Kreirajmo dom zajedno
Biblioteka u vlastitom domu
U hladnim zimskim danima nema ničeg ljepšeg od zavlačenja pod toplu dekicu. Još kad uz to možete pročitati i dobru knjigu, onda znate da ste svoje vrijeme pametno iskoristili. A za to vam treba i kutak za čitanje. Kako i gdje urediti biblioteku u vlastitom domu savjetuje eko dizajnerica interijera Lana Anderson.
Uređenje biblioteke
Iako ćete na prvu mnogi pomisliti da vam za čitanje zapravo treba samo mali kutak i knjiga u bilo kojem dijelu doma, kod odabira mjesta za biblioteku treba paziti da on bude što udaljeniji od prolaza koje ukućani često koriste.

„Za uređenje kućne biblioteke potrebna nam je jedna jako solidna i čvrsta fotelja, sa visokim naslonom. Zatim polica po mogućnosti od prirodnih materijala na koju ćemo odložiti naše knjige i poželjno je, naravno, da taj kutak bude u što udaljenijem kutku našeg doma gdje se možemo opustiti“, objašnjava Lana.
Udobnost i toplina su na prvome mjestu
Biblioteka u vlastitom domu treba biti mjesto gdje ćemo se dobro osjećati i čitati naše omiljeno štivo. Udobnost i toplina stoga su na prvome mjestu.

„Vrijeme za čitanje je obično uvečer, kad sve naše dnevne aktivnosti utihnu, pa predlažem da se koriste ovakvi prirodni materijali, dekica neka ugodna i mekana, kad čitamo da se možemo pokriti sa njom“, ističe dizajnerica interijera.
Osvjetljenje biblioteke
A navečer je često mračno pa treba i vidjeti čitati. „Što se tiče rasvjete u bibliotekama, predlažem da to bude jedna umjerena rasvjeta, ne prejaka, znači ne centralna, nego više ova lokalna, sa nekakvim prigušenim svjetlom, a opet dovoljno jaka da uspijete čitati vaše štivo“, savjetuje Lana Anderson.

Prirodni materijali čine biblioteku u vlastitome domu ‘no stres’ prostorijom
Osim udobnog mjesta za čitanje i držanje knjiga još je jedan detalj važan u biblioteci. „Kutak za čitanje bi ustvari i trebao biti potpuno prirodan, jer dokazano je da prirodni materijali opuštaju ljude i naše tijelo, naročito nakon cjelodnevnog stresa. Tako da jedna ovakva tapeta ili biljka na polici i prirodni materijali svakako utječu na smanjenje razine stresa“, ističe Lana.

Smanjenje razine stresa svakako je nešto što nam u ovim vremenima treba. A da sama polica za knjige ne bi bila izvor stresa treba pripaziti da naše police za knjige budu čvrste i stabilne. „Znamo da su knjige teške pa je poželjno da u prostoru imamo jednu policu onako od punog drva ili čvršće konstrukcije jer je moguće, naravno, ako stavljamo knjige na policu, da će polica puknuti“, naglašava dizjanerica interijera.

Odabir boja koje nas okružuju ima veliki utjecaj na naše raspoloženje, a dok čitate želite biti dobre volje. „To je pitanje možda i stila, muško žensko bih rekla, svatko ima svoj stil. Međutim, uvijek ostaje ta nekakva konstanta dok čitami. Kad odlazimo u to stanje, trebali bismo biti opušteniji pa bi tako i boje koje nas okružuju i materijali rebali biti više zemljani. Smećkasti boja drva, drveni elementi, koža eventualno. U tom smjeru da se ide i da se tijelo može što brže i bolje opustiti da bi mogli ustvari krenuti u čitanje“, savjetuje Lana Anderson.
Biblioteka u manjim interijerima – kako je napraviti?
Dobra je knjiga hrana za dušu pa vjerujemo da za knjige treba naći mjesta i u domovima u koje biblioteka ne stane. „Većina nas koji živimo u prosječnim hrvatskim stanovima nemamo nažalost mogućnost da imamo posebnu prostoriju za čitanje, takozvanu biblioteku, a ni da čak oformimo nekakav kutak u boravku koji bi nam bio za čitanje. Tada je rješenje polica u koju ustvari možemo sve staviti. I knjige, i čaše i možda neke obiteljske fotografije. Ustvari ona mora postati multifunkcionalna stalaža i s njom u principu onda baratamo u prostoru na način da nam onda služi i da je praktična i da je estetski lijepa te da je vizualno dojmljiva u prostoru“, objašnjava Lana.

Otvorene police često privlače prašinu, ali i za to postoji rješenje. „Ideja je ustvari vrlo jednostavna. Jednostavno, tu policu djelomično ili potpuno zatvorite u neka vrata. Vrata mogu biti ili prozirna ili puna, sve u ovisnosti što želite pokazati ili kakav vam je životni stil i ukus u uređenju“, savjetuje dizajnerica interijera.
Uz sve ove savjete više nema isprike. Vrijeme je za uređenje biblioteke u vlastitome domu.
Kreirajmo dom zajedno
Zajedničko uređenje doma – vodič za parove koji useljavaju prvi put

Useljenje s partnerom veliki je korak u životu, ali i izazov kada je riječ o zajedničkom uređenju doma. Kako uskladiti različite stilove, želje i estetiku, a da prostor ostane skladan, funkcionalan i postane vaša zajednička oaza? Dizajnerica interijera Lucija Vita Hanžić donosi praktične savjete za parove koji prvi put zajedno uređuju stan.
Kineske prakse za uređenje interijera: Kako stvoriti skladan i funkcionalan dom
Dogovor je temelj zajedničkog uređenja doma
Osnova svake dobre veze je mogućnost dogovora, ističe Lucija.
– Mislim da to ne znači uvijek nužno kompromis jer za kompromis uvijek jedna strana popušta. Ja više volim reći da se zapravo dođe zajednički do nekog rješenja.
Prije početka uređenja, savjetuje da par sjedne za stol i složi inspiracijski kolaž s idejama. Na taj način lakše ćete usuglasiti što vam se sviđa, a što ne želite u svom prostoru, prije nego krenete birati boje, materijale i namještaj.
70+ ideja za uređenje stana: Od malih garsonijera do luksuznih interijera
– To neka bude i zajednička aktivnost koja vas povezuje nakon radnog dana, dodaje dizajnerica.

Kako uskladiti različite stilove uređenja interijera?
Što kada jedan partner voli minimalizam, a drugi maksimalizam? Hanžić predlaže praktično rješenje:
– Bilo bi dobro da svatko dobije svoju prostoriju gdje se može izživjeti. Recimo za muškarce, to može biti radna soba ili man cave, a za drugu osobu možda ormar, spavaća soba ili gostinjski WC u kojem može unijeti maksimalizam s bogatim teksturama, mnoštvom jastuka i šarenim tapetama. Tako svatko ima svoju sigurnu luku u domu.
Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?

Detalji tamnih boja za zajednički interijer
Ako želite unijeti tamnije tonove u zajedničko uređenje doma, dizajnerica savjetuje da krenete s detaljima:
– Sa tamnim bojama uvijek možemo ući s jednostavnim detaljima kao što su zavjese, dekorativni jastučići, vaze ili neka veća slika. Ne mora to nužno biti tamna tapeta ili zid.

Prirodni materijali – siguran izbor za parove
Kada niste sigurni što odabrati, prirodni materijali i boje uvijek su dobar put.
– Gledajte okoliš oko sebe. Ako živite na moru, birajte plave i kamene nijanse, a ako ste usred šume, uzmite nešto zeleno i smeđe. Nemojte ići oprečno, savjetuje Hanžić.
Obilazak salona namještaja – inspiracija za zajedničko uređenje doma
Zajednički obilazak Lesnina salona namještaja može biti zabavna aktivnost i prilika za inspiraciju.
– Neko stvarno može misliti da je full minimalista, ali će doći u salon gdje je sve minimalistički sređeno, a jedan komad odskače i toj osobi se može svidjeti. Tako se mogu inspirirati i odmaknuti od svojih ustaljenih obrazaca, pojašnjava dizajnerica.

Kada angažirati dizajnera interijera?
Ako nikako ne uspijevate uskladiti želje, Hanžić preporučuje angažiranje stručnjaka.
– Iskusni dizajner interijera saslušat će obje strane, pokazati prednosti i nedostatke oba stila i pomoći pronaći zajednički jezik.
Zajedničko uređenje doma kao prilika za povezivanje
Zajedničko uređenje doma prilika je za bolju komunikaciju i povezivanje. Planiranje, istraživanje i usklađivanje stilova pretvaraju stan u prostor u kojem ćete oboje uživati i osjećati se kao kod kuće.
Kreirajmo dom zajedno
Kuhinje po mjeri koje prate vaš stil života
Savršena kuhinja prilagođenu vašim životnim navikama

U doba otvorenih tlocrta, kuhinja više nije samo prostor za pripremu hrane – ona postaje središte doma, mjesto susreta i okupljanja. Upravo zato sve više ljudi bira kuhinje po mjeri, koje se mogu u potpunosti prilagoditi individualnim navikama i potrebama.
Estetika i funkcionalnost bez kompromisa,
„Danas je moguće personalizirati kuhinju u apsolutno svakom aspektu – od boja i materijala do dimenzija elemenata i dodatnih opcija“, pojašnjava Lovorka Bogdanović, voditeljica odjela kuhinja u Lesnini. „I dok estetski dio nudi beskrajne mogućnosti, funkcionalnost se sve više usklađuje s dinamičnim tempom života. Vrijeme je danas najvrjedniji resurs, pa se sve – od uređaja do samih elemenata – prilagođava korisnicima.“
Kako ispeći savršenu pizzu kod kuće – u pećnici, pizza peći ili na roštilju!
Prvi koraci prema kuhinji po mjeri
Dobra vijest je da ne trebate imati gotov plan – dovoljno je inspirirati se u salonu i donijeti okvirne mjere. A i ako ih nemate, Lesnina nudi izlazak stručnjaka na teren kako bi precizno izmjerili prostor i po potrebi izradili novi instalacijski plan.
„To je posebno korisno kod renovacija, gdje je važno znati točne pozicije svih priključaka“, naglašava Bogdanović.





Visina kuhinje prilagođena korisniku
Standardne visine elemenata polako postaju stvar prošlosti. Danas se kuhinje izrađuju prema visini korisnika – od nogica, preko visine ormarića, do debljine radne ploče. „Bilo da ste niža osoba ili visoki košarkaš, kuhinja se može konstruirati tako da vam savršeno odgovara“, kaže Bogdanović.
Pametne funkcije za moderan život
Tehnologija nije zaobišla ni kuhinju. Današnji uređaji mogu se povezati sa smartphoneom, a daljinsko upravljanje postaje standard. „Zamislite da putem aplikacije uključite pećnicu dok se vraćate s posla – dođete kući i odmah ste spremni za kuhanje“, navodi sugovornica.

Kuhinje po mjeri za svaki budžet
Još jedna važna prednost kuhinja po mjeri je njihova prilagodljivost budžetu. „U Lesnini nudimo niz opcija plaćanja, sezonske akcije i fleksibilna rješenja kako bismo projekt približili svakom kupcu“, ističe Bogdanović. Zahvaljujući modularnosti i velikom izboru, moguće je složiti funkcionalnu i estetski atraktivnu kuhinju u okviru raspoloživih sredstava.
Bez obzira na veličinu prostora, kuhinje po mjeri omogućuju vam da svoj dom učinite udobnim, funkcionalnim i u potpunosti prilagođenim vašem životnom stilu.
You must be logged in to post a comment Login