Uradi sam dekoracije i rasvjeta
7 jesenskih dekoracija koje možete napraviti sami
Ove jednostavne dekoracije možete napraviti sami, a donose dašak jeseni u vaš dom

Jesen donosi bogatstvo prirodnih materijala poput šarenog lišća, šišarki, tikvica i bundeva, koje možete koristiti u svojim projektima. Priroda sama po sebi nudi mnoštvo resursa za stvaranje prekrasnih dekoracija. Ove jesenske dekoracije ne zahtijevaju složene materijale ili tehničke vještine, bez obzira je li vaša jesenska paleta boja neutralna i prigušena ili svijetla i narančasta, sigurno ćete pronaći dekor koji odgovara stilu vašeg doma.
1. Napravite vaze od svježih bundeva
Priuštite svojim jesenskim cvjetovima posudu koja odgovara njihovom šarmu tako što ćete bundevu pretvoriti u simpatičnu vazu. Osim toga, možete ispeći sjemenke bundeve koje izvadite kako biste napravili mjesta za cvijeće, i tako dobiti ukusnu i zdravu jesensku grickalicu.

2. Mini svijećnjaci od bundeva
Umjesto da samo razbacate mini bundeve po kući, pretvorite ih u svijećnjake! Izdubite područje oko peteljke kako bi odgovaralo svijećama standardne veličine, a zatim dodajte male listove i grančice kako biste sakrili neravne rubove.
Također, prilično je jednostavno napraviti bundeve iz nule – korištenjem gline, malo narančaste boje i malo mašte.
3. Napravite sami svoje svijeće s jesenskim lišćem
Stvorite ugodnu atmosferu s ovim kreativnim i simpatičnim jesenskim svijećama! Izuzetno su jednostavne za izradu.
5 načina kako kreativno prenamijeniti stare svijećnjake
Za ovaj projekt stavit ćete list na voštanu svijeću, a zatim koristiti peglu ili sušilo za kosu kako biste zagrijali svijeću. Vosak na svijeći lagano će se otopiti, pričvršćujući list na svijeću. Odmah će unijeti esenciju jeseni u vaš prostor.
4. Bundeve od ostataka tkanine (bez šivanja!)
Što može biti bolje od iskorištavanja ostataka tkanine za izradu bundeva? Naravno, izrada bundeva bez šivanja! Ove su bundeve vrlo jednostavne za sastavljanje.
Izrežite krug od tkanine, napunite plastičnu vrećicu za zamrzavanje s ½ šalice sirovim bijelom grahom ( ili šta već imate pri ruci ) i napunite ostatak vrećice poliesterskim punjenje (ili drugom tkaninom .
Umetnite komadić drvca u sredinu i počnite zatvarati tkaninu preko vrećice.
Preklapajte tkaninu dok svi rubovi tkanine nisu preklopljeni. Prilagodite po potrebi dok ne postignete željeni izgled.

5. Dekupaž bundeve
Dekupaž je uvijek zabavna aktivnost. Još je zabavnije kada uljepšavate bundeve za svoj jesenski dekor. Ako koristite pravu bundevu, pobrinite se da je čista i suha prije nego što počnete. Umjetne bundeve možete odmah koristiti.
Izrežite željene motive sa salveta ili papira za dekupaž. Ako koristite salvete, odvojite gornji sloj s uzorkom od donjih slojeva papira kako bi bili što tanji.
Kistom ili spužvom nanesite tanak sloj tekućeg ljepila na dio bundeve gdje želite staviti izrezani motiv.
Nakon što ste postavili motiv, nanesite tanak sloj ljepila preko cijelog motiva kako bi ga učvrstili i zaštitili. Radite pažljivo da ne poderete papir.
Pustite da se ljepilo potpuno osuši. Ako želite dodatni sjaj ili zaštitu, možete nanijeti drugi sloj dekupaž ljepila nakon što se prvi sloj osuši.
6. Ukrasite prostor žirevima
Bilo da organizirate zabavu s jesenskom tematikom ili samo želite malo jesenske dekoracije za vaš blagovaonski stol, ovaj DIY središnji ukras od žirova će biti savršen izbor. U staklenku ubacite nekoliko žireva i zavežite vrpcu. Ovo je jednostavan, ali efektan način za unijeti malo jeseni u vaš dom.

7. Oslikajte stare staklenke i pretvorite ih u rustikalne vaze
Iskoristite stare staklenke i učinite ih savršenima za jesenske dekoracije. Obojite ih u različite nijanse i napunite svježim jesenskim divljim cvijećem.
Jednostavno i zabavno: Pretvorite stare staklenke u romantične svijećnjake
Dekoracije i detalji
Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo
Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje
Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.
Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama
2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci
Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.


Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje
3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora
Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.
4. Pisanice u vinu i ubrusima
Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.
Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način. Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje
Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje
Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.
Uradi sam dekoracije i rasvjeta
Kreativna ideja: Od stare žarulje napravite posudu za zračne biljke
Pretvorite staru žarulju u jedinstvenu posudu za zračne biljke i unesite prirodu u svoj dom!

Ako tražite kreativan način da reciklirate predmete koje biste inače bacili, izrada posude za zračne biljke od stare žarulje odličan je projekt. Ovaj uradi-sam (DIY) projekt nije samo koristan za okoliš, već donosi i unikatan dekorativni element vašem domu. Uz nekoliko alata i malo pažnje, možete pretvoriti staru žarulju u prekrasnu posudu za zračne biljke, idealnu za najmanje vrste poput Tillandsia ionantha.
Osim što ćete spasiti žarulju od odlagališta otpada, dobit ćete lijepu i praktičnu posudu za zračne biljke koja unosi dašak prirode u vaš interijer. Evo kako možete sami napraviti ovu mini posudu, uključujući odabir biljaka i savjete za održavanje.
Što su to zračne biljke?
Tillandsije, poznatije pod nazivom zračne biljke, apsolutna su senzacija koja je svojim atraktivnim izgledom i jednostavnim održavanjem brzo osvojila svijet. Radi se o biljkama koje apsorbiraju vlagu iz zraka i ne zahtijevaju stalnu brigu.
“One su posebne po tome da su epifiti. To znači da u prirodi ne rastu u zemlji, ne primaju vodu i hranjive tvari preko korijena nego se zakače negdje za neke površine poput drveća, kora. Može biti ako je neka urbana sredina na krovovima ili telefonskim žicama i onda svu vodu i hranjive tvari primaju preko listova i zraka. Zato ih zovemo zračne biljke.”, rekla je Bojana Bota, suvlasnica trgovine s biljkama.
Zračne biljke senzacija su u svakom interijeru
Priprema žarulje za pretvaranje u posudu za zračne biljke
Prije nego što započnete s izradom, obavezno koristite žarulje sa žarnom niti, jer fluorescentne žarulje sadrže opasne kemikalije. Također, nosite zaštitne naočale i rukavice kako biste izbjegli ozljede od stakla. Za sigurno čišćenje radite unutar kartonske kutije kako biste zadržali sve komadiće stakla i ostatke.

- Uklanjanje baze žarulje: Uz pomoć kliješta s tankim vrhom ili škara za lim, uklonite metalni kontakt na dnu žarulje. Zatim pažljivo odvojite crni pečat oko baze.
- Čišćenje unutrašnjosti žarulje: Koristite odvijač kako biste razbili stakleni nosač unutar žarulje, a kliještima uklonite ostatke žarne niti. Nakon što izvadite sve unutarnje dijelove, očistite žarulju vlažnom krpom i isperite pod vodom.
Sada imate čistu osnovu za svoju novu posudu za zračne biljke.
Odabir biljaka za vašu posudu za zračne biljke
Za ovu posudu idealne su zračne biljke poput Tillandsia ionantha “Mexican”, Rubra ili Scaposa. Ove male biljke ne trebaju tlo, što ih čini savršenim za male prostore poput žarulje. Ako želite dodati druge biljke, stavite sloj sitnih kamenčića za drenažu i tanki sloj aktivnog ugljena kako biste spriječili višak vlage.
Dodavanje mahovine, poput Hypnum imponens ili Leucobryum glaucum, također je izvrsna opcija za vašu posudu za zračne biljke. Mahovina uspijeva u vlažnim uvjetima, pa je povremeno prskajte vodom kako biste je održali zdravom.

Savjeti za održavanje posude za zračne biljke
- Zalijevanje: Koristite kapaljku ili raspršivač za precizno zalijevanje kako biste izbjegli previše vlage.
- Prezentacija: Omotajte užad oko baze žarulje za viseću posudu ili je zalijepite na podlogu za stolni prikaz.
- Čišćenje: Povremeno čistite staklo žarulje kako bi vaša posuda za zračne biljke izgledala besprijekorno.
Ovaj projekt nije samo zabavan i kreativan, već je i koristan za okoliš. Izradom vlastite posude za zračne biljke dodajete prirodnu ljepotu svom domu dok reciklirate i smanjujete otpad.