Uređenje interijera
Osnovna načela KonMari metode
Raščišćavanje prostora emotivno je i fizički iscrpljujući zadatak za koji teško pronalazimo motivaciju, a jedan od najčešćih problema je što više stvari ulazi u prostor nego što izlazi. Zato se svijet klanja KonMari metodi čiji je podnaslov radostan odabir.
Šta je KonMari metoda
KonMari metoda je metoda koju je osmislila Japanka Mary Kondo, a tiče se pospremanja i raščišćavanja prostora u kojem obitavamo. I doma i radnog mjesta. Fokusira se ustvari više na naše osobne stvari i na predmete, a cilj joj je da prostor bude uredan i funkcionalan i da svaka stvar ima svoje mjesto, rekla je Petra Pupić, stručnjakinja za organizaciju prostora po KonMari metodi.

Petra nije bila rođena organizatorica, već je svoj red pronašla upravo u ovoj metodi koja se bavi kategorijama, a ne prostorijama.
KonMari pravila uređenja
Za početak postoji termin koji se zove KonMari festival, to znači da smo se odlučili na jedno veliko, generalno pospremanje, raščišćavanje svih naših prostorija i svih naših predmeta i obično bi to trebalo biti samo odjednom, a kasnije je samo održavanje. Stoga kada se krene recimo raditi KonMari festival, to je ustvari jedno od pravila, da se zbilja posvetimo tome, da kažemo, to je sada projekt koji ćemo raditi određeni period i koji ćemo stvarno detaljno napraviti od početka do kraja, rekla je Pupić.

Drugo je pravilo postaviti cilj i imati viziju svog životnog prostora, kako bi on trebao izgledati. Tako ćemo puno lakše pronaći motivaciju za taj zahtjevan posao.
Pa motivacija, ja mislim, uvijek tako kod nas ljudi funkcionira, tek kad boli onda krenemo rješavati problem, tako je kad imamo kaos, da gubimo vrijeme, da nismo produktivni, da čak ne možemo niti znati točno zašto, ali osjećamo da se u svom prostoru ne osjećamo dobro i da se ne odmaramo i da nismo produktivni. I to je onda uglavnom motivacija da krenemo s raščišćavanjem, smatra Pupić.

Kad ste donijeli odluku, treba pratiti kategorije kroz koje će raščišćavanje biti puno jednostavnije.
Proces KonMari uređenja
Kreće se od najlakše prema najtežoj. Znači, počinjemo od odjeće, pa knjige, papiri, razno i sentimentalne stvari. Ova kategorija razno ima još potkategorija, nekih 23, 24, isto kreću od lagane prema težem, znači, DVD-ovi, CD-ovi, električna oprema, preko hobija, ladice svaštare pa sve do kuhinjskih i kupaonskih potrepština.

Bitno je da se radi točno tim redoslijedom jer su po toj težini napravljene i zadnje i najbitnije pravilo po čemu je ona zapravo poznata je da se prilikom raščišćavanja biraju stvari koje ostaju, a ne stvari koje ćemo odbaciti. Znači, fokusiramo se na pozitivno, odnosno da li nam stvar izaziva radost, da li volimo koristiti tu stvar, da li je nikada ne bismo prodali, nikada ne bismo dali jer nije bitna količina, mi možemo recimo imati tisuću knjiga u svom dnevnom boravku, bitno je da svaku od tisuću volimo, čitamo i ne bismo nikome dali, kaže Pupić.
Ova japanska metoda funkcionira tako da sve stvari iz jedne kategorije, na primjer, odjeću, stavite na hrpu. Za svaki komad trebate se zapitati treba li vam doista i donosi li vam radost, kad ste je posljednji put odjenuli i hoćete li opet. To će dovesti do zaključka trebate li bolje organizacijsko rješenje ili ćete zadržati samo dio odjeće. Ista se metoda može primijeniti na bilo koju prostoriju u domu i bilo koje predmete.

Kad rješavate tanjure, rješavajte samo tanjure, kad rješavate, ne znam, alate, čavle ili to u garaži, rješavajte samo tu kategoriju i nađite prvo sve čavle tek onda krenite na neke veće alate ili nešto drugo, objasnila je Pupić.
Najteži dio procesa
Najteža kategorija su sentimentalni predmeti i ona se radi posljednja. KonMari metoda se fokusira dosta na emocije i koliko smo mi vezani za stvari. Koliko ne možemo pustiti. Jer koliko ne možemo stvari pustiti sa stvarima, to ustvari pokazuje koliko ne možemo u nekim drugim, u našim odnosima ili na poslu pustiti, rekla je Pupić za Dom na kvadrat.

Organizacija papira često stvara probleme u kućanstvu i na radnom mjestu, a prema ovoj metodi, treba ih podijeliti u tri kategorije i tako ih organizirati.
Dijelimo ih na kategoriju rijetko, dokumenti i papiri koje rijetko posežemo, koji nam trebaju, kao što su rodni listovi, domovnice, neke stvari za auto, banku, poštu, posao i tako dalje, garancije naših aparata, zatim druga kategorija su papiri koji nam često trebaju, stvari koje ne možemo zapamtiti, a koje često posežemo za njima.

Na primjer, neke lozinke, neka uputstva za aparate koje koristimo, neki recepti koji nam trebaju, recimo možemo djeci ostaviti uputstva kako upaliti veš mašinu, koji deterdžent koristiti i takve stvari i treća kategorija su ustvari tekući papiri. Tekući papiri su svi oni koje rješavamo u iduća dva tjedna. To je kad uđemo u kuću i stavimo režimo na stol, kad stavimo neke pozivnice, neke formulare koje moramo riješiti i njih rješavamo u sljedeća dva tjedna, objasnila je Pupić.
Ladice su uvijek jednostavnije za održavanje od polica, a kutije su najbolji organizatori koje možete koristiti u svakom ormaru. Samo se hrabro odlučite za radost.
Podne i zidne obloge
Marmorino fine – dekorativna tehnika koja spaja prošlost i budućnost
Marmorino fine pravo je umijeće – spoj tradicije, prirode i suvremenih zahtjeva za estetikom i održivošću

U svijetu uređenja interijera, stilovi i trendovi stalno se mijenjaju, no neka rješenja ostaju vječna. Jedno od njih je Marmorino fine – dekorativna tehnika koja svoje korijene vuče iz antičkog Rima, a svoj vrhunac doživljava u renesansnoj Veneciji. Danas, stoljećima kasnije, Marmorino pronalazi svoje mjesto u modernim domovima, dizajnerskim hotelima i prostorima gdje se traži nešto više od obične boje.

Što je Marmorino fine?
Već samo ime zvuči elegantno, a njegov efekt na zidovima je još dojmljiviji. Ova tehnika kombinira teksturu i refleksiju svjetla, stvarajući sofisticirane površine koje odišu luksuzom i prirodnom ljepotom.
Travertin – prirodni dekorativni kamen koji se uklapa u svaki prostor
“Izrađen iz vapna i prirodnih dodataka, Marmorino fine je čisti eko održivi proizvod koji zadovoljava visoke zahtjeve modernih dizajnera i arhitekata,” objašnjava Ivo Hrvatić, direktor tvrtke Media Commerce.
Posebno popularan sustav je Oikos Marmorino Fine, koji spaja tradicionalnu vapnenu žbuku i vrhunski prah talijanskog mramora, nudeći završne obrade od mat površine do suptilnog satenskog sjaja.

Prednosti
Osim što unosi luksuz u interijer, Marmorino nudi i brojne praktične prednosti:
- Omogućuje zidovima da dišu i regulira vlagu u prostoru.
- Djeluje antibakterijski zahvaljujući prirodnim svojstvima vapna i kamena.
- Ekološki je održiv i bez štetnih kemikalija.
- Prilagodljiv je različitim stilovima uređenja – od minimalističkih do klasičnih prostora.
Zahvaljujući novim tehnologijama, danas je dostupno čak 800 nijansi ove dekoracije, čime se Marmorino fine može prilagoditi najzahtjevnijim željama.

Primjena u suvremenim interijerima
Primjena ove tehnike više nije rezervirana samo za crkve i palače. Sve češće ju nalazimo u privatnim stanovima – kao akcentni zid u dnevnom boravku, elegantna podloga u hodnicima ili kao luksuzni detalj u kupaonicama i spavaćim sobama.
Bez obzira na prostor, ova tehnika donosi osjećaj topline, prirodnosti i suptilne elegancije. Pravilna priprema podloge ključna je za savršen rezultat, a zbog podatnosti materijala i optimalnog vremena sušenja, Marmorino fine omogućava majstorima stvaranje unikatnih efekata.

Spoj zanata i umjetnosti
Dekorativna tehnika Marmorino fine pravo je umijeće – spoj tradicije, prirode i suvremenih zahtjeva za estetikom i održivošću.
Predstavljamo dom
Muški stan u svijetlim tonovima – dokaz da “man cave” može biti elegantan

Predrasuda je da muškarci uvijek biraju tamne tonove za uređenje interijera. Međutim, jedan prekrasno uređen muški stan u novogradnji pokazuje da svijetli, neutralni dekori mogu biti jednako privlačan izbor.
Dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga osmislila je interijer koji spaja funkcionalnost, estetiku i osobne želje investitora. Klijent je jasno izrazio da želi isključivo svijetle i neutralne tonove u svom novom domu.
Obiteljski stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Pametna organizacija na 46 kvadrata
Ovaj muški stan prostire se na 46 kvadratnih metara i uključuje komotan ulazni prostor, kupaonicu, kuhinju, blagovaonicu, dnevni boravak otvorenog tipa, odvojenu spavaću sobu i natkrivenu terasu od 6 kvadrata.
Adaptacijom je stan od 70 kvadrata postao minimalistička oaza za mladog sportaša
Već pri ulasku u stan primjećuje se promišljena organizacija – prostrani ulazni ormar od poda do stropa i ogledalo s indirektnom rasvjetom stvaraju osjećaj prostranosti i svježine.

Svjetlo, toplina i prirodni tonovi za prozračan muški stan
Stan je uređen isključivo svijetlim materijalima: kašmir dekor u mat izvedbi, bijeli iverali i detalji od bijeljenog hrastovog parketa stvaraju ujednačen, prozračan izgled.
“Kombinirali smo kašmir dekor s bijelom i drvenim nijansama kako bismo postigli moderan, ali topao ugođaj,” objašnjava dizajnerica.
Klub stolići – najnepotrebnija potrebna stvar u vašem domu!
U dnevnom boravku, dva stolića izrađena su od ostataka materijala kuhinje i radne ploče, čime se prostor dodatno povezao. Kutna garnitura, nešto tamnijih tonova, odabrana je kao suptilan kontrast svijetlim površinama.


Kuhinja s pametnim rješenjima za muški stan
Iako kompaktna, kuhinja ostavlja dojam prostranosti zahvaljujući izvlačnim sistemima i upotrebi Laminam radne ploče, koja omogućava elegantnu integraciju sudopera i kuhala.
“Korpusi iste boje kao i fronte dodatno su podigli dizajn kuhinje, ali i cijenu,” ističe Darko Kadović iz stolarije koja je izradila kuhinju.



Minimalizam u spavaćoj sobi i kupaonici
U spavaćoj sobi dominira jednostavnost – veliki bijeli ugradbeni ormar uklopljen je u prostor tako da ostavlja minimalan vizualni dojam. Ostatak namještaja odabran je gotov i usklađen s ostatkom interijera.
Kupaonica također prati glavnu estetsku nit stana: kašmir dekor na ladicama, dodatni ormarići za skladištenje i keramika usklađena s kuhinjskom radnom pločom čine prostor funkcionalnim, ali nenametljivim.


Stan koji ruši stereotipe
Ovaj muški stan dokaz je da svijetli tonovi, prirodni materijali i pažljivo odabrani detalji mogu stvoriti moderan životni prostor.
Bez tamnih boja i klasičnog “muškog pećinskog” dojma, stan odiše prozračnošću, udobnošću i stilom – savršenim spojem funkcionalnosti i estetike.