Povežimo se

Uradi sam projekti

Prekrasne i unikatne lampe od papira

Tajnu izrade takvih predmeta otišli smo pronaći u britansko veleposlanstvo u Zagrebu jer supruga ambasadora je umjetnica oblikovanja papira.

Lampe od papira – zanimljiva rasvjetna tijela djelo su supruge britanskog veleposlanika u Hrvatskoj, Aline Dalgleish. Ova francusko – britanska umjetnica otkrila nam je kako je sve to naučila za vrijeme boravka u Južnoj Koreji. Umjetnost oblikovanja papira usavršavala je nekoliko godina uz pomoć tamošnjih majstora.

lampa-dalekoistočni-stil-umjetnica-domnakvadrat

Ljepota tog papira je u njegovim vlaknima. Ona su istovremeno lagana i čvrsta te se u kombinaciji s vodom i ljepilom ponovno spajaju u kompaktnu cjelinu.

umjetnica-aline-domnakvadrat

Papir nikad ne reže škarama jer ostaje trag, već ga trga na trakice. Nakon toga ti se sitni komadići vodom učvršćuju na podlogu koja je u ovom slučaju napuhani balon. U kasnijim slojevima koristi se ljepilo, ali za prvi je sloj važno da se stavlja vodom kako bi se kasnije jednostavnije odvojio od balona.

lijepljenje-papira-na-balon-domnakvadrat

Kod ponovnog sljubljivanja komadića papira, treba paziti da među slojevima ne ostanu zračni mjehurići. Možda će trebati i do četiri sloja kako bi sjenilo bilo čvrsto, a istovremeno prozirno. Kad se papir osuši, balon se jednostavno izvuče iz njega.

izrada-postolja-umjetnica-domnakvadrat

I sjenilo za lampu je gotovo, sada nam treba još samo postolje. I ono je izrađeno od papira, ovog puta novinskog. Korejski je papir vrlo debeo pa se od njega mogu raditi i skulpture. Za Aline je to, kako kaže, kiparenje bojama.

gotove-lampe-umjetnica-domnakvadrat
Kako je stari telefon postao originalna svjetiljka?

A zaista i radi prava mala umjetnička djela. Njene lampe od papira do sada su već bile izložene javnosti u Hrvatskoj i Sloveniji, a publika ih ima priliku vidjeti u Klovićevim dvorima u Zagrebu do 16.svibnja 2021.

lampa-okrugla-umjetnica-domnakvadrat

To će ujedno biti njena posljednja izložba u Hrvatskoj s kojom će ujedno zaokružiti vrijeme provedeno ovdje.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam projekti

Kako naoštriti noževe kod kuće – stolnom brusilicom ili kamenom

Tupi nož je opasan nož!

kako naoštriti noževe

Bilo da koristite ručnu brusilicu ili kamen za brušenje, naučiti kako naoštriti noževe je vještina koja će vam se uvijek isplatiti.

Tupi nož je opasan nož. I to je točno. Vjerojatnije je da ćete se slučajno ozlijediti koristeći tupi nož nego oštri. Tupi nož zahtijeva da pritiskate jače kako biste radili kroz ono što režete. Nasuprot tome, oštri nož lako se kreće kroz stvar koja se reže, zahtijevajući mnogo manje snage.

Kako uzgojiti začinsko bilje kod kuće? 3 greške koje morate izbjeći!

Ako ste ikada koristili tupi nož za rezanje rajčice, znate o čemu govorimo. Koža rajčice je poznato teška za rezanje ako vaš nož nije vrlo oštar. S tupim nožem obično rezultirate razbijanjem voća prije nego što uspijete probiti kožu.

U još gorem slučaju, ako pokušavate rezati nešto kao što je dinja ili tikva s tupim nožem, nož lako može skliznuti kada pokušavate probiti. Stoga, oštar nož je puno sigurniji nož.

Kitchen Knife on cutting board

Stolna brusilica za noževe

Najpristupačniji i najčešće korišteni tipovi brušilica za noževe su ručne stolne brušilice, također poznate kao “V brušilice” ili “pull-through brušilice.” Ovo su mali uređaji koji se stavljaju ravno na površinu (poput radne plohe ili stola) s ručkom na jednoj strani i obično dva ili tri malena otvora na drugoj strani kroz koje prolazi oštrica noža.

Unutar otvora postoje dvije strane abrasivnog materijala, svaki različit u zrnu (koliko su velike ili male abrasivne komadiće). Ova dva komada su postavljena u obliku “V”, i uklanjaju metal s noža sa svake strane, stvarajući novi rez. Svaki otvor na brušilici se postupno povećava u zrnu od grubog do finog. Ako ste ikada rukovali brusnim papirom, slična je tekstura i skala.

Ova metoda je manje precizna od drugih metoda brušenja, ali obavlja posao ako želite brzo brušiti nož ili nemate potreban opremu za druge metode brušenja, poput kamena za brušenje.

Glavni nedostatak ove jednostavne metode je da stolna brušilica svaki put uzima malo više materijala s reza noža nego što to čine preciznije metode. S vremenom, to može skratiti životni vijek vašeg noža. Ako ste netko tko rijetko koristi noževe dugo vremena svaki dan, onda je ova metoda vjerojatno dobra jer nećete morati često brušiti da bi utjecalo na životni vijek vašeg noža.

kako naoštriti noževe

Kako oštriti nož sa stolnom brusilicom:

  1. Kako biste koristili stolnu brusilicu, prvo oštriti nož kamenom za brušenje. Ako preskočite ovaj korak, riskirate da ne uskladite rez.
  2. Stavite i povucite nož kroz brusilicu: Nakon što ste naoštrili nož, postavite brusilicu na ravnu površinu i držite ručku svojom “nedominantnom rukom”. Čvrsto držite nož u “dominantnoj ruci” i počevši s grubim zrnom, stavite rez u otvor koji počinje od temelja reza i brzo povucite nož kroz otvor prema sebi. Važno je osigurati da cijeli rez, uključujući vrh i temelj, prođe kroz otvor kako bi se osiguralo jednako brušenje.
  3. Ponovite ovaj proces 3-4 puta s grubim zrnom, a zatim ponovite 5-6 puta s finijim zrnom.
  4. Nakon što završite, očistite rez vlažnom krpom i dobro osušite. Normalno je vidjeti crni ili sivi ostaci na ručniku – to je metal koji je brušilica uklonila.
  5. Brzo oštriti rez još jednom i spremni ste za rad!

Kamen za brušenje

Neki od tih kamena se mogu koristiti mokri ili suhi, pa povremeno čujete kako se nazivaju “mokrim kamenjem”, iako se neki mogu koristiti suhi.

Kamen za brušenje može biti pravi izbor za vas ako ste strastveni kuhar u kućanstvu, netko tko svaki dan koristi nož i ima snažno razumijevanje vještina noža. Investiranje u kamen također je preporučljivo ako imate skuplji nož s kutom koji zahtijeva precizniju njegu, umjesto jeftinijeg noža koji stolna brušilica lako može popraviti.

Vrsta kamena kojeg kupujete uvelike ovisi o vašim specifičnim potrebama. Kao i stolna brušilica, kamen za brušenje dolazi u različitim zrnima, obično jednom na svakoj strani, ali neki su sa jednim zrnom.

Ozbiljni kuhari često imaju više kamenja s različitim zrnima kako bi zadovoljili svoje potrebe. Različita zrna određuju koliko se metala stvarno uklanja s ruba vašeg noža: Grubo zrno uklanja više, a fino zrno uklanja manje.

Preporučujemo korištenje mokrog kamena za sve početnike ili čak srednje korisnike kamena za brušenje. Ako se koriste pogrešno, suhi kameni mogu oštetiti rub noža, moguće nepopravljivo.

Cropped Hand Of Person Sharpening Knife On Table

Održavanje noža oštrim

Jednom kada se potrudite oštriti svoj nož, željet ćete sačuvati taj svježi rub što je dulje moguće i izbjegavati neplanirano brzo vraćanje nožu do tupog ruba. Da biste to učinili, izbjegavajte dodirivanje noža s drugim metalima.

Evo kako očistiti perilicu posuđa octom na ispravan način

To znači da ne smijete pohranjivati nož slobodno u ladici s drugim priborom i nikada ga ne bacajte u sudoper. Najvažnije, bez obzira na sve, nikada nemojte stavljati nož u perilicu suđa; to je jednosmjerna karta do uništenog noža. Ručno operite i osušite nož i uvijek ga pohranite u plastičnom omotu.

knife on wooden cutting board with purple onions
Nastavite čitati

Projekti za djecu

Vrtlarenje s djecom: Rascvjetajte obiteljski dom pelargonijama

Zašto su idealne za male ruke i velike početnike i kako vam mogu uljepšati dom (i dan), otkrivaju iz inicijative Pelargonium for Europe

vrtlarenje s djecom

U sve užurbanijem digitalnom svijetu, vrtlarenje s djecom može pružiti osvježavajući predah od svakodnevice i priliku za sjedinjenje s prirodom.

Zajedničko vrtlarenje s djecom ne samo da razvija osjećaj odgovornosti kod njih, već i stvara nezaboravne obiteljske trenutke. Za ovakav  vrtlarski obiteljski projekt savršene su pelargonije. Stručnjaci iz inicijative ‘Pelargonium for Europe’ (PfE) objašnjavaju zašto i pokazuju kako pelargonije mogu učiniti da vaš dom procvjeta.

Nema ljeta bez pelargonija

Idealne za početnike: pelargonije su otporne i jednostavne za njegu

Pelargonije su savršene za male ruke koje prvi put pokušavaju vrtlariti budući da se za njih lako brinuti. Sve počinje sa sadnjom – odgovarajuća posuda s rupama za drenažu, sloj ekspandirane gline i supstrat za cvijeće sve je što vam treba. Na osunčanom mjestu, pelargonije će neprekidno cvjetati od proljeća do jeseni, čak i obilnije od većine ljetnog cvijeća. Trebaju im samo sunce, voda i gnojivo. Štoviše, ove otporne biljke rast će i cvjetati čak i ako ne radite sve savršeno. S obzirom da su tako jednostavne za njegu, dobit ćete puno vremena za uživanje u zajedničkom vrtlarenju, igru i gledanje kako pelargonije rastu.

Vedri ugođaj: pelargonije dolaze u puno šarenih boja

Djeca vole boje. Žarke nijanse potiču maštu i stvaraju veselu te vedru atmosferu. Pelargonije unose živopisne tonove na balkone, terase i vrtove te pridonose ugodnom ozračju u domu. Dostupne su u širokom rasponu boja – od bijele i roze do ljubičaste i narančaste. Tu su i različite nijanse crvene te mnoštvo dvobojnih sorti s prekrasnim prijelazima, prugama ili točkicama.

Pelargonije rastu brzo i cvjetaju obilato

Pelargonije su zahvalne biljke. U dobrim uvjetima rast će brzo i proizvodit će mnogo cvjetova. Upravo to djeci daje osjećaj brzog napretka i motivaciju za nastavak.

Za bolje iskustvo, roditelji bi trebali kupiti male, nezrele biljke bez cvjetova na početku sezone. To djeci omogućuje da dožive proces rasta od samog početka. No pripazite, pelargonije su osjetljive na hladnoću. Držite ih na svijetlom i toplom mjestu u kući dok ne prođe opasnost od noćnog mraza.

Pelargonije i poslastice – savršena kombinacija!

Djeca obožavaju pelargonije zbog njihovih lijepih i šarenih cvjetova. No još je zabavnije kad tijekom vrtlarenja imaju nešto za grickanje. Pelargonije možete kombinirati s drugim biljkama koje vole sunce, poput jagoda, rajčica ili začinskog bilja.

Ovo je poslastica za nepce i korisno za insekte. Unatoč suprotnim tvrdnjama, pelargonije s jednostrukim i polu-dvostrukim cvjetovima sadrže pelud, a ponekad i nektar. Ipak, kada imaju izbor, pčele i bumbari češće preferiraju druge cvjetne biljke poput kadulje, timijana, mente ili rajčice.

Izradite nove recepte s mirisnim pelargonijama!

Za razliku od drugih pelargonija, mirisne sorte često imaju prilično neupadljive cvjetove. Međutim, njihovo lišće ispušta ugodne mirise. Dolaze u širokom rasponu aroma, od lavande i ruže do naranče, breskve, limuna, kole, đumbira, kokosa i čokolade.

Organske mirisne pelargonije jestive su i potiču roditelje i djecu na eksperimentiranje. Možete eksperimentirati s kolačem s mirisom ruže, salatom s mirisom breskve ili domaćom limunadom s mirisom limuna. Kreativnosti nema granica kad je riječ o osmišljavanju novih recepata. Izvrstan pothvat bio bi napraviti vrt mirisnih pelargonija na prozoru s omiljenim okusima.

Kako započeti s pelargonijama

Da bi djeca ostala zainteresirana za vrtlarenje, evo nekoliko jednostavnih savjeta kako održati zabavu na visokoj razini.

  1.  Za mlađu djecu, mini vrtni projekt poput prozorske tegle ili jednog lonca idealan je kako bi projekt bio kontroliran i pružio brz osjećaj uspjeha.
  2. Zajednički odlazak u trgovinu kako bi birali biljke i materijale od početka daje djeci osjećaj odgovornosti i vlasništva nad projektom.
  3. Zajednički i fiksni termini za brigu o vrtu zabavni su i također potiču osjećaj odgovornosti. Starija djeca mogu se i brinuti o biljkama sama. Ipak, dodatno ih motivira ako roditelji redovito uočavaju i pohvaljuju njihov napredak.
  4. Vrtlarski dnevnik u kojem djeca bilježe vrijeme cvjetanja i zapažanja o vremenskim uvjetima, insektima i slično – bilo sama ili s roditeljima – lijepa je uspomena i kreativan projekt koji im može pomoći mnogo toga naučiti.

Ideja za izradu: Reciklirane vaze za pelargonije

Pelargonije se također mogu koristiti za kreativne projekte. Primjer su šarene reciklirane vaze koje je lako napraviti s djecom. Ove vesele vaze podići će svima raspoloženje i istaknuti različite cvjetove rezanih pelargonija.

Za ovaj projekt trebat ćete staru čašu ili plastični spremnik, bijelu glinu za modeliranje koja se suši na zraku, valjak za tijesto, nož, boje, kistove i (opcionalno) prozirni lak.

Slijedite ove upute: tanko razvaljajte glinu valjkom i pomoću noža izrežite traku iste širine kao opseg vaše čaše ili spremnika. Prekrijte čašu ili spremnik glinom i nježno pritisnite krajeve zajedno kako biste ih sjedinili. Pričekajte da se glina potpuno osuši. To može potrajati do dva dana. Na kraju, obojite vaze prema vlastitoj želji. Prozirni lak površinu čini glađom i sjajnijom ako ga dodate na kraju kada se sve osuši.

Savjet: Papirnate šablone pomoći će vam da procijenite kolike trake gline trebate za različite čaše ili spremnike. Za izradu papirnate šablone, omotajte list papira oko spremnika tako da se rubovi lagano preklapaju i označite liniju za rezanje olovkom. Skinite papir i izrežite šablonu prema veličini.

Pelargonium for Europe marketinška je inicijativa europskih uzgajivača pelargonija Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Selecta One i Syngenta Flowers. Inicijativa je osnovana 2016. godine s ciljem promicanja i osiguranja dugoročne prodaje pelargonija u Europi. PfE aktivnosti trenutno postoje u 22 europske zemlje. U Bugarskoj, Hrvatskoj, Rumunjskoj, Slovačkoj, Češkoj i Mađarskoj, EU podržava marketinške aktivnosti u sklopu ‘Stars unite Europe in bloom’ kampanje od 2023. Od lipnja 2024., podupire ih i u Belgiji, Italiji, Nizozemskoj, Austriji i Španjolskoj. Od siječnja 2025. do prosinca 2027. aktivnosti financirane sredstvima Europske unije provodit će se također u Danskoj, Njemačkoj, Francuskoj, Poljskoj i Švedskoj.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice