Povežimo se

Uređenje interijera

STANDARDI OPREMANJA DOMA Znate li prosječne visine i razmake?

‘Standardi u opremanju interijera su nam potrebni da bi mogli na učinkoviti način koristiti prostor’, kaže Željka Tomašić, dipl. ing. arhitekture

Čest problem u samostalnom opremanju interijera je odabir namještaja pogrešnih mjera. Rješenje ovog problema krije se u standardnim mjerama. Sve o njima zna arhitektica Željka Tomašić.

Kod uređenja interijera pametno je voditi se standardnim mjerama. ‘Standardi u opremanju interijera su nam potrebni da bi mogli na učinkoviti način koristiti prostor’, tumači Željka Tomašić, dipl. ing. arhitekture.

standardi-dom-na-kvadrat

Minimalni razmak od blagovaonskog stola do zida trebao bi biti 80 centimetara. ‘Prosječna visina stola je između 70 i 75 centimetara. Visina stolica je oko 45, sjedišta stolice. Što se tiče veličine stolova, standard je oko 60 centimetara po osobi koja sjedi za njim. Znači, imamo stolove od 120, 180, 240 centimetara dužine, a širina nam je između 80 i 90 za blagovaonske stolove’, kaže.

U kuhinji je iznimno bitno da vam radna ploha nije preniska niti previsoka. ‘Prijašnji standardi kuhinje, visine radne plohe su bili 80 centimetara, 85. Danas je to prenisko s obzirom na to da su ljudi viši i danas je standard 95, čak postoje i slučajevi gdje se do metra stavlja visina radne plohe’, dodaje.

kuhinja-dom-na-kvadrat

Visinu kuhinjske radne plohe svakako prilagodite svojoj visini, a raspored elemenata preporučljivo je napraviti prema standardu. ‘Nekakvo osnovno pravilo kod projektiranja kuhinje je to da imate frižider, sudoper, radnu plohu i štednjak. Pretpostavlja se da ćete uzet iz frižidera hranu koju ćete oprat u sudoperu, pripremit na radnoj plohi, i onda stavit na štednjak’, tvrdi.

Optimalnih 110 centimetara

Ukoliko želite kuhinju s prolazom pripazite na razdaljinu između elemenata. ‘Ono što nam definira potreban prolaz kuhinje koja ima sa obje strane elemente je da se može perilica suđa i pećnica otvorit da vi još možete stat iza. Znači minimum je 90 centimetara. Međutim to je zapravo prilično malo i ono što je optimalno je 110 centimetara’, dodaje.

soba-dom-na-kvadrat

U spavaćoj sobi minimalna razdaljina između kreveta i zida mora biti 60 centimetara. ‘Što se tiče udaljenosti od ormara, trebali bi imati mjesto za noćni ormarić plus još 60 centimetra da se otvore vrata ormara jel je ormar u prosjeku dubine 60 centimetara znači, vrata su 55 negdje. Ako nemamo taj prostor, onda nam je najbolje rješenje da stavimo klizna vrata na ormar’, kaže arhitektica.

U manjim prostorima izbjegavajte glomazne komade

Širina minimalnog prolaza od 60 centimetara standard je i za kupaonice. ‘Imamo umivaonike, 60 centimetara bi bilo optimalno da je širina, širina tuša tj. dimenzije su 80×80. Prostor prohodni između kade i tuša, wc-a, moraju isto biti nekih 60 centimetara da možete neometano prolaziti’, dodaje.

Preporuka visine ugradnje umivaonika je 85 centimetara, a wc školjke 45. U manjim dnevnim boravcima valja izbjegavati glomazne sjedeće garniture. Stolić od garniture trebao bi biti udaljen 45 centimetara.

soba-dom-na-kvadrat

‘Pozicija televizora na individualna. Ono što bi bilo optimalno je da kad sjedite, da gledate i da vam ostane dvije trećine ekrana ispod vidnog polja i trećina iznad’, kaže. Prostor u kojem živimo treba prilagoditi vlastitim potrebama, a pritom ne izostaviti standarde.

Kreirajmo dom zajedno

Najčešće greške pri kupnji namještaja – i kako ih izbjeći

Odabir namještaja za dom je više od odlaska u trgovinu i zaljubljivanja u prvi komad

odabir namještaja

Kupnja namještaja ne bi smjela biti rezultat impulsa, već pažljivo isplaniran korak u stvaranju funkcionalnog i skladnog doma. Bez obzira na to uređujete li novi prostor ili mijenjate samo jedan komad, odabir namještaja nosi brojne zamke koje lako mogu pokvariti krajnji dojam – i otežati svakodnevno korištenje.

Odabir namještaja bez mjerenja – greška broj jedan

Jedna od osnovnih grešaka je zanemarivanje mjera prostora. I najljepši komad namještaja gubi svoju vrijednost ako jednostavno – ne stane.

„Metar je esencijalni alat koji uvijek morate nositi sa sobom“, savjetuje arhitektica Sunčica Mastelić Ivić. No nije dovoljno da sofa, ormar ili stol samo fizički stanu – treba ostaviti i prostor oko njih kako bi se prostorija mogla slobodno koristiti i disati.

Odabir namještaja

Funkcija ili forma? Idealno – oboje

Kod odabira namještaja često se vodi bitka između estetike i funkcionalnosti. Sofa može izgledati fantastično, ali ako je preniska, preudobna ili preduboka, svakodnevna uporaba postaje napor. S druge strane, vrlo praktičan komad može potpuno narušiti estetiku prostora ako se ne uklapa vizualno. Ključ je u balansu, a odluka što je važnije ovisit će o vašim prioritetima – udobnosti, izgledu ili oboma.

Osobne preferencije boja ne znače nužno dobar interijer

Jedna od čestih grešaka pri odabiru namještaja jest izbor boje prema vlastitom ormaru, a ne prostoru.

Volite nositi zelenu? To ne znači da će zelena kuhinja ili sofa funkcionirati u vašem domu. Boje koje dobro izgledaju na nama ne moraju odgovarati našem interijeru.

Izbor boja i materijala ključ su uspješnog uređenja interijera

Umjesto impulzivnih odluka, preporučuje se odabir svjetlijih ili tamnijih neutralnih tonova, uz pažljivo dodavanje akcentnih boja.

Gledajte širu sliku

Prilikom kupnje pojedinačnih komada namještaja često zaboravljamo cjelinu.

Rasvjetno tijelo, stol ili regal koji su sami po sebi lijepi, mogu djelovati potpuno promašeno ako ne komuniciraju s ostatkom prostora. Prije kupnje važno je sagledati sve elemente interijera – što već imate, a što planirate nabaviti – kako bi prostor bio skladan i zaokružen.

Stručna pomoć kao prevencija grešaka

Ako niste sigurni u svoje odluke, uključivanje stručnjaka može uštedjeti vrijeme, novac i živce. Arhitekt, dizajner interijera ili projektant pomoći će vam da razradite plan uređenja, uskladite funkcionalnost s estetikom i izbjegnete uobičajene pogreške koje kasnije teško (i skupo) ispravljamo.

Odabir namještaja je više od odlaska u trgovinu i zaljubljivanja u prvi komad. To je proces koji traži planiranje, mjerenje, razmišljanje o funkciji i estetici, kao i širu sliku prostora. Ako želite dom koji će vas služiti godinama – vrijedi mu pristupiti ozbiljno.

Nastavite čitati

Podne i zidne obloge

Mikrocement: Prednosti najpopularnijeg materijala za uređenje vašeg doma

Svi pričaju o mikrocementu!

Novi postmodernizam u dizajnu interijera

Mikrocement je definitivno postao jedan od glavnih protagonista u svijetu unutarnjeg dizajna i jedan od najtraženijih materijala od strane klijenata koji se odlučuju renovirati svoj dom.

Kako popularnost ovog čvrstog, izdržljivog i svestranog materijala raste, otkrijte prednosti korištenja mikrocementa i najbolje stilove uređenja interijera u kojima ga možete koristiti.

Što je mikrocement?

„Mikrocement je dekorativna žbuka uz koju postoji beskonačno mnogo mogućnosti izvedbe, bar kad se o zidovima govori. Bitna je kvaliteta samog materijala sa kojim se radi i još bitnija je stručnost tog izvođača i njegovo oko za lijepo kako bi mogao biti kreativan na tome što radi“, objasnila nam je vlasnica tvrtke za izvođenje microcementa Ivana Pereglin.

Marmorino fine – dekorativna tehnika koja spaja prošlost i budućnost

Mikrocement je vrlo isplativ materijal jer je njegova glavna prednost to što savršeno prekriva površine, pa nećete morati trošiti puno novca na uklanjanje starih podova i pločica. Na primjer, ako renovirate kupaonicu, možete koristiti protukliznu završnu obradu za svoj mikrocement i lako prekriti kadu i umivaonik. Kao nepropusan materijal, spriječit će da vaša kupaonica postane vlažna.

Korištenje mikrocementa u industrijskom stilu uređenja

Industrijski stil uređenja interijera i mikrocement savršeno se slažu. Mikrocement se uklapa u tipičan arhitektonski stil koji uključuje crne elemente, izložene cigle, metal i bakar. Prekrivanje poda mikrocementom također može pomoći naglasiti prirodno svjetlo u vašem dnevnom boravaku i učiniti ga da izgleda toplije.

Zašto odabrati industrijski dizajn prilikom uređenja ureda

Korištenje mikrocementa u minimalističkom stilu uređenja

Mikrocementni pod savršeno će se uklopiti u bijeli i neutralni životni prostor.

Baš kao što minimalizam nastoji otvoriti prostor što je više moguće, mikrocement i njegove kontinuirane i ujednačene površine bit će najbolji saveznik za postizanje ovog rezultata.

Minimalizam u urbanom betonskom dizajnu

Korištenje mikrocementa u skandinavskom stilu uređenja

Korištenje mikrocementa naglasit će tipičnu čistoću i jednostavnost skandinavskog stila uređenja interijera. Bijeli zidovi i prirodni materijali poput drva, pamuka i lana pronaći će zajednički jezik u mikrocementu koji će zauzvrat učiniti životni prostor otvorenijim i prostranijim. Neutralne boje također su tipične za ovaj stil, a mikrocement će savršeno funkcionirati s tim suptilnim tonovima.

Čak i u jednostavnom i elegantnom crno-bijelom interijeru, ovaj će materijal biti savršena osnova za početak dizajniranja i dekoriranja.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice