Gradimo siguran dom
Bazen vrhunske francuske kvalitete za uživanje
Rijetki su prizori koji vas u tople ljetne dane mogu ostaviti bez daha. Jedan od njih svakako je pogled na predivan bazen. Predstavljamo vam Desjoyaux bazene koje zastupa tvrtka Jerkić bazeni.
Ne samo da podiže vrijednost vaše nekretnine, bazen pruža i neiscrpan izvor zadovoljstva svim svojim korisnicima.

Tvrtka Jerkić bazeni je svojim višegodišnjim predanim radom ostavila trag u baš svakom hrvatskom gradu.
“Zastupnici smo francuske tvrtke Desjoyaux već trideset godina. Počeli smo na području bivše Jugoslavije u Mostaru, a poslije rata smo u Zagrebu- zadnjih 25 godina. Vodimo predstavništvo za BIH, Hrvatsku i Sloveniju.”, ističe vlasnik tvrtke Jerkić bazeni, gospodin Neven Jerkić.

Nude kompletnu uslugu- od izrade idejnog rješenja, izgradnje bazena do održavanja. Poštujući prostorne mogućnosti i želje, svojim klijentima pomažu odabrati idealan bazen.

Projektiranje bazena

“Prva stvar koju je potrebno utvrditi je lokacija i nekakve preference samog klijenta. Kao i krajnjeg korisnika. Nije isto je li je to kuća za najam ili u privatne svrhe, ima li djece u kući ili je to za starije korisnike, jesu li njihove želje plivanje ili čista rekreacija ili žele nekakve dodatne sadržaje kao što su: hidromasaža, slapovi, gejziri…”, naglašava Mirjana Miškić, mag.ing.prosp.arch., projektantica u tvrtci Jerkić bazeni. Trendovi se mijenjaju, a u tvrtci Jerkić bazeni ispunjavaju sve želje svojim klijentima. Bazen može imati različite oblike i funkcije. Prema riječima Mirjane Miškić poslijednjih su godina vrlo popularni bazeni sa podestima u vodi za ležanje i sunčanje. Nakon izlaska na teren i dogovora s klijentima izrađuje se idejno rješenje, a onda slijedi izgradnja.

Kako izgraditi bazen?
Foto: JERKIĆ BAZENI Foto: JERKIĆ BAZEN Foto: JERKIĆ BAZENI Foto: JERKIĆ BAZENI Foto: JERKIĆ BAZENI
Vlasnik tvrtke Jerkić bazeni, Neven Jerkić ističe da se izgranja odvija u nekoliko faza. “Prva faza je iskop, onda se montažom oplate izgubljene montira bazen gdje se odmah dobiju sve stijenke bazena, ujedno se sve zajedno armira i ujedno zajedno betonira. Poslije toga se oko bazena zatrpava, uređuje se okoliš i još dva dana kad je završen okoliš, stavlja se folija, puštanje u pogon i bazen je spreman za korištenje.”, objašnjava gospodin Jerkić. Montaža je brza i jednostavna.
Posebnost Desjoyaux bazena

Ono što Desjoaux bazene izdvaja od drugih je što za njih nije potrebna izrada cjevovoda za odvod i dovod vode niti storjarnica za filter i pumpe. Cijeli sustav je smontiran u monobloku, tu je integrirana i rasvjeta. A jedinstveni filter kojim se vrši mehanička filtracija je lako odvojiv, periv u perilici rublja na 30 stupnjeva bez deterdženta i spreman za ponovno korištenje.
Kako održavati bazen
Osim filtracijske pumpe, da bi kvaliteta vode u bazenu bila uvijek besprijekorna potrebno ga je kemijski održavati. Trebalo bi radovito kontrolirati ph vrijednost i razinu klora. Najvažniji uvjet za besprijekorno čistu vodu je ph vrijednost koja bi se trebala kretati u rangu između 7 i 7.4. A za dezinfekciju se najčešće upotrebljava klor koji je jednostavan za primjenu, neškodljiv i iznimno postojan. Poželjno bi bilo i jednom tjedno mehanički uklanjati nečistoće, a u tome se možete osloniti i na robota. “Robot radi na principu da ima svoj program, od sat i pol do dva i pol sata. Ako vam se žuri stavit ćete na kraći program, posaugat će vam dno, očistit stijenke.“, obrazlaže Snježana Čanak, prodajna predstavnica u tvrtci Jerkić bazeni.
Ako niste u mogućnosti ili nemate želju sami održavati bazen, posao prepustite stručnjacima iz Jerkić bazena. Oni će se osim ugradnje pobrinuti i da sve besprijekorno funkcionira. Na vama je samo odabrati bazen koji će zadovoljiti sve vaše funkcionalne i estetske kriterije i uživati u njemu.

Činit će okosnicu svake zabave i obiteljskog druženja, ali i predivnu oazu opuštanja…..

Gradimo siguran dom
Moderna opeka – prijatelj sigurne gradnje
U proteklih smo godinu dana spoznali važnost sigurne gradnje, jer kad se tlo počne tresti, najopasnija je gradnja koja nije nije takva. Zato smo odlučili provjeriti kako se to sigurno gradi.

Opeka je jedan od najstarijih građevinskih materijala na svijetu. Njime se gradi već tisućama godina. Iako tradicionalna, razvojem tehnologije, razvijala se i ona.
Tradicionalni materijal kao što je cigla, jednostavniji je i brži za korištenje. S druge strane, jako se puno radilo na posebnim elementima kao što su protupotresni blokovi u kojima se izvodi kompletno vertikalni serklaž koji su na osnovi cigle, ali ispunjeni betonom i armaturom”, izjavila je arhitektica Martina Kinkela.
Konstrukcija otporna na potrese

Ova je kuća koncipirana kao dvojni objekt, i dograđena je do postojeće kuće. Zbog toga, ali i oblikovanja konstrukcije, investitor, a u ovom slučaju i izvođač radova odabrao je Wiernerbergerovu ciglu Porotherm. Vertikalni serklaži na ovoj kući nisu u potpunosti vidljivi, ali to ne znači da ih nema.
“Radi se o armiranom ziđu gdje je svaki završetak zida ispunjen armiranim betonom. Zajedno sa horizontalnim serklažima čine jedinstvenu konstrukciju otpornu na potrese i na sve horizontalne sile”, pojasnio je investitor i izvođač radova Mario Klokočki.
Osim što je riječ o sigurnoj gradnji, gradnja ovakvim sustavom koji u sebi ima izolaciju je i puno brža. Izvođači procjenjuju – barem 30 – 50%. Posao je manje prljav i manje zahtjevan, što je posebno važno s obzirom na današnji nedostatak radne snage.

U povezivanju konstrukcije, umjesto klasičnog morta, koristi se ljepilo. Konstrukcija je sigurno jer ljepilo ne gubi na kvaliteti kao što je to slučaj s mortom, naveo je Klokočki.
Zdrava gradnja
A osim sigurne gradnje, protekle smo godine spoznali i važnost zdrave gradnje. Zdrava klima u domu vezana je uz prirodne materijale što opeka zasigurno jest. Ova je još dodatno ispunjena izolacijskim materijalom koji je paropropusan.
Kuće sve traženije
Promjenu zahtjeva stanovanja primjećuju i projektanti. Razlog su korona kriza i potresi. Svojevrsni kompromis mogu biti i stanovi s balkonima ili terasama ili pak prizemni stanovi s vrtom koji su sve više traženi. Međutim, sve to ne može zamijeniti sigurnost i komociju kuće s okućnicom. Građene tradicionalnim materijalom prilagođenim modernim potrebama stanovanja.
Gradimo siguran dom
Sve što trebate znati o dizalicama topline
Ovakav pametan sustav omogućuje da se uz manje angažirane energije dobije čim više električne energije.

Održivo korištenje energije imperativ je u današnjoj gradnji. Dapače, bez toga da vam značajan dio energije dolazi iz obnovljivih izvora, ne možete ni graditi po zakonu. Izvrsno rješenje mogu biti dizalice topline. Saznali smo sve što treba znati o njima.
Što su dizalice topline i kakve mogu biti?
Dizalice topline se dijele u tri grupe – zemlja/voda, voda/voda i zrak/voda. Ove prve koriste toplinu iz dubine zemlje ili veće zemaljske površine. Za dizalice topline voda/voda koristi se voda u bunaru, a za korištenje treće grupe ne trebate nikakve posebne uvjete na terenu.
Prema istraživačkoj agenciji BRG u Hrvatskoj se ugradilo preko 80% dizalica topline na bazi zrak voda. Upravo zato što je zrak sveprisutan. U Hrvatskoj je ugrađeno negdje oko 2 000 komada dizalica topline prošle godine, dok ih se primjerice, u susjednoj Sloveniji godišnje ugrađuje čak četiri puta više.

Vjerujemo da će se broj ugrađenih dizalica topline i kod nas povećati jer riječ je o sustavu s niskom potrošnjom energije i velikom učinkovitošću.
“Vanjska jedinica u sustavima grijanja dizalica topline okolni zrak koristi za prijenos energije u unutarnju jedinicu. Energija iz zraka se akumulira, služi za dogrijavanje plina koji cirkulira, koji je pothlađen. Ta energija se sa tim plinom prenosi na unutarnju jedinicu, a sa unutarnje jedinice na vodu u sustavu grijanja”, pojasnio je prodajni inženjer u Boschu Nebojša Stojadinović.

Nekadašnji sustavi znali su biti bučni. Buka je kod ove dizalice topline na 30 – 40 dB. Čisto za usporedbu, ptičji je pjev na razini od 50 dB.
Pametni sustav
U ovakvom sustavu energiju koju trebate za grijanje cijelog objekta dobivate 25% iz struje, a 75% je obnovljivi izvor. U ovom je slučaju dodatan benefit što je sustav povezan na solarne kolektore na krovu kuće.

U ovom sustavu je implementiran solar insite, patentno zaštićen algoritam po kojem radi cijela automatika gdje ona prepoznaje je li sustav grijanja u indirektnoj ili direktnoj podršci grijanja.
To znači da sustav kaže kompresoru da ne treba raditi kapacitetom od 70 – 80% za sunčanog dana jer će solarni prinos pomoći sustavu grijanja, pa će biti dovoljno da on radi na 30 – 40%.
Ovakav pametan sustav omogućuje da se uz manje angažirane energije dobije čim više električne energije, a posljedično tome i toplinske. Korištenjem ovakvih sustava pridonosite energetskoj efikasnosti i dekarbonizaciji planeta, ne trebate platiti priključak plina ili unaprijed skladištiti gorivo poput ulja ili drva, a ako je dobro podešena, dizalica topline se lako održava. Sve su to razlozi zašto bi ovakav sustav grijanja trebalo ozbiljno uzeti u obzir.