Vrt
Sjenica koju su vlasnici izgradili sami
Nije fora kupiti gotovu sjenicu, zaključili su Mislav i Adriana i sami je izradili
U ljetnim danima prava je sreća imati u vrtu sjenicu koja pruža ugodan hlad za uživanje i odmor. Zadovoljstvo je još i veće kad je napravite sami, po svojim željama.
Baš to su napravili Adriana i Mislav Combaj. Ispod pergole njihov život i rad u predgrađu Zagreba dobio je novu dimenziju.

Kupiti gotovo ili uradi sam projekt
Nije fora kupiti gotovu sjenicu, zaključili su Mislav i Adriana i sami je izradili.
Uvijek me nekako više vuče selo, polja, rijeke, iako ovdje nema rijeka stvorili smo oazu u kojoj možemo uživati. Muž dijeli to mišljenje i oduvijek smo znali da ćemo se skrasiti negdje u predgrađu ili na selu, priča nam Adriana.

Mnogo vremena i novca potrošili su na odvoz glomaznog otpada, čišćenje šikare i ravnanje terena. Sve to bilo je potrebno učiniti prije ljepšeg dijela posla.
Izbor materijala i bilja za sjenicu
Ispred kuće, gdje se sad nalazi predivna sjenica bilo je puno slobodnog prostora. Adriana je predložila ajde neka bude pergola pa da vidimo što možemo sami smisliti u okviru budžeta kojim raspolažemo, sjeća se Mislav. Za samu pergolu smo kupili sirovo drvo koje je koštalo oko 1500 kuna, sami smo ga obradili, polakirali sve digli na 4 stupa i pošarafili.
Definitivno su htjeli raditi s drvom, da terasa bude drvena. Beton i kupovanje gotove sjenice nije bila opcija. Htjeli su prirodni look.

Što se tiče same terase trošak nije velik kad se kupuje neobrađeno drvo. Ako ćete ga sami šmirglati, bojati. Na taj način možete znatno uštediti, savjetuje Adriana.
Pergola će tek postati prava zelena oaza kad stasaju sve posađene penjačice, jer to je bit. Adriana je stoga posadila klematis, kraljicu penjačica.
Za klematis je bitno redovito zalijevanje. Isto tako je važno znati da gore voli biti osunčan, a dolje voli imati hladne noge. Možete i ispred njega posaditi neku biljku kako sunce ne bi došlo do korijena, objašnjava ljubiteljica prirode i bilja Adriana Combaj.

Cijeli vrt je ograđen drvenom ogradom uz koju rastu razna stabla i voćke. A u središtu su posađene mladice od kojih se očekuju raskošnje krošnje. Kako i koliko rastu, Adriana sve prati u dnevniku biljaka.
„Zaista volim bilje. Na internetu postoji velika biljna zajednica gdje mi zapravo razmjenjujemo biljke, isto tako ja sam iz Karlovca, pa donesem i od mojih da me podsjećaju na moj kraj. Moja priča s biljem traje godinama i volim da mi svaka biljka ima neko posebno značenje.“
Tko radi taj i griješi, ali i nauči
Kako je ovo bila prva pergola koju su sami radili, dogodile su se i neke početničke pogreške. Primjerice, ostavili su premali razmak između donjih podnih dasaka. S prvom kišom one su se napuhnule i jedan dio je napuknuo pa su ih morali zamijeniti. Pod su napravili iz drugog pokušaja.


„To je amaterski pothvat, ali uz internet i dovoljno istraživanja sve se može naučiti i samostalno napraviti.“
Zajedničkim snagama su i namještaj sami izradili, od starih paleta. Trebalo je samo kupiti jastučiće i pobrinuti se za detalje.

Planiramo još puno toga, još i raditi na kući, proširivati dvorište, posaditi povrće, voće, krenuli smo i s izradom gredica, najavljuje Mislav. Za sad se Adriana najviše bavi cvijećem, ali definitivno će se baciti i u ovaj drugi dio. Tako da ja sam zapravo tu samo neka fizička snaga,a Adriana je idejni začenik i pokretač. U svom albumu uspomena ovaj vrijedni bračni par čuva mjestao za nove projekte, jer, kažu, najviše cijeniš ono što napraviš sam.
Opločnici i ograde
Uređenje okućnice: Kako kombinirati opločnike i ograde kao profesionalac
Kako uskladiti estetiku, funkcionalnost i sigurnost u svom vanjskom prostoru?

Kada planiramo uređenje okućnice, važno je razmišljati i o estetskim i o funkcionalnim aspektima prostora. Dvorišne staze, prilazi, vrtni putevi i ograde nisu samo praktični elementi – oni oblikuju vizualni dojam vašeg doma i utječu na razinu privatnosti i sigurnosti. Pametnim odabirom opločnika i ograda vaš eksterijer postaje produžetak interijera – skladan, uređen i dugotrajan.
Kako postaviti opločnike za vrtne staze
Odabir pravih opločnika ovisi o veličini prostora, stilu kuće i boji fasade. Stručnjaci preporučuju usklađivanje tonova i formata, o čemu više možete saznati u članku: Kako odabrati veličinu i boju opločnika.
Za kvalitetnu ugradnju važno je:
- Pripremiti podlogu (šljunak, pijesak, nivelacija)
- Ugraditi rubnjake
- Osigurati pravilan nagib radi drenaže
Brendovi poput Beton Lučko nude široku paletu opločnika koji kombiniraju izdržljivost i suvremeni dizajn, idealni za moderno uređenje okućnice.

Najbolje vrste ograda za privatnost i sigurnost
Kada je riječ o ograđivanju prostora, potrebno je birati između estetskih i sigurnosnih prioriteta. Neke od najčešćih materijala za ograde su:
1. Metalne i panelne ograde pružaju visoku razinu sigurnosti, a zbog suvremenog izgleda idealne su za moderno uređene okućnice. Više o metalnim i panelnim ogradama
2. Drvene ograde unose toplinu i prirodan izgled u svaki eksterijer, savršeno se uklapajući u rustikalne ili klasične stilove uređenja. Inspirirajte se drvenim ogradama
3. PVC ograde su odličan izbor za one koji žele dugotrajno i gotovo neodržavano rješenje koje zadržava uredan izgled godinama. Pogledajte više o PVC ogradama
4. Žive ograde (živice) stvaraju prirodnu barijeru koja pruža privatnost, smanjuje buku i poboljšava mikroklimu prostora. Više o zelenim živicama i prirodnim ogradama
5. Kombinirane ograde – poput kombinacije betona i metala – sve su popularnije jer spajaju čvrstoću s estetikom. Ideje za kombinirane ograde
Savjet: kombinirajte ogradu s vizualnim karakterom opločnika kako biste postigli jedinstvenu vanjsku cjelinu. To doprinosi sveobuhvatnom dojmu i funkcionalnosti – ključnim elementima svakog uređenja okućnice.

Uređenje okućnice kao prostor kreativne slobode
Betonska galanterija sve se češće koristi kao sredstvo kreativnog izražavanja u suradnji arhitekata i proizvođača. Kombinacija opločnika, rasvjete, biljaka i odabranih ograda može podići svaki vanjski prostor – i estetski i funkcionalno.
Uređenje okućnice ne svodi se samo na sadnju biljaka – ono podrazumijeva pažljivo planiranje materijala, oblika i boja. Opločnici i ograde nisu samo nužnost, već i prilika da izrazite osobni stil i osigurate dugoročnu vrijednost prostora.
Uradi sam projekti
Povrtnjak za početnike – sada je pravo vrijeme za sadnju
Strpljenjem do lijepog povrtnjaka

Ako ovog proljeća želite zasaditi povrtnjak pripremite motiku, grabljice, kante poljevače, škare, uže, štapove te mnogo brige i strpljenja.

Ali, ne zaboravite! Proljetna priprema vrta započinje temeljitim radovima koji će biljkama i travnjaku osigurati zdrav i snažan start.
Ranoproljetne povrtnice
Prvo što možete saditi u proljeće, a ujedno i gotovo najjednostavnije vrste za uzgoj su mladi luk, rotkvica i špinat.
Krastavci, kelj, tikvica… Evo koje se povrće sadi u travnju
Ovim vrstama neće naškoditi hladne noći i jutarnji mraz te ne traže puno njege budući da imaju kratak uzgojni period. Uspijevat će i uz svega pola dana direktnog sunčevog osvjetljenja. Ako ste početnik u uzgoju povrća, a možda i nemate povrtnjak, upravo su ovo vrste s čijim se uzgojem, bez puno muke, možete baviti i na vašoj terasi.

Priprema zemlje za idealne povrtnice-mladi luk, rotkvicu i špinat
Budući da su sve ove vrste niskog rasta i sa plitkim korijenom bitno im je osigurati površinu bez prisustva korova koji bi im stvarao sjenu te krao vodu i hranjive tvari.
Ukoliko sadite ove vrste u vrtu, a u jesen ste dodali organsko gnojivo, sada usitnite tlo i spremni ste za sadnju. Ako to niste učinili sada je vrijeme da prilikom proljetne obrade tla dodate u površinski sloj mineralno gnojivo NPK 15-15-15 u količini od oko 50g/m2 i povrtnjak će biti spreman.

Mladi luk

Najlakše ga je uzgojiti iz lučica koje su široko dostupne u proljeće. Sitne lučice sade se u redu na razmaku od 10 do 15 cm, a ukoliko ima više redova, dovoljan razmak među njima je 20 do 30 cm. U rano proljeće obično ima dovoljno vlage u tlu tako da najčešće nema potrebe za zalijevanjem. No, ukoliko se ipak dogodi sušni period važno je osigurati vlažnost površinskog sloja zalijevajući, ovisno o temperaturama, barem dva puta tjedno. Ako nemate povrtnjak, luk možete, koristeći isti postupak, posaditi u široke tegle, no sa duplo manjim razmakom.
Rotkvica

Rotkvice su jednostavne zbog vrlo kratkog vremena uzgoja. Kupljeno sjeme rotkvica sijete u plitke redove na dubinu od 1-2 cm. Sijete kao da prstima solite redove ostavljajući sjemenke vrlo blizu. Ukoliko imate više redova razmak među njima trebao bi biti 15 do 20 cm. Bitno je redovito zalijevati, ne dopuštajući da rotkvice u rastu ostanu dulje bez vode. Ako ostanu bez vode kasnije mogu biti gorke ili će, nakon razdoblja dehidracije, lagano raspucati prilikom obilnog zalijevanja. Ako nemate povrtnjak, isti postupak se primjenjuje i pri uzgoju u dugačkim teglama.
Špinat

U uzgoju špinata, za razliku od rotkvice, pripazite da ostavite razmak među sjemenkama od 3-5 cm, te da je dubina sjetve oko 3-4cm. Razmak između redova isto treba biti nešto veći, a to je 25 do 30 cm. Nakon sjetve trebat će vam oko dva i pol mjeseca do prve berbe. To vrijeme možete skratiti tako da umjesto sjemena kupite presadnice koje ćete saditi na isti način u redove. Špinat redovito zalijevajte, no budite oprezni sa prihranom dušičnim gnojivima, jer špinat može u listovima nakupiti velike količine nitrata koji su štetni prilikom konzumacije.
Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta

You must be logged in to post a comment Login