Uređenje i opremanje
Biblioteka u vlastitom domu
U hladnim zimskim danima nema ničeg ljepšeg od zavlačenja pod toplu dekicu. Još kad uz to možete pročitati i dobru knjigu, onda znate da ste svoje vrijeme pametno iskoristili. A za to vam treba i kutak za čitanje. Kako i gdje urediti biblioteku u vlastitom domu savjetuje eko dizajnerica interijera Lana Anderson.
Uređenje biblioteke
Iako ćete na prvu mnogi pomisliti da vam za čitanje zapravo treba samo mali kutak i knjiga u bilo kojem dijelu doma, kod odabira mjesta za biblioteku treba paziti da on bude što udaljeniji od prolaza koje ukućani često koriste.
„Za uređenje kućne biblioteke potrebna nam je jedna jako solidna i čvrsta fotelja, sa visokim naslonom. Zatim polica po mogućnosti od prirodnih materijala na koju ćemo odložiti naše knjige i poželjno je, naravno, da taj kutak bude u što udaljenijem kutku našeg doma gdje se možemo opustiti“, objašnjava Lana.
Udobnost i toplina su na prvome mjestu
Biblioteka u vlastitom domu treba biti mjesto gdje ćemo se dobro osjećati i čitati naše omiljeno štivo. Udobnost i toplina stoga su na prvome mjestu.
„Vrijeme za čitanje je obično uvečer, kad sve naše dnevne aktivnosti utihnu, pa predlažem da se koriste ovakvi prirodni materijali, dekica neka ugodna i mekana, kad čitamo da se možemo pokriti sa njom“, ističe dizajnerica interijera.
Osvjetljenje biblioteke
A navečer je često mračno pa treba i vidjeti čitati. „Što se tiče rasvjete u bibliotekama, predlažem da to bude jedna umjerena rasvjeta, ne prejaka, znači ne centralna, nego više ova lokalna, sa nekakvim prigušenim svjetlom, a opet dovoljno jaka da uspijete čitati vaše štivo“, savjetuje Lana Anderson.
Prirodni materijali čine biblioteku u vlastitome domu ‘no stres’ prostorijom
Osim udobnog mjesta za čitanje i držanje knjiga još je jedan detalj važan u biblioteci. „Kutak za čitanje bi ustvari i trebao biti potpuno prirodan, jer dokazano je da prirodni materijali opuštaju ljude i naše tijelo, naročito nakon cjelodnevnog stresa. Tako da jedna ovakva tapeta ili biljka na polici i prirodni materijali svakako utječu na smanjenje razine stresa“, ističe Lana.
Smanjenje razine stresa svakako je nešto što nam u ovim vremenima treba. A da sama polica za knjige ne bi bila izvor stresa treba pripaziti da naše police za knjige budu čvrste i stabilne. „Znamo da su knjige teške pa je poželjno da u prostoru imamo jednu policu onako od punog drva ili čvršće konstrukcije jer je moguće, naravno, ako stavljamo knjige na policu, da će polica puknuti“, naglašava dizjanerica interijera.
Odabir boja koje nas okružuju ima veliki utjecaj na naše raspoloženje, a dok čitate želite biti dobre volje. „To je pitanje možda i stila, muško žensko bih rekla, svatko ima svoj stil. Međutim, uvijek ostaje ta nekakva konstanta dok čitami. Kad odlazimo u to stanje, trebali bismo biti opušteniji pa bi tako i boje koje nas okružuju i materijali rebali biti više zemljani. Smećkasti boja drva, drveni elementi, koža eventualno. U tom smjeru da se ide i da se tijelo može što brže i bolje opustiti da bi mogli ustvari krenuti u čitanje“, savjetuje Lana Anderson.
Biblioteka u manjim interijerima – kako je napraviti?
Dobra je knjiga hrana za dušu pa vjerujemo da za knjige treba naći mjesta i u domovima u koje biblioteka ne stane. „Većina nas koji živimo u prosječnim hrvatskim stanovima nemamo nažalost mogućnost da imamo posebnu prostoriju za čitanje, takozvanu biblioteku, a ni da čak oformimo nekakav kutak u boravku koji bi nam bio za čitanje. Tada je rješenje polica u koju ustvari možemo sve staviti. I knjige, i čaše i možda neke obiteljske fotografije. Ustvari ona mora postati multifunkcionalna stalaža i s njom u principu onda baratamo u prostoru na način da nam onda služi i da je praktična i da je estetski lijepa te da je vizualno dojmljiva u prostoru“, objašnjava Lana.
Otvorene police često privlače prašinu, ali i za to postoji rješenje. „Ideja je ustvari vrlo jednostavna. Jednostavno, tu policu djelomično ili potpuno zatvorite u neka vrata. Vrata mogu biti ili prozirna ili puna, sve u ovisnosti što želite pokazati ili kakav vam je životni stil i ukus u uređenju“, savjetuje dizajnerica interijera.
Uz sve ove savjete više nema isprike. Vrijeme je za uređenje biblioteke u vlastitome domu.
Raspored i planiranje prostorija
Pet pravila uređenja kuhinje koje biste stvarno trebali slijediti
Neka su pravila dizajna stvorena da se krše. No neka se ne smiju – pogotovo ne u kuhinji
Kuhinje nisu samo skupe za izgradnju i renovaciju, već moraju biti i najfunkcionalnija prostorija u domu. Iako je u redu eksperimentirati s estetikom, miješati metale ili birati odvažan kamen, kada je riječ o funkcionalnosti kuhinje, određena pravila treba poštovati. Niste sigurni odakle krenuti? Evo pet pravila dizajna kuhinje koja nikada ne biste trebali prekršiti.
1. Uvijek mjerite dvaput
Ako dizajnirate kuhinju, ključ je precizno izmjeriti svaki detalj. Nakon toga, ponovno mjerite i onda još jednom.
„Kada govorimo o pravilima dizajna kuhinje koja se ne smiju prekršiti, jedno zlatno pravilo posebno se ističe: uvijek precizno izmjerite svoj prostor, posebno kada je riječ o hladnjaku,” kaže Delphie Williams, viša menadžerica za marketing proizvoda tvrtke Hisense.
„Osiguravanje odgovarajuće veličine i dubine presudno je, uz jednaku važnost ostavljanja dovoljno prostora za nesmetano otvaranje vrata, izbjegavajući sudare sa zidovima. Precizno mjerenje jamči sklad u funkcionalnosti i estetici.”
2. Praktičnost je uvijek prioritet
Dizajnerica interijera inspirirana feng shuijem, Orie Prince, ističe da praktičnost mora biti prioritet svakog projekta dizajna kuhinje.
Napokon, nema ništa frustrirajuće od vrata pećnice ili perilice posuđa koja se ne mogu potpuno otvoriti, što kvari protok prostora.
„Ovisno o vašem prostoru, osigurajte da su hladnjak, sudoper i štednjak/postolje za kuhanje postavljeni unutar dosega, kako biste minimizirali nepotrebne korake i omogućili glatko i nesmetano kretanje,“ objašnjava dizajnerica.
3. Nikad dosta radne površine!
Prince savjetuje da treba imati najmanje 90 cm radne površine s obje strane štednjaka i hladnjaka za pripremu i posluživanje. Međutim, to možda neće biti moguće u starijim kućama ili manjim prostorima poput kuhinja u stanovima. Ako je to slučaj, preporučuje ulaganje u čvrstu dasku za rezanje koja se postavlja iznad štednjaka ili sudopera.
Granit više nije najpopularnija radna ploča za kuhinje – evo koja je
4. Osigurajte dovoljno rasvjete
Čak i ako imate veliki prozor u kuhinji, dobro dizajnirana kuhinja trebala bi imati slojeve rasvjete, tvrdi Prince.
„Uključite kombinaciju rasvjete – ambijentalnu, radnu i ugradbenu, za funkcionalno i sigurno okruženje te za osvjetljavanje različitih dijelova kuhinje.“
Rasvjeta ispod ormarića postala je veliki trend posljednjih godina. Ako ovu vrstu rasvjete ne možete ugraditi, ljepljiva rasvjeta izgleda diskretno, jeftina je i lako se instalira.
5. Organizirana kuhinja je i funkcionalna kuhinja
„Organizatori za ladice i police jednostavno su rješenje koje značajno poboljšava protok vaše kuhinje. Iako su ovo praktična pravila, razmislite o dodavanju svog stila, uključujući prirodne elemente i usklađenu paletu boja, kako biste postigli ravnotežu između funkcionalnosti i ljepote.“
Pet savjeta za funkcionalno uređenje male kuhinje
Ako renovirate svoju kuhinju ili gradite novi dom, možda biste trebali razmotriti suradnju s profesionalnim organizatorom koji može surađivati s vašim dizajnerom i izvođačem radova kako bi stvorili prostor koji ima najviše smisla za vas i vašu obitelj.
Prostorije
Praktičnim rješenjima do savršene dječje sobe koja će rasti s djetetom
Stvorite maštovito mjesto za igru i odmor
Dječja soba treba biti vesela, funkcionalna i s dovoljno prostora za igru. Odabirom praktičnih rješenja možete stvoriti prostor koji će rasti s djetetom, a Lesnina donosi primjer jedne takve sobe.
Primjer dječje sobe je soba Mije, a njeni roditelji su odlučili kreirati maštovit prostor za igru i odmor.
“Ponosno mogu reći da je to zaista primjer dječje sobe koja je u potpunosti do zadnjeg detalja opremljena u Lesnini. To je samo jedan primjer, odnosno dokaz kako zapravo možemo svakom kupcu pristupiti individualno i jako dobro osluškivati želje i zapravo izrealizirati jedan prostor točno onako kako je to netko zamislio.”, ističe direktorica Lesnine, Petra Bizjak.
Ovdje je zamišljen koncept koji će rasti zajedno s Mijom
“Kupci sve više preferiraju tip sobe koja je zapravo mladenačka, a ne klasično ultra dječja soba. Primjer je u ovoj sobi, gdje imamo boxspring krevet koji ima visoko tapicirano uzglavlje.
Kada pričamo konkretno o tom krevetu, idemo dosta personalizirano, individualizirano u smislu visine uzglavlja, boje, odabira tipa i odabira vrste madraca. Također kao što se može vidjeti na primjeru ovog kreveta, opcionalna je i ladica, koja je sad jako popularna jer nudi dodatni prostor za pohranu. “, pojašnjava.
Za dječje sobe isplati se uložiti u kvalitetan i veći ormar
Iako je možda trenutno prevelik za dijete, sigurno ćete pronaći svrhu slobodnog prostora.
Kako navodi gđa. Bizjak, sobe su nekako sada prostorno i kvadratima manje, više se ide na uštedu prostora da bi se dobilo više prostora recimo u ovom dnevnom prostoru. Zato je za sobe jako važno da ormar maksimalno uštedi prostor, a unutra da se dobije što više opcija za pohranu kako garderobe, tako i igračaka, knjigica i slično.
“Za ovu sobu je zahtjev bio da ormar bude kutni, da prostor kuta bude maksimalno iskoristiv za neke veće stvari. “.
Zavjese šivane po mjeri
Dizajn ove dječje sobe upotpunjen je tapetom koja evocira snove o avanturi te vrlo zanimljivom zavjesom.
“Tu je jedna vrlo specifična zavjesa u sobi, a vodili smo se potpuno individualnim pristupom, nešto što Lesnina nudi, a to je šivanje zavjesa po mjeri. Mogli smo se tako potpuno posvetiti baš ovom investitoru i doći do toga da je zavjesa ne specifična.
Kao što možete vidjeti, iako je posrijedi zapravo klasična bijela zavjesa, ona je našivena džepićima u raznim bojama i ti džepići služe za igračke, odlaganje i slično . Zapravo sobi daje skroz drugi dojam. “, pojašnjava sugovornica.
Dječje sobe su mjesto gdje se možete poigrati bojama i uzrocima, a Lesnina će vam pomoći u dizajnu.
“Ja mogu i po ovom primjeru i općenito reći da kad su dječje sobe u pitanju, nudimo apsolutno sve. Možemo se od ideje do realizacije uklopiti u svaki prostor. Od gotovih dječjih soba koje su takve kakve jesu, kakve ih vidite u našem izlogu, a da uključuju krevet, noćne ormariće, ormar. Ovisno o tome je li dijete veće ili manje, tu je važan i radni stol, stolice, komode i slično.
Možemo kao u primjeru ove konkretne sobe birati svaki artikl pojedinačno onako kako je kupac zamislio pa ponuditi odvojeno neku vrstu kreveta, a izbor je velik i raznovrstan. Od varijante klasičnog kreveta, preko boxspring koji su sad trenutno možda i najpopularniji. Tu su razne varijante kao i uostalom svega onoga što jedna dječja soba zahtjeva, kao što su rasvjeta, tepisi, zavjese, zidne tapete… Zaista je sve u ponudi.”, zaključila je sugovornica.
Boje u sobi potaknuti će dječju maštu i kreirati prostor za uživanje u svakodnevnim aktivnostima.
You must be logged in to post a comment Login