Povežimo se

Gradnja

nZEB i BIM – nova stvarnost!

Američki stručnjak za zelenu gradnju, Matt Grocoff – glavni govornik konferencije

Hrvatski savjet za zelenu gradnju organizirao je konferenciju pod nazivom: „nZEB i BIM – Nova stvarnost!“ koja se održala u utorak, 19. ožujka u hotelu Academia, u Zagrebu.

Partner konferencije je udruga HUPFAS, a pokrovitelji su Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te mnoge druge institucije, komore i udruge koje se bave ovim područjem. Također, niz tvrtki iz građevinskog sektora podržalo je program konferencije.

nzeb-bim-hrvatski-savjet-za-zelenu-gradnju-3-domnakvadrat
Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Nakon uvodnih pozdrava, inspirativnu i iznimno zanimljivu prezentaciju održao je glavni govornik konferencije, Matt Grocoff, jedan od najpoznatijih američkih zagovornika u području zaštite okoliša, zelene i održive gradnje, renomirani pisac, govornik i osnivač THRIVE Collaborative. Tema prezentacije bila je: Redesigning Civilization: How Nature Can Inspire a Better Built Environment, gdje je istaknuo kako prava održivost zaista može izgledati i na koji način to možemo postići. Matt je poznat po svom radu na zgradama s nultom potrošnjom energije i vode te je zaslužan za obnovu najstarije kuće u Sjevernoj Americi koja je rekonstrukcijom postigla nultu potrošnju energije. 

matthew-grocoff-nzeb-domnakavdrat
Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Hrvatski inženjerski savez je inicirao dolazak g. Matta Grocoffa, pod posebnim pokroviteljstvom Američkog Veleposlanstva.

matthew-grocoff-nzeb-hrvatski-savjet-za-zelenu-gradnju-domnakavdrat
Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Nadalje, u sklopu programa, GTC Matrix je prezentirao projekt Seven Gardens u Zagrebu, udruga HUPFAS je prezentirala ovogodišnje aktivnosti, a temu uloge zgrada u dekarbonizaciji društva, prezentirao nam je HEP –ESCO.

Jedna od važnijih tema na konferenciji je i BIM (Building Information Modeling) koji je već postao standard u svijetu, a sve više se koristi i kod nas. BIM metodologija se oslanja na inteligentan, podacima bogat model kao temelj za projektiranje, simulaciju i suradnju kroz sve faze projekta.

 Primjene BIM-a u planiranju građevinskih projekata, prezentirao je Pro elemento d.o.o. (Mapei Croatia d.o.o.), a kako financirati energetski učinkovite projekte i kome su namijenjeni ESIF krediti za energetsku učinkovitost prezentirao je HBOR.

nzeb-bim-hrvatski-savjet-za-zelenu-gradnju-domnakvadrat
Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Predstavljen je projekt CPD4GB od strane gđe Mihaela Zamolo, voditeljice projekta. Projektom Razvoj profesionalnih kompetencija za zelenu gradnju – CPD4GB, želi se odgovoriti na izazove održivosti i zaštite okoliša na području graditeljstva uspostavljanjem programa društveno korisnog učenja za zelenu gradnju.

Panel nZEB – Zgrade gotovo nulte potrošnje energije, moderirala je Željka Hrs Borković, a sudionici panela su bili predstavnici: MGIPU-a, Arhitektonskog fakulteta, HUEC-a, Klimaproing-a te smo čuli dvije zanimljive prezentacije: tvrtka Velux s temom kako njihovi proizvodi doprinose postizanju nZEB standarda te prezentaciju inovativne i moderne e4 kuće čiju je izgradnju inicirao Wienerberger Ilovac, a cijelu priču prezentirao je arhitekt Vinski.

Panel BIM (Building Information Modelling) moderirao je profesor Bojan Milovanović s Građevinskog fakulteta, koji je ujedno prezentirao projekte: Fit-to-NZEB & NET-UBIEP. Sugovornici na panelu bili su predstavnici uspješnih projektantskih tvrtki u Hrvatskoj: Baldini Studio i Arhitektonski studio Helman & Jukić. Knauf Insulation, održao je prezentaciju o projektu BIM knjižnica. Predstavnik grada Karlovca podijelio je sa sudionicima iskustva u projektiranju pomoću BIM-a u javnoj upravi.

Na konferenciji je donesen zaključak –  ključ uspjeha u postizanju nZEB standarda je svakako i putem korištenja alata BIM, s obzirom da priprojektiranju i planiranju novih investicija u zgradarstvu, nZEB regulativa i BIM alati konačno dovode u prvi plan neke od danas najpoznatijih aspekata zelene/održive gradnje: potrošnju energije, građevinsku fiziku, energetsku učinkovitost i korištenje obnovljivih izvora energije.

Na konferenciji je predavalo više od 20 stručnjaka te se odazvalo više od 250 sudionika.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Ako želite lijepu fasadu, izbjegavajte ove boje

Neke boje jednostavno nije pametno odabrati…

Koji god razlog stajao iza vaše odluke da mijenjate boju fasade, neke boje jednostavno mogu učiniti da ona izgleda jeftino, a ne lijepo. Boja fasade je sigurno nešto o čemu puno razmišljate ali neka pravila treba slijediti. Ružičasta fasada ili zelena možda izgledaju dobro na Bahamima, ali to ne znači da će izgledati dobro u vašem gradu.

Stručnjaci za uređenje ističu koje boje nikada ne biste trebali odabrati za fasadu.

Ružičasta

Poznata dizajnerica Halle Porter, navodi kako većina nijansi ružičaste, poput lososa ili breskve, nisu dobar odabir za boju fasade. Postoje naravno iznimka za ova pravila pa ako živite u nekom pitoresknom mjestu gdje se boje slave, samo se prepustite.

Menta zelena

Iako je ovo jedna od najdražih nijansi zelene ljudima diljem svijeta, dizajnerica navodi kako jednostavno ne izgleda lijepo kao ukras kuće –  daje retro štih ali ne na profinjen način. Ako volite zelenu boju, onda radije odaberite neku koja ima maslinaste podtonove.

Dobar primjer energetske obnove višestambenih zgrada

Narančasta

Ovo je sigurno boja koja se jako teško kombinira s ostalima, Porter navodi kako će posebno loše izgledati uz neutralne boje, kao što je boja drveta, cigle ili metala, koje obično viđaju u eksterijeru doma.

Svijetlo plava

Svijetlo ili pastelno plava je stvarno zastarjela boja kada su u pitanju fasade, a uz nju će eksterijer izgledati posebno jeftino. Ako ste u blizini mora ona će odlično izgledati na vratima ili okvirima prozora, ali nije ju jednostavno uklopiti.

Otporne, postojane, lako se održavaju… Evo dobrih razloga zašto odabrati keramičke pločice

Hladno siva

Porter navodi kako nijanse sive često okućnicu mogu ućiniti “sterilnom”, a često podsjećaju i na ratne brodove… Ako vam je siva boja želja, onda se poigrajte s podtonovima tako da joj date malo dubine i sofisticiranosti.

Bež

Nijanse vanilije su dosadne, navodi dizajnerica, te dodaje kako u njoj nema ničega osvježavajućeg i posebnog i trebali biste tu boju izbjegavati.

Nastavite čitati

Gradnja

Dobar primjer energetske obnove višestambenih zgrada

Skupocjeni popravci nisu bilo trajno rješenje, zato su suvlasnici na čelu sa svojom predstavnicom, 2020. krenuli u izradu energetskog certifikata i glavnog projekta za energetsku obnovu kako bi se prijavili na natječaj. 

Financiranje sa strane Europske unije

2022. nam je bila najzahtjevnija na način da smo tada odlučili da idemo u dubinsku obnovu. 80 posto sufinanciranja dobivamo od strane Europske unije, a 20 posto sufinanciraju suvlasnici. Trebali smo dignuti kredit, trebali smo uvjerit suvlasnike da je definitivno to za nas najbolje rješenje. Objašnjavali smo koji su benefiti – toplinska energija i ušteda zbog toplinske izolacije, ljeti naravno ušteda zbog klimatizacije, ljepši izgled zgrade, viši energetski certifikat, odnosno razred u energetskom certifikatu i ono što je možda izuzetno bitno, a to je zaustavljanje propadanja zgrade, ispričala je predstavnica suvlasnika Marina Glokević.  

Marina Glokević, predstavnica stanara

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 14 milijuna kuna. 80 posto je sufinancirano bespovratnim sredstvima, dok je ostatak financiran kreditom banke. 

Energetska obnova: Koje su ovlasti predstavnika suvlasnika zgrade?

Energetska obnova – benefiti

80 posto vam se praktički poklanja, ali smo svejedno morali uzeti kredit od banke, zbog čega gdje nam se pričuva povećala za 4 kune, što je bilo skoro 100 posto povećanje, međutim s obzirom na sve benefite koje smo iskazali i rekli kako je najbolje za našu zgradu, suvlasnici su to prepoznali, dobili smo 86 posto potpisa, što je zaista jako puno i to je bilo dovoljno za krenuti u obnovu, dodala je. 

Tijekom energetske obnove zgrade posvetilo se najviše vanjskoj ovojnici. Toplinski su izolirani vanjski zidovi slojevima kamene vune debljine 14 centimetara, toplinski su izolirani ravni krovovi na terasama debljinom toplinske izolacije 20 centimetara, zamijenjene su pumpe u toplinskoj podstanici i ugrađene su dvije fotonaponske elektrane na ravni krov zgrade za zajedničku potrošnju električne energije, rekao je Darko Cobović, Član Odbora suvlasnika. 

Darko Cobović, Član odbora suvlasnika

Realizacija projekta

Nakon osiguranih bespovratnih sredstava te dodatnog financiranja banke, krenuli su u radove koji su trajali godinu dana. 

Marina kao predstavnica suvlasnika pokušavala je udovoljiti želje svih 175 suvlasnika. 

Moram naglasiti da smo svaki tjedan imali sastanke koordinacija gdje je bio prisutan nadzor za zgradu, izvođač predstavnik i ja, oni su rekli šta trebaju i šta rade, a ja sam naravno od suvlasnika dobivala prigovore, primjedbe, probleme i to smo sve rješavali u tih tjedan dana. Znači, bilo je to odmah šta se mora napraviti, prisjetila se Glokević. 

Prirodni materijali za energetsku obnovu

Imajući na umu ciljeve koje žele postići, članovi Odbora izabrali su materijale za obnovu. 

Htjeli smo postići čim veće uštede, koristeći koliko je to moguće prirodnije materijale, da bi se ostvarili što bolji mikroklimatski uvjeti u prostoru i za boravak ljudi koji žive i rade u tim prostorima, ispričao je Cobović te dodao da su radovi završeni prije gotovo 2 mjeseca, a prvi rezultati već su pomalo vidljivi. 

Nekakvih boljih pokazatelja stvarnih ostvarenih ušteda je teško vidjeti nakon mjesec dana radova. Smanjenje računa za utrošenu toplinsku energiju su više od 30 posto, a ono što je pokazao izračun kroz energetski certifikat da bi se trebao kretat oko više od 50 posto uštede prije svega toplinske energije za grijanje zgrade, rekao je. 

Zašto se okrećemo održivoj gradnji?

Energetskom obnovom postižu se značajne uštede, ali i zdraviji te ugodniji interijeri za stanare. Želite li obnoviti svoju zgradu, tražite stručnu pomoć i hrabro zakoračite u taj projekt. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice