Povežimo se

Uređenje interijera

Akvarij kao dio interijera

Lijepo uređen akvarij u svakom prostoru, bilo privatnom ili poslovnom, dominira svojom ljepotom i nemoguće ga je ne opaziti. No, jeste li se ikada pitali koliko je zahtjevno njegovo održavanje i je li to nešto što si svatko može priuštiti?

Okrugli akvarij treba izbjegavati

Kada netko spomene akvarij i ribice , među prvim asocijacijama je popularni okrugli akvarij, tzv. kugla i zlatna ribica koja pliva u njemu. No, svakom zaljubljeniku u akavristiku od ovog se diže kosa na glavi. Malo ljudi zapravo zna da zlatne ribice zahtijevaju jako puno litara i okrugli akvarij nikako nije opcija. Odrasla zlatna ribica zahtijeva više od 50 litara vode u akvariju.

S Ivanom Grzelom koji se akvaristikom počeo baviti iz hobiija, a koji je prije desetak godina prerasao u profesionalni posao, razgovarali smo o akvarijima koji čine ozbiljni dio uređenja interijera jer daleko je to od okruglog akvarija. Priča je puno zahtjevnija i skuplja. Kazao je da akvarij treba znati složiti i da nije jednostavno kako se na prvu čini.

Treba paziti na svaki detalj

Uz to, bitno je znati da svaki akvarij zahtjeva jedan sklad životinja i biljaka koje žive u njemu, te po pravilima akvaristike, od tuda sve počinje.  Potrebno je odlučiti što ćete uopće držati u akvariju, koji je to spektar riba, jer sve te kombinacije imaju svoju zahtjeve koje treba ispuniti. Ne idu sve ribice jedne s drugima. Neki organizmi zahtijevaju određene dodatne ekstra opreme dok druge ne.

Nakon što odaberemo stanovnike, prema tome se gradi i akvarij, odlučuje se o njegovoj veličini i obujmu tehnike. Uz to, život budućih stanovnika ovisit će i o prostoru gdje će akvarij biti smješten. Za održivost akvarija i cijelog sistema potreban je niz uređaja koji su lijepo ukomponirani i sakriveni u ambijent kako ne bi kvarili ugođaj.

Većina akvarija ima svoje stalke, ormariće koji su ispod samih akvarija i najčešće ima neke police gdje se sve to posakriva. Ova moćna mašinerija u velikoj mjeri olakšava održavanje samog akvarija i flore i faune, no naš sugovornik napominje da nije dovoljno samo ga uključiti u struju.  

Akvaristika je luksuzan hobij

Akvarij nije jednostavan za održavanje, no, može se naučiti, samo je potrebno znanje i strpljenje. Također, akvaristika nije nimalo jeftin hobij, štoviše, spada među luksuznije. Ipak, trud se isplati jer će akvarij uljepšati svaku prostoriju.

Preporuča se jednom tjedno izdvojiti bar sat vremena za održavanje akvarija kako bi se pravilno održavao iostao lijep. Ova investicija doseže i nekoliko stotina tisuća kuna, pa vlasnici nerijetko održavanje prepuste stručnjacima kako bi nesmetano uživali u svom akvariju.

Akvarij nije samo ukras u prostoriji

Osim što je lijep i atraktivan u svakom prostoru gdje se nalazi, postoji još razloga zašto biste se trebali odlučiti na akvarij, jer on je puno više od samo ukrasa. Dokazano je da djeluje čak i na zdravstveni način. Smiruje psihu, a ljude koji imaju povišeni krvni tlak opušta te doprinosi smanjenju istog. Ugodno s korisnim!

Namještaj

Retro, vintage ili antik: Naučite razliku i odaberite pravi namještaj za vaš dom

Zanima vas u čemu je razlika između retro, vintage i antiknog namještaja? Otkrijte kako ih prepoznati i naučite ih kombinirat

retro vintage antikno

Ako volite uređenje interijera i često pretražujete namještaj i dekoracije inspirirane prošlim vremenima, vrlo je važno znati točno što znače pojmovi retro, vintage i antikno. Ne samo zbog estetike, već i zbog uspješne komunikacije pri nabavi namještaja. Kako ih razlikovati i prepoznati ispričala nam je Sunčica Mastelić Ivić.

Objasnit ćemo i zašto nam to treba, jer kad se eveć bavimo interijerima i odabiranjem stila koji je bitan za svaki interijer po naosob, onda u daljem pretraživanju i dobavljanju opreme i namještaja jako je važno znati sa kojim daljnjim sub pojmovima baratate.

Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?

Retro

Retro se odnosi na nove predmete koji su izrađeni tako da izgledaju kao oni iz prošlih desetljeća – najčešće iz 50-ih, 60-ih i 70-ih godina. To vrijedi ne samo za interijere, već i za modu, tehniku, pa čak i automobile.

Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti

Retro stil karakteriziraju jarke boje, pročišćeni oblici, pleksiglas, krom i staklo. Dizajn iz tog doba bio je bez suvišnih dekoracija, često aerodinamičan i geometrijski jednostavan. Kada danas kupimo nove komade koji izgledom podsjećaju na to vrijeme – govorimo o retro namještaju.

Vintage

Vintage označava originalne predmete iz prošlih vremena koji su stvarno korišteni i sa sobom nose priču i energiju prošlosti. Takvi komadi mogu biti bolje ili lošije očuvani, ali upravo taj trag vremena im daje šarm.

Za razliku od retro komada koji su novi, vintage predmeti su autentični i često imaju veću vrijednost. Ako volite predmete s karakterom i originalnošću, onda je vintage pravi izbor za vas.

Antik

Antikni predmeti su oni stari otprilike 100 godina ili više. Mogu biti naslijeđeni ili kupljeni u antikvarijatima i često dolaze s certifikatom o starosti i porijeklu. Riječ je o predmetima koji su bogato dekorirani, često izrađeni ručno, i zahtijevaju posebnu pažnju pri rukovanju.

Za razliku od vintage komada, antikviteti su slojevitiji u svojoj povijesti, često osjetljiviji i traženiji na tržištu. Njihova vrijednost s vremenom može samo rasti.

Kako ih kombinirati?

Želite li unijeti antikne predmete u moderan prostor, dizajnerica savjetuje da ih koristite s mjerom – „kao sol“. Današnji trend koji se sve češće pojavljuje zove se antikni minimalizam – minimalistički prostori oplemenjeni pokojim vintage ili antiknim detaljem.

Razumijevanje razlike između retro, vintage i antiknog stila pomoći će vam da točno odredite što tražite, gdje to tražiti i kako te komade uklopiti u svoj prostor na smislen i estetski način.

Nastavite čitati

Kućanski uređaji

Ne volite usisavati? Ovaj pametni uređaj bi vam mogao promijeniti mišljenje

Štapni usisavač koji zna što radi

Samsung Bespoke AI Jet Ultra

Vrijeme koje potrošimo na obavljanje kućanskih poslova ovisi o veličini stana, broju ukućana te prisutnosti djece i kućnih ljubimaca.

Statistike pokazuju da otprilike sat do dva tjedno provedemo usisavajući, te da najčešće usisavaju žene. Nova generacija kućanskih uređaja ruši stereotipe i potiče veću ravnotežu u svakodnevnim poslovima. Jedan od takvih primjera dolazi iz stvarnog života – kroz priču Ivana Polojca, korisnika pametnog Samsung štapnog usisavača.

Samsung Bespoke AI pametni kućanski uređaji koji olakšavaju svakodnevicu

“Mrzim kućanske poslove. Osim pranja suđa – to me opušta,” priznaje Ivan, no kada je došlo do usisavanja, situacija se dramatično promijenila. Klasični usisavači s kablovima i nespretnim kotačima bili su razlog njegove odbojnosti. Sve dok mu prijateljica nije predložila da isproba Samsung Bespoke AI Jet Ultra štapni usisavač.

Samsung Bespoke AI Jet Ultra

Samsung Bespoke AI Jet Ultra: Baterija koja traje, motor koji zna što radi

Prijašnje verzije štapnih usisavača imale su dvije velike mane – kratko trajanje baterije i slabu usisnu snagu. No, kako ističe Ivan, Samsung Bespoke AI Jet Ultra ima snažne baterijei uisava sve pred sobom,  čak i na površinama prekrivenim dlakama kućnih ljubimaca.

Samsung Bespoke AI Jet Ultra automatski prepoznaje prelazak s parketa na tepih i prilagođava snagu.

Usisavanje bez kihanja

Ivanova supruga je alergična na prašinu, pa je jedan od ključnih elemenata ovog uređaja HEPA filter koji zadržava čak 99,999% čestica. Osim toga, uređaj je tih, lagan za rukovanje i ima LED svjetlo na četki – savršen za tamne kutove.

Courtney Cox otkrila svoje navike pri čišćenju – iznenadit će vas što radi svaki dan!

Pametna tehnologija i samopražnjenje

Ono što posebno izdvaja ovaj model je baza koja automatski prazni spremnik nakon čišćenja, dok se usisavač istovremeno puni. Putem aplikacije SmartThings korisnik može pratiti status baterije, punjenje spremnika i upravljati uređajem.

“Nakon usisavanja samo ga vratim na bazu. Sve napravi sam – isprazni spremnik i napuni bateriju,” ističe Ivan.

Ova priča pokazuje da se uz pravu tehnologiju kućanski poslovi mogu pretvoriti iz obveze u zadovoljstvo – pa čak i kad je riječ o usisavanju.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice