Uređenje i opremanje
Kako se pripremiti za renovaciju stana? Pratite ovih pet važnih koraka
Renovacija stana može biti ugodno iskustvo s minimalnom količinom stresa, ako je unaprijed dobro pripremljena. Dizajnerica interijera Petra Zastavniković donosi 5 najvažnijih savjeta kako se pripremiti za renovaciju.
Andrea i Hrvoje kupili su stan kojeg je potrebno renovirati, a želja im je imati otvoreni tlocrt. Petra Zastavniković, dizajnerica interijera, otkriva kako je proces tekao: “Kada smo ušli u prostor on je bio ispresijecan zidovima, u prostoru smo zatekli tri dimnjaka koja ne smijemo dirati i koja naravno kasnije trebamo ukalkulirati u sam dizajn i planirati s tim, izuzetno je bilo bitno vidjeti što od tih zidova smijemo dirati, a što ne smijemo kako bismo osigurali čim otvoreniji koncept.”
1. Razmatrate li kupnju starije nekretnine koju ćete renovirati, bitno je vidjeti može li postojeći tlocrt prilagoditi vašim željama.
“Kada planiramo dirati određene zidove, svakako je bitno kontaktirati stručnjaka budući da nije svaki uski zid pregradni zid, ponekad se uski zidovi grade kao protupotresni zidovi ili zid od lijevanog betona može biti nosivi zid. Tu su nam izuzetno bitni statičari, građevinski inženjeri, arhitekti koji su zaduženi za proračune i kalkulacije same građevine kako bi ona statički bila korektna. Ono što nam je izuzetno bitno, ako pričamo o zagrebačkom području, svi znamo da je to izuzetno trusno područje, tu zaista moramo voditi računa o nekakvoj budućnosti, potencijalnim potresima i tome da zadiranje u vašu nekretninu ne radi problem susjedima ispod, iznad, a u konačnici ni vama.”, navela je dizajnerica.
2. Ako se utvrdi da prostor odgovara vašim željama, sljedeći korak je utvrditi koji su građevinski radovi potrebni.
“Vidjeti je li u međuvremenu već bio neki proces renovacije u sklopu kojega su olovne cijevi unutar vodovodnih instalacija već mijenjane. Ako nije, to je svakako bitno za napraviti. Kada već radite renovaciju, onda je bitno krenuti od tih nekakvih konstruktivnih stvari, znači od zidova, od podova i slično. Osim toga, izuzetno bitno je vidjeti postojeći elektro projekt, da li postojeći elektro projekt udovoljava nekakvim željama, potrebama i vizijama budućeg elektro projekta. Osim toga, stanje vanjske stolarije, stanje unutarnje stolarije, stanje ulaznih vrata, stanje podova. Vrlo često ja znam sa investitorima hodati pa onako malo stiskati po podu da utvrdimo da li nam pod škripi, to nam je izuzetno bitna stavka. Postoje stručnjaci koji se bave prodajom podova koji su zaista stručni u tom području, koji ulaze u prostor i vrše detaljnu inspekciju.”, pojašnjava.
3. Planirate li raditi s dizajnerom interijera, ovo je krajnja točka kada ga treba uvesti u projekt
“Idealno bi bilo dizajnera interijera uvesti od prvog koraka da vas on vodi kroz proces i pripremi sve podloge koje su potrebne za izradu interijera. Krenuvši od grubi građevinskih radova do onih kasnije finih interijerskih radova. Ako projekt planirate izvoditi sami, ovo je točka u kojoj izaberete građevinsku firmu s kojom dogovarate daljnje korake i koja onda dalje odrađuje projekt.”, savjetuje stručnjakinja.
Andrea i Hrvoje Petru su uveli u projekt od samog početka. Andrea Pavić, investitorica, otkriva kako su htjeli da dizajnerica od samo početka zapravo prati cijeli proces, da vidi stan u kakvom je stanju, ponudi ideje koje će se uskladiti s njihovim željama i idejama kako bi se došlo do najboljeg rješenja i funkcionalnosti stana. No, odlučili su radove izvoditi sami.
“Imam dečka koji je dosta sposoban pa puno toga može odradit sam i na taj način štedimo dosta. Neke stvari možemo odradit sami. “, navodi investitorica.
4. Dizajner će pomoći da se tijekom renovacije ostane unutar budžeta znajući gdje se može uštedjeti
“Kada ulazite u proces i zateknete recimo, parket kao postojeću podnu oblogu vidjeti prvenstveno da li ona vizualno odgovara nekakvim vašim potrebama i nekakvoj vašoj viziji budućeg prostora. Ako da, a radi se o punom parketu, tada nemamo problem. On se može brusiti, on se može lakirati, bilo u sjaj varijantu, bilo u mat varijantu, ovisi o nekakvom vizualu koji vidite u budućnosti. Ako imamo dvoslojni i brušen je već dva puta, vrlo vjerojatno teško da će se navući i to treće brušenje.”, pojašnjava Zastavniković.
5. Ako je pod zdrav, postoji opcija denivelacije i postavljanje nove podne obloge, poput vinila, preko postojećih parketa
“Ako ste utvrdili da je u međuvremenu bila renovacija u prostoru i da su olovne cijevi unutar vodovodnih cijevi zamijenjene, a postojeće instalacije unutar kupaone možete iskoristit za nekakav budući vizual, ne morate nužno čupati pločice dolje već se navlači denivelacijska smjesa kojima skrivamo fuge, a onda se u vizualu možete poigrat mikrocementom, dekorativnim tehnikama, tapetama ili nečim sličnim.”, a tako će se uštedjeti na demontaži postojećih obloga što bi potencijalno moglo oštetiti estrih, a ušteđeni novac može se investirati u ugradnju podnog grijanja.
“Možete se poigrati s pločastim materijala, postoje iverali u izuzetno kvalitetnim reprodukcijama materijala te ako u svom prostoru vidite letvice, savjet je poigrat se s gotovim letvičastim panelima koji se u konačnici ispostave jeftiniji nego varijanta kada postojeće materijale kantiramo na CNC-u i slične stvari koje automatski dižu cijenu.”, dodaje dizajnerica te ističe da jednom kad krene izvođenje radova, najvažnije je da ste sigurni u ideju prostora i da je osiguran kontinuitet radova. Zato je vrlo važno raditi planski, ne stihijski.
“Ono što je definitivno glavni benefit planske gradnje je izbjegavanje skupih grešaka kao kad krenemo stihijski rušiti i rušimo i što treba i što ne treba. Kada pričamo o planskoj gradnji, onda otpočetka planski sagledavamo detaljno cijeli prostor, sve želje, potrebe, vizije, ideje i u skladu s tim donosimo pametna rješenja koja se u procesu gradnje jedan po jedan implementiraju, a sve u skladu s rokovima i koracima koji bi se trebali pratiti.”, zaključila je Zastavniković.
Pametna tehnologija u domu
Kako funkcioniraju nevidljivi zvučnici u prostoru?
Možete li zamisliti prostoriju u kojoj vas okružuje izvrstan zvuk bez vidljivih zvučnika?
Jedan od trendova u uređenju interijera je sakriti sve što se sakriti da. Perilicu rublja, ploču za kuhanje, što god zamislite. Možete li zamisliti prostoriju u kojoj vas okružuje izvrstan zvuk bez vidljivih zvučnika? Posjetili smo jednu upravo takvu i razgovarali s Tomislavom Obradovićem, audiofilom.
Tomo, ugradbeni zvučnici stvarno nisu neki novitet, to postoji jako dugo, ali kako je moguće da zid svira sam od sebe?
Zid svira sam od sebe ukoliko se u njega ugrade nevidljivi zvučnici koji se ugrađuju na način da izreže knauf u dimenzijama samog zvučnika, gdje se sam zvučnik ugradi i zapravo nakon toga se oblijepi s trakom, pregleta, ofarba i zapravo gledamo u zid ili u strop koji svira.
Nekakvih ograničenja u kontekstu ugradnje zvučnika zapravo nema, potrebna je nekakva minimalna dubina, zavisi od modela zvučnika, od nekakvih četiri, pet, do sedam, osam centimetara i zapravo gledamo u zid ili strop koji svira.
Postoje li neki preduvjeti koje treba zadovoljiti da bi se zvučnik mogao ugraditi u zid?
Moramo imati stijenu drvenu ili knauf u koji se može napraviti rupa dimenzije zvučnika kako bi ga mogli ugraditi. Postoje različite dimenzije zvučnika, ovo je jedan od manjih, osim ovakvih manjih imamo naravno i nekakvih drugih dimenzija. Na primjer, ovaj tu koji je nešto veći.
Ono što je zanimljivo, što sam vidjela kod tebe, ti si tapetu zalijepio preko i sve najnormalnije funkcionira.
Tako je, preko zida se može staviti tapeta, imamo istu kvalitetu zvuka.
Kakva je to kvaliteta zvuka koja dolazi iz tog zvučnika, hoće li zadovoljiti audiofile?
Kvaliteta je zvuka iznenađujuće dobra. Čujemo zapravo fantastičan zvuk iz zida, odnosno iz stropa gdje zapravo ništa ne vidimo, a zid svira.
Na koji način se upravlja tim zvučnicima, pretpostavljam da ne mogu mu reći samo pusti mi nešto?
Ne, znači upravlja se na isti način kao što se danas pušta glazba, znači putem telefona, putem Spotifya, Tydela, Deezera ili nekog servisa za slušanje radio stanica gdje jednostavno pustimo da nešto svira.
Dimenziju zvučnika biramo prema veličini prostorije, za jednu prosječnu prostoriju, recimo ove veličine, kakav bi zvučnik preporučio?
Zavisi o kojem se prostoru radi, u nekim malim prostorijama, tipa WC ili nekakvi manji prostori, idu manji zvučnici. U nekakvim većim prostorima, idu veći zvučnici, veći zvučnici mogu biti u kombinaciji sa subwooferima, tako da u principu nešto se primjereno isprojektira za određeni prostor.
To što si spomenuo kupaonicu, mi se zapravo čini kao jako dobra ideja da se stavi tapeta na knauf i da to u kupaonici tako svira.
To je sad stvar nekakve estetike, nekakvog interijer dizajnera kako je osmislio prostor. U svakom slučaju nema nikakvih ograničenja u kontekstu da ćemo nešto u prostoru smetat jer se zapravo ništa neće niti vidjeti, u kontekstu zvuka.
Novinarka: Jasmina Franjić
Prostorije
Rješenja za kupaonice bez kompromisa: Tuš kade s mogućnošću rezanja po mjeri
Prilikom narudžbe tvornički rezane tuš kade, potrebno je priložiti skicu traženih dimenzija
Uređenje kupaonice može predstavljati izazovan zadatak, posebice kada je riječ o specifičnim prostornim konfiguracijama i zahtjevima. U slučaju posebnih ograničenja, nestandardnih mjera ili, primjerice, neuobičajenih oblika kupaonskih prostora, standarde tuš kade često nisu idealan izbor.
Mogućnost prilagodbe tuš kade točnim dimenzijama, odnosno „rezanja po mjeri“, značajno olakšava opremanje kupaonice, omogućavajući maksimalnu iskoristivost prostora i savršeno uklapanje tuš kade u predviđeni prostor za tuširanje.
Tuš kada Aquaestil Stone, crna, rezana po mjeri
Dugotrajnost, lakše održavanje, atraktivan dizajn
Kod tuš kada predviđenih za rezanje po mjeri ključan je materijal izrade koji jamči strukturalni integritet tuš kade uslijed rezanja, njenu dugotrajnost, lako održavanje, ali i mogućnost kreiranja atraktivnog dizajna.
Među takvim materijalima ističe se takozvani lijevani mramor i 100% lijevani sanitarni akril s posebnom ispunom koja omogućuje rezanje tuš kade na specifične mjere, pritom osiguravajući strukturalnu čvrstoću i dugotrajnost tuš kade. Kao dodatan dokaz kvalitete takvih tuš kada može poslužiti i činjenica kako renomirani proizvođač kupaonske opreme, hrvatski Aquaestil, nudi čak 10 godina jamstva na tuš kade izrađene spomenutim tehnikama.
Tuš kada Aquaestil Stone DeLuxe, bijela
Aquaestil tuš kade koje se prilagođavaju prostoru
Tvrtka Aquaestil, vodeći domaći proizvođač kupaonske opreme, razvila je kolekciju tuš kada koje je moguće precizno prilagoditi specifičnim prostornim potrebama. Aquaestil nudi modele tuš kada s mogućnošću rezanja po mjeri izrađene od lijevanog mramora i akrila – na taj način omogućujući širok raspon opcija dizajna i standardnih dimenzija ovih tuš kada.
Među Aquaestilovim modelima koji nude mogućnost rezanja po mjeri nalaze se Stone i Stone DeLuxe tuš kade, izrađene od lijevanog mramora. Ove tuš kade donose jedinstvenu izvedbu površine u efektu prirodnog kamena ili betona, istovremeno osiguravajući protukliznost i iznimno ugodan osjećaj na dodir.
Zahvaljujući specifičnoj izvedbi, Stone i Stone DeLuxe nude jedinstven dizajn koji se uklapa u svaki kupaonski prostor – estetski i fizički.
Reljefna površina tuš kade Stone DeLuxe
S druge strane, Tempo DeLuxe i Teso DeLuxe povezuju komfor i funkcionalnost akrilnih podloga za tuširanje s prilagodljivosti specifičnim prostornim zahtjevima zahvaljujući mogućnosti rezanja po mjeri.
Tuš kada Aquaestil Tempo DeLuxe, rezana po mjeri
Mogućnost rezanja po mjeri
Svi spomenuti modeli tuš kada Aquaestil – Stone, Stone DeLuxe, Tempo DeLuxe i Teso DeLuxe – mogu se rezati po mjeri za specifične prostorne zahtjeve. Ovi modeli predviđeni su za rezanje unutar definiranih gabarita, a rezati ih je moguće samostalno prema uputstvima, ili naručiti tvornički rezanu tuš kadu za specifične mjere prostora. Prilikom narudžbe tvornički rezane tuš kade, potrebno je priložiti skicu traženih dimenzija.
Istražite tuš kade koje nude mogućnost rezanja po mjeri na www.aquaestil.hr.