Vrt / Eksterijer
Maštoviti ukras u vrtu – topiarij
Topiarij je način oblikovanja zimzelenih grmova i drveća u jasno modelirani geometrijski ili maštoviti, apstraktni lik. Kako, kad i na koji način nastaju topiariji, saznajte u nastavku.

Oblikovano zimzeleno bilje, takozvani topiariji, ubrajaju se u granu hortikulture. Riječ je o orezivanju lišća i grana drveća i grmova kojim se stvaraju privlačne geometrijske forme a bilje je moguće oblikovati u najrazličitijim životinjskim i drugim oblicima.
Topiariji datiraju još iz vremena starih Rimljana, kada su se dotadašnji prazni atriji kuća i vila počeli ukrašavati posebno oblikovanim zelenilom. U 16. stoljeću oblikovani grmovi sve su više viđeni u dvorištima europske elite, dok svoj pravi procvat doživljavaju sredinom 19. stoljeća u Engleskoj, gdje su njihova popularnost zadržala do danas.
Maštovite živopisne skulpture odražavaju osobni stil i unose dašak duhovitosti i neobičnosti. Topiariji su rado viđeni u formalnim vrtovima u svrhu uokviravanja pogleda ili za oblikovanje drvoreda, ali i u neformalnom tipu vrta u svrhu postizanja kontrasta. Biljke pogodne za oblikovanje moraju biti guste i kompaktne, malih listova ili iglica te sposobnosti brzog obnavljanja nakon šišanja.
Za umjerena podneblja poželjan je šimšir, ligustrum, thuja i neke vrste čempresa. Iako je neke jednostavnije forme moguće oblikovati pomoću žičanog okvira za što će se zasigurno odlučiti početnici, oni vještiji moći će se uvjeriti u vlastite umjetničke sposobnosti oblikujući topiarije bez kalupa. Razmaci šišanja ovise o brzini rasta pa tako šimšir trebati oblikovati svakih 4 do 6 tjedana, no ukoliko tijekom godine nije potreban savršen izgled, obično su potrebna 2 orezivanja u sezoni rasta.
Biljke treba šišati u odgovarajuće doba godine; grmovi se ne prikraćuju ujesen jer mladice ne podnose dobro niske, zimske temperature. Kao i kod uzgoja ostalih grmova, važno je zalijevanje, uklanjanje korova i malčiranje, a u vrijeme rasta i prihranjivanje.
Ukoliko i svoj vrt želite ukrasiti grmom u obliku žirafe, slona ili jednostavne kugle ili trokuta, bit će vam potrebna mirna ruka, dobar vid i malo strpljenja, no konačan rezultat uljepšat će prostor vaše vrta i podariti mu dozu osobnosti.
Vrt / Eksterijer
Sva lica raskošnih magnolija
Uljepšavaju vrtove i parkove, kulise su mnogih događanja, opjevane su i u pjesmama i središnji su motiv filmova. Ove stare dame su neumorne i tisućama godina oblače novo ruho u proljeće.

Može živjeti više od 100 godina, a poznajemo preko 200 njezinih vrsta. Vrijeme je njezine cvatnje, a ova ljepotica koja može narasti i do nevjerojatnih 25 metara, je naravno – magnolija.

Magnolija se razvila još u mezozoiku. Jedne su od najprimitivnijih cvjetnica. Cvjetovi su veliki, obojani, veliki su, sastoje se od jedne vrste latica, no to nisu prave latice. Imaju mnogo prašnika u sebi.
Budući da su se javile u vrijeme kada nije bilo oprašivača kao što su pčele i bumbari, oprašuju ih tvrdokrilci. Jedna od najpoznatijih vrsta je magnolija soulangaena, no malo tko zna da se zapravo radi o križancu.
Kultivari cvjetaju prije listanja i cvjetaju jedanput godišnje, no magnolija liliflora sa skromnijim cvjetovima, cvjeta više puta lijekom ljeta. Da bi bile raskošne, magnolijama treba dosta vode. No, posljednjih godina klimatske promjene uzimaju svoj danak. “Jednostavno im je postalo prevruće, premalo im je vode i one obolijevaju ili kraće traju”, kaže stručni suradnik u Botaničkom vrtu PMF-a Vanja Stamenković.

Dugotrajnije su zimzelene magnolije koje se mogu vidjeti u mediteranskim zemljama i duž naše obale. Radi se o prekrasnim stablima magnolije grandiflora, takozvane velecvijetne magnolije. Ona potječe iz južnih i toplijih dijelova SAD. Ima velike bijele i mirisne cvjetove i kožaste listove. Vrlo je otporna pa dobro podnosi posolicu, sušu, jako sunce pa čak i zagađeni zrak.
Šest sobnih biljaka za pročišćavanje zraka
Njihova kora se koristi i kao lijek u kineskoj tradicionalnoj medicini. No, pogled na ovu lijepu biljku može i sam po sebi biti ljekovit, a u njemu možete, osim u svom vrtu, uživati na brojnim zelenim površinama.
Vrt / Eksterijer
Vrtni namještaj za raskošne vrtove i male balkone
S lijepim danima, selimo se na otvorene prostore. Za savršeno uživanje na njima, potrebni su vam dobro društvo, ali i lijepi ambijent.

U razdoblju kada se fokus izmješta s unutarnjih na vanjske prostore, treba se pobrinuti da oni budu lijepi i udobni. Kada se vrtni namještaj bira, postoje neke odrednice od kojih ne treba odstupati, a tiču se prvenstveno funkcionalnosti.
U odabiru tako treba voditi računa o materijalu. Vrlo je popularan drveni namještaj od bagrema, tikovine i eukaliptusa. Takav namještaj treba jednom do dvaput godišnje premazati. Manje zahtjevan je namještaj od aluminija te sve popularnije PVC pletivo, odnosno umjetni ratan.
Vrtovi ili veće terase

Ljubitelji modernih i praktičnih rješenja, svoj kutak za druženje na otvorenom mogu urediti u neutralnoj sivoj koja se lako razigra detaljima.
Lounge garnituri koja s obje strane ima dvije manje površine za odlaganje, može se pridružiti i vrlo moderan vrtni antracit set s foteljom i tabureom. Udobnost je prava riječ na koju ovakav prizor asocira.

Raskošan ležaj s pomoćnim stolićem koji se transformira u komotnu lounge garnituru s dvije police i klub stolićem uklopit će se i na manju i veću terasu.
Prostor za obiteljsko druženje se može proširiti te se na terasi tada oblikuje kvalitetan prostor za blagovanje.
Reciklirano tikovo drvo i stolci izrađeni od olefinskog užeta donijet će moderan, ali i duh Mediterana u vašu okućnicu. Kao dodatak, uvijek možete postaviti i ljuljačku koja u zimskom periodu svoje mjesto može pronaći unutar doma, ali i na natkrivenom balkonu.
Mali balkoni

Kada je o malim balkonima riječ, na njima ovoga proljeća veselje mogu unijeti pastelni setovi. Pastelne nijanse su apsolutni hit ove sezone, stoga mjesta za pogrešku nema.
Ideje za proljetno uređenje mini balkona

Svi ljubitelji vintage stila doći će na svoje sa željeznom garniturom u bijeloj boji. Sama ili uz stalke za cvijeće donijet će romantični duh na vaš balkon.