Povežimo se

Predstavljamo dom

55 kvadrata luksuza

Dizajnerica interijera Petra Antunović hrabrim je potezima od 55 kvadrata učinila savršenu crno-bijelu, a opet toplu priču. U stan te kvadrature uspjela je smjestiti moćan šank od tri metra.

Luksuz, profinjenost, sklad. Tako bismo mogli opisati crno-bijeli stan koji je uredila dizajnerica interijera Petra Antunović.

Petra-Antunović-dizajnerica-interijera-enami
Petra Antunović, dizajnerica interijera

„Cilj je bio stvoriti jedan ugodan i elegantan prostor sa muškom notom. Zapravo samim izborom boja i materijala postigli smo da 55 kvadrata izgleda komforno i usudila bih se reći i raskošno s obzirom na kombinaciju neutralnih tonova i jedne vječne klasike između crne i bijele“, kaže Petra.

Knauf obložen pločicama

U dnevnom boravku ističe se nekoliko stvari. Dominantna crna biblioteka do stropa, naglašena asimetrično postavljenim policama i pomno biranim sklupturama u bijeloj boji, prva zapinje za oko. Naslonjena je na element od knaufa.

crno-vijeli-dnevni-boravak-dom-na-kvadrat

„Cilj je bio stvoriti element koji djeluje kao jedna cjelina koji je zapravo od zida do zida, bez ikakvih dodatnih polica i detalja kojima će odskakati u prostoru, dakle jedne čiste i ravne linije. Knauf je obložen keramičim pločicama i zapravo bilo je vrlo važno da je minimalan prijelaz između tih pločica i da nekako dobijemo tu jednoličnu sliku i spajanje žilica kako bi zapravo stvorili jednu cjelinu u prostoru“, isitče dizajnerica interijera.

Zlatni detalji i dašak klasike

U dnevni boravak se savršeno uklopio veliki zlatni luster. „Zlatno smo birali čisto za neke završne detalje kako bi postigli jedan luksuzni dojam, kako bi tu elegenciju podigli na jednu višu razinu i kako bi upotpunili, utoplili cijeli prostor“, objašnjava.

crno-bijeli-stan-dom-na-kvadrat

Toplinu daju i hrastov pod, udobna fotelja i štukture. „Na jedan decentan način smo odlučili istaknuti zid, dekorirati ga i nastaviti tu priču na biblioteku i unijeti dašak klasike u jedan moderno uređen stan“, kaže dizajnerica interijera.

Šank od 3 metra u stanu od 55 kvadrata

U stanu je sve prilagođeno potrebama vlasnika koji voli okupiti veliko društvo.

kutna-garnitura-siva

„Na zahtjev investitora izbjegli smo zapravo klasičan blagavaonski stol i klasično nisko sjedenje i odlučili smo se za jedan konkretniji šank, odnosno šank od 3 metra koji u ovom prostoru postaje multifunkcionalan. Osim dodatnog skladištenja i dodatne površine, stvorili smo prostor koji može okupiti veći broj ljudi. I tome prilagodili cijeli šank pa smo tako ugradili i vinski frižider. Nastavak šanka je zapravo zidna metalna obloga koja služi za odlaganje staklenih čaša. S obzirom i da se radi o vlasniku koji je mlađe dobi, o samcu, rješenje šanka je zapravo bilo idealno rješenje s obzirom da je dosta opuštenija varijanta“, objašnjava dizajnerica interijera Petra Antunović.

Velika crna kuhinja

Šank od tri metra i visoka crna kuhinja u stanu od 55 kvadrata hrabar su, ali i smjeo dizajnerski potez.

crna-kuhinja

„Odlučili smo se za crnu kuhinju, upravo iz razloga da bi dodatno akcenirali i naglasili kompletan prostor. Da bi dobili jednu dubinu prostora. I zapravo kako bi akcentirali cijeli stan. S obzirom da je kompletan stan u bijelim zidovima, neutralnim tonovima, crna je zapravo poslužila kao dodatno naglašavanje stana i stvaranje jednog moćnijeg dojma“, kaže Petra.

Moćne tapete

Moćan dojam postignut je i u spavaćoj sobi u kojoj su crni samo detalji. „Dakle, glavni dio sobe je uzglavlje koje smo odlučili naglasiti tapetama za zid i koje smo zapravo dodatno uokvirili i naglasili drvenim oblogama koje tonovima prate neutralne i zemljane tonove samih tapeta koje su svojim geometrijskim oblicima zapravo razigrali sobu“, ističe dizjanerica interijera.

Iako se čini da ga ima, soba nema ormara.

tapete

„S obzirom da se dva ugradbena ormara nalaze u hodniku i soba nam je bila rezervirana samo za krevet. Odlučila sam na jedan način produbiti sobu i stvoriti dojam većeg prostora i zapravo iz tog razloga smo se odlučili za staklo u sivom tonu kako ne bi bilo dosta agresivno kako inače bude obično ogledalo, tako da smo ga time prigušili a i vizualno produbili samu sobu“, objašnjava dizajnerica interiejra Petra Antunović.

Uređenje manjeg stana u novogradnji čini se jednostavno. Međutim, samo stručno oko može iz njega izvući maksimum i stvoriti interijer na kojem se zaista vidi – dizajnerski potpis.

Predstavljamo dom

Sezona 20, epizoda 23

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Potresom oštećen stan pretvoren u snažan industrijski interijer

Čelik, stepenice i vidljive konstrukcije postale su estetski element, a ne samo funkcionalno rješenje

Nekada zapušten i potresom dodatno oštećen stan u Masarykovoj ulici danas je snažan, karakteran interijer u kojem dominira industrijski stil. Ono što je mnogima izgledalo kao prevelik rizik, Željki i njezinoj obitelji bila je prilika.

Stan su kupili zbog lokacije i arhitektonskih potencijala koje su odmah prepoznali – visoki stropovi, mogućnost galerija i otvoren tlocrt pružali su prostor za kreativnu transformaciju.

„Stan je bio u jako lošem stanju, još i prije potresa, a potres je napravio dodatnu štetu. Ali to nas nije omelo jer smo imali viziju kako ćemo ga urediti“, prisjeća se vlasnica.

Visina stropa kao temelj novog prostora

Ključna ideja bila je maksimalno iskoristiti visinu stropa. Umjesto klasične adaptacije, odlučeno je da se u stan uvedu galerije – ali ne masivne, zatvorene konstrukcije, već prozračne i otvorene.

„Htjeli smo napraviti galerije, ali da budu lagane, da nisu betonske ni drvene, nego da sve ima zraka.“

Galerije su izvedene na čeličnim konstrukcijama, čime je dodatno naglašen industrijski stil u interijeru. Jedna galerija služi kao spavaća soba, druga kao radni prostor, a njihova otvorenost zadržala je osjećaj volumena i svjetlosti.

Čelik, stepenice i vidljive konstrukcije postale su estetski element, a ne samo funkcionalno rješenje.

Odabir industrijskog stila – svjesna odluka

Nakon konstrukcijskih zahvata, stil uređenja gotovo se nametnuo sam.

„Zbog stepenica i galerija, namještaj se nekako prirodno uklopio u industrijski stil. Htjela sam da stan bude drugačiji, nisam pristaša onoga što je trenutno moderno.“

Industrijski stil u interijeru ovdje nije kopija trenda, već logičan nastavak arhitektonske ideje. Kombinacija metala, tamnijih tonova, sirovijih tekstura i otvorenih struktura prostoru daje snažan identitet.

Namještaj s pričom

Posebnost ovog stana krije se u detaljima. Umjesto generičkog namještaja, vlasnica je prostor ispunila komadima s pričom.

„Dobila sam ideju da od starih kofera napravim komode i stolove.“

Brojni komadi pronađeni su na buvljacima, obnovljeni i prilagođeni prostoru. Time je stan dobio osobni pečat i dodatnu slojevitost. Industrijski stil u interijeru ovdje se ne svodi samo na metal i konstrukcije, već uključuje i elemente nostalgije, putovanja i uspomena.

Uokvirene fotografije s putovanja dodatno naglašavaju osobnu dimenziju prostora.

Zagreb kao dio identiteta stana

Osim putovanja, važan motiv u uređenju je i grad Zagreb.

„Volim ovaj grad i htjela sam ga pokazati kroz detalje.“

Ukrasni tanjuri s motivima Zagreba, stakleni dekorativni elementi i gradske vizure integrirani su u interijer. Tako stan, osim što odražava industrijski karakter, nosi i snažnu lokalnu emociju.

Spoj prošlosti i suvremenog života

Ova obnova pokazuje kako se i najzapuštenijim stanovima može dati novi život – uz jasnu viziju i hrabrost. Umjesto brisanja prošlosti, ona je ovdje integrirana u suvremeni koncept.

Industrijski stil u interijeru poslužio je kao okvir, ali stvarnu vrijednost prostoru daju detalji, osobna priča i dosljednost ideji.

Stan u Masarykovoj danas nije samo obnovljen prostor – on je primjer kako arhitektonski potencijal, kreativnost i karakter mogu stvoriti dom koji odskače od tržišnih trendova i ostaje autentičan.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama