Povežimo se

Vrt

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

Podignute vrtne gredice su gredice koje su podignute od tla i na taj način omogućuju bolji, lakši pristup i rad sa manje sagibanja. Gredice mogu biti izrađene od raznih materijala kao što su drvo, kamen, beton, cigla i podižu se na različite  visine od 30 do 120 cm.

Prednosti podignutih gredica

Pružaju dobru drenažu, a zemlja u povišenoj gredici je rahlija, s manje korova , s boljim vodo-zračnim režimom. One se u proljeće brže zagrijavaju pa se razne kulture mogu sijati ranije.

Zahtijevaju manje održavanja, a i korist za kralježnicu je višestruka. One služe kao prepreka od štetnih nametnika i puževa i štite biljke od hladnoće te se i jednostavnije prekrivaju kako bi se zaštitile od hladnoće i prilikom uporabe zaštitnih sreddstava na drugim kulturama. Ako imate ljubimce, one će ih držati što dalje od vaših biljaka.

Ako vas muče alergije, ovim biljkama nije mjesto u vašem dvorištu

Kako izraditi povišenu gredicu

Gredice se mogu izraditi u okućnici , na terasi, u postojećem vrtu. Odaberemo mjesto gdje ćemo podignuti gredicu. Prema raspoloživom prostoru napravimo skicu gredice i odaberemo najprikladniji materijal za izgradnju. Najbolje je  da nam širina gredice ne prelazi 150 cm zbog toga kako bi mogli lako pristupiti svim biljkama na gredici. Prostor iskolčimo i izgradimo gredicu prema planu.

Veličinu određujemo prema našim mogućnostima i potrebama. Ako odaberemo drvo kao građu daske nikako ne smiju biti zaštićene klasičnim premazima, posebno ako želimo uzgajati povrće na organski način. Kao premaz može se koristiti laneno ulje.

Kako i čime napuniti gredice

Vrtne gredice treba ispuniti visoko kvalitetnom zemljom za visoke vrtne gredice koju treba obogatiti s mnogo organske tvariTakvo gnojivo sadrži stabilnu količinu hranjiva i organske tvari te kontroliranu količinu makro i mikroelemenata, a i nema primjesa korova i bolesti. Najbitnije je, da se hranjiva tvar oslobađa postepeno. Sadrži i puno fulvinskih i huminskih kiselina, koje omogućavaju biljkama lakšu dostupnost hranjiva i pospješuju stvaranje humusa.

Ove biljke treba orezati u travnju kako bi se potaknuo njihov rast

Gredice na kojima smo već uzgajali povrće i začinsko bilje pripremimo za novu sezonu tako da pomoću vrtnih alata odstranimo najprije korove i ostatke biljaka iz prethodne godine, a zatim prekopamo i usitnimo i veće grude zemlje. Pripremljenu  gredicu po površini posipamo organskim gnojivom i s pomoću grablji lagano unesemo u tlo. 

Svaka biljka ima drugačiju potrebu za hranjivom

U povišene  gredice sadnja se obavlja gušće nego inače jer računamo i s bočnim stranama. Moguće je saditi i sijati sve kulture ovisno o našim potrebama. Kombinacije povrća, voća, cvijeća i začinskog bilja u visokim gredicama dodatno će ukrasiti vašu okućnicu, terasu, vrt.

Tijekom ljetnih vrućih dana moramo malo više pripaziti na vlagu u gredicama jer se brže zagrijavaju i isušuje se zemlja.

U posude, lončiće ili na otvoreno sijemo začinske biljke koje će nam najviše trebati. Već kroz nekoliko tjedana imat ćemo vlastite zalihe peršinavlascabosiljka

Izvor: plantella

Uradi sam projekti

Povrtnjak za početnike – sada je pravo vrijeme za sadnju

Strpljenjem do lijepog povrtnjaka

presadnice-set-domnakvadrat-iris-MBM

Ako ovog proljeća želite zasaditi povrtnjak pripremite motiku, grabljice, kante poljevače, škare, uže, štapove te mnogo brige i strpljenja.

vrtlarenje-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Ali, ne zaboravite! Proljetna priprema vrta započinje temeljitim radovima koji će biljkama i travnjaku osigurati zdrav i snažan start.

Ranoproljetne povrtnice

Prvo što možete saditi u proljeće, a ujedno i gotovo najjednostavnije vrste za uzgoj su mladi luk, rotkvica i špinat.

Krastavci, kelj, tikvica… Evo koje se povrće sadi u travnju

Ovim vrstama neće naškoditi hladne noći i jutarnji mraz te ne traže puno njege budući da imaju kratak uzgojni period. Uspijevat će i uz svega pola dana direktnog sunčevog osvjetljenja. Ako ste početnik u uzgoju povrća, a možda i nemate povrtnjak, upravo su ovo vrste s čijim se uzgojem, bez puno muke, možete baviti i na vašoj terasi.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Priprema zemlje za idealne povrtnice-mladi luk, rotkvicu i špinat

Budući da su sve ove vrste niskog rasta i sa plitkim korijenom bitno im je osigurati površinu bez prisustva korova koji bi im stvarao sjenu te krao vodu i hranjive tvari.

Ukoliko sadite ove vrste u vrtu, a u jesen ste dodali organsko gnojivo, sada usitnite tlo i spremni ste za sadnju. Ako to niste učinili sada je vrijeme da prilikom proljetne obrade tla dodate u površinski sloj mineralno gnojivo NPK 15-15-15 u količini od oko 50g/m2 i povrtnjak će biti spreman.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Mladi luk

mladi-luk-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Najlakše ga je uzgojiti iz lučica koje su široko dostupne u proljeće. Sitne lučice sade se u redu na razmaku od 10 do 15 cm, a ukoliko ima više redova, dovoljan razmak među njima je 20 do 30 cm. U rano proljeće obično ima dovoljno vlage u tlu tako da najčešće nema potrebe za zalijevanjem. No, ukoliko se ipak dogodi sušni period važno je osigurati vlažnost površinskog sloja zalijevajući, ovisno o temperaturama, barem dva puta tjedno. Ako nemate povrtnjak, luk možete, koristeći isti postupak, posaditi u široke tegle, no sa duplo manjim razmakom.

Rotkvica

rotkvica-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Rotkvice su jednostavne zbog vrlo kratkog vremena uzgoja. Kupljeno sjeme rotkvica sijete u plitke redove na dubinu od 1-2 cm. Sijete kao da prstima solite redove ostavljajući sjemenke vrlo blizu. Ukoliko imate više redova razmak među njima trebao bi biti 15 do 20 cm. Bitno je redovito zalijevati, ne dopuštajući da rotkvice u rastu ostanu dulje bez vode. Ako ostanu bez vode kasnije mogu biti gorke ili će, nakon razdoblja dehidracije, lagano raspucati prilikom obilnog zalijevanja. Ako nemate povrtnjak, isti postupak se primjenjuje i pri uzgoju u dugačkim teglama.

Špinat

spinat-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

U uzgoju špinata, za razliku od rotkvice, pripazite da ostavite razmak među sjemenkama od 3-5 cm, te da je dubina sjetve oko 3-4cm. Razmak između redova isto treba biti nešto veći, a to je 25 do 30 cm. Nakon sjetve trebat će vam oko dva i pol mjeseca do prve berbe. To vrijeme možete skratiti tako da umjesto sjemena kupite presadnice koje ćete saditi na isti način u redove. Špinat redovito zalijevajte, no budite oprezni sa prihranom dušičnim gnojivima, jer špinat može u listovima nakupiti velike količine nitrata koji su štetni prilikom konzumacije.

Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta

Nastavite čitati

Vrtni alat

AL-KO donosi savjete i rješenja za proljetnu pripremu vrta

AL-KO savjeti i alati za zdrav travnjak i uspješnu sezonu vrtlarenja

Konačno smo dočekali više temperature i dulje dane, a s njima i povratak prirodi. Ako imate vrt, sada je idealan trenutak za prve korake u sezoni sadnje, košnje i njege zelenih površina. Proljetna priprema vrta započinje temeljitim radovima koji će biljkama i travnjaku osigurati zdrav i snažan start.

Sve što trebate znati o travnjacima: Kako ih održavati zdravima i lijepima

Joža Frljužec iz AL-KO-a otkrio nam je koje alate koristiti i na što obratiti pažnju prilikom obrade tla i prozračivanja travnjaka.

Proljetna priprema vrta

Prvi koraci: frezanje i prozračivanje

„Kad tlo postigne temperaturu iznad 5°C, a zrak više od 15°C, možemo početi s radovima u vrtu“, ističe Frljužec. Prvi korak u proljetnoj pripremi vrta je frezanje – posebno ako planirate sadnju voća i povrća. AL-KO motorne freze, s robusnim metalnim oštricama i snažnim motorom, omogućuju lagano usitnjavanje tla, čime se omogućuje bolja prozračnost i dotok hranjivih tvari.

Patuljaste i stupaste voćke idealan su izbor za balkone i male vrtove

Važno je ne kopati preduboko, kako tlo ne bi izgubilo vlagu.

AL-KO u ponudi ima različite modele: od manjih akumulatorskih freza za cvjetne gredice, do većih benzinskih modela s promjenjivim širinama rada i više brzina – uključujući i rikverc, što je korisno ako zapnete za korijenje.

Prozračivanje travnjaka: više zraka, manje mahovine

Tijekom zime tlo postaje zbijeno, a površina prekrivena mahovinom i ostacima. Prozračivanjem se uklanjaju stari, neproduktivni dijelovi biljaka i osigurava prostor za novu, gustu i zdravu travu.

Idealno vrijeme za prvo prozračivanje je travanj. Frljužec savjetuje korištenje AL-KO prozračivača – uređaja koji lagano prorezuje gornji sloj zemlje i čupa mahovinu, kombinirajući funkcije vertikulacije i grabljanja.

„Za površine do 1200 m² preporučujemo benzinske modele, dok su za manje površine idealni akumulatorski – jednostavni, tihi i laki za rukovanje, pogodni i za starije osobe“, kaže Frljužec.

Modeli dolaze i s prihvatnim košarama za skupljanje mahovine, iako ih nije nužno koristiti odmah – možete najprije prozračiti cijelu površinu, a zatim ostatke pokupiti grabljama.

Alati koji rade za vas

AL-KO vrtni alati dizajnirani su tako da olakšaju rad i početnicima i iskusnim vrtlarima. Zahvaljujući mogućnosti podešavanja dubine, zamjenjivim valjcima i snažnim motorima, korisnici imaju potpunu kontrolu nad svakim korakom.

Redovito prozračivanje travnjaka ne samo da ga čini gušćim i otpornijim, već i smanjuje osjetljivost na sušu, bolesti i opterećenje. A kad je proljetna priprema vrta jednostavna – veća je i motivacija da što više vremena provedemo na otvorenom.

I ne zaboravite – travnjak oko emisije Dom na kvadrat njeguje upravo AL-KO. Ako je dovoljno dobar za televiziju, onda je savršen i za vaš vrt.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice