Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Vrtni namještaj bira se baš poput namještaja za interijer

Pravilnim odabirom namještaja za vanjske prostore, svoj životni prostor proširujemo na vrt ili terasu. Što izabrati i kako unijeti dašak Mediterana na kontinent znaju stručnjaci iz Lesnine.

O čemu voditi računa pri odabiru vrtnog namještaja?

Toplo vrijeme i službeno je stiglo, a svima je na umu samo jedno – kako izabrati najbolji vrtni namještaj koji će kreirati mediteransku atmosferu na kontinentu.

Odabir namještaja proširuje životni prostor na terasu i vrt, a svi mi koji svoje aktivnosti iz zatvorenih prostora želimo preseliti na otvoreno, žudimo za savršenim foteljama koje će nam osigurati udobnost i uljuljati nas u najdražu knjigu. Najbolji vrtni namještaj, baš poput onog za interijer, mora biti odgovarajuće veličine, stila i udobnosti.

Namještaj za terasu od pruća siguran je način za uređenje vašeg dvorišta sa stilom, a da istovremeno znate da ste uložili u održiv proizvod.

Zašto odabrati ratan?

Glavne prednosti plastificiranog ratana iliti umjetnog ratana su te što je pogodniji na suncu i na kiši, odnosno, cijelo vrijeme može biti na vanjskim uvjetima. Jedino bi jastuke bilo dobro skladištiti tokom hladnih zimskih dana, savjetuju iz Lesnine.

Materijal svakako izaberite prema podneblju u kojem živite. Vodite računa o tome da možda nećete biti kod kuće tijekom svakog ljetnog pljuska i da će namještaj pokisnuti.

Plastificirano željezo idealno je za morske uvjete

“U principu tu nam je dosta dobar materijal od željeza, to jest plastificiranog željeza koje je otporno na morske uvjete, na vlagu, sol koja nam je naravno u zraku”, poručuje Zoran Jemberk.

Tvrdo drvo odličan je izbor za toplija područja s više sunčanih sati, a plastificirano željezo će se ugrijati na suncu zato svakako izaberite jastuke koji će se bojom savršeno uklopiti u stil uređenja vrta ili terase.

Jastučnice možemo skinuti te ih oprati, a ostatak ratana prebrisati sa nekom mokrom krpom i ostavit da se posuši.

Tkanine će posvijetlili na suncu, zato ih je najbolje skloniti kad se ne koriste. Kod odabira namještaja, razmislite i o površini na kojoj će stajati. Zbog vlage iz trave, drveni namještaj može početi trunuti, a metalni hrđati.

Viseće ležaljke vrlo su popularne

Zaštićena lokacija je idealna da bi vrtni namještaj dugo trajao. Jednostavan i modularan dizajn garnitura uvijek je najsigurnija opcija. Želite li nešto odvažno, pokušajte s novim ležajevima koje možete pronaći u Lesnini.

“U zadnje vrijeme imamo popularne baldahine, viseće ležaljke su dosta popularne jer zauzimaju malo mjesta, tu su nam zanimljivi materijali, može biti drvo bagrem koje bi bilo dobro nauljiti jedanput ili dvaput u sezoni.”

Uz male trikove postignite mediteranski štih

Mediteranski stil uređenja terase ili balkona karakterizira jednostavnost i minimalizam, romantična estetika, praktičnost i miris mora. U svoj otvoreni prostor unesite plavu boju mora i žutu boju suncu, a pripazite da prostor nije prenatrpan kako biste se mogli neometano kretati.

Mediteranski štih u našem podneblju mogli bi postići sa nekim drvom poput bagrema, eukaliptusa ili tikovine koje daje toplinu u našem domu, na terasi ili polu terasi te tako možemo stvoriti mediteranski ugođaj i toplinu.

Mirisi i boje Mediterana idealna su inspiracija za uređenje eksterijera na kontinentu. Prirodni materijali u neutralnim bojama kreirati će oazu za opuštanje i ugodnu atmosferu za druženje s prijateljima.

Veličinu vrtnog namještaja prilagodite prostoru

Nenametljiv štih postignite primamljivim ljuljačkama, ležaljkama, a garnituru i veličinu stola izaberite prema vlastitim potrebama.

“Garnitura imamo naravno različitih veličina, dosta garnitura su modularne pa ih možete prilagoditi svom prostoru ovisno o veličini i ostatku ambijenta kakav imate, ali treba pripaziti naravno da ne budu preglomazne da ne zauzmu sav vaš prostor.”

Pažljivo isplaniranim prostorom osigurat ćete si kvalitetan boravak na otvorenom, a pažnju posvetite detaljima koji će pridonijeti ugođaju ali imati i funkcionalnu ulogu.

Bez obzira na odabrani stil, dekoraciju i igru boja, pustite mašti na volju. Pravilo koje trebate poštivati je da taj prostor bude prilagođen vama. Uredite ga tako da vas opušta i  miriši na slobodno vrijeme provedeno u najboljem društvu.

Oglas

Planiranje i uređenje

Vrtni alat – Best off sezona 18

Uređaji i alat uz koje vrtlarski radovi postaju uživanje

Vrijedni stručnjaci svake nas godine podsjete koji se vrtlarski poslovi trebaju obaviti i kako ih olakšati korištenjem inovativnih uređaja.

Jurilica za laku košnju

Ove sezone oduševile su nas i crvene jurilice za košnju trave.

Redovito održavanje velikih travnjaka zahtjevan je posao za standardne kosilice. Za taj su posao idealne traktorske kosilice koje će pružiti posebno iskustvo vožnje na svim terenima uz
jednostavno korištenje. Više…

Prednosti robotskih kosilica

Napredna tehnologija mijenja našu svakodnevicu u svim segmentima pa tako i vrtlarenju. Robotske kosilice sve su češći izbor vlasnika vrtova koji svoje travnate površine žele održavati maksimalno efikasno uz minimalno napora. Više…

Odaberite pravu kosilicu za vaš travnjak

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. Više…

Olakšajte poslove u vrtu uz alate za iskusne vrtlare

Ako imate veliki vrt i travnjak, poslovi mogu biti vrlo izazovni. Olakšati ih mogu alati namijenjeni profesionalcima i ozbiljnim vrtlarima. Više…

Vrtni alat

Nastavite čitati

Bilje

Pet znakova koji otkrivaju da vaše biljke pate od toplinskog stresa

Ekstremne ljetne temperature ponekad mogu nanijeti više štete biljkama nego koristi. Evo što trebate znati o toplinskom stresu biljaka

Toplinski stres odnosi se na situaciju kada je biljka izložena ekstremno visokim temperaturama, što smanjuje njezinu sposobnost rasta i često šteti njezinom izgledu. No, vaša biljka će vam početi pokazivati znakove toplinskog stresa mnogo prije nego što bude prekasno za njezino spašavanje.

1. Uvenuli cvijetovi

Baš kao što mi postajemo žedni na višim temperaturama, biljke također mogu postati dehidrirane u ekstremnoj vrućini. Za cvjetne grmove i biljke, pa čak i za najbolje sobne cvjetne biljke, to može dovesti do uvenuća cvjetova.

“Uvenuće se događa kada su razine vlage u biljci niske,” kaže Thom Rutter, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja u Homes & Gardens. “U ekstremnoj vrućini, vlaga se suši i isparava brže, pa biljka nije u stanju apsorbirati dovoljno vode da podrži cvjetove,” dodaje.

Obično će cvjetnice koje su inače zdrave ponovno oživjeti kad temperature ponovno padnu. Međutim, uvenuće je znak da vaša biljka pati u vrućini i možda je vrijeme da je zalijete.

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

2. Žuto lišće

Bilo da brinete o sobnim ili vanjskim biljkama, sve su izložene riziku od žućenja lišća zbog toplinskog stresa. Slično kao i uvenuće, diskoloracija lišća je još jedan znak nedostatka vlage.

“Kada biljke ne dobivaju dovoljno vlage, nisu u stanju povući vodu kroz korijenje kako bi podržale zdrav rast lišća,” kaže Thom Rutter.

Biljkama su potrebni brojni nutrijenti za dobar rast, zbog čega je dobro zdravlje tla od vitalne važnosti. Zalijevanje pomaže u izvlačenju nutrijenata iz tla kako bi se biljka nahranila i zadržala bujno lišće. Kako toplina brže suši biljke, korijenje nije u stanju povući vodu i osigurati te esencijalne nutrijente – što čini pravilno zalijevanje biljaka tijekom toplinskog vala ključnim dijelom ljetne njege.

3. Spaljeno lišće

Uz visoke temperature, prevelika izloženost suncu može uzrokovati da lišće postane spaljeno i izgoreno. Iako je manje vjerojatno da će se to dogoditi sobnim biljkama zaštićenim prozorima, može utjecati i na sobne i na vrtne biljke.

Biljke koje pate od toplinskog stresa ne samo da će biti spaljene prekomjernom izloženošću sunčevoj svjetlosti, već nepravilno zalijevanje biljaka tijekom vrućeg vremena također može dovesti do spaljivanja lišća. Najbolje je izbjegavati vlaženje lišća pod ekstremnom toplinom kako bi se spriječilo oštećenje listova.

4. Opadanje voća i cvjetova

Ako imate kuhinjski vrt ispunjen prekrasnim voćkama koje pružaju zadivljujući prikaz cvjetova u proljeće, možda ćete primijetiti da toplinski stres uzrokuje opadanje voća i cvjetova. To je kada biljke odbacuju svoje cvjetove i voće prije nego što je za to vrijeme.

Kada su biljke pod stresom zbog topline, energija i dostupni izvori vode će se koristiti za održavanje biljke na životu, a ne za proizvodnju obilnog prikaza cvjetova i voća. Kao rezultat toga, cvjetovi i plodovi neće biti podržani i opadat će prije vremena.

5. Nema novog rasta

Uz sav stres zbog visokih temperatura i pogođenog lišća, nije iznenađujuće da toplinski stres može spriječiti biljke da dobro rastu. Ako su vaše biljke prestale rasti tijekom aktivne sezone rasta u ljetnim mjesecima, to je znak da se ne nose dobro s vrućim vremenom.

“Toplinski stres stavlja biljke u način preživljavanja, pa neće usmjeravati nikakve resurse na novi rast,” kaže Drew Swainston, bivši profesionalni vrtlar i urednik sadržaja za vrtove u Homes & Gardens. “Vjerojatno ćete primijetiti nedostatak novih izdanaka i listova kod biljaka pod stresom zbog ekstremne vrućine gdje bi inače rasle u ovo doba godine,” dodaje.

To se može dogoditi i zbog drugih ljetnih vrtnih pogrešaka, poput prekomjernog gnojenja biljaka tijekom njihove aktivne sezone rasta što može uzrokovati opekline korijena.

8 znakova koji otkrivaju da je vaša biljka bolesna – evo kako je spasiti

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice