Dizajn i trendovi
Četiri savjeta kako postići idealan omjer bijele i boje drva u kuhinji
Bijela posvjetljuje prostor i stvara ugodnu atmosferu, a drvo joj daje teksturu

U posljednje vrijeme vrlo su popularne kuhinje u kombinaciji bijele boje i boje drveta. Bijela boja elemenata posvijetlit će čak i one kuhinje do kojih teže dopire danje svjetlo. To uvelike pomaže kod kuhanja, pruža ugodnu i toplu atmosferu i svatko se u njoj osjeća dobrodošlo. Drvo pak razbija bjelinu i u prostor unosi prirodu te kuhinji daje teksturu.
No, pitanje je koji je idealan omjer bijelog i drvenog. Previše bijelog učinit će kuhinju odviše sterilnom i oštrom dok će se zbog previše drva prostor učiniti teškim. Kako biste postigli idealan omjer bijele boje i drva i dobili dinamičnu, ali uravnoteženu kuhinju, vodite se ovim savjetima.
1. Neka pod ne bude drven

Iako je u posljednje vrijeme i kod nas zavladao trend postavljanja drvenog poda u kuhinju, u ovom ga slučaju izbjegnite. Odaberite keramičke pločice ili vrlo moderan betonski pod.
2. Odaberite drvenu kuhinjsku ploču

Ako ste se odlučili na bijele i gornje i donje kuhinjske elemente, onda neka kuhinjska ploča bude u boji drva. Pogotovo ako imate kuhinjski otok. Razbit će monotoniju bijele kuhinje i dati joj potrebnu toplinu.
3. Drveni akcenti u ravnini očiju

Ako odaberete bijele gornje elemente, bijelu kuhinjsku ploču i drvene donje elemente, potrebno je razbiti ekspanziju bijelog. A to ćete postići na način da dodate drvene elemente u razini očiju poput polica.
4. Umiješajte elemente drugih boja

Ne moraju svi elementi biti bijeli, a ni u boji drva. Može se dodati i pokoji u nekoj drugoj boji, poput sive, crne.
Više kuhinja u drveno bijeloj kombinaciji pogledajte u galeriji.
Dizajn i trendovi
Dizajnerski komadi namještaja – zašto ih kupiti i kako ih kombinirati?
Izdvojili smo pet takvih komada.

Neki su komadi namještaja poput dobrog vina – što su stariji, to su bolji. Možda je u početku u njih trebalo malo više uložiti, ali zato kasnije predstavljaju trajnu vrijednost. Mi smo izdvojili pet takvih komada.
1. Fotelja skandinavskog dizajna

Jedan od takvih komada je i ovaj naslonjač novog skandinavskog dizajna koji vuče korijene iz tradicije skandinavskog dizajna.
Naslonjač je presvučen vrlo kvalitetnom vunenom tkaninom i ima jednu karakterističnu organsku formu, a to je jajolik oblik. Taj oblik je poseban jer stvara osjećaj zaštićenosti, a i vrlo je udoban. Kada u takav naslonjač sjednete, imat ćete osjećaj kao da je izrađen po vašem tijelu.
2. Stolci

Osim ergonomije, kod komada namještaja na kojima sjedimo, bitna je i njihova konstrukcija, te oblik.
Ovi različiti modeli stolaca nastali su polovinom prošloga stoljeća. Stilski si odgovaraju, a zbog svoje jednostavnosti, lako se uklapaju i u druge stilove.
3. Vrlo funkcionalna komoda

A dugi niz godina funkcionira i ova modularna komoda koju je dizajnirao švicarski arhitekt Fritz Haller. Ona se zahvaljujući svojoj funkcionalnosti može naći i u poslovnom prostoru i u domu.
Radi se o jednom sustavu koji je vrlo modularan, vrlo je široke primjene, od njega se mogu slagati razno razne kompozicije. Poput polica za knjige, komode sa vratima, bez vrata, zidna pregrada i slično.
Osim što je funkcionalna, ovakva komoda je i neutralna što znači da će se bez problema uklopiti u razne stilove uređenja.
4. Praktična svjetiljka

Nijedan interijer ne može biti bez odgovarajuće rasvjete. Ovo specifično rasvjetno tijelo dizajnirano je također 50-ih godina prošloga stoljeća. Američki arhitekt Geroge Nelson inspiraciju je pronašao u švedskim visećim svjetiljkama koje su se u to doba izrađivale od svile. On ih je izradio od prozirne plastike koja se do tada upotrebljavala jedino u vojnoj industriji.
Ovakva svjetiljka iako stropna, nije nužno fiksirana za jednu poziciju. Razvlačenjem kabela koji nam također može poslužiti kao svojevrsna dekoracija u interijeru, možemo je s lakoćom premjestiti na željeno mjesto. Dolazi u raznim veličinama, od S do L.
5. Radni stol kao odraz prestiža

Uredima se od davnina pridavala velika pažnja jer su bili odraz prestiža tvrtke, a zašto sada ne bi bili odraz vas samih? U najznačajnijem dijelu to se odnosi na radne stolove.
Uvijek je bolje izabrati stol koji je funkcionalan. Primjerice, onaj koji ima dodatne mogućnosti poput ugrađene rasvjete ili utičnica.
Kako ih kombinirati u domu?
Osnovno je pravilo naći pravu mjeru. Zatim naći neki jednostavniji element koji ne podliježe sezonskim trendovima kako ne bi brzo dosadio. Jer, takvi se komadi namještaja kupuju na duži vremenski period.
Ako si ne možete priuštiti ili ne želite mnogo takvih komada, izaberite onaj koji ćete najviše koristiti. Poput gore navedenih. Onda se sve ostalo što nije ključno vezano za funkcioniranje, može nadograđivati s vremenom, vrlo lako mijenjati i s obzirom na određene potrebe uvijek, nadopunjavati.
Dizajn i trendovi
Kamen u kupaonici za postizanje rustikalnog šarma
Poželjno ga je kombinirati s drvetom čija boja i struktura u interijer unose toplinu i osjećaj udobnosti.

Trajan, bezvremenski i estetski dojmljiv – kamen je jedan od omiljenih građevnih materijala koji se upotrebljava u opremanju čovjekovog životnog prostora. Najčešće ga susrećemo u vanjskim prostorima, no jednako je efektan i u interijeru.
Kamen u interijeru najčešće se koristi za oblaganje tek poneke zidne plohe. Od njega se izrađuju primjerice, stepeništa, gazišta, prozorske klupice.

No, njegova prirodna ljepota posebno dolazi do izražaja u prostoru kupaonice, kojoj daje rustikalni štih. Kamen u kupaonici susrećemo u mediteranskom stilu uređenja, ali i u suvremenim interijerima kojima daje dozu raskoši.
Kamen u kupaonici, ali i u ostalim dijelovima interijera, slovi kao hladan materijal. Stoga ga je poželjno kombinirati s drvetom čija boja i struktura u interijer unose toplinu i osjećaj udobnosti.
