Gastro
Ajvar
Obično ajvar stavljamo u zimnicu iako je on rado viđen gost cijele godine na našim stolovima. Neka jela skoro bez njega i ne idu – primjerice pojedini roštilji.

Za neke kuharice, pa i za naše pojedine časne sestre, to je velika zagonetka. Ja vjerujem da je to samo zagonetka jer se nisu usudile nijednom okušati spravljati ovaj omiljeni i prilog i salatu i dodatak jelima. Ipak on spada u jednostavnije recepte, ali traži dosta vremena i truda.
Krenimo redom! Za dobar ajvar kakva ga mi više godina s posebitim ukusom jedemo, a spravljaju ga moja sestra Zora i sestra moga kolege gvardijana Šima, nam treba omjer patlidžana jedna mjera, a dvije crvene paprike – obično roge. Međutim ne mora biti roga prve klase jer to sve ide u mljevenje.
Uzmimo jednu mjeru otprilike ovako: uzimamo deset kilograma očišćene paprike i pet oguljenih kilograma patlidžana. Operemo papriku, ocijedimo i izrežemo na polke odbacujući sjemenke. Patlidžane također opremo, ogulimo i izrežemo na ploške.
U oveću posudu stavimo pola litra vina, pola litra bijeloga octa, šaku soli i šaku šećera, a to je otprilike po deset dekagrama. Šećer izostavite ako imate u kući bolesnika šećeraša. Stavimo paprike i patlidžane i dolijemo vode da sve pokrije. Stavimo na vatru. Kada je prokuhalo sve ostavimo nekoliko minuta da se to samo otkuha i skidamo. Vadimo van iz tekućine sve da se lijepo ocijedi i posuši čak i nekoliko sati. Zatim mlinom za meso meljemo i papriku i patlidžane zajedno. Kada smo sve samljeli onda ćemo u oveću posudu podliti oko litru ulja i staviti mljevenu masu patlidžana i paprike da se kuha. Dodati ćemo po volji feferona i češnjaka, ovisi kakav ajvar želimo – žešći ili blaži.
To se kuha i neprestano miješa da ne zagori oko dva sata i pol do tri sata na temperaturi pečenja kruha. Oko dva sata i pol do tri sata od kada prokuha.
Dok se to tako lijepo kuha i krčka staklenke treba dobro oprati, posušiti i staviti na krušni pleh i u pećnicu da se zagriju. Kada je ajvar skuhan, a to smo se uvjerili jer smo nekoliko puta kušali slast, slanost i žestinu, onda ćemo lijevati u staklenke vrele vrelu masu ajvara. Ajvar će nastaviti neko vrijeme vrenje u staklenkama i tako se krčkajući sam slagati prirodno. Ovo je lijepa slika za oko. Vidite odjednom da vaš ajvar krčka i više desetaka staklenki. Raj za oko i uho, a kada se ohladi biti će i za okus.
Drugi dan, kada se sve ohladilo, nadolijemo ulja na vrhove staklenki po ajvaru i povežemo posebnom kartom za zimnicu i stegnemo gumicom ili stavimo celofan i poklopimo posebno pripremljenim poklopcima. Ajvar je gotov. Nosite ga u tamni i hladni prostor da se čuva za zimu. No, obično ne dočeka zimu barem onaj prvi spravljeni jer se odmah počne blagovati. Radi toga smo ga i spravljali, a to je znak da je i uspjeh tu.
Ajvar nije toliko zagonetan koliko je zahtjevan. Pri kuhanju mljevene mase treba obratiti pozornost na miješanje i ključanje, odnosno, isprskivanje mase po tijelu kuhara. Zato se moraju obući dugi rukavi i imati koji par rukavica i zaštititi ruke. Nije loše imati malo oveću kuhaču da ste koji god centimetar dalje od lonca.
Ipak znajte bez muke niste «kusali» dobar ajvar. Zato je oprez dobar pri kuhanju, ali ne prevelik i pretjeran jer ako vam zagori onda ste se uzalud mučili i uzalud novac bacili.
Ponavljam da vrijedi oprobati napraviti u svojoj kući ajvar. Ima više razloga za to. Jedan je zacijelo među prvima što znadeš što spremaš i što jedeš, a ne manji razlog je i to što si ti to spravljala i što znaš lijepo spravljati tvoj ajvar. A zar nije pravi razlog ono razočaranje koliko si puta probala tuđi ajvar ili kupila a nije ti se dopao. Pobijedi svojom voljom i umijećem ove koji su ti do sada kvarili «ćeif».
Recept iz knjige: FRATARSKA KUHINJA u slici i riječi
Autor knjige: Fra Franjo Mabić

Rijetki je odbijaju, a većina bez nje ne može zamisliti dan. U blagdansko vrijeme neizostavan je sastojak kolača, no u svojim početcima čokolada nije bila tako slatka.
Povijest čokolade

Poznata je od davnina, 2000 godina prije Krista počela se koristiti na području današnje Središnje Amerike, dok su je Maje i Asteci koristili još i ranije.
S gorkom čokoladom u tekućem obliku upoznali su se došljaci nakon otkrića Amerike, a s dolaskom na europske dvorove ne samo da se zasladila, već se i dugi niz godina skrivala od običnog puka.
Ispijanje čokolade tako je bio ritual na dvoru u 17. i 18. stoljeću. Šalice su čak dobile poseban dizajn kako bi spriječile prevrtanje i prolijevanje čokolade, govori Marko Španjol, kustos u Muzeju čokolade.

Da bi se spriječilo namakanje stiliziranih brkova, zaglađenih voskom u omiljenom napitku, u viktorijansko doba šalica je dobila, na radost većine muškaraca toga doba, i zaštitu za brkove.

Koliko je čokolada bila ekskluzivna govori i podatak da se u vrijeme renesanse u Toscani recepte za nju povjeravalo samo liječnicima. Tek nakon smrti liječnika taj recept je otkriven, a radilo se o čokoladnom napitku s jasminom. Pripremao se čak 14 dana, a među ostalim, sadržavao je crni amber. Sastojak koji se inače koristi u industriji parfema.

Nakon industrijske revolucije kada čokolada poprima svoj danas karakterističan oblik kreće svjetska pomama za njom. Nevjerojatnim oblicima za kojima su ludi odrasli i djeca doprinio je i jedan film.
Tajna dobre čokolade
Tamna, mliječna, bijela i posljednja Rubi – tajna dobre čokolade je u kvalitetnim sastojcima i pravilnim omjerima. “Kvalitetne čokolade je vrlo jednostavno prepoznati. To su čokolade koje imaju visok udio kakao mase i to su čokolade koje nemaju toliko drugih dodataka, imaju svoju prirodnu masnoću, tj. kakao maslac u sebi”, naglasio je Španjol.

Svatko ima svoga favorita. Neki kažu da su osjećaj topljenja čokolade na jeziku i puls koji zbog svog psihoaktivnog učinka podigne, bolji od poljupca. Budući da pomaže u lučenju hormona sreće, i u vremenima kada je poljubaca manje, vjerujemo da je na vašem stolu bar jedna slastica koja sadrži ovu omiljenu namirnicu.
Gastro
Ovog Badnjaka poslužite paštetu od bakalara

Mnogima će se na blagdanskoj trpezi ovog Badnjaka naći bakalar, riba koja je postala simbolom božićnih blagdana. Može ga se pripremiti na razne načine, a mi smo vama odlučili podijeliti onaj najjednostavniji. Ovako pripremljena pašteta od bakalara mnogima će biti vrlo ukusan zalogaj za pauze u kićenju božićnog drvca.
Sastojci
- bakalar
- maslinovo ulje
- sol
- kiselo povrće (krastavci, kapari, artičoke, patlidžani…)
- limun
Priprema
Kuhani bakalar dobro mikserom usitniti da uistinu izgleda kao i druge riblje ili mesne paštete.
U ovu samljevenu masu dodati najprije maslinovo ulje i sol koliko je potrebni prema količini mljevenoga bakalara.
Promiješati i dodati kiselo povrće. Dobro je uvijek staviti malo papra ili feferona i majoneze.
Dodati limunovog soka.
Ujednačiti sve miksanjem i miješanjem.
Na tanjurićima za predjelo poslužiti lijepo dekoriranu paštetu od bakalar.