Gradnja
Kako uštedjeti energiju u svakoj prostoriji?
Ako niste znali, samo nekoliko malih promjena u vašem domu i svakodnevnom ponašanju mogu osjetno popraviti ravnotežu kućnog budžeta, a dom učiniti boljim mjestom za život.

Nudimo vam nekoliko jednostavnih savjeta kako uštedjeti energiju u domu koje možete primijeniti već danas, a nalaze se i među preporukama Svjetskog fonda za prirodu (World Wide Fund for Nature).
Ulaz u dom
Neka žarulje koje koristite budu štedljive. Iako je štedljiva žarulja skuplja od obične, njena korist je višestruka. Osim što traje četiri puta duže od obične, štedljiva troši četiri puta manje struje. To znači jedan plus za vaš kućni budžet i još jedan za našu planetu.
Kuhinja

Kuhinja je tradicionalno veliki potrošač električne energije, a nekoliko jednostavnih poteza može vam osigurati veliku uštedu. Pri kupovini kućanskih aparata poput frižidera, pećnice ili mašine za pranje posuđa kupite model koji najviše štedi energiju. Iako je u startu nešto skuplji, na dugoročnom planu će se pokazati kao bolja investicija, jer će i računi za struju biti značajno manji.
Kuhanje, osim što je zabavno i opuštajuće, može biti i ekonomično. Dovoljno je samo da stavite poklopac na posudu za kuhanje dok kuhate i na taj način štedite i do 30 posto električne energije. Važno je i da ne držite vrata frižidera otvorena dulje nego što je to neophodno jer na taj način brzo rasipate energiju, a ako nije neophodno, ne stavljajte pećnicu i frižider ili hladnjak jedan do drugog.
Dnevna soba

Uštedjeti se može i na rasvjeti, poželjno je što više koristiti prirodno svjetlo te na prozore ne stavljati teške, tamne zavjese i rolete. Svu nepotrebnu rasvjetu u stanu treba isključivati, obične žarulje zamijeniti štednima, koristiti jednu jaču žarulju umjesto nekoliko slabijih.
Neka televizor, glazbeni uređaj i računalo u vašem dnevnom boravku ne budu uključeni kad nikoga nema. Isključite ih kad ih ne koristite, jer troše između 10 i 60 posto električne energije koju koriste i kada su na “stand by” opciji.
Kupaonica

U kupaonici postoje veliki potrošači električne energije kao što su bojler i perilica rublja. Koristite ih u intervalima jeftinije struje. Perilicu za rublje koristite ekonomično i uključujte je samo kad je puna. Koristite prašak za pranje koji odgovara pranju na niskim temperaturama i ekonomične programe. Potrošnju vode također možete smanjiti tuširanjem umjesto kupanjem u punoj kadi jer na taj način potrošite višestruko više vode.
Među prvim stvarima koje treba provjeriti želimo li uštedjeti na računima za vodu, jest provjera slavina i vodokotlića. Ako vodokotlić više nije sasvim ispravan, najbolje je kupiti novi, pri čemu je bolje izabrati novije modele koji imaju mogućnost puštanja različitih količina vode, pa se može uštedjeti pri svakom ispiranju.
Gradnja
Izazovna godina pred građevinskim sektorom
Protekla je godina u građevinskom sektoru bila jako izazovna, a ova pred nama bit će još izazovnija. Kako smo gradili u ovoj, a kako ćemo u idućoj godini, provjerili smo u nadležnom ministarstvu.

Oko 16.000 obitelji u prošle je tri godine uspjelo kupiti svoju prvu nekretninu uz subvencije države. Iako su se često čule kritike na račun takvog subvencioniranja, iz Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine objašnjavaju nam da se oni promjenama prilagođavaju reakcijama tržišta. Produžili su rokove, godine. Subvencioniranjem stambenih kredita bore se protiv pada nataliteta jer onaj tko riješi stambeno pitanje, on će vjerojatno ostati živjeti u Hrvatskoj i dalje.
Subvencioniranje stambenih kredita
Državni tajnik u Ministarstvu graditeljstva Željko Uhlir naveo je kako su svaki put nastojali poboljšati zakon, poboljšati mjeru, a rezultat toga je zadovoljstvo građana. “Od početnih dvije i pol tisuće onih koji su realizirali subvencije kroz stambene kredite putem ovog zakona, došli smo sada na osam tisuća dvjesto građana koji su dobili subvenciju države za rješavanje stambenog pitanja”, istaknuo je Uhlir.
Uspješna mjera nastavit će se i dalje. Zakon je produžen do 31. prosinca 2023. godine, a svake će se godine u proračunu, za provođenje ovih mjera, osigurati određena sredstva, rekao je državni tajnik.
Energetska obnova
Sigurnost je nešto što potiče ljude na ulaganje. A ulagati treba i u stare nekretnine, pogotovo one koje nisu energetski učinkovite. Energetska obnova zgrada nastavlja se i dalje. Za tu svrhu ćemo iz europskih fondova dobiti bespovratna sredstva.
Obnova Zagreba
U ovim nesigurnim vremenima, teško je planirati, ali potres u Zagrebu i okolnim županijama, sam je stvorio planove u građevinarstvu za idućih vjerojatno i više od nekoliko godina. “Napravili smo sve administrativne pretpostavke, ispunili smo ih, zakon, program mjera, promijenili smo tehnički propis, donijeli novi pravilnik o projektiranju. Sve smo prilagodili tome da sve ide brže, lakše i jednostavnije”, poručio je Uhlir.
Ogroman je posao pred građevinskim sektorom, ali isto tako i prilika koju treba iskoristiti u nastavku jer taj će posao jednog dana završiti. Sada smo u Europskoj uniji, dobivamo sredstva iz Fonda solidarnosti i za energetsku učinkovitost. Zato građevinarstvo ima dobru perspektivu, čak i u ovoj situaciji s virusom jer je to djelatnost koja se odvija na otvorenom. Dakle, građevinarstvo svakako ima potencijal da u ovoj situaciji bude pokretač gospodarstva cijele države.
Gradnja
Protupotresna gradnja – jedina obrana od potresa
Štete bi bile minimalne, a ljudskih žrtvi ne bi ni bilo.

Nakon serije jakih potresa koji su pogodili središnju Hrvatsku, više se nego ikad spominje način gradnje. Voditeljica Seizmološke službe Ines Ivančić jučer je, nakon razornog potresa u Banovini, izjavila kako ne ubija potres nego kuća. “Bitno je dobro graditi, to uz praćenje seizmičnosti je jedina prava obrana”, dodala je.
Većina kuća i zgrada koje su stradale su loše izgrađene i vrlo stare. One koje su se gradile prema pravilu struke su ostale skoro pa netaknute. Male pukotine koje su pojave, najčešće su zanemarive.
Kako bi objekt izdržao potres i kako bi sve prošlo bez materijalnih šteta, i još važnije, gubitka ljudskih života, na PlanRadaru smo pronašli što je potrebno učiniti.
Kako bi zgrada bila sigurna od potresa, inženjeri je konstruiraju na način da je otporna na količinu energije koju on oslobađa. To znači da se mora moći gibati u smjeru suprotnom od smjera energije, što se postiže na sljedeće načine.
1. Temelji na višeslojnim podlogama
Kako bi zgrada bila protupotresna, jedan od načina je da se izgradi na temeljima koji imaju više slojeva. “Sam temelj nalazi se iznad površine, dok je s donje strane pričvršćen na elastične gumene ležajeve načinjene od slojeva čelika, gume i olova, a koji ga razdvajaju od tla”, piše PlanRadar.
Za vrijeme potresa, kada se tlo kreće, ležajevi hvataju energiju te sprječavaju da se ona kreće unutar građevine.
2. Amortizeri za građevine
Slično kao kod automobila, i ovdje amortizeri umanjuju jačinu udara i doprinose njihovom usporavanju. To se događa na dva načina – prigušuju vibracije i djeluju kao vibrirajući visak.
Prigušivači vibracija postavljaju se između nosivih stupova i greda na svakom nivou zgrade. Svaki prigušivač se sastoji od cilindra ispunjenog silikonskim uljem u kojem se nalazi čelični klip. Tijekom potresa se energija vibracija prenosi s građevine na klipove koji potiskuju ulje. Energija se pretvara u toplinu koja odvodi snagu vibracija.
Vibrirajući visak je protupotresna metoda koja uključuje ugradnju ogromnog viska. Radi se o čeličnoj kugli spojenoj na hidraulički sustav. Kada se zgrada počne ljuljati, kugla vibrira te djeluje suprotno od širenja sile potresa i na taj način stabilizira zgradu.
3. Pojačavanje strukture građevina
Kako bi zgrade izdržale potres, potrebno je ojačati njihovu strukturu. Odnedavno tako se u zgrade ugrađuju dodatna pojačanja poput posmičnih zidova, poprečne potpore, membrane i nosivi okviri, a koji djeluju naspram horizontalnih sila. Armirana konstrukcija također je značajno pridonijela stabilnosti zgrada.
Vrlo važni su i materijali od kojih se zgrade grade. Kako bi materijal bio otporan na vibracije, mora biti rastezljiv. Čelik je jedan od materijala koji će se pri potresu rastegnuti, ali neće doći do pucanja. Osim toga, vrlo zahvalno je i drvo koje će se, unatoč velikoj čvrstoći, uvelike rastegnuti.
Potresi postaju svakodnevica
Seizmolozi napominju kako ćemo se morati naviknuti na život s podrhtavanjima tla. S obzirom na to da se potresi ne mogu predvidjeti, važno je graditi protupotresno. Najbolji primjer za to je Japan gdje se potresi od 5, 6 stupnjeva po Richteru događaju na mjesečnoj bazi, a štete su, zbog dobre gradnje, minimalne.