Gradnja doma
Akustična zidna rješenja od reciklirane plastike – dizajnom nikoga ne ostavljaju ravnodušnim
Održiva i svestrana akustična rješenja iz daleke Australije uselila u Iverpanov Izlog ideja
Kad govorimo o akustičnim rješenjima, prva pomisao su akustične letvice i paneli. No, iz Australije stižu posebna rješenja vizualno privlačna, ekološki prihvatljiva i vrlo učinkovita.
Održiva i svestrana akustična rješenja iz daleke Australije uselila su se u Iverpanov Izlog ideja, a svojim dizajnom oduševljavaju već na prvi pogled.


Zintra su ploče dimenzija 280 x 122,5 i 12 milimetara debele koje se dobivaju; 65 posto od plastičnih boca iz mora, do 85, 95 posto od ostataka reciklirane plastike i otprilike 5 posto je PET iz bio izvora. Izgleda kao filc, na dodir ugodne, vizualno dojmljive, a dolazi u temeljne 24 boje. Zintra akustični paneli nisu namijenjeni izolaciji zvuka već njihova isprepletena vlakna smanjuju odjek i pozadinsku buku čineći prostor ugodnijim.


Direktor Iverpana, Mladen Jambrović ističe kako oni ovisno o načinu postavljanja imaju jako dobru apsorpciju zvuka.
“Dakle, alfa vrijednost od 0 do 30, ako je zalijepljena za čvrstu podlogu do 0,95 što znači da od 30 posto do 95 posto zvučnih valova Zintra upije, što znači čišći i bolji zvuk jer to je ono što ljudi često zanemaruju, u prostoru govore o ekologiji i svemu tome, a zanemaruju buku. Buka uvelike umanjuje i radnu sposobnost i osjećaj ugode, tako da je Zintra idealan materijal koji omogućava da se to osjetno poboljša. Kad Zintra je odmaknuta od zida, onda se ta alfa ili NFC vrijednost se poboljšava, što znači da jednostavno se stvara nekakav zračni džep unutar kojeg zvučni valovi opet ostaju zarobljeni na kvalitetniji način, a način postavljanja ovisi o željama dizajnera, odnosno investitora i jednostavno funkcionira super jednostavno, dakle, može postavit Zintru bilo tko.


Imali smo slučajeva gdje smo ju lijepili na panele za knauf, znači ove nosače za knauf, ima varijanti gdje je sa vlastitom konstrukcijom pa se ovjesi na sajle ili opet vlastita konstrukcija koja se ubušit, profili se ubuše u zid, a Zintra se samo umetne u sve to, dakle, prilično jednostavno, treba vam malo znanja, bušilica, nivelirka i to je to. “, pojasnio je.
Materijal identičan u svom cijelom presjeku daje mogućnost personalizacije i jednostavno prilagođavanje svakom prostoru.


“Može se printat po njemu, bilo koji otisak ili fotografiju postaviti na zid i usput dobiti i akustična svojstva, kažete dimenzije zida, oni isprintaju na određen broj panela koliko je potrebno da se pokrije ta površina zida i na to rasporede fotografiju. Neki vole industrijski dizajn, ciglu i beton, i ne žele napustiti taj stil i onda jednostavno se snimi ta cigla, taj beton i printa se na Zintru i imate akustični puno bolji prostor, a vizualno isti onakav kakav ste imali i prije. “, navodi Jambrović.
Zintra akustični paneli idealno su rješenje za prostore koji traže dobre akustičke i estetske performanse. To mogu biti rezidencijalni ali i komercijalni prostori.
“Kao i kod većine naših specijalnih materijala, mašta je apsolutno jedino ograničenje. S tim da kod Zintre akustični inženjeri i tehničari su surađivali i već su unaprijed pripremili vrlo bogat katalog gotovih proizvoda koji se onda dodatno mogu prilagoditi svakome prostoru. Još jedna zgodna stvar kod Zintre kad se uzimaju gotovi predlošci je mogućnost da se i velike površine i veliki zidovi opreme na način da se ne vidi ponavljajući uzorak. Dakle, vidi se samo jedan kontinuitet na tome istome zidu. Budući da su paneli napravljeni tako kad se okrenu jedan uz drugi čine jedinstvenu strukturu.”


Zintru oblikuje bogatstvo boja, uzoraka i tekstura što omogućava kreativna dizajnerska rješenja uz ekološku prihvatljivost i učinkovitu kontrolu buke.
Gradnja doma
Obiteljski život u Ytong kući – iskustva vlasnika iz prve ruke
Kako se kuća ponašala za vrijeme i nakon potresa i zašto su trostruko manji računi za grijanje (i hlađenje)

U jednoj od prošlih emisija govorili smo o svim prednostima gradnje Ytong sustavom, a sada donosimo iskustva obitelji koje u takvoj kući već godinama žive. Zanimalo nas je kako se Ytong kuća ponaša u stvarnim uvjetima – tijekom potresa, zimskih hladnoća, ljetnih vrućina i svakodnevnog korištenja.
Ytong kuća budućnosti: Energetski učinkovita i otporna na potrese
Odgovore smo pronašli kod obitelji Kasić i inženjera Srećka Kuzmeka, koji su podijelili kako izgleda svakodnevni život u kući izgrađenoj Ytong tehnologijom.

Sigurnost u potresu: Ytong kuća kao zaštita
Obitelj Kasić odlučila se na gradnju nove kuće jer je prijašnji objekt bio star, napuknut i energetski neučinkovit. Novi dom odlučili su sagraditi Ytong sustavom, a ta odluka pokazala se ispravnom upravo u kriznom trenutku – tijekom zagrebačkog potresa.
“Kad je došao potres, prvo smo izletjeli van, ali onda smo se vratili jer smo znali da je kuća sigurna. Nije bilo nikakvih pukotina, samo je pala vaza.” – prisjeća se Lana Kasić.

Energetska učinkovitost kroz cijelu godinu
Ytong kuća pokazala se kao izuzetno ugodan prostor za život – zimi topla, ljeti hladna, i to uz minimalno korištenje grijanja ili hlađenja.
“Grijanje palimo samo ujutro kad je baš hladno. Klima se uključi par dana godišnje. Stara kuća bila je neusporedivo hladnija, a računi su nam tada bili tri puta veći – za prostor koji je bio tri puta manji.”
Održavanje ugodne temperature i smanjeni troškovi režija važan su faktor koji korisnici Ytong kuće često ističu.

Građenje bez otpada i s maksimalnom iskoristivošću
Inženjer Srećko Kuzmek gradio je već drugu kuću Ytong sustavom i potvrđuje prednosti ovog građevinskog rješenja.
“Ytong kuća može se graditi bez otpada. Blokovi se mogu okretati, piliti i koristiti iz svih smjerova, bez potrebe za dodatnim materijalima.”, rekao je.
Osim što sustav uključuje sve potrebne elemente (zidovi, nadvoji, stropovi), njegova fleksibilnost čini gradnju preciznom i učinkovitom.

Zašto vlasnici ne bi mijenjali svoju Ytong kuću
Toplinska i zvučna izolacija, sigurnost u potresima, manji računi za grijanje i brzina gradnje – sve su to razlozi zbog kojih vlasnici ne žale za odlukom.
“Od prvog dana do useljenja prošlo je samo deset mjeseci i dvadeset dana. Kuća je prostrana, zdrava i lako se održava.”
Bijela faza: Mi gradimo vašu kuću, a vi je pretvarate u dom iz snova!
Kao cjeloviti građevinski sustav, Ytong kuća osigurava i visoku kvalitetu gradnje i svakodnevnu ugodu življenja.

Ako tražite rješenje za sigurnu, toplinski učinkovitu i brzo izgrađenu kuću, iskustva vlasnika potvrđuju da je Ytong kuća izvrsna opcija. Bilo da gradite prvi dom ili planirate zamjenu stare kuće, sustav nudi sve što je potrebno za udoban, siguran i ekonomičan životni prostor.
Gradnja doma
Planirate gradnju kuće? 3 savjeta arhitektice za pametniji početak!
Uz ove savjete uštedjet ćete i vrijeme i novac

Gradnja vlastite kuće za mnoge je ostvarenje sna, ali i ozbiljan pothvat koji zahtijeva dobru pripremu, strpljenje i pažljivo planiranje. Arhitektica Tatjana Liktar Elez vodi nas kroz sve ključne korake – od kupnje zemljišta do projektiranja i same izgradnje. Uz njezine savjete lakše ćete izbjeći tipične pogreške i optimizirati budžet.
1. Gradnja kuće: ove je stvari potrebno provjeriti prije kupnje zemljišta
Kvaliteta lokacije ne određuje samo cijenu nego i smjer kuće, poziciju ulaza i tlocrt. Tatjana ističe tri ključne stvari koje treba provjeriti prije kupnje:
- Urbanistički uvjeti – je li čestica u građevinskoj zoni, kolika je dopuštena katnost, širina, udaljenost od susjeda?
- Infrastruktura – voda i struja idealno bi trebale biti dostupne uz samu parcelu.
- Čisto vlasništvo – zemljište mora biti 1/1, bez tereta, a postojeći objekt (ako ga ima) mora imati uporabnu dozvolu.
Bez rješavanja ovih osnovnih uvjeta, daljnja gradnja kuće može naići na ozbiljne prepreke.
Na ove stvari trebate obratiti pažnju ako planirate kupiti građevinsko zemljište

2. Dokumentacija: od idejnog rješenja do građevinske dozvole
Prije kontaktiranja arhitekta, razmislite o vlastitim potrebama – veličini kuće, načinu korištenja vrta, planovima za kućne ljubimce i budžetu. Tek tada angažira se arhitektonski ured koji vodi kroz tri glavne faze:
- Idejno rješenje – prikazuje izgled i raspored kuće te se koristi za dobivanje uvjeta priključenja komunalnih poduzeća.
- Glavni projekt – uključuje detalje koje izrađuju arhitekt i drugi stručnjaci (konstrukcija, instalacije).
- Troškovnik i izvedbeni projekt – nisu obavezni, ali su vrlo korisni za preciznu gradnju i optimizaciju troškova.
Tatjana naglašava: “Dobar projekt znači bolju iskoristivost prostora, bez gubitaka u kvadratima.”

3. Gradnja kuće: klasično ili montažno?
Cijena gradnje ovisi o veličini kuće, materijalima i načinu izvedbe. Za klasično građenu kuću od 150–200 m² trenutno se izdvaja između 1200 i 1500 €/m² + PDV. Montažne kuće više nisu značajno jeftinije – razlika je oko 10%.
Tatjana pojašnjava: “Cijena montažne kuće ovisi o tipskom rješenju, količini betonskih radova i razradi projekta. Razlike u cijeni više nisu velike.”

Kako uštedjeti pri gradnji kuće?
Najvažniji savjeti arhitektice za uštedu su:
- Realno procijenite potrebe – ne gradite preveliko.
- Dajte si vremena – brzina često znači veći trošak.
- Uložite u dobar projekt – on štedi prostor i novac.
Dobar projekt, ističe, koristi svaki metar: “Bez nepotrebnih hodnika i izgubljenog prostora, kuća može biti funkcionalnija i manja.”
Živjeti u skladu s prirodom: Kuće od prirodnih materijala ponovno su IN
Gradnja kuće je proces koji se isplati ako se vodi pametno i bez žurbe. Odabir dobrog tima i jasna vizija vaših potreba ključni su za uspjeh. A uz savjete iskusne arhitektice poput Tatjane Liktar Elez, taj proces može biti manje stresan – i puno učinkovitiji.