Povežimo se

Lifestyle

Spoj glazbe i svjetlosti – lampe by Alen Marin

Roker koji u pauzi od nastupa izrađuje lampe

U pauzi od nastupa sa svojim bendom rocker Alen Marin izrađuje lampe. Nimalo slučajno,  radi ih od nosača zvuka – audio kazeta i gramofonskih ploča. Publika ih je već mogla vidjeti na izložbama, a nas je pozvao u radionu da vidimo kako nastaju njegove neobične lampe.

Lampe sastavljam od raznih starih glazbenih medija, priča nam simpatični frontmen Kojota Alen Marin.  Ove ploče od kojih nastaju posve unikatne svjetiljke nisu neke vrhunske ploče, to su ploče su koje ljudi više ne žele imati  u svojoj fonoteci, u svom domaćinstvu i  onda tako izrađujem lampe i odmaram živce, kaže Alen.

Oštećene gramofonske ploče i audio kazete koje je pregazilo vrijeme postale su medij kojim se Alen Marin trenutno najbolje izražava, a kako je sam rekao i odmara. Nosači zvuka njegovom intervencijom postaju donosioci svjetla. 

Kako starim audiokazetama i pločama udahnuti novi život?

Kao i mnogim drugim generacijama, kazete su Alenu puno značile u životu i on ih sada, kao u nekoj misiji, na neki način spašava – daje im novu svrhu.

“Aktivna sam osoba i mnoge stvari me zanimaju, navikao sam se uvijek nešto raditi. Za vrijeme lock downa znate kakav je bio život većini ljudi: čitanje, gledanje televizije, praćenje vijesti, šetnjice, vožnje biciklom. Ali mene to nije zadovoljavalo ,tako da sam za vrijeme boravka u Vinkovcima kod roditelja otkrio kazete”, ispričao nam je Alen.

Alen Marin profesionalno se bavi scenskom rasvjetom u kazalištu pa je u ovom jednom hobiju spojio sve svoje interese. Povezao je svjetlo i glazbu. 

U radionici na zagrebačkoj Trešnjevci provjerili smo kako nastaju jedinstvene lampe by Alen Marin.

Potrebno je dosta vještine da se ukroti žilavi vinil. A kako ga spojiti s drvom i metalom u čvrstu konstrukciju Alen nije imao od koga učiti. Poslužili su internetski vodiči i metoda pokušaja i pogrešaka.

“Najprije sam pokušavao s pilicama za drvo, pa onda bušilica, sve živo sam isprobao. Nisam imao koga pitati, zapravo nisam mogao naći dovoljno informacija na internetu. Pa sam onda sam skontao i zato sad koristim  kružnu, okruglu bušilicu,  kako se to zove jer se s njom  može najbolje napraviti rupa”, objašnjava Alen proces svladavanja vinila. I dalje znam, raditi iste greške, ali to je sve ljepota posla.

Sjajan dodatak u interijerima ljubitelja glazbe

Kao kad slušaš glazbu, laganini, tako Alen voli raditi i lampe, bez presinga. Napravio ih je već na desetke i mnoge su već završile u privatnim kolekcijama. Često kod ljubitelja glazbe.

Ploče su mnogim ljudima vrlo drag i značajan predmet s karizmom, dizajnerski masterpiece, objašnjava glazbenik svoju fascinaciju nosačima zvuka. 

“Da utješim vinil frikove: ja nikad ne uništavam ploče koje su vrijedne. To su uglavnom oštećene ploče, ploče iz nekih poplavljenih podruma, zaboravljenih tavana, ukratko ploče koje su neupotrebljive”, kaže Alen. 

Do nekih novih nastupa na bini Alen Marin je okupiran svojim novim interesom. Našao je publiku za svoje lampe, pa mu ne preostaje ništa drugo nego da ih stvara i dalje.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Lifestyle

5 razloga zašto je ove zime vašem domu potreban ovlaživač zraka

Postoji nekoliko vrsta ovlaživača zraka koji se obično koriste u kućanstvima za regulaciju vlage, uključujući ovlaživače sa hladnom maglom, evaporativne, parne, ultrazvučne i ovlaživače s toplom maglom

Ovlaživač zraka mali je uređaji posebno dizajnirani za povećanje vlage u zraku. Ako ga nikada prije niste koristili, ovaj vodič će vam objasniti što točno ovlaživač radi i zašto biste ga trebali uzeti u obzir ove zime.

Hladan zimski zrak koji ulazi u dom sadrži vrlo malo vlage, pa zrak u zatvorenom prostoru postaje izrazito suh kada pojačate grijanje. Ako je razina vlage u zatvorenom prostoru preniska, dom može postati neugodan, a to može pridonijeti zdravstvenim problemima poput suhe kose, ispucalih usana, suhe kože, suhih očiju i glavobolja.

Kako biste se suprotstavili niskim razinama vlage, postoji nekoliko metoda za povećanje vlage u zraku. Možete ostaviti vrata kupaonice otvorena dok se tuširate kako bi para ušla u ostatak doma, prokuhavati vodu na štednjaku ili sušiti rublje unutar kuće, no najučinkovitija opcija je instalacija ovlaživača zraka.

Što radi ovlaživač zraka?

Ovlaživači imaju samo jednu svrhu: dodavanje vlage u zrak. Zato je, kada stigne zima i zrak vani postane hladan i suh, ulaganje u ovlaživač izvrsna opcija za povećanje razine vlage u zatvorenom prostoru. Način na koji se vlaga dodaje u zrak ovisi o vrsti ovlaživača.

Jednostavni trikovi zbog kojih će vaša kuća uvijek lijepo mirisati

Primjerice, neki ovlaživači zagrijavaju vodu kako bi stvorili paru, dok drugi koriste vibracije za uvođenje vlage u zrak. Evaporativni ovlaživači često su jednostavni uređaji s malim spremnikom vode i ventilatorom koji puše preko površine spremnika, raspršujući vlagu u zrak kako voda isparava.

Zašto je ove zime vašem domu potreban ovlaživač zraka?

1. Zaštita sobnih biljaka
Biljke mogu početi smeđiti ili se sušiti tijekom zime zbog suhog zraka, čak i uz redovito zalijevanje. Mali ovlaživač može pomoći u održavanju vlage potrebne biljkama.

2. Očuvanje drvenog namještaja
Niska razina vlage može isušiti drveni namještaj, uzrokujući pucanje i lomljenje. Ovlaživač može održavati razinu vlage između 30 i 50 posto kako bi zaštitio drvo.

3. Sprječavanje suhe kože
Zimi je suha koža čest problem zbog niske razine vlage. Ovlaživač može pomoći u održavanju kože hidratiziranom i zdravom.

4.Prevencija respiratornih iritacija
Ovlaživači olakšavaju disanje u suhom zraku tako što održavaju sluznicu hidratiziranom, smanjujući simptome poput suhog kašlja i začepljenog nosa. Također, suhi zrak može uzrokovati nadraženo grlo. Ovlaživač povećava vlagu u zraku i ublažava simptome.

5. Poboljšanje kvalitete sna
Zrak s niskom vlagom može ometati san zbog nelagode u sinusima i respiratornom sustavu. Ovlaživač može povećati vlagu u spavaćoj sobi, omogućujući ugodniji san.


Nastavite čitati

Lifestyle

Izbjegnite štetu: Ove predmete nikada ne ostavljajte pokraj prozora

Neke predmete je ipak bolje sakriti od sunca…

Kuća s puno prozora i prirodnim svjetlom je pravo bogatstvo, ali ima i svojih nedostataka. Mnogi predmeti mogu prijevremeno ostarjeti, promijeniti boju ili se čak raspasti zbog izlaganja UV zrakama – i to vrlo brzo. Kako biste zaštitili svoje stvari, obratite pažnju na ove predmete koje nikada ne biste trebali postaviti blizu prozora.

1. Umjetnine

Iako sunce može prirodno osvijetliti umjetnine i uokvirene uspomene, bolje je koristiti umjetnu rasvjetu koja neće izblijediti ili promijeniti boju vaših predmeta. Ako su vaše umjetnine blizu prozora, preporučljivo je koristiti UV-filter staklo kako biste smanjili štetne učinke.

2. Svijeće

Miris i boja svijeće mogu se uništiti ako je držite blizu prozora. Sunčeva svjetlost pokreće proces oksidacije koji razgrađuje mirisne elemente i boje svijeće. Držite ih dalje od prozora kako bi zadržale svoj izgled i miris.

3. Knjige

Nekoliko minuta na suncu može ubrzati propadanje vaših knjiga, a jednom kada šteta nastupi, ne može se popraviti. Primijetit ćete žućenje stranica, krhkost, promjenu boje korica i labavljenje uveza. Zatvaranje zavjesa, čuvanje osjetljivih knjiga u kutijama ili premještanje na tamno i hladno mjesto pomoći će u očuvanju njihovog stanja.

4. Sredstva za čišćenje

Iako sunčeva svjetlost može pomoći u prirodnom čišćenju, ona nije prijatelj vašim sredstvima za čišćenje. Toplina i promjene vlažnosti mogu smanjiti njihovu učinkovitost. Najbolje ih je držati ispod sudopera ili na hladnom, suhom mjestu, izvan dohvata djece.

5. Hrana

Ako ste ikada ostavili žvakaću gumu ili zdjelicu slatkiša kraj prozora, znajte da je to loša ideja. Ovi predmeti brzo se tope ili kvare na suncu, čak i kada je dan hladan. Premjestite hranu na sjenovito mjesto, poput organizirane smočnice.

6. Elektronika

Elektronika treba ostati na hladnom mjestu kako bi se izbjeglo pregrijavanje. Postavljanje blizu prozora može povećati rizik od pregrijavanja i oštećenja vodom (ako prozori procuruju ili ostanu otvoreni). Ako primijetite da su uređaji pregrijani, premjestite ih na hladno mjesto i ne koristite dok se ne ohlade.

7. Fotografije

UV zrake sunca brže izblijede boje nego što to čini starenje. Fotografije treba čuvati na hladnom i suhom mjestu, bez velikih temperaturnih promjena. Koristite UV-zaštitno staklo kako biste mogli uživati u fotografijama, a da ih pritom zaštitite.

Pripremite svoj dom za blagdane: Ovih 5 stvari možete napraviti odmah

8. Tapecirani Namještaj

Iako je teško izbjeći tapecirani namještaj u sunčanim sobama, tkanine se brzo uništavaju i blijede pod jakim svjetlom. Odaberite tkanine otporne na blijeđenje, poput poliestera ili onih za unutarnju i vanjsku upotrebu. Tamnije tkanine i svila brzo blijede, stoga koristite zavjese kako biste zaštitili namještaj.

5 odličnih i kreativnih ideja kako ukrasiti prozore

9. Drvo

Sunčeva svjetlost može uzrokovati promjenu boje, pucanje i cijepanje drveta. Iako su vanjski predmeti poput prozora, ograda i terasa tretirani za zaštitu, unutarnji predmeti obično nisu. Držite ih podalje od prozora i direktnog svjetla kako biste očuvali njihov izgled.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice