosti jest da je on Kennedyu puno bolje, odnosno prirodnije pristajao”, pojašnjava Ivana Ljutić, dipl.ing. arhitekture.
A kad ste tako slavni poput ovog stolca onda vam neko posebno ime ni ne treba, već je to jednostavno The chair, odnosno stolac.
U svakom slučaju sva četiri klasika skandinavskog dizajna osim vrhunske kvalietete imaju i kolekcionarsku vrijendost jer im iz godine u godinu vrijednost raste. Takvi se komadi prenose iz generacije u generaciju poput umjetničkih djela, slike ili skulpture. I da, ni nakon 70 godina ne izlaze iz mode.
Dizajn i trendovi
Kamen u kupaonici za postizanje rustikalnog šarma
Poželjno ga je kombinirati s drvetom čija boja i struktura u interijer unose toplinu i osjećaj udobnosti.

Trajan, bezvremenski i estetski dojmljiv – kamen je jedan od omiljenih građevnih materijala koji se upotrebljava u opremanju čovjekovog životnog prostora. Najčešće ga susrećemo u vanjskim prostorima, no jednako je efektan i u interijeru.
Kamen u interijeru najčešće se koristi za oblaganje tek poneke zidne plohe. Od njega se izrađuju primjerice, stepeništa, gazišta, prozorske klupice.

No, njegova prirodna ljepota posebno dolazi do izražaja u prostoru kupaonice, kojoj daje rustikalni štih. Kamen u kupaonici susrećemo u mediteranskom stilu uređenja, ali i u suvremenim interijerima kojima daje dozu raskoši.
Kamen u kupaonici, ali i u ostalim dijelovima interijera, slovi kao hladan materijal. Stoga ga je poželjno kombinirati s drvetom čija boja i struktura u interijer unose toplinu i osjećaj udobnosti.

Dizajn i trendovi
Genijalan stan od 60-ak kvadrata koji je uredila buduća dizajnerica
Često vam savjetujemo da kod uređenja doma angažirate stručnjake. Međutim, kao i u svakom drugom poslu, ima onih koji su za nešto jednostavno talentirani. Vodimo vas u jedna stan koji je osmislila buduća dizajnerica interijera, pa pogledajte zašto mislimo da je pred njom blistava karijera.

Sivi interijer pojačan drvenim namještajem čini ovaj simpatičan stan od 60-ak kvadrata jako ugodnim i toplim mjestom. Njegovo uređenje krenulo je doslovno od nule. Stan je novogradnja pa nije bilo potrebe za većim adaptacijama.
Svu pažnju ‘krade’ tapeta
Najveću površinu zauzima dnevni prostor gdje je ujedno smješten i blagovaonski dio. U njemu pogled privlači tapeta na zidu, koja je unatoč sivo-smećkastim nijansama vrlo živopisna. Njena uloga bila je da, kad ne može fizički, barem vizualno odijeli dnevni boravak i blagovaonicu, pojasnila je Antonela Gaura koja je prostor uredila.

Ispod tapete nalazi se štukatura koja se također proteže duž cijelog zida uz kojeg ponosno stoji vitrina zagasito plave boje, dok joj na suprotnoj strani odlično parira klavir.
Stolice i stol su zaobljenih rubova s tankim nogama kako bi se ostavilo što više slobodnog prostora za prolazak. A slobodnog prostora trebalo je ostaviti i u dnevnom boravku zbog čega kutna garnitura nije dolazila u obzir.

Boja sjedeće garniture izabrana je tako da prati temu prostora. Drveni elementi i ovdje su prosutni, u vidu komode ispod televizora i polica u zidnoj niši.

Iako prevladavaju tamnije nijanse, velika količina prirodne svjetlosti koja prodire u stan i poneki zalutali detalj u drugoj boji, u potpunosti mijenjaju dojam.
Mala, ali skroz iskorištena kuhinja

Slično je i u kuhinji. Iako kvadraturom mala, pomnim osmišljavanjem i pozicioniranjem elemenata, stalo je sve što je potrebno.
Kuhinja je rađena po mjeri u obliku slova U kako bi se maksimalno iskoristio prostor. Što se tiče gornjih elemenata, postavljena su samo tri elementa. Naime, Antonela nije htjela dodatno zatvarati prostor. Umjesto elelemenata, postavila je dvije drvene police.
Osim polica, izgled drva biran je i za radnu ploču koja se sjajno ukopila u elemente klasičnog stila u sivoj boji s detaljima zlatne.
Debitantski projekt
Rekli bi, sjajno odrađen dizajnerski posao. Sjajno je određen, ali nije dizajnerski, barem ne još. Naime, ova mlada dama inače je nešto sasvim drugo po struci. Naime, Antonela je po struci inženjerka rudarstva, no nikada se time nije bavila. Strast su joj interijeri i htjela bi i službeno postati dizajnerica. Uređenje ovog stana njen je prvi veći, mogli bismo reći debitantski projekt.
Odlična ocjena i za spavaće sobe

Buduća dizajnerica uredila je i dvije spavaća sobe. Jednu tipično mušku i drugu tipično žensku. Iako na prvu dvije sasvim različite sobe, imaju nekih poveznica. I u jednoj i ud rugoj nalazi se zamrljani zid. Riječ je o boji od vapna koja je netoksična i prirodna.

Stil uređenja spavaćih soba je moderan, mogli bismo čak reći i trendovski, jer njima dominiraju kreveti sa velikim tapeciranim uzglavljima. Prostorije obiluju i detaljima. U ženskoj su to zlatne ručkice i detalji na rasvjeti, dok je takozvana muška soba obogaćena zelenilom u vidu zastora i umjetnina na zidu.