Gastro
Paprika
Paprika je korisno jelo u našoj svagdanjoj kuhinji. Osim kao salata sa rajčicom i kapulom koristi se u začinima kao i rajčica. Obilato se pirja i stavlja kao baza sa patlidžanom i rajčicom i kapulom u prženo povrće – sataraš ili prženo povrće na roštilju.

Puni se sa nadjevom mljevenog mesa, riže, začina, kapule i češnjaka i kuha, odnosno, peče kao punjena paprika ili u narodu rečeno dolma. Pravi se kao kisela salata sa kupusom koji se izriba, mrkvom, solju i paprom ili na bilo koji od sličnih načina, kao glasovita turšija u bačvama.
Kažu da je nije dobro puno kuhati jer izgubi puno važnih sastojaka. Ja sam je probao na roštilju i nikada više nisam odustao. Uz kapulu tu je uvijek i svježa paprika na žicama. Probajte jer to je danas i u modi.
Paprika je uistinu važna jer je, ne samo niskokalorična jer ima oko 96% vode, već je i bogata karotenom, posebice ona žuta, te flavonoidima i askorbinskom kiselinom. Kod veoma ljutih paprika važno je odstraniti unutarnje tetive i sjemenke, odmah su mnogo manje ljute, ali i manje C vitamina.
Naravno da se malo umaka pravi u kojima neće biti ove ljute papričice. Kombinira se sa octom, uljem, solju, češnjakom, ruzmarinom, lovorom, komoračem, origanom, metvicom, vrijeskom, bosiljkom i tolikim drugim začinskim i aromatskim biljem u kuhinji.
Pučka medicina je odavno koristila ljute paprike – chillie za liječenje angine pektoris(?), ali i za želučane tegobe ili ispiranje zagorjeloga grla, međutim je i neizostavna kao vanjski privojak kod reumatskim i lumbago oboljenja.
Chilli se može uzgajati i kao kućno cvijeće ili povrće i tada nije jednogodišnjak, već može i više vremena služiti u kući kao svježi začin ili kao lijek.
Recept iz knjige: STARA HERCEGOVAČKA KUHINJA
Autor knjige: Fra Franjo Mabić

Rijetki je odbijaju, a većina bez nje ne može zamisliti dan. U blagdansko vrijeme neizostavan je sastojak kolača, no u svojim početcima čokolada nije bila tako slatka.
Povijest čokolade

Poznata je od davnina, 2000 godina prije Krista počela se koristiti na području današnje Središnje Amerike, dok su je Maje i Asteci koristili još i ranije.
S gorkom čokoladom u tekućem obliku upoznali su se došljaci nakon otkrića Amerike, a s dolaskom na europske dvorove ne samo da se zasladila, već se i dugi niz godina skrivala od običnog puka.
Ispijanje čokolade tako je bio ritual na dvoru u 17. i 18. stoljeću. Šalice su čak dobile poseban dizajn kako bi spriječile prevrtanje i prolijevanje čokolade, govori Marko Španjol, kustos u Muzeju čokolade.

Da bi se spriječilo namakanje stiliziranih brkova, zaglađenih voskom u omiljenom napitku, u viktorijansko doba šalica je dobila, na radost većine muškaraca toga doba, i zaštitu za brkove.

Koliko je čokolada bila ekskluzivna govori i podatak da se u vrijeme renesanse u Toscani recepte za nju povjeravalo samo liječnicima. Tek nakon smrti liječnika taj recept je otkriven, a radilo se o čokoladnom napitku s jasminom. Pripremao se čak 14 dana, a među ostalim, sadržavao je crni amber. Sastojak koji se inače koristi u industriji parfema.

Nakon industrijske revolucije kada čokolada poprima svoj danas karakterističan oblik kreće svjetska pomama za njom. Nevjerojatnim oblicima za kojima su ludi odrasli i djeca doprinio je i jedan film.
Tajna dobre čokolade
Tamna, mliječna, bijela i posljednja Rubi – tajna dobre čokolade je u kvalitetnim sastojcima i pravilnim omjerima. “Kvalitetne čokolade je vrlo jednostavno prepoznati. To su čokolade koje imaju visok udio kakao mase i to su čokolade koje nemaju toliko drugih dodataka, imaju svoju prirodnu masnoću, tj. kakao maslac u sebi”, naglasio je Španjol.

Svatko ima svoga favorita. Neki kažu da su osjećaj topljenja čokolade na jeziku i puls koji zbog svog psihoaktivnog učinka podigne, bolji od poljupca. Budući da pomaže u lučenju hormona sreće, i u vremenima kada je poljubaca manje, vjerujemo da je na vašem stolu bar jedna slastica koja sadrži ovu omiljenu namirnicu.
Gastro
Ovog Badnjaka poslužite paštetu od bakalara

Mnogima će se na blagdanskoj trpezi ovog Badnjaka naći bakalar, riba koja je postala simbolom božićnih blagdana. Može ga se pripremiti na razne načine, a mi smo vama odlučili podijeliti onaj najjednostavniji. Ovako pripremljena pašteta od bakalara mnogima će biti vrlo ukusan zalogaj za pauze u kićenju božićnog drvca.
Sastojci
- bakalar
- maslinovo ulje
- sol
- kiselo povrće (krastavci, kapari, artičoke, patlidžani…)
- limun
Priprema
Kuhani bakalar dobro mikserom usitniti da uistinu izgleda kao i druge riblje ili mesne paštete.
U ovu samljevenu masu dodati najprije maslinovo ulje i sol koliko je potrebni prema količini mljevenoga bakalara.
Promiješati i dodati kiselo povrće. Dobro je uvijek staviti malo papra ili feferona i majoneze.
Dodati limunovog soka.
Ujednačiti sve miksanjem i miješanjem.
Na tanjurićima za predjelo poslužiti lijepo dekoriranu paštetu od bakalar.