Uređenje interijera
Izrazite kreativnost kroz kupaonski namještaj
Niti jedna kupaonica nije potpuna bez kupaonskog namještaja. Iako se uređenje te prostorije temelji na funkcionalnosti, ne znači da treba prkositi estetici. Svoju kreativnost možete izraziti upravo kroz različite vrste ormarića, boja i završnih obrada.
Čime se voditi pri odabiru kupaonskog namještaja?
Kupaonica je mjesto odmora i relaksacije i takvom atmosferom treba odisati. Ona je savršeno mjesto za izražavanje kreativnosti, a kupaonski namještaj može odigrati glavnu ulogu u prostoru.
Dobrim odabirom kupaonskih ormarića postiže se čišći i organiziraniji prostor, a dimenzije namještaja birajte prema veličini kupaonice.
“Svakako moramo razmišljati o tome kako koristimo ormariće. Mogu biti lijepi, ali ne i funkcionalni. Trebamo se voditi svojim željama, svojim navikama i voditi računa o svim korisnicima kupaonice”, objašnjava Jelena Vodopija iz Top2Floor-a.
Kupaonski namještaj mora odgovarati svakom članu obitelji
Kupaonica bi trebala biti funkcionalna za svakog člana obitelji sa eventualno nekakvim dodatcima. Netko želi da mu je sve na dohvat ruke, a netko želi sakriti neke higijenske potrepštine i nešto što koristi u kupaonici.
Pokušavajući odgovoriti na sve zahtjeve korisnika, proizvođači donose niz zanimljivih i praktičnih rješenja pazeći na kvalitetu izrade kupaonskog namještaja. Osim toga, kupcima nude individualan pristup, izradu namještaja po mjeri i kombinacije različitih elemenata. Osim stranih, valja izdvojiti i vrhunske proizvode domaćih brendova kao što su Javorović i Aquaestil.
“Kupaonski ormarići napravljeni su od oplemenjene iverice i kantirani ABS trakama u istoj boji i to je bitno jer se vlaga i sve što se događa u kupaonici ne odnosi na ormariće, oni su svevremenski i trajat će jako dugo ako ih lijepo održavamo sa sredstvima koja to podnose.”
Bijela boja ne izlazi iz mode
Dizajnerski trendovi dolaze i odlaze, no neki su ipak svevremenski, poput klasične bijele u kombinaciji s tamnim pločicama. U trendu su i topli tonovi drveta jer daju toplinu prostoru kao i pastelni tonovi. Trenutno je vrlo popularan minimalistički stil.
“Dizajn ormarića je trenutno najveći hit i najveći doseg ravne linije nekakve jednostavnosti u izradi. Ručkice koje se doslovce i ne vide, ali ako se upotrebljava, sve ladice, svi ormarići opremljeni su sa sistemima za lako zatvaranje i lako otvaranje. Što znači da svatko, čak i od najmanjeg djeteta i starije osobe, može otvoriti i zatvorit taj ormarić bez problema”, ističe Jelena.
Uz ravne linije kupaonskog namještaja, sve su popularnije i oble linije. Jedan od vodećih trendova su viseći ormarići, koji stvaraju moderan izgled i pridonose vizualnoj privlačnosti.
Viseći lebdeći ormarići su ormarići koji su odignuti od poda da ih lakše očistimo i da se vlaga ne zadržava na donjem dijelu ormarića, samim time lako su dostupni kad ga otvaramo odnosno koristimo, on nam je negdje u visini svega što trebamo.
Ne zaboravite na dobru rasvjetu
Cjelokupnom izgledu prostorije doprinijet će odabir zrcala, a izuzetno je bitna i rasvjeta. Prigušena rasvjeta doprinosi atmosferi, a zrcalo s integriranom LED rasvjetom koja se pali na dodir, dat će prostoru ambijentalno osvjetljenje. Ogledala su dostupna u raznim veličinama i oblicima, sve češće organskim, a mogu se postaviti i iznad duplog umivaonika.
Ako ste u mogućnosti, odlučite se za dupli umivaonik
Kad se spremamo na posao obično nas je dvoje u isto vrijeme i dupli umivaonik je savršeno mjesto gdje možete raširiti sve svoje stvari, ne smetate osobi do sebe, jako dobro funkcioniraju, a ujedno i jako lijepo izgledaju.
Kupaonski namještaj s otvorenim policama idealni su za opremanje apartmana za iznajmljivanje, a gostima pružaju jednostavnost korištenja. Postolja su često izrađena u industrijskom stilu koji ne izlazi iz mode. Kombinacijom otvorenih polica, kolona i zatvorenih ormarića postići ćete razigranost prostora.
Dizajnom kupaonice doprinosite karakteru vašeg doma, a svoju idealnu kombinaciju keramičkih pločica, sanitarija i kupaonskih ormarića potražite u Top2Floor-u.
Dekoracije i detalji
Pet božićnih biljaka kojima možete ukrasiti dom ovih blagdana
U nastavku ćete pronaći najbolje božićne biljke i cvijeće za ukrašavanje vašeg doma tijekom ove blagdanske sezone
Živo zelenilo i flora prekrasan su i svijetao dodatak svakoj prostoriji, a ove božićne biljke su najpopularnije na našim prostorima.
Neke od njih, poput božićnog kaktusa, traju godinama, dok su druge, poput božićnih zvijezda, najbolje uživati samo tijekom blagdanske sezone. Kako biste osigurali da vaša biljka traje i nakon Nove godine, odaberite onu u dobrom stanju – bez osušenih ili požutjelih listova, a zemlja ne bi smjela biti suha i tvrda. Uklonite ukrasnu foliju koja je obično preko posude iz vrtića ili napravite rupe u njoj kako bi mogla otjecati voda i, naravno, provjerite da ispod posude ima tanjurić. Ako želite, stavite biljku u dekorativnu posudu, ali presađivanje nije nužno.
U nastavku ćete pronaći najbolje božićne biljke za ukrašavanje vašeg doma tijekom ove blagdanske sezone.Opskrbite se ovim prekrasnim biljkama za svoje blagdansko ukrašavanje i naučite osnovne savjete i trikove kako da uspijevaju tijekom cijele sezone.
1. Božićna zvijezda
Božićne zvijezde su gotovo postale simbol za ovaj blagdan. Iako su jarkocrvene božićne zvijezde desetljećima bile popularne, danas postoji mnogo lijepih nijansi, od krem bijele do intenzivno ružičaste, pa ćete sigurno pronaći onu koja odgovara vašem dekoru.
Savjeti stručnjaka za održavanje božićne zvijezde
Prilikom odabira potražite biljke s čvrstim stabljikama koje nose svijetle, bujne listove na vrhu i zdrave zelene listove pri dnu. Kod kuće ih smjestite na mjesto s neizravnim svjetlom, daleko od grijača. Dobra vijest je da zahtijevaju vrlo malo održavanja: zalijevajte ih samo kada površina zemlje postane suha! Ponovno cvjetanje može biti izazovno, pa ih uživajte gledati ove godine i kompostirajte nakon blagdana.
2. Imela
Iako postoji rasprava o njezinu točnom podrijetlu, imela je postala božićni ukras za vrata u Engleskoj tijekom 18. stoljeća. Ako birate svježi snop u trgovini, tražite grančice koje imaju najmanje šest manjih grana, duge i živahno zelene listove te savitljive stabljike (ako se lako savijaju, znači da su svježe). Ne brinite ako nema bobica – one nisu pokazatelj zdravlja biljke.
3. Bromelije: Božićne biljke koje žive i nakon Božića
Zahvaljujući sjajnim zelenim listovima i velikim, jarkocrvenim cvjetovima, bromelije su idealan blagdanski ukras – pogotovo zato što ne zahtijevaju stalnu sunčevu svjetlost i ne opadaju! To znači da se ne morate brinuti o neredu ili obrezivanju. Imaju i mali korijenski sustav kojem ne smeta ostati u istoj posudi. To znači da ih možete lako smjestiti u dekorativnu posudu, samostalno ili u kombinaciji s drugim božićnim biljkama, za zadivljujući blagdanski aranžman!
4. Amarilis
Amarilis je prekrasan, elegantan cvijet koji se često daruje zajedno s lukovicom, dekorativnom posudom i sadnim medijem. Dovoljno je zaliti, smjestiti na svijetli prozor i čekati šest do osam tjedana da cvijet procvjeta. Svakodnevno okrećite posudu kako biljka ne bi naginjala prema svjetlu i postala nestabilna. Lukovicu svakako sačuvajte za iduću godinu, no kao i kod božićne zvijezde, ponovno cvjetanje zahtijeva nešto truda. Držite amarilis podalje od kućnih ljubimaca, jer su i biljka i lukovica otrovni.
Ove omiljene sobne biljke mogu ozbiljno naštetiti vašim ljubimcima
5. Božićni kaktus – još jedan primjer božićne biljke koja živi desetljećima
Božićni kaktusi svugdje su prisutni tijekom blagdana, a ova povoljna biljka izvrstan je izbor jer može živjeti desetljećima. Osigurajte mu difuzno svjetlo i zalijevajte ga samo kada je površina zemlje suha. Nakon blagdana ulazi u razdoblje mirovanja. Kako biste ga potaknuli da ponovno procvjeta iduće godine, pobrinite se da od kraja rujna nadalje noću bude u potpunom mraku. To će mu pomoći da razvije cvjetne pupove i ponovno zablista za blagdane.
Kućanski uređaji
Vodič za kupnju sušilice rublja: Koje vrste postoje i kako odabrati?
Dostupne su dvije različite tehnologije, ventilacijske i kondenzacijske
Odabir sušilice rublja ovisi o broju članova kućanstva, učestalosti korištenja te preduvjetima koji trebaju biti zadovoljeni. Koji su to preduvjeti i koje vrste sušilica postoje, donosi vam Pevex.
Sve sušilice rublja rade na principu upuhivanja zagrijanog zraka kako bi uklonile vlagu, a dostupne su dvije različite tehnologije, ventilacijske i kondenzacijske.
“Znatna razlika između ventilacijske i kondenzacijske sušilice je ta da kondenzacijska prikuplja svu tu vodu i svu tu paru prilikom sušenja u jedan njezin spremnik koji se naravno, nakon svakog sušenja, mora ispraznit.
A ventilacijska prilikom sušenja tu paru i tu vodu, prilikom sušenja tjera van kroz ventilaciju.”, navodi Marijan Tomkić, prodajni savjetnik u Pevexu.
Ventilacijske sušilice su jeftine za kupnju, ali skupe za korištenje
Ventilacijske sušilice su najbolja opcija ako ćete sušilicu koristiti tek povremeno. Ako koristite solarnu električnu energiju, tada veća potrošnja ne stvara problem.
“Kondenzacijska košta više, iz razloga zato što ima prednost u manjim prostorijama. Ako vi nemate ventilaciju u svojoj kući ili prostoriji gdje ćete sušiti veš, neće moći biti ventilacijska tamo, može biti jedno kondenzacijska. Uz to, kondenzacijska postoji i sa toplinskom pumpom.
Gdje možete još više uštedjet na energiji, to jest potrošnji na energiju u svakodnevnom korištenju sušilice.
Kondenzacijska sušilica s toplinskom pumpom štedi energiju. Zbog toga što grijači ne dolazi iznad 50 i 55 stupnjeva. Iz tog razloga štedi energiju, ništa drugo. Košta malo više od ostalih kondenzacijskih sušilica koje nemaju toplinsku pumpu.”, pojašnjava sugovornik.
Odabir sušilice ovisi o broju članova kućanstva
Za jednog ili dva člana, dovoljna je sušilica kapaciteta 6 do 7 kilograma, a za veće obitelji dostupne su one kapaciteta 15 kilograma. Većina korisnika izvadi rublje iz perilice i stavlja ga ravno u sušilicu zbog čega je dobro uskladiti kapacitete sušilice s perilicom.
Svaka sušilica ima svoj određeni kapacitet i ako imate dobru perilicu, ona će dobro iscentrifugirat tu odjeću, tako da će vrijeme sušenja biti kraće.
Za sušilicu je jako važno da se u nju ne stavlja mokra odjeća, a kako ističe sugovornik, ona će tada biti preopterećena, naravno ako imate sušilicu od 7 kilograma, vi ćete staviti sušit mokru, mokru odjeću, jednostavno se neće moći pokrenuti. Doći će do kraćeg roka trajanja same sušilice.
Energetska efikasnost sušilice
Budući da su sušilice u osnovi jednostavni uređaji, one su relativno lagane, što znači da se mogu postaviti na perilicu, kako bi se uštedjelo na prostoru. Svaka od njih dolazi s nekoliko programa za različite tkanine. Od vune do svile i pamuka, ali to ne znači da se baš sva odjeća može sušiti u sušilici već treba provjeriti oznaku za njegu odjeće.
Previsoka temperatura za sušenje mogla bi smanjiti vašu odjeću zato uvijek odaberite najprikladniji program za sušenje. A da bi sušilica brže bila gotova, prilikom pranja koristite najveću brzinu centrifuge. Prilikom odabira sušilice, svakako obratiti pažnju na energetsku efikasnost.
“Ventilacijske općenito imaju C razred, najviše potrošnje zato što najduže rade. S toplinskom pumpom znatno manje, one su inače razred A++, baš zato što imaju manju potrošnju, i imamo kondenzacijske sušilice A i +++ gdje imaju i toplinsku pumpu i inverter motor. Inverter motor je inače motor bez četkica, poznato nam je više i na perilicama rublja.”, dodao je Tomkić.
Bubanj sušilice mijenja smjer kretanja u redovitim intervalima radi ravnomjernijeg sušenja i smanjenja zapetljanja odjeće, a nakon svakog sušenja treba očistiti filter od dlačica.