Uradi sam projekti
Kako urediti terasu za sve što vam je potrebno, a pri tom ne potrošiti puno novca
U proljeće se sve više selimo na vanjske prostore, a s dolaskom ljeta svoje unutarnje prostore želimo u potpunosti zamijeniti vanjskim. Zato ih trebamo urediti.
Stol izvučen s tavana većini bi završio na otpadu, no ne i njoj. Kreativku Maju Kranjec, po zvanju muzeologinju koja se bavi stiliziranjem interijera, privlače stvari koje imaju svoju priču. Jednom kada ih udomi, vješto ih stilizira. A za nas je odlučila stilizirati svoj eksterijer i pokazati nam kako urediti terasu, a pritom ne potrošiti puno novca.
Svoje je vintage stolce pronašla uz cestu, obojila ih i užetom im isplela sjedište čime je dobila prekrasne i vrlo moderne komade koji se savršeno uklapaju u ovu zonu oblikovanja terase. Preporučuje kombiniranje različitih materijala i dizajna za zanimljiviji i ljepši ugođaj na terasi.
Jastuci za stolce mogu preuzeti novu ulogu. Obješeni na ogradu služit će kao naslon, no prije svega djelovat će dekorativno i vrlo romantično.
Maja inače voli stolnjake i smatra da bi ih svaki stol na terasi trebao imati. Njen je zapravo prekrivač koji je odlučila iskoristiti kao stolnjak.
Ista stvar je i s vazama i teglama za cvijeće. Predmeti koji inicijalno imaju jednu namjenu se lako mogu transformirati i koristiti u potpuno druge svrhe, poput starinskog ćupa.
Lounge zona
Nakon opremanja blagovaonskog dijela, uredili smo i lounge zonu. Za nju, stilistica je svoje stolce pronašla u staroj kući koja je bila pred rušenje, a pridružila im je i vrlo neobičan stolić.
Kupljeno sjenilo za lampu okrenula je na drugu stranu, stavila tacnu jednakih dimenzija i dobila unikatni stolić.
U njega se u slučaju kiše lako pospreme jastučići i prekrivači koji su neizostavni detalj na svakom vintage ali i modernom vanjskom prostoru.
Nevažno koliko je velik balkon ili terasa, bitno je unijeti toplinu tekstilom. “Koristite različite jastučiće, dekice, prekrivače i boje kojima možete unijeti toplinu”, savjetuje stilistica.
Posebnu toplinu na terasu će unijeti predmeti kojima udahnete novi život. Tako primjerice stare ljestve čine kulisu proširene lounge zone i udomljavaju brojne teglice za cvijeće, a podnu žardinijeru glumi lonac za iskuhavanje odjeće.
Sedam kreativnih ideja u što posaditi cvijeće
Za druženja na terasi potrebno je imati i zonu za pripremu ili posluživanje hrane. Za to će biti dovoljan stol koji bi trebao biti multifunkcionalan. Maja je svoj također udomila te mu dala novi sjaj.
Ovako oblikovana, terasa ima sve potrebne zone. Prostor za objedovanje i pripremu hrane, kutak za ispijanje omiljenih napitaka ili odmaranje.
Još je jedno bitno, kad ste uredili svoj vanjski prostor, nemojte zaboraviti na njemu uživati.
Projekti za djecu
Izrada božićnih ukrasa s najmlađima: Napravite smjesu za modeliranje sastojcima iz kuhinje
Izrada ovih božićnih ukrasa savršena je zabava čak i za bebe!
Izrada božićnih ukrasa potiče maštu i umjetnički izražaj, što doprinosi mentalnom razvoju i zadovoljstvu. Uključivanje najmlađih u pripremanje doma za Božić ima brojne prednosti, kako za njih same, tako i za obiteljsku dinamiku. Također, uključivanje u pripreme pojačava dječji doživljaj Božića, jer sudjeluju u stvaranju posebne atmosfere. Ovo povećava uzbuđenje i radost iščekivanja blagdana.
Danas na tržištu postoje razne već pripremljeni DIY setovi za izradu božićnih ukrasa, ali ovo je nešto što svi sigurno imamo u kući i definitivno je eko friendly i sigurno za djecu. Korištenjem prirodnih i recikliranih materijala za ukrase, smanjuje se otpad i promovira održiv način života.
Ponekad je teško uključiti najmlađe u pripremanje ili izradu dekoracija, pogotovo zato što većinu toga žele staviti u usta… Ovim receptom za slano tijesto možete napraviti Božićne ukrase s najmlađima, možete otiskivati i bebine ručice, nogice i tako zauvijek sačuvati tu uspomenu na bebin prvi Božić! Nemojte se brinuti ako vaše dijete stavi komad tijesta u usta, jer ne može mu se ništa dogoditi.
Trebat će vam:
- Oštro brašno
- Mlaka voda
- Sol
- Mjerice ( šalice, čašice)
- Zdjela
- Kuhača ili žlica za miješanje tijesta
- Kalup (po izboru)
- Bojila za hranu (po izboru)
- Krpa pri ruci za brisanje slučajnih prolijevanja ( vjerujte, trebat će vam)
Od brašne, vode i soli napravite slano tijesto. Omjer je 3: 2: 1. Ja sam koristila ove male čašice iz dječje kuhinje, za probu. Stavila sam 3 čašice brašna, 2 čašice vode i jednu čašicu vode. Već sam ovdje uključila i svoju kćer, zagrabila bih čašicom brašno, a ona bi ga sipala u zdjelu.
Ovo nam je bila super priprema za buduće zajedničko kuhanje.
Izrada božićnih ukrasa
Nakon što ste zamijesili glatko tijesto za modeliranje, vrijeme je da ga razvaljate po stolu. Ako želite da vaši ukrasi budu u boji, možete u njega umiješati i par kapi bojila za hranu.
Mi smo izrezivale kružiće i otiskivale čovječuljke (gingerbread man) u tijesto, ali pustite mašti na volju. Kako je dijete starije dajte mu više slobode i pustite mašti na volju.
Izrezivati možete i kalupe od kolača te na njima upisivati pozitivne poruke, imena…
Izrada ukrasa potiče maštu i umjetnički izražaj, što doprinosi mentalnom razvoju i zadovoljstvu. Dok vaše dijete oblikuje ukras u rukama, bez obzira na njegovu dob, razvija koordinaciju između ruke i mozga, istovremeno učeći kako su akcija i reakcija povezane.
Napravite rupicu u tijestu ako želite da vaš božićni ukras visi s bora.
Gotove ukrase sušite u pećnici oko 3,5 sata na 100 °C. Ako ih ne želite peći, možete ih sušiti na zraku, što će trajati 3-4 dana. Ne zaboravite ih povremeno okretati kako bi se ravnomjerno osušili. Gotovi ukrasi mogu trajati godinama!
Autorica teksta: Hana Hanak, akademska slikarica
Uradi sam dekoracije i rasvjeta
Napravite sami staklene ukrase za bor
Pratite savjete hobistice Irene Poje
Fuzija stakla je tehnika obrade kojom se različiti komadi stakla spajaju pod visokom temperaturom. Ova tehnika omogućava umjetnicima i hobistima izradu unikatnih predmeta, a hobistica Irena Poje Oxenham će u nastavku teksta objasniti kako se mogu napraviti stakleni ukrasi za bor.
Danas radimo ukrase za bor fuzijom stakla
Za to nam je potrebno prvo osnovno staklo. Izabrali smo par motiva koje ćemo raditi, jer naravno možemo raditi njih puno više.
Evo za početak bi ja pokazala kako možemo izrezati jednu ptičicu. Ovdje ju nacrtali kakav dizajn hoćemo, možemo prostodušno, možemo sa nekakvom šablonom. Sada ćemo ju prvo iscrtati na staklu, da nam bude jednostavnije.
I onda ćemo ju rezati sa jednim ovakvim dijamantnim nožem za staklo. Uvijek moramo krenut od kraja stakla i krenuti prema drugom kraju stakla, inače, staklo će imati svoj put ako stanemo na pola puta. Okrenemo i malo potuckamo da se to odvoji.
I još jednom zarežemo na ovoj strani, malo ćemo morati ovaj repić skratiti, da nam bude jednostavnije izrezati. Evo i dobili smo jednu ptičicu, koju ćemo sada malo pobrusiti i kada ju pobrusimo ona će izgledati ovako sa glatkim stranicama, da ju možemo obojati i dobiti nekakve nijanse ptičice.
Nakon bojanja, ukras je spreman za peć
Kako bismo ptičicu obojali, koristit ćemo pigmente ili boje koje smo odlučili koristiti.
Evo ptičicu ćemo sada obojati sa pigmentima, to je prah u boji. Iako je ovo bijelo, ali je to ustvari crvena boja, kada se ona ispeče sasma drugačiji pigment.
I na kraju ćemo na našu ptičicu dodati jedan ovakav mali komadić za njeno krilo. Ovako male komadiće stakla u boji stavit ćemo za oko. Evo i naša ptičica je gotova i spremna za pečenje. Sada ćemo ju stavit na ploču koja će kasnije ići sa ostalim našim ukrasima u peć, na 850 stupnjeva.
Sljedeći ukras koji možemo napraviti je jedan mali borić koji ćemo staviti isto kao ukras za bor.
Ovdje sam pripremila komadiće stakla koje ćemo poslagati na ovaj naš borić nekakvim redom. Evo zeleni je najčešći i ljudi najčešće vole, uvijek borić je naravno zeleni, ali može definitivno biti svih drugih boja.
Evo može se zalijepiti i onda poslagati dijelove kako nam odgovara, kako nam je oku drago.
Izrada vjenčića
Naš treći projekt je izrada jednog vjenčića kojeg ćemo direktno slagati ovdje na našu ploču. Ja obično ovako obilježim jedan krug oko kojeg onda slažem taj vjenčić.
I onda ćemo poslagati ovako samo sitno narezane komadiće stakla kako bi imali jednu malo čvršću podlogu za za taj vjenčić. Može biti veći, može biti manji, nema veze jer ćemo iznad toga staviti staklo u boji koje smo isto tako prethodno obojali.
Staklo, ako ga samo stavimo jedno do drugog ono neće se spojiti nego će se razdvojiti jer se staklo u pečenju skuplja, zato moramo napraviti jednu podlogu, pa onda gore stavljati ovako male komadiće stakla koje smo prethodno narezali.
Sad možemo dodati još malo crvene. Naravno, kakav bi vjenčić bio bez crvene.
Evo i još za naš zadnji ovaj ukras za bor je jedna kapica. Ovu smo prethodno izrezali, imamo tri dijela kapice, nju ćemo pofarbati crveno. Gornji dio kapice nam je gotov, a ovo nam cijeli cof i donji dio kapice.
I sada ćemo složiti kapicu opet na našu ploču za pečenje, ona će ići preko. Evo tu su nam naši ispečeni ukrasi za bor. Ovo je vjenčić kojem smo stavili mašnu, ptičica je zelena, naša kapica.
Na kapicu ćemo staviti kukicu koja će nam pomoći da ju objesimo na bor. Isto tako ovdje smo stavili još i jednu rupicu na boru da možemo staviti tu kukicu. Evo oni su spremni za objesit ih na naš bor.
You must be logged in to post a comment Login