Povežimo se

Uređenje i opremanje

Nećete vjerovati što je sve stalo u svega 22 kvadrata

Od kuhinje i kupaonice, do biblioteke i radne sobe

pogled-s-galerije-stan-tajvan-domnakvadrat

Manji prostori uvijek su zahtjevniji za uređenje, posebice ako se radi o životnom prostoru. Jedan takav je i ovaj stan smješten u glavnom gradu Tajvana. U 22 kvadrata trebalo je smjestiti sve što je čovjeku potrebno za život. Tako su se u njemu našle kuhinja, blagovaonica, dnevni boravak, kupaonica, spavaća soba. A pravi stručnjaci, u njega su uspjeli smjestiti biblioteku i radnu sobu.

Iako je kvadraturom manji, olakotna okolnost arhitektima bila je visina stan. Naime, visok je 3,3 metra što je olakšalo smještanje svih prostorija koje smo nabrojali.

dnevni-boravak-stan-tajvan-domnakvadrat
Foto: Hey! Cheese
blagovaonica-stan-tajvan-domnakvadrat
Foto: Hey! Cheese

Stan je osmišljen kao polu-otvoreni prostor s galerijom što mu daje dojam prostranosti. Kuhinja, blagovaonica i dnevni boravak su u L obliku. A s obzirom na to da vlasnici stana često putuju i samo ih je dvoje, ovo im je sasvim dovoljno.

L-oblik-stan-kuhinja-boravak-tajvan-domnakvadrat
Foto: Hey! Cheese
mala-kuhinja-stan-tajvan-domnakvadrat
Foto: Hey! Cheese

Pored kuhinje smještena je kupaonica. Dojam prostranosti, kao i cijelom stanu, daje joj bijela boja.

kupaonica-bijela-stan-tajvan-domnakvadrat
Foto: Hey! Cheese

Spavaća soba smještena je na galeriji do koje vode elegantne stepenice.

stepenice-galerija-stan-tajvan-domnakvadrat
Foto: Hey! Cheese
krevet-galerija-stan-tajvan-domnakvadrat
Foto: Hey! Cheese

Radna soba je smještena na zidu nasuprot kreveta kao i biblioteka koja se proteže se gotovo kroz cijelu njegovu dužinu. Ispod polica, nalazi se vješto sakriven spremišni prostor.

radni-prostor-galerija-stan-tajvan-domnakvadrat
Foto: Hey! Cheese
pogled-s-galerije-stan-tajvan-domnakvadrat
Foto: Hey! Cheese

U stanu prevladavaju dvije boje. Bijela koja mu daje dojam prostranosti i boja drveta koja razbija monotoniju bjeline i stanu daje toplinu i ugođaj.

biblioteka-spremište-stan-tajvan-domnakvadrat
Foto: Hey! Cheese

No, ne zaboravimo detalje. Crna rasvjetna tijela i bakrene dekoracije odlično su upotpunili ovaj minijaturni dom od svega 22 kvadrata.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Trendovi u uređenju

Trendovi uređenja apartmana na moru – kako stvoriti bezvremenski interijer?

Otkrijte ključne trendove, savjete za bezvremenski dizajn i trikove za osvježenje interijera bez velikih renovacija

Kako urediti apartman na moru pitanje je koje muči mnoge vlasnike smještajnih objekata. S obzirom na brze promjene trendova u dizajnu interijera, važno je pronaći ravnotežu između suvremenih stilova i dugotrajnog, funkcionalnog uređenja.

Bez obzira uređujete li novi apartman ili želite osvježiti postojeći prostor, ključ uspješnog uređenja leži u neutralnim tonovima, prirodnim materijalima i minimalističkom pristupu koji odolijeva vremenu.

Razgovarali smo s arhitekticom Sunčicom Mastelić Ivić, koja nam je otkrila koje trendove treba slijediti i kako stvoriti prostor u kojem će se gosti osjećati ugodno.

Kako urediti apartman na moru bezvremenskim stilom?

Prilikom uređenja apartmana na moru važno je poštovati njegovu lokaciju i okoliš. Umjesto praćenja kratkotrajnih trendova, preporučuje se dizajn koji će trajati godinama.

Ožujak je idealno vrijeme za uljepšavanje apartmana za najam

“Trendovi se mijenjaju iznimno brzo, no kada uređujemo apartman na moru, najbolje je fokusirati se na prirodne materijale i boje koje stvaraju smirujući ambijent“, objašnjava Mastelić Ivić.

Neutralne boje – Bijela, bež, boja slonovače i svijetlosivi tonovi stvaraju svjež i prozračan prostor.
Prirodni materijali – Drvo, lan, kamen i ratan idealni su za stvaranje toplog i ugodnog interijera.
Minimalistički dekor – Manje je više – odaberite kvalitetne komade namještaja umjesto pretrpavanja prostora suvišnim detaljima.

“Birajte neutralne volumene i teksture, jer tako postižete dubinu prostora bez vizualnog opterećenja”, savjetuje arhitektica.

Mediteranski stil u uređenju doma – ovo su glavna obilježja i značajke

Namještaj i tekstil – ključ dugovječnog dizajna

Namještaj u apartmanima na moru trebao bi biti izdržljiv, funkcionalan i lako održiv. Preporučuju se materijali koji mogu podnijeti visoke temperature, vlagu i čestu upotrebu.

Izbjegavajte kožu i slične materijale – Koža nije pogodna za morske apartmane jer se ljeti lijepi za kožu, a zimi može djelovati hladno.
Odaberite tkanine koje se lako čiste – Postoje moderni materijali koji imitiraju lan, ali su otporniji na habanje i jednostavni za održavanje.
Investirajte u kvalitetne tkanine – Zavjese, prekrivači i jastuci trebaju biti lagani i prozračni kako bi unijeli osjećaj lakoće i elegancije.

“Tekstura materijala može imati značajan utjecaj na doživljaj prostora. Pletenine, lanene tkanine i drveni elementi dodaju karakter interijeru bez potrebe za pretrpavanjem detaljima”, naglašava Mastelić Ivić.

Kako urediti apartman na moru koristeći vanjski namještaj?

Jedan od modernih trendova u dizajnu apartmana na moru je korištenje vanjskog namještaja u interijeru.

“Namještaj koji je nekada bio rezerviran samo za terase i balkone danas se sve više koristi i u unutarnjim prostorima. Kombinacija drvenih, metalnih i pletenih elemenata odlično se uklapa u interijer inspiriran prirodom”, objašnjava Mastelić Ivić.

Vanjske fotelje i stolice mogu biti idealan izbor za blagovaonice i dnevne boravke. Pleteni tepisi od prirodnih materijala unose toplinu i teksturu u prostor. Otvoreni koncepti prostora dodatno se naglašavaju korištenjem laganog namještaja koji ne zagušuje interijer.

Korištenjem ovih elemenata apartman postaje svestraniji i moderniji, a ujedno je prilagođen morskoj klimi.

Savjeti za osvježenje apartmana bez velikih renovacija

Kako urediti apartman na moru ako ne želite ulagati u potpuni makeover? Ponekad su male promjene dovoljne da bi prostor izgledao potpuno osvježeno.

Zamijenite tekstil – Novi jastuci, zavjese i prekrivači mogu transformirati interijer uz minimalne troškove.
Dodajte prirodne dekoracije – Drvene zdjele, kamenčići i školjke unose morski duh bez suvišnog kiča.
Obnovite rasvjetu – Topla, ambijentalna rasvjeta stvorit će ugodniji dojam i vizualno povećati prostor.

Ovi jednostavni trikovi omogućuju brzo osvježenje apartmana i podižu njegov vizualni dojam bez potrebe za velikim građevinskim zahvatima.

Kako urediti apartman na moru i postići dugovječan dizajn?

Koristite neutralne tonove i prirodne materijale za smirujući, prozračan interijer.
Investirajte u kvalitetan, izdržljiv namještaj koji se lako održava.
Koristite vanjski namještaj u interijeru kako biste stvorili modernu atmosferu.
Osvježite prostor jednostavnim promjenama poput zamjene tekstila i dekoracija.

Kako urediti apartman na moru tako da ostane relevantan i estetski privlačan godinama? Ključ je u jednostavnosti, funkcionalnosti i održivosti. Fokusirajući se na bezvremenske dizajnerske elemente, osiguravate dugoročnu vrijednost vašeg apartmana i privlačnost za goste koji traže ugodan, stiliziran i opuštajući prostor.

Nastavite čitati

Pametna tehnologija u domu

Kako funkcioniraju nevidljivi zvučnici u prostoru?

Možete li zamisliti prostoriju u kojoj vas okružuje izvrstan zvuk bez vidljivih zvučnika?

Jedan od trendova u uređenju interijera je sakriti sve što se sakriti da. Perilicu rublja, ploču za kuhanje, što god zamislite. Možete li zamisliti prostoriju u kojoj vas okružuje izvrstan zvuk bez vidljivih zvučnika? Posjetili smo jednu upravo takvu i razgovarali s Tomislavom Obradovićem, audiofilom.

Tomo, ugradbeni zvučnici stvarno nisu neki novitet, to postoji jako dugo, ali kako je moguće da zid svira sam od sebe?

Zid svira sam od sebe ukoliko se u njega ugrade nevidljivi zvučnici koji se ugrađuju na način da izreže knauf u dimenzijama samog zvučnika, gdje se sam zvučnik ugradi i zapravo nakon toga se oblijepi s trakom, pregleta, ofarba i zapravo gledamo u zid ili u strop koji svira.

Nekakvih ograničenja u kontekstu ugradnje zvučnika zapravo nema, potrebna je nekakva minimalna dubina, zavisi od modela zvučnika, od nekakvih četiri, pet, do sedam, osam centimetara i zapravo gledamo u zid ili strop koji svira.

Postoje li neki preduvjeti koje treba zadovoljiti da bi se zvučnik mogao ugraditi u zid?

Moramo imati stijenu drvenu ili knauf u koji se može napraviti rupa dimenzije zvučnika kako bi ga mogli ugraditi. Postoje različite dimenzije zvučnika, ovo je jedan od manjih, osim ovakvih manjih imamo naravno i nekakvih drugih dimenzija. Na primjer, ovaj tu koji je nešto veći. 

Ono što je zanimljivo, što sam vidjela kod tebe, ti si tapetu zalijepio preko i sve najnormalnije funkcionira.

Tako je, preko zida se može staviti tapeta, imamo istu kvalitetu zvuka.

Kakva je to kvaliteta zvuka koja dolazi iz tog zvučnika, hoće li zadovoljiti audiofile?

Kvaliteta je zvuka iznenađujuće dobra. Čujemo zapravo fantastičan zvuk iz zida, odnosno iz stropa gdje zapravo ništa ne vidimo, a zid svira. 

Na koji način se upravlja tim zvučnicima, pretpostavljam da ne mogu mu reći samo pusti mi nešto?

Ne, znači upravlja se na isti način kao što se danas pušta glazba, znači putem telefona, putem Spotifya, Tydela, Deezera ili nekog servisa za slušanje radio stanica gdje jednostavno pustimo da nešto svira. 

Dimenziju zvučnika biramo prema veličini prostorije, za jednu prosječnu prostoriju, recimo ove veličine, kakav bi zvučnik preporučio?

Zavisi o kojem se prostoru radi, u nekim malim prostorijama, tipa WC ili nekakvi manji prostori, idu manji zvučnici. U nekakvim većim prostorima, idu veći zvučnici, veći zvučnici mogu biti u kombinaciji sa subwooferima, tako da u principu nešto se primjereno isprojektira za određeni prostor. 

To što si spomenuo kupaonicu, mi se zapravo čini kao jako dobra ideja da se stavi tapeta na knauf i da to u kupaonici tako svira. 

To je sad stvar nekakve estetike, nekakvog interijer dizajnera kako je osmislio prostor. U svakom slučaju nema nikakvih ograničenja u kontekstu da ćemo nešto u prostoru smetat jer se zapravo ništa neće niti vidjeti, u kontekstu zvuka. 

Novinarka: Jasmina Franjić

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice