Predstavljamo dom
Šarmantno uređeno potkrovlje u kojem biste poželjeli živjeti
Mnogima je san živjeti u potkrovlju. A oni koji imaju to iskustvo, znaju da potkrovlje ima posebne čari. Međutim, izazovno je takve prostore urediti. Zato vas vodimo u jedno genijalno uređeno potkrovlje prepuno svjetla.
Uvijek je izazovno urediti potkrovlje, posebice ako se radi o potkrovnom stanu. Kako ga urediti da ne djeluje klaustrofobično i da ima što više danjeg svjetla, pokazat ćemo na primjeru stana jedne četveročlane obitelji.
Prije preuređenja prostor je izgledao malo i neugledno. Pregrađene male prostorije bez dovoljno svjetla djelovale su pomalo klaustrofobično. No kada se prepustite stručnjacima u ruke, tada za sve postoji rješenje. Prostor je, za početak, trebalo otvoriti.
Zato su uklonjeni svi nepotrebni zidovi i prostor je otvoren kako bi u njega mogla ući svjetlost.

Na prvu možda djeluje da interijer ima puno malih prozora, ali upravo su ti mali prozori izrazito funkcionalni jer kroz njih u prostor ulazi ta potrebna prirodna svjetlost.
Izazov za projektiranje

Kuhinja oblika slova Z bila je vrlo izazovna za projektiranje. Zato je u njoj primjerice dislocirana perilica suđa. Arhitektica Gordana Đerić pokazala nam je kako je riješila problem, a na kraju je rješenje ispalo vrlo funkcionalno jer je perilica najbliže moguće blagovaonskom stolu odakle prljavo suđe treba i pospremiti.


Blagovaonski stol ima klupu na zidu kako bi se uštedjelo na kvadratima, a dodatan trik u ovom dijelu doma je ogledalo koje naizgled udvostručuje prostor.

Kuhinju i dnevni boravak povezuje šank tako da se proteže oko ciglenog zida koji monumentalno dominira ovim prostorom.


Vodimo vas u kupaonicu gdje je arhitektica kosinu iskoristila za spremišni prostor, a na vrlo je kreativan način osmislila umivaonik. Naime, on je izrađen od stare šivaće mašine i tako uz reciklažni moment dobijete osebujan funkcionalan komad s dozom šarma.

Simpatično potkrovlje


“Preporučuje se nekoliko puta na dan provjetriti prostor, izmijeniti zrak u prostoru, svakako ujutro nakon spavanja, navečer prije spavanja i u toku dana barem dva do tri puta”, savjetuje Jasna Jelinek iz Veluxa.

Grede su u potkrovlju zadržane, ali obojene u bijelu boju da bi prostor ostao maksimalno otvoren. Dapače, iskorištene su i kao postolje za krevet zbog čega interijer djeluje zaokruženo. Osim samostojeće kade, ovim dijelom doma svakako dominira i zid s pločicama koji ilustrira džunglu.

Za kraj valja još spomenuti vrlo zanimljivo rješenje za spremišni prostor. Radi se o walk in garderobi koja se proteže na dvije etaže, a gdje je visina vrlo praktično iskorištena.

Predstavljamo dom
Renovacija stana iz 60-ih: Spoj suvremenog dizajna i toplih detalja
Kako transformirati stan iz 60-ih u moderan, funkcionalan i topao dom?

Transformacija stana iz 60-ih godina može biti pravi izazov, ali uz pažljivo planiranje i kreativna rješenja rezultat može biti funkcionalan, moderan i vizualno privlačan prostor. Upravo to postigla je Petra Gajski, dizajnerica interijera, koja je vodila kompletnu adaptaciju ovog pedesetak kvadrata velikog stana.
Od neutralnih tonova u dnevnoj i spavaćoj sobi do hrabrih boja u kuhinji i kupaonici – svaki detalj pažljivo je osmišljen kako bi prostor bio maksimalno iskorišten, ali i ugodan za život.

Renovacija stana: Petra Gajski – funkcionalnost i estetika u jednom
Renovacija stana trajala je šest mjeseci, a cilj je bio pretvoriti stariji stan u topao, moderan i funkcionalan dom.
“Želja klijentice bila je imati što više skladišnog prostora, ali i kutke za opuštanje. Klupice ispod prozora u dnevnom boravku i spavaćoj sobi bile su posebno važan element. To je zahtijevalo prilagodbu instalacija i pomicanje radijatora,” objašnjava dizajnerica.
Osim toga, stan je prošao potpunu adaptaciju, uključujući obnovu podova, elektroinstalacija i novih zidnih rješenja.

“Dnevni boravak morao je biti fleksibilan – osim što je centar obiteljskog druženja, trebalo je omogućiti i dodatno mjesto za spavanje. Zato smo dizajnirali prostrane garderobne ormare. Istovremeno ih razigrali ostakljenim dijelovima i otvorenim policama za knjige i dekoracije,” dodaje Petra Gajski.
Kako bi prostor djelovao elegantno i povezan, korištena je tapeta na TV zidu, a zid iza sofe dodatno je naglašen štukaturama.
“Budući da je prostor neutralan, bež tonovi dominiraju, a detalji poput štukatura i tapeta dodaju toplinu i vizualni interes bez preopterećenja prostora,” ističe dizajnerica.

Kuhinja i kupaonica – spoj odvažnih boja i pametnog dizajna
Jedan od najvećih izazova bila je mala, nestandardna kuhinja koju je trebalo učiniti funkcionalnom.
“Originalna kuhinja bila je smještena samo na jednom zidu i imala je vrlo malo skladišnog prostora. Projektirali smo L-oblik kako bismo osigurali više mjesta za uređaje i dodatne ormariće, a dio instalacija smo sakrili unutar elemenata ispod prozora,” objašnjava Petra Gajski.
Vizualno, kuhinja se ističe šahovskim podom od crno-bijelih pločica i kombinacijom plavih donjih ormarića i bijelih gornjih elemenata s ukrasnim ukladama.
“Dodali smo zlatne detalje i subway pločice koje svojim sjajem daju dojam dubine i elegancije,” dodaje dizajnerica.


Kupaonica prati sličan stil – zeleni tonovi i zlatni detalji povezuju je s kuhinjom i hodnikom.
“Najveći izazov bio je raspored – kupaonica je uska i duga, a trebalo je osigurati prostor za perilicu, sušilicu i umivaonik. Preciznim planiranjem uspjeli smo smjestiti sve elemente bez narušavanja estetike,” kaže Gajski.


Hodnik i spavaća soba – diskretna elegancija i praktična rješenja
U hodniku su ugrađena dva velika garderobna ormara, od kojih jedan skriva elektroormar i brojilo, dok drugi služi za jakne i obuću. Kako bi vizualno smanjili masivnost ormara, dodana je klupica za sjedenje i diskretna polica za ključeve.
“Jedan od zanimljivih detalja je maska od letvica na zidu, koja skriva radijator i instalacijske cijevi, ali ujedno ima integrirane skrivene vješalice,” otkriva dizajnerica.

Spavaća soba dizajnirana je u nježnim tonovima kako bi djelovala prozračno, s obzirom na njenu manju kvadraturu.
“Budući da je krevet zauzimao većinu prostora, koristili smo svijetle nijanse kako bismo prostor vizualno proširili. Ponovno smo implementirali klupicu ispod prozora za čitanje, dok je garderobni ormar osmišljen tako da maksimalno iskoristi prostor, ali ne dominira vizualno. “ objašnjava Gajski.
Poseban detalj u ovoj sobi je akustični panel iznad uzglavlja kreveta, koji osim estetske uloge, služi i kao zvučna izolacija.
“Ovakva rješenja često se koriste u hotelskim sobama, ali ovdje smo ih uspješno integrirali u privatni dom,” ističe dizajnerica.

Renovacija ovog stana pokazuje kako pažljivo planiranje, odabir boja i funkcionalnih rješenja može potpuno transformirati prostor. Kombinacija toplih tonova, hrabrih boja i inovativnih detalja rezultirala je domom koji je istovremeno suvremen, ugodan i maksimalno iskorišten.
Projekt dokazuje da je spoj estetike i funkcionalnosti ključan u modernom dizajnu interijera, a prilagodba prostora životnim navikama korisnika čini veliku razliku u kvaliteti svakodnevnog života.
Predstavljamo dom
Stan koji priča svoju priču – dizajn potpisuje Petra Gajski
Petra Gajski dizajnirala stan od 68 m²: spoj je funkcionalnosti i inspirativnog dizajna

Dizajn interijera ne odnosi se samo na estetiku – ključ je u stvaranju prostora koji je funkcionalan, ali istovremeno ugodan i inspirativan za svakodnevni život. Upravo je takav pristup imala dizajnerica interijera Petra Gajski, koja je ovaj stan od 68 kvadrata prilagodila željama svoje klijentice.
“Zahtjev je bio da stan bude funkcionalan, ali i da pruža osjećaj smirenosti i inspiracije. Pokušali smo kombinirati svijetle i neutralne tonove, a toplinu i dinamiku unijeli smo drvenim detaljima i zemljanim tonovima.” – objašnjava Gajski.
Izbor boja i materijala ključ su uspješnog uređenja interijera
Dnevni boravak: sklad smeđe, zelene i sive boje
Dnevni boravak odiše toplinom zahvaljujući kombinaciji smeđih, sivih i zelenih tonova, koji se međusobno nadopunjuju. Iako većina klijenata bira neutralne i sigurne boje, u ovom je slučaju vlasnica imala hrabrost unijeti boju u prostor.
“Klijentica je imala jasnu viziju i htjela je uvesti boje u stan. Često se ljudi drže neutralnih nijansi jer s njima ne mogu pogriješiti, ali uz dizajnera mogu postići mnogo više. Odabrali smo nijanse koje su jednostavne za održavanje i vizualno ugodne.” – ističe dizajnerica.
Namještaj po mjeri igra ključnu ulogu u dizajnu ovog prostora, osiguravajući funkcionalnost i dugotrajnost uz kvalitetne materijale.
Stručnjaci otkrivaju kako pravilno odabrati i kombinirati namještaj

Otvoreni koncept kuhinje i blagovaonice
Kuhinja i blagovaonski prostor usklađeni su s dnevnim boravkom kako bi se postigao sklad boja i materijala. Donji kuhinjski ormari izrađeni su u zelenoj boji, dok je gornji dio u drvnom dekoru. Da bi se razbila monotona paleta mat površina, za kuhinjsku pozadinu postavljeno je staklo.
“Radna ploha je u neutralnoj bež nijansi u imitaciji betona, dok je kuhinjski otok kombinacija skladišnog i sjedećeg dijela. Time smo maksimalno iskoristili prostor jer predviđeni zid nije bio dovoljan za radnu površinu.” – pojašnjava Gajski.

Hodnik kao vizualna poveznica prostora
Hodnik, često zanemaren prostor, u ovom je stanu postao važan dizajnerski element zahvaljujući pažljivo odabranoj tapeti. Osim što vizualno razdvaja privatni i zajednički dio stana, unosi toplinu i osobnost u interijer.
Spavaće sobe: personaliziran prostor za opuštanje i rad
Stan sadrži dvije spavaće sobe, pri čemu je svaki prostor prilagođen individualnim potrebama vlasnice i njezina sina.
“Obje sobe morale su biti funkcionalne i pružiti dovoljno skladišnog prostora. Također, klijentica i njezin sin željeli su radne kutke u svojim sobama, pa smo ih oblikovali tako da svatko ima svoj prostor i privatnost.” – ističe Gajski.
Soba za sina dizajnirana je u tamnoj paleti boja s crnim detaljima, no kako bi se izbjegao dojam skučenosti, korišten je pažljiv balans svijetlih i tamnih nijansi.

Glavna spavaća soba, s druge strane, odiše neutralnim tonovima, stvarajući umirujuću atmosferu za odmor. Poseban vizualni akcent dodan je tapetom iznad uzglavlja kreveta, koja unosi dinamiku u prostor.

Kupaonica: moderna i funkcionalna organizacija prostora
Kod uređenja kupaonice vodilo se računa o praktičnosti i skladišnim kapacitetima.

“Nismo komplicirali dizajn, već smo maksimalno iskoristili svaki kutak. Niša kod perilice rublja i dio iznad WC školjke omogućili su dodatni skladišni prostor, dok smo ispod umivaonika postavili veliki ladičar kako bismo dobili urednu i modernu kupaonicu.” – zaključila je dizajnerica.
You must be logged in to post a comment Login