Povežimo se

Kućanski uređaji

Myoutdoorkitchen vanjske kuhinje: Švedski dizajn i funkcionalnost za svako dvorište

Švedski dizajn odlikuje se snagom, funkcionalnošću i osjećajem, a upravo tim principima vodili su se kad su kreirali vanjske kuhinje koje će uljepšati svako dvorište.

Ništa se ne može usporediti s užitkom ručka na otvorenom, osobito ako se priprema u modernoj vanjskoj kuhinji. 

“Naša firma predstavlja Švedsku firmu LS Bolagen i na ovogodišnjem sajmu predstavljamo tri linije vanjskih kuhinja, to su Stainless kolekcija, Black kolekcija i Nordic kolekcija. Prednost naših kuhinja, što su modularne, što su odmah isporučive i sadržavaju velik broj modularnih dijelova koji se mogu složiti prema potrebi.”, navodi Zoran Koprek, direktor Komotela.

Svoju vanjsku kuhinju možete izraditi od robusnih, samostojećih vanjskih modula atraktivnog dizajna izrađenih od nehrđajućeg čelika koji su prilagođeni vanjskoj upotrebi, a za instalaciju nisu potrebni posebni preduvjeti. 

“Prvo izaberemo što nam u biti treba, da li nam treba roštilj, da li nam treba hladnjak i koja boja nas zanima. Kada to sve znamo, onda smo već došli do rješenja naše konačne kuhinje.”, ističe.

Black kolekcija sastoji se antracit modula visoke otpornosti na koroziju i jednostavnog se održavaju, a mogu se rasporediti u obliku koji najbolje odgovara vašem dvorištu. Nordic linija omogućuje kreiranje jedinstvene vanjske kuhinje visoke kvalitete, modernog i minimalističkog dizajna, dok je Stainless kolekcija inspirirana klasičnim američkim asortimanom te nudi prikladne pakete za svaki dom. 

Hladnjaci za vanjsku kuhinju

U ponudi se nalaze moduli roštilji, sudoperi i radne površine, kao i velik broj pomoćnih elemenata kao što su ormarići i ladičari. Osim toga, nezaobilazan element u svakoj kuhinji, pa tako i vanjskoj, su hladnjaci. Hladnjaci koji su namijenjeni za vanjske prostore su posebne vrste hladnjaka koje su od napravljeni od inoksa kako bi mogli izdržati i vanjske uvjete. 

Ovi su hladnjaci konstruirani za pružanje optimalne temperature za svaku vrstu vina, a odlikuju se niskom potrošnjom električne energije te privlačnim dizajnom. 

“U našoj ponudi nalaze se i hladnjaci za vina i hladnjaci za pića. Hladnjaci za vina su namijenjeni za unutarnje prostore i tu imamo dvije grube podjele – ugradbeni modeli i samostojeći modeli.”, navodi sugovornik.

Ljubitelji vina razumiju važnost skladištenja vina u odgovarajućim uvjetima, a najbolji način je držati ih u za to predviđenom hladnjaku. 

Idealne uvjete za čuvanje vine svakako čini konstantna temperatura u hladnjaku bez vibracija. Zato pripazite da se unutar hladnjaka nalaze drvene police jer drvo najbolje upija vibracije. Svjetlost ubrzava proces starenja vina i zato hladnjak treba biti opremljen čvrstim ili staklenim vratima sa UV zaštitom i isključivo LED rasvjetom. 

U ponudi se nalaze i hladnjaci za vino koji su danas postali nezaobilazni uređaji u modernim kuhinjama. Tako u našoj ponudi možete naći hladnjake koji se ugrađuju ispod radne ploče i hladnjake koji se ugrađuju iznad radne ploče. 

Samostojeći hladnjaci fleksibilniji za postavljanje u prostor dok su ugradbeni hladnjaci pomno su izrađeni kako bi se besprijekorno uklopili u dizajn svake kuhinje. 

Hladnjaci koji su namijenjeni ispod radne ploče oni mogu biti različite širine, dok hladnjaci koji se ugrađuju iznad radne ploče ili integrirani, oni su uvijek iste širine ali različitih visina. 

Hladnjak birajte prema vlastitim preferencijama i potrebama, baš kao i vanjsku kuhinju. Skeldervik vanjske kuhinje ujedinjuju stil i funkcionalnost, a kreirane su za ugodno korištenje na europskim klimatskim uvjetima cijele godine.

Kućanski uređaji

Bojler, hladnjak, perilice… Evo koliko dugo traju kućanski uređaji prije nego se pokvare

Stariji uređaji mogu postati nesigurni zbog habanja, pa je dobro znati kada je vrijeme za zamjenu kako biste izbjegli potencijalne sigurnosne probleme

Bilo da kupujete novi uređaj ili pokušavate održati stari u funkciji, vjerojatno se pitate: „Koliko dugo bi ovo trebalo trajati?“ Znanje o prosječnom vijeku trajanja uređaja može vam pomoći odlučiti vrijedi li potrošiti više na vrhunsku peć ili lakše donijeti odluku o popravku ili zamjeni starog bojlera.

Pogledajte ove prosječne korisne vijekove kućanskih uređaja, a zatim ih usporedite s godinama opreme u vašem domu. Ali ne brinite: Ako je nešto u kući pri kraju svog životnog vijeka, još uvijek postoje stvari koje možete učiniti kako biste produžili njegovo trajanje i izbjegli skupu zamjenu.

1. Perilica posuđa, 9 godina

Noviji i skuplji modeli ne traju nužno dulje. Što perilica ima više dodatnih funkcija, poput elektronskog zaslona, to je veća mogućnost kvara. Međutim, redovito održavanje (poput čišćenja filtra) i sitni popravci mogu spriječiti veće probleme.

Koliko često treba čistiti filter perilice posuđa? Evo kako to napraviti, jednostavno i učinkovito

2. Drobilica otpada (10-12 godina)

Najveći faktor koji utječe na trajanje drobilice je učestalost korištenja. Velike obitelji koje često kuhaju kod kuće morat će ranije zamijeniti drobilicu nego samci koji uglavnom jedu vani. Male mjere, poput korištenja sita i puštanja vode tijekom rada drobilice, mogu produžiti njezin vijek.

3. Štednjak ili pećnica (13-15 godina)

Plinski štednjaci u prosjeku traju 2-5 godina dulje od električnih. Redovita svakodnevna njega, poput čišćenja nakon svake upotrebe i redovite provjere plamenika, može pomoći u produljenju vijeka trajanja.

4. Hladnjak (13-19 godina)

Gornji kraj ovog raspona pripada sve rjeđim modelima hladnjaka s jednim vratima. Uobičajeniji modeli s gornjim zamrzivačem ili onima sa strane mogu trajati 17, odnosno 14 godina. Manji popravci, poput zamjene brtvi na vratima ili popravljanja ledomata, su očekivani, ali pokvareni kompresor obično označava kraj životnog vijeka hladnjaka.

Povremeno spremite svijeće, traperice i jastučnicu u zamrzivač – provjerite zašto

5. Perilica rublja (10-14 godina) i sušilica (10-13 godina)

Životni vijek perilice rublja ovisi isključivo o učestalosti korištenja. Prosječna obitelj koja pere osam puta tjedno može očekivati dvocifreni životni vijek ovih uređaja. Vrsta perilice nema veliki utjecaj – perilice s prednjim i gornjim punjenjem imaju svoje specifične probleme. Perilice s prednjim punjenjem često imaju problema s curenjem brtvi na vratima, dok one s gornjim punjenjem mogu imati problema s vlagom i hrđom.

6. Centralna klima i toplinske pumpe (15-20 godina)

Noviji sustavi imaju prednost zbog tehnoloških poboljšanja koja im omogućuju dulji vijek. Održavanje je ključno, bez obzira na starost uređaja – redovita zamjena filtera za zrak i baterija u termostatu osigurava učinkovit rad. Godišnji pregled od strane stručnjaka za HVAC može dodati godine životu klima uređaja.

7. Bojler (10-25+ godina) najdugovječniji kućanski uređaji

Ovo uvelike ovisi o vrsti bojlera. Iznimno učinkoviti bojleri bez spremnika mogu trajati više od dva desetljeća, dok tradicionalni električni ili plinski bojleri obično traju oko 10 godina. Životni vijek djelomično ovisi o izvoru vode. Neobrađena tvrda voda s visokim udjelom kalcija, vapna ili drugih minerala može uzrokovati nakupljanje naslaga unutar spremnika i smanjiti učinkovitost bojlera. Isto vrijedi i za bojlere koji koriste izvorsku ili bunarsku vodu, koja može sadržavati sediment, pijesak i mulj.

Koliki je vijek trajanja električnog bojlera? Odgovor bi vas mogao spasiti od skupih kvarova
Nastavite čitati

Kućanski uređaji

Vodič za kupnju sušilice rublja: Koje vrste postoje i kako odabrati?

Dostupne su dvije različite tehnologije, ventilacijske i kondenzacijske

Odabir sušilice rublja ovisi o broju članova kućanstva, učestalosti korištenja te preduvjetima koji trebaju biti zadovoljeni. Koji su to preduvjeti i koje vrste sušilica postoje, donosi vam Pevex.

Sve sušilice rublja rade na principu upuhivanja zagrijanog zraka kako bi uklonile vlagu, a dostupne su dvije različite tehnologije, ventilacijske i kondenzacijske.

“Znatna razlika između ventilacijske i kondenzacijske sušilice je ta da kondenzacijska prikuplja svu tu vodu i svu tu paru prilikom sušenja u jedan njezin spremnik koji se naravno, nakon svakog sušenja, mora ispraznit.

A ventilacijska prilikom sušenja tu paru i tu vodu, prilikom sušenja tjera van kroz ventilaciju.”, navodi Marijan Tomkić, prodajni savjetnik u Pevexu.

Ventilacijske sušilice su jeftine za kupnju, ali skupe za korištenje

Ventilacijske sušilice su najbolja opcija ako ćete sušilicu koristiti tek povremeno. Ako koristite solarnu električnu energiju, tada veća potrošnja ne stvara problem.

Kondenzacijska košta više, iz razloga zato što ima prednost u manjim prostorijama. Ako vi nemate ventilaciju u svojoj kući ili prostoriji gdje ćete sušiti veš, neće moći biti ventilacijska tamo, može biti jedno kondenzacijska. Uz to, kondenzacijska postoji i sa toplinskom pumpom.
Gdje možete još više uštedjet na energiji, to jest potrošnji na energiju u svakodnevnom korištenju sušilice.

Kondenzacijska sušilica s toplinskom pumpom štedi energiju. Zbog toga što grijači ne dolazi iznad 50 i 55 stupnjeva. Iz tog razloga štedi energiju, ništa drugo. Košta malo više od ostalih kondenzacijskih sušilica koje nemaju toplinsku pumpu.”, pojašnjava sugovornik.

Odabir sušilice ovisi o broju članova kućanstva

Za jednog ili dva člana, dovoljna je sušilica kapaciteta 6 do 7 kilograma, a za veće obitelji dostupne su one kapaciteta 15 kilograma. Većina korisnika izvadi rublje iz perilice i stavlja ga ravno u sušilicu zbog čega je dobro uskladiti kapacitete sušilice s perilicom.

Svaka sušilica ima svoj određeni kapacitet i ako imate dobru perilicu, ona će dobro iscentrifugirat tu odjeću, tako da će vrijeme sušenja biti kraće.

Za sušilicu je jako važno da se u nju ne stavlja mokra odjeća, a kako ističe sugovornik, ona će tada biti preopterećena, naravno ako imate sušilicu od 7 kilograma, vi ćete staviti sušit mokru, mokru odjeću, jednostavno se neće moći pokrenuti. Doći će do kraćeg roka trajanja same sušilice.

Energetska efikasnost sušilice

Budući da su sušilice u osnovi jednostavni uređaji, one su relativno lagane, što znači da se mogu postaviti na perilicu, kako bi se uštedjelo na prostoru. Svaka od njih dolazi s nekoliko programa za različite tkanine. Od vune do svile i pamuka, ali to ne znači da se baš sva odjeća može sušiti u sušilici već treba provjeriti oznaku za njegu odjeće.

Previsoka temperatura za sušenje mogla bi smanjiti vašu odjeću zato uvijek odaberite najprikladniji program za sušenje. A da bi sušilica brže bila gotova, prilikom pranja koristite najveću brzinu centrifuge. Prilikom odabira sušilice, svakako obratiti pažnju na energetsku efikasnost.

Ventilacijske općenito imaju C razred, najviše potrošnje zato što najduže rade. S toplinskom pumpom znatno manje, one su inače razred A++, baš zato što imaju manju potrošnju, i imamo kondenzacijske sušilice A i +++ gdje imaju i toplinsku pumpu i inverter motor. Inverter motor je inače motor bez četkica, poznato nam je više i na perilicama rublja.”, dodao je Tomkić.

Bubanj sušilice mijenja smjer kretanja u redovitim intervalima radi ravnomjernijeg sušenja i smanjenja zapetljanja odjeće, a nakon svakog sušenja treba očistiti filter od dlačica.

pevex.hr

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice