Kućni popravci i održavanje
Nestanak struje – što učiniti i kako spriječiti probleme
Nestanak struje može izazvati probleme u domu

Nestanak struje uvijek dolazi u najnezgodnijem trenutku – dok kuhate, radite od kuće ili se opuštate uz omiljenu seriju. Osim što remeti svakodnevni život, nestanak struje može imati i ozbiljnije posljedice – od pokvarenog hladnjaka i gubitka podataka na računalu do mogućih kvarova na uređajima ili problema sa sigurnošću, osobito ako se dogodi tijekom noći ili kad nitko nije kod kuće.
Donosimo najčešće razloge za nestanak struje te praktične savjete kako je sigurno vratiti i spriječiti slične situacije u budućnosti.
Najčešći uzroci nestanka struje u kućanstvu
1. Iskakanje osigurača zbog preopterećenja
Najčešći razlog nestanka struje u domu je istovremeno korištenje više snažnih uređaja – npr. perilice, bojlera i pećnice. Tada osigurač automatski prekida strujni krug kako bi spriječio pregrijavanje i mogući požar.
Ove uređaje nemojte nikada uključivati u produžni kabel, upozoravaju električari
Savjet: Ne uključujte više jakih uređaja u istu utičnicu, odnosno produžni kabel.

2. Kratki spoj
Produžni kablovi loše kvalitete, neispravni kućanski aparati ili starije instalacije često su uzrok kratkih spojeva. U tom slučaju osigurač reagira isključivanjem struje.
Kratki spoj nastaje kada dođe do nenamjernog spajanja vodiča različitih potencijala – najčešće faze i nule – bez otpornosti u krugu. To izaziva naglo povećanje struje koje može dovesti do pregrijavanja, iskrenja pa čak i požara. Osigurač zato odmah reagira isključivanjem struje kako bi spriječio opasnost.
Najčešći uzroci kratkog spoja u kućanstvima su:
- Oštećeni kablovi koji su prignječeni, presavijeni ili oštećeni od glodavaca
- Produžni kablovi i razdjelnici loše kvalitete ili preopterećeni brojnim uređajima
- Stari i neispravni električni uređaji, poput grijalica, pegle ili kuhinjskih aparata
- Utičnice s labavim ili nagorenim kontaktima
Ako vam prilikom uključivanja starog fena ili usisavača odmah „iskoči“ osigurač – vjerojatno je riječ o kratkom spoju u uređaju.
Kako spriječiti kratki spoj:
- Redovito pregledavajte kablove i produžne kabele – izbjegavajte one s napuklinama ili bez zaštitne izolacije
- Ne koristite uređaje koji ispuštaju neobične zvukove ili mirise
- Uložite u kvalitetne produžne kablove s osiguračima
- Nikada ne ostavljajte uređaje uključene dok niste kod kuće
Ako sumnjate na kratki spoj, ne pokušavajte ga sami popravljati. Isključite napajanje i pozovite ovlaštenog električara koji će pregledati instalaciju i osigurati sigurno rješenje.
Perilica rublja vam je prestala raditi? Ovo možete učiniti sami

3. Dotrajale ili loše ugrađene instalacije
U starijim stanovima i kućama, nestanci struje mogu ukazivati na neispravnu ili zastarjelu električnu mrežu, osobito ako se javljaju povremeno i bez očitog razloga.
4. Kvarovi na mreži ili vremenske nepogode
Ako je nestanak struje zahvatio cijelo naselje, riječ je o vanjskom kvaru – najčešće na trafostanici ili dalekovodu. Uzrok mogu biti i oluje, udari groma, jak vjetar ili planirani radovi distributera.
Što učiniti kada nestane struje?
Prvo provjerite je li nestanak struje samo u vašem domu ili i kod susjeda. Ako je riječ o kvaru u kvartu, potrebno je pričekati da distributer otkloni problem. Ako susjedi imaju struju, provjerite električnu kutiju u svom domu. Pogledajte jesu li svi osigurači u početnom položaju. Ako je neki pao, isključite uređaje koji su bili uključeni i pokušajte vratiti osigurač.
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući
Ako osigurač ponovno iskoči, postoji mogućnost da neki od uređaja izaziva kratki spoj. Isključite sve uređaje i postupno ih uključujte kako biste otkrili uzrok.
Oštećeni produžni kabeli i razdjelnici također mogu izazvati probleme, stoga ih redovito provjeravajte i zamijenite ako primijetite oštećenja.

Kako spriječiti nestanak struje?
Nestanak struje ponekad je neizbježan, posebno kod vanjskih kvarova, ali postoje koraci kojima možete smanjiti rizik. Ne preopterećujte utičnice spajanjem više snažnih uređaja preko produžnih kablova.
Redovito provjeravajte električne instalacije i uređaje, a posebno u starijim objektima preporučuje se povremena stručna revizija. Kvalitetni osigurači i zaštita od prenapona dodatno povećavaju sigurnost vašeg doma.
Znak za uzbunu: Kada zvati električara?
Nestanak struje može biti bezazlena situacija, ali i ozbiljan znak upozorenja. Odmah kontaktirajte električara ako:
- često dolazi do nestanaka struje bez jasnog razloga
- osjetite miris paljevine iz utičnica ili kutije s osiguračima
- čujete pucketanje ili zujanje iz zidova
Pravovremena reakcija može spriječiti veće kvarove i požare.
Požar! Kako ga nehotice možemo uzrokovati i što ako se u njemu nađemo
Kućni popravci i održavanje
Rupa u zidu? Naučite kako je popraviti bez muke i nereda
Saznajte kako popraviti rupu u zidu uz naše praktične savjete za male i veće popravke

Rupe u zidu nisu samo estetski problem, već mogu otežati i daljnje uređenje prostora. Bilo da je riječ o maloj rupi od čavla ili većem oštećenju nastalom pomicanjem namještaja ili strujarskim radovima, popravak rupe u zidu često se odgađa jer se čini kao složen posao. No uz malo strpljenja, odgovarajući materijal i nekoliko praktičnih savjeta, svatko može samostalno zakrpati rupu i obnoviti glatku površinu zida.
Napravite sami svoj gallery wall uz savjete akademske slikarice
U nastavku donosimo korake kako popraviti rupu u zidu brzo i učinkovito, bez potrebe za pozivanjem majstora za manje zahvate.
Priprema alata i materijala
Prije nego što krenete s radovima, pripremite:
- kit za zidove ili glet masu,
- špatulu,
- brusni papir (fina granulacija),
- temeljni premaz (ako je potreban),
- boju za zid
Za veće rupe trebat će vam i komad mrežice ili traka za armiranje koja osigurava trajnost popravka.

Popravak rupe u zidu: Osnovni koraci
Popravak rupe u zidu započinje čišćenjem područja oko oštećenja. Nožićem ili špatulom uklonite rubove rupe i ostatke labave žbuke. Usisajte ili očetkajte prašinu iz rupe i oko nje kako bi kit bolje prionuo. Kod dubljih rupa, navlažite unutrašnjost rupu vlažnom krpom prije nanošenja mase.
1. Popunjavanje male rupe
Za male rupe i oštećenja, primjerice od čavala ili tiplova, dovoljno je kitiranje u jednom sloju. Nanesite kit ili glet masu špatulom, lagano pritisnite kako bi ispunila rupu te zagladite višak. Ostavite da se osuši prema uputama proizvođača.
2. Popravak veće rupe
Kod većih rupa u zidu, primjerice od udarca ili instalacija, prvo postavite mrežicu za armiranje preko rupe. Zatim:
- nanesite prvi sloj mase preko mrežice i ostavite da se osuši,
- nakon sušenja nanesite drugi sloj kako biste izravnali površinu sa zidom
Brušenje i završna obrada
Nakon što se masa potpuno osuši, izbrusite površinu finim brusnim papirom dok ne postane glatka i u ravnini s ostatkom zida. Ako je potrebno, nanesite temeljni premaz kako bi se boja ravnomjerno upila.

Bojanje zida nakon popravka
Na kraju, prebojajte popravljeni dio istom bojom kakva je na ostatku zida. Ako nemate identičnu nijansu, možda će biti potrebno obojati cijeli zid ili barem veću površinu kako razlika ne bi bila vidljiva.
Uradi sam – kako obojiti zidove
Kada pozvati majstora za popravak rupe u zidu?
Ako je rupa u zidu izrazito velika, ako se vidi armatura ili oštećenje ulazi dublje u konstrukciju zida, tada je najbolje konzultirati se sa stručnjakom. U svim ostalim slučajevima, popravak rupe u zidu možete izvesti sami i tako uštedjeti vrijeme i novac, uz osjećaj zadovoljstva zbog vlastitog truda.
Kućni popravci i održavanje
Popravak roleta: Kada ih možete popraviti sami, a kada zvati stručnjaka?
Vaše rolete ne rade kako treba? Provjerite najčešće kvarove i saznajte kad ih možete popraviti sami, a kad ipak treba zvati majstora

Rolete su jedan od najvažnijih elemenata u kućanstvu kada je riječ o zaštiti od sunca, privatnosti i toplinske izolacije. No, kao i svaki mehanički sustav, s vremenom mogu doći do oštećenja, zastoja ili potpunog prestanka rada. U ovom članku donosimo pregled najčešćih problema s roletama, savjete za samostalni popravak te smjernice kada je najbolje pozvati stručnjaka.
Kako rashladiti prostor bez klima uređaja? Iskoristite ovih deset odličnih ideja
Najčešći kvarovi na roletama
Kvarovi na roletama ovise o vrsti (plastične, aluminijske, unutarnje, vanjske) i načinu upravljanja (ručno ili električno). Evo nekoliko najčešćih problema:
1. Roleta se ne može podići ili spustiti
Najčešći uzrok je puknuće trake ili zupčanika u mehanizmu. Kod roleta na ručno povlačenje često dolazi do trošenja tekstilne trake ili pucanja opruge.
2. Rolete zapinju ili se krivo spuštaju
Moguće je da su letvice iskočile iz vodilice ili je došlo do deformacije zbog vremenskih uvjeta, posebno kod vanjskih roleta.
3. Električne rolete ne reagiraju
Ako imate električne rolete, kvar može biti u daljinskom upravljaču, motoru, spojevima ili elektronici. U tom slučaju popravak zahtijeva dodatnu pažnju zbog rada s električnim instalacijama.
4. Neugodni zvukovi prilikom spuštanja
Škripanje, lupkanje ili zavijanje mogu ukazivati na nakupljanje prljavštine u vodilicama, suhe spojeve ili oštećene dijelove unutar kutije rolete.

Kada se možete upustiti u popravak sami?
Ako ste vični osnovnim kućnim popravcima, određeni problemi mogu se riješiti bez stručne pomoći. Evo nekoliko primjera:
- Zamjena trake – uz malo vještine i osnovni alat, zamjena stare trake može se obaviti za 30-ak minuta.
- Čišćenje i podmazivanje vodilica – redovno održavanje produžuje životni vijek roleta i sprječava veće kvarove.
- Povratak iskočenih letvica u vodilicu – uz pažljivo rukovanje moguće ih je vratiti bez rastavljanja cijelog sustava.
U svakom slučaju, prije popravka obavezno isključite električne spojeve (kod motornih roleta) i provjerite imate li sve potrebne alate.
Popravak roleta – kada pozvati stručnjaka?
Neki kvarovi zahtijevaju stručno znanje i profesionalne alate. Popravak roleta nije preporučljivo izvoditi samostalno u sljedećim situacijama:
- Kada se radi o motoru električne rolete
- Ako je potrebno rastavljanje kutije u zidu ili izvan njega
- Kod pucanja opruge u mehanizmu koji pokreće roletu
- Ako imate rolete na daljinsko upravljanje koje ne reagiraju
- Kad ne možete točno utvrditi izvor problema
Stručnjak će brzo dijagnosticirati kvar, donijeti zamjenske dijelove i osigurati da sustav nakon popravka bude siguran za korištenje.

Koliko košta popravak roleta?
Cijena ovisi o vrsti kvara, modelu rolete i potrebnim zamjenskim dijelovima. Za jednostavne popravke (npr. zamjena trake) cijena se kreće od 20 do 40 eura, dok su veće intervencije na električnim roletama znatno skuplje. Uvijek je dobro zatražiti nekoliko ponuda i provjeriti ima li servis garanciju na svoj rad.
Prevencija: kako izbjeći buduće kvarove?
- Redovito čistite vodilice i mehanizme od prašine i nečistoća.
- Nemojte siliti roletu ako zapinje – prvo provjerite uzrok.
- Povremeno podmažite metalne dijelove (osim kod električnih roleta – tu se savjetujte s proizvođačem).
- Ako se rolete često koriste, provjerite stanje trake, osovine i vodilica svakih nekoliko mjeseci.
Popravak roleta ponekad može biti brz i jednostavan, ali u određenim situacijama zahtijeva stručnu intervenciju. Pravilnim održavanjem i pravovremenom reakcijom na prve znakove kvara možete izbjeći veće troškove i produžiti vijek trajanja svojih roleta. Ako niste sigurni što je uzrok problema – bolje je igrati na sigurno i pozvati profesionalce.