Povežimo se

Uradi sam

5 odličnih trikova za čišćenje perilica rublja

Neka začepljen filter, neugodan miris i kamenac budu stvar prošlosti

veš-mašina-domnakvadrat

Neke stvari u domu jednostavno zaboravljamo čistiti ili pak nemamo vremena za to. Jedna od tih stvari je i perilica rublja. Očistite ju s vremena na vrijeme kako bi vam rublje bilo čisto i mirisno.

Ladica za deterdžent

Prašak i omekšivač u ladici za deterdžente znaju stvoriti vrlo tvrdokorne mrlje koje s običnom vodom teško da mogu otići. Pokušajte ju očistiti na sljedeći način. Prvo ladicu izvadite iz perilice. Pamučne ubruse ili papirnate namočite vodicom za ispiranje usta i položite u ladicu. Ostavite da stoji 10-ak minuta. Ubrusima prebrišite ladicu i spremna je za doziranje novih deterdženata.

Začepljen filter

Zbog začepljenog filtera, perilica može neispravno raditi. Odvrnite ga i počistite starom četkicom za zube. Za učinkovitije čišćenje možete se poslužiti i pastom za zube. Na kraju, filter prebrišite običnom krpom.

Plijesan na gumi

Ako se na gumi oko bubnja pojavila plijesan, rješenje je sljedeće. U bočici s raspršivačem pomiješajte vodu i nekoliko kapi ulja čajevca. Promućkajte i pošpricajte po gumi. Dobro isčetkajte četkicom za zube i prebrišite pamučnom krpom.

Neugodan miris iz perilice

Ako se iz perilice širi neugodan miris, a rublje ne miriše kako bi trebalo, vrijeme je za čišćenje bubnja. Novije perilice imaju samočistivi program, no postoji još jedno rješenje. U bubanj ubacite tabletu za pranje posuđa i uključite program ispiranja. Neugodni mirisi su prošlost.

Kamenac u bubnju

Kamenac je najveći neprijatelj svih kupaonica, pa tako i perilica za rublje. Ako ga imate u bubnju, riješite ga se uz pomoć samo dva sastojka. Po suhom bubnju prosipajte sodu bikarbonu. Prepolovite limun i polovicu iskoristite kao spužvu te izribajte bubanj. Nakon ribanja bubanj prebrišite pamučnom krpom kojom ćete usput i pokupiti ostatke sode i limuna.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Sretna je osoba ona koja uživa u novim projektima!

Ponekad je premještanje namještaja čista potreba, ali svi znamo što znači premještati namještaj kako bismo malo promijenili prostor u kojem boravimo.

Za mnoge je scenarij premještanja namještaja noćna mora, jer jednom kad se posla primite, morate ga i dovršiti. Ali ako ste barem jednom zaronili u ovaj projekt, dobro vam je poznat osjećaj zadovoljstva koji slijedi kada posao završite.

Kako popraviti vrata koja škripe? Uz pomoć pet jednostavnih trikova riješite problem

Postoji poslovica koja kaže; pokaži mi projekt, i ja ću ti pokazati sretnu osobu, a dr. Carrie Barron, navodi kako ona može otkriti da u pitanju nije novi raspored prostorije već otpuštanju dopamina dok nešto stvaramo. Kako će upuštanje u ovo putovanje djelovati pozitivno na vašu psihu, otkiva liječnica.

Uživanje u trenutku

Prilikom premještanja namještaja svaki predmet koji se nalazi u prostoriji, a dok razmišljate trebate li ga zadržati i što on vama znači, slično je procesu meditacije u kojem ste potpuno prisutni u trenutku.

“Otkrivate tako što volite, a taj je osjećaj oslobađajući. Vaš je ukus povezan s vašim identitetom, a kada svoje stvari dobro rasporedite, ostajte vjerni sebi.

Stvara se osjećaj povezanosti

Namještaj i predmeti u kući često nas vežu za nama drage ljude ili uspomene. Kada predmete koji nam nešto znače uzmemo u ruke kako bismo ih premjestile, javiti se mogu pozitivne emocije zbog kojih ćemo se osjećati dobro.

Pet jednostavnih savjeta kako urediti ugodan i funkcionalan kućni ured

Mijenja se rutina

Prije nego se upustite u avanturu premještanja namještaja, važno se zapitati koje su vam potrebe i kako želite da prostorija u konačnici izgleda, ali nemojte zaboraviti i na druge ukućane jer vaša vizija rasporeda namještaja ne mora odgovarati svima.

“Nekim ljudima se neće svidjeti promjena u prostoru jer se osjećaju sigurno u poznatom i upravo takvo okruženje može poslužiti za oslobađanje kreativnosti”, navodi liječnica.

Ponekad će pozitivan utjecaj na naše raspoloženje premještanje namještaja uzrokovati samo ako se dogodi u pravom trenutku. Isto tako, premještanje stolice iz jednog kuta sobe u drugi neće vaše raspoloženje bitno popraviti. Svakako je važno zapitati se zašto se u taj projekt upuštamo – što je tako važno u ovom trenutku da morate sve promijeniti? Budite sigurni da ste spremni za to.

Nastavite čitati

Uradi sam

Bosiljak, kadulja, ružmarin… Evo kako jednostavno sušiti začinsko bilje

Ako biljke brzo rastu i ne stignete sve koristiti, jednostavno ih osušite

Biljke koristimo tisućama godina kao ukras ali i kako dodatke jelima, radi njihove boje i arome. Dok ćemo tijekom proljeća i ljeta koristiti najčešće svježe začine, ponekad oni tako brzo rastu da ih je nemoguće sve iskoristiti. Lako im možete produljiti život ako ih na vrijeme osušite, pohranite, i koristite za pripremu jela kada više nemate svježe pri ruci.

Sušeni začini su često puno intenzivnije arome i mirisa te puno dulje traju, a najčešće koristimo bosiljak, kadulju, ružmarin… Donosimo najjednostavniji način sušenja začinskog bilja.

Kako sušiti začinsko bilje?

Proces je izuzetno jednostavan i svatko ga može koristiti a potreban vam je samo – zrak.

Uzmite papirnatu vrećicu i napravite rupe.
Uzmite nekoliko biljki i zavežite u malo svežanj.
Stavite ih u papirnatu vrećicu i zavežite ju gumicom.
Objesite ju na mjesto gdje cirkulira zrak.
Ostavite tako par tjedana da se suše i vaši začini su spremni za upotrebu.

Šest jednostavnih trikova kojima ćete produljiti vijek rezanom cvijeću

Kako prepoznati da je bilje suho? Kada je spremno za upotrebu, ono će se početi mrviti. Koliko će vremena biti potrebno za to, ovisi i o temperaturi zraka, vlažnosti ali i začinima koje sušite. Na vama je da prilagodite vrijeme koliko će sušenje trajati.

Kako pohraniti sušeno bilje?

Ovo je važan korak kod sušenja začinskog bilja jer će pravilna pohrana utjecati na njihov okus ali i trajanje. Idealno bi bili pohraniti ih u zatvorene posude na tamno, hladno i suho mjesto. Ako stoje izložene na svjetlu, gube aromu jako brzo.

Koristite staklene posude, jer su najbolje za očuvanje – štite od vlage i insekata.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice