Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Vrtni namještaj bira se baš poput namještaja za interijer

Pravilnim odabirom namještaja za vanjske prostore, svoj životni prostor proširujemo na vrt ili terasu. Što izabrati i kako unijeti dašak Mediterana na kontinent znaju stručnjaci iz Lesnine.

O čemu voditi računa pri odabiru vrtnog namještaja?

Toplo vrijeme i službeno je stiglo, a svima je na umu samo jedno – kako izabrati najbolji vrtni namještaj koji će kreirati mediteransku atmosferu na kontinentu.

Odabir namještaja proširuje životni prostor na terasu i vrt, a svi mi koji svoje aktivnosti iz zatvorenih prostora želimo preseliti na otvoreno, žudimo za savršenim foteljama koje će nam osigurati udobnost i uljuljati nas u najdražu knjigu. Najbolji vrtni namještaj, baš poput onog za interijer, mora biti odgovarajuće veličine, stila i udobnosti.

Namještaj za terasu od pruća siguran je način za uređenje vašeg dvorišta sa stilom, a da istovremeno znate da ste uložili u održiv proizvod.

Zašto odabrati ratan?

Glavne prednosti plastificiranog ratana iliti umjetnog ratana su te što je pogodniji na suncu i na kiši, odnosno, cijelo vrijeme može biti na vanjskim uvjetima. Jedino bi jastuke bilo dobro skladištiti tokom hladnih zimskih dana, savjetuju iz Lesnine.

Materijal svakako izaberite prema podneblju u kojem živite. Vodite računa o tome da možda nećete biti kod kuće tijekom svakog ljetnog pljuska i da će namještaj pokisnuti.

Plastificirano željezo idealno je za morske uvjete

“U principu tu nam je dosta dobar materijal od željeza, to jest plastificiranog željeza koje je otporno na morske uvjete, na vlagu, sol koja nam je naravno u zraku”, poručuje Zoran Jemberk.

Tvrdo drvo odličan je izbor za toplija područja s više sunčanih sati, a plastificirano željezo će se ugrijati na suncu zato svakako izaberite jastuke koji će se bojom savršeno uklopiti u stil uređenja vrta ili terase.

Jastučnice možemo skinuti te ih oprati, a ostatak ratana prebrisati sa nekom mokrom krpom i ostavit da se posuši.

Tkanine će posvijetlili na suncu, zato ih je najbolje skloniti kad se ne koriste. Kod odabira namještaja, razmislite i o površini na kojoj će stajati. Zbog vlage iz trave, drveni namještaj može početi trunuti, a metalni hrđati.

Viseće ležaljke vrlo su popularne

Zaštićena lokacija je idealna da bi vrtni namještaj dugo trajao. Jednostavan i modularan dizajn garnitura uvijek je najsigurnija opcija. Želite li nešto odvažno, pokušajte s novim ležajevima koje možete pronaći u Lesnini.

“U zadnje vrijeme imamo popularne baldahine, viseće ležaljke su dosta popularne jer zauzimaju malo mjesta, tu su nam zanimljivi materijali, može biti drvo bagrem koje bi bilo dobro nauljiti jedanput ili dvaput u sezoni.”

Uz male trikove postignite mediteranski štih

Mediteranski stil uređenja terase ili balkona karakterizira jednostavnost i minimalizam, romantična estetika, praktičnost i miris mora. U svoj otvoreni prostor unesite plavu boju mora i žutu boju suncu, a pripazite da prostor nije prenatrpan kako biste se mogli neometano kretati.

Mediteranski štih u našem podneblju mogli bi postići sa nekim drvom poput bagrema, eukaliptusa ili tikovine koje daje toplinu u našem domu, na terasi ili polu terasi te tako možemo stvoriti mediteranski ugođaj i toplinu.

Mirisi i boje Mediterana idealna su inspiracija za uređenje eksterijera na kontinentu. Prirodni materijali u neutralnim bojama kreirati će oazu za opuštanje i ugodnu atmosferu za druženje s prijateljima.

Veličinu vrtnog namještaja prilagodite prostoru

Nenametljiv štih postignite primamljivim ljuljačkama, ležaljkama, a garnituru i veličinu stola izaberite prema vlastitim potrebama.

“Garnitura imamo naravno različitih veličina, dosta garnitura su modularne pa ih možete prilagoditi svom prostoru ovisno o veličini i ostatku ambijenta kakav imate, ali treba pripaziti naravno da ne budu preglomazne da ne zauzmu sav vaš prostor.”

Pažljivo isplaniranim prostorom osigurat ćete si kvalitetan boravak na otvorenom, a pažnju posvetite detaljima koji će pridonijeti ugođaju ali imati i funkcionalnu ulogu.

Bez obzira na odabrani stil, dekoraciju i igru boja, pustite mašti na volju. Pravilo koje trebate poštivati je da taj prostor bude prilagođen vama. Uredite ga tako da vas opušta i  miriši na slobodno vrijeme provedeno u najboljem društvu.

Bilje

Kako zaštititi cvijeće od hladnoće i mraza: Pripremite se na vrijeme!

Iako Studeni ove godine možda i nije toliko hladan, svejedno se temperature rano ujutro ili kasno uvečer spuštaju prilično nisko…

Nježno cvijeće poput begonije, pelargonije, dalije, cinija i bosiljka zahtijeva zaštitu kada se očekuje mraz. S druge strane, biljke poput klinčića, slatkog graška, kalendule, lavande, i ružmarina mogu izdržati lagani mraz. U nastavku pročitajte kako zaštititi svoje cvijeće od mraza.

Prvo je korisno razumjeti razliku između mraza, smrzavanja i jakog smrzavanja. Lynne Holland, stručnjakinja za hortikulturu sa Sveučilišta Maine, objašnjava da mraz nastaje kada temperature padnu između -0,5 i 0,5°C. “Temperatura ispod -0,5°C smatra se smrzavanjem, a ispod -3°C je jaki smrzavanje.”

Kako zaštititi svoje cvijeće od mraza

Najbolji način za zaštitu cvijeća od mraza je stvaranje prepreke između hladnog zraka i biljaka. “Za prekrivanje možete koristiti stare plahte, ručnike ili specijalizirane prekrivače protiv mraza”, predlaže Emily Scott, vlasnica Scott Farm u Maineu. Agribon, izolacijski pokrivač, također može zaštititi biljke i uhvatiti toplinu iz tla.

1. Premještanje cvijeća u posudama unutra

Kada znate da temperature padaju oko 0, premjestite svoje cvijeće u posudama u zatvoreni prostor, poput garaže ili šupe. Ako temperature padnu blizu nule, preporučuje se njihovo premještanje na toplije mjesto.

Kako pravilno preseliti biljke u kuću: 6 pogrešaka koje morate izbjeći

2. Dodavanje malča

Malč je izvrsno sredstvo za izolaciju cvijeća od mraza. Emily Scott preporučuje sloj od dva do tri centimetra kako bi se očuvala toplina u tlu.

Postoji dobar razlog zašto u jesen trebamo spremati lišće za uređenje vrta u proljeće

3. Upotreba zvonastog poklopca

“Zvonasti poklopac, koji stvara efekt staklenika oko pojedinačne biljke, jednostavan je način da se spriječi mraz,” kaže Scott. Poklopci se mogu naći u lokalnim vrtlarijama ili online, ili možete sami napraviti zvonasti poklopac tako da odrežete dno plastične boce, ili jednostavno stavite kakvu plastičnu kutiju preko biljke.

8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima

4. Dobro zalijevajte

Možda mislite da će zalijevanje prije mraza uzrokovati smrzavanje biljke, ali zapravo je suprotno. Vlažno tlo ostaje toplije od suhog tla i jedan je od najjednostavnijih načina kako zaštititi svoje cvijeće od mraza. Pripazite da ne pretjerate!

Nastavite čitati

Bilje

Zamija: Elegantna biljka koja ne traži puno pažnje i uspijeva svima

Ova biljka nalazi se i na našem popisu najotpornijih biljaka

Zamije su porijeklom iz istočne Afrike i mogu narasti između 45-60 cm visine. Obično su zimzelene, ali tijekom suše odbacuju lišće, nevjerojatno preživljavajući zahvaljujući velikim rizomskim česticama koje skladište vodu dok ne počne kišiti.

Poznato je da ova biljka pročišćava zrak i drastično poboljšava kvalitetu zraka u vašem domu. Studija Odjela za biljne i okolišne znanosti na sveučilištu u Kopenhagenu iz 2014. godine pokazala je da biljka može ukloniti hlapljive organske spojeve, uključujući benzen, toluen, etilbenzen i ksilene.

Neuništive – ovo su najotpornije biljke za vaš dom

Pozicioniranje zamije

Zamije uspijevaju na slabom do jakom neizravnom svjetlu, poput onog koje biste pronašli uz prozor okrenut prema istoku, zapadu ili sjeveru. Ne podnose potpuni nedostatak prirodnog svjetla, ali mogu dobro rasti u prostoriji bez prozora ako su izložene jakom fluorescentnom svjetlu.

Previše sunca također nije preporučljivo. “Ako su smještene na potpuno direktno sunce, poput južno orijentiranog prozora, mogu dobiti opekline,” kaže Eldred Steinkopf, autorica knjige Sobne biljke: Kompletan vodič za odabir, uzgoj i njegu sobnih biljaka.

Idealne temperature su između 18 i 24 stupnja. Budući da ove sobne biljke koje podnose slabo svjetlo dolaze iz vlažnih klimatskih područja, potrebna im je vlaga u zraku kako bi napredovale. Izbjegavajte stavljati ih blizu grijalica ili klima uređaja koji suše zrak. Smeđi vrhovi listova mogu značiti da je zrak previše suh (lagano prskanje listova može pomoći).

Na kraju, budući da je ova biljka otrovna za mačke i pse, najbolje je držati je na mjestu gdje vaš ljubimac neće pokušati zagrabiti list.

Oprez: Ovi su sukulenti mogu biti opasni za pse i mačke

Briga o zamiji

Poznavanje idealne pozicije za vašu zamiju, gdje će imati odgovarajuću temperaturu i svjetlost, dobar je početak. No postoje i drugi aspekti njege ZZ biljke koje treba uzeti u obzir, uključujući zahtjeve za tlo, vodu i gnojivo.

Bilo da se brinete za svoju biljku ili za biljke članova obitelji, evo kako osigurati da žive dug život.

Tlo

Drenaža je ključna kad je riječ o vrsti tla. “Ovim biljkama treba jako dobro drenirano tlo,” kaže Steinkopf.

Provjerite da vaše tlo za biljku sadrži perlit, male bijele kuglice koje stvaraju zračne prostore i poboljšavaju drenažu. Tlo bi trebalo biti neutralno ili blago kiselo (pH 6 ili 7), što većina mješavina za sobne biljke ima.

Ove biljke rastu sporo, tako da će proći godine prije nego što ćete morati razmišljati o presađivanju.

Voda

Njega zamije zahtijeva umjerenost kod zalijevanja. Budući da njeni rizomi zadržavaju vodu, prekomjerno zalijevanje može biti pogubno. Pametni plan zalijevanja uključuje čekanje da se gornja tri ili više centimetara tla osuše prije nego što biljku zalijete. To obično znači otprilike svaka dva tjedna.

Uz to, ispraznite tanjurić ispod lonca jer ove biljke ne vole stajati u vodi i mogu razviti trulež korijena. Zimi prestanite zalijevati osim ako biljka nastavlja rasti. “Bolje je premalo nego previše zalijevati,” savjetuje Steinkopf.

Ako su listovi žuti, možda je previše zalijevate. Ako listovi otpadaju, vjerojatno je previše suha.

Gnojivo

Ove biljke ne trebaju puno gnojiva. “Zamije imaju nisku potrebu za gnojivom jer rizomi zadržavaju hranjive tvari,” kaže Steinkopf. Preporučuje korištenje univerzalnog gnojiva za sobne biljke na pola jačine jednom mjesečno tijekom vegetacijske sezone, zatim prestati u zimskom periodu.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice