Povežimo se

Uradi sam

Zaogrnite dom u blagdansko ruho

Prosinac je najsvečaniji mjesec u kojemu želimo što ljepše dekorirati svoj dom. Odabirom detalja u skladu sa stilom uređenja te ukusno dekoriranim božićnim i novogodišnjim stolom, u svoj ćete životni prostor unijeti pravu blagdansku atmosferu.

Kako bi dom zablistao u ovom predbožićnom razdoblju, osim o pripremi ukusnih kolača i kićenju božićne jelke, valja razmisliti i o ništa manje važnoj dekoraciji blagdanskog stola.

Boje, uzorci i ukrasi

Tradicionalna božićna boja je crvena, koja pridonosi svečanom ambijentu te je popularna pri izboru stolnjaka ili nadstolnjaka, kao i drugih dekorativnih ukrasa. Lako se kombinira i s druge tri omiljene boje – zelenom, zlatnom i srebrnom.

Blagdanski ugođaj Dom2

Izgled postavljenog stola neće narušiti ni decentni motivi oslikani na stolnjaku, a ambijent upotpunite malim ukrasnim borom, elegantnim svijećnjakom ili prigodnim cvjetnim aranžmanom koji će se svojom ljepotom istaknuti kao centralna dekoracija. Crveni te bijeli tanjuri ispisani s prigodnom božićnom porukom te čaše u istom stilu, osvježiti će svaki blagdanski stol.

Osim njihovog već dobro poznatog mjesta na božićnoj jelci, kuglicama za bor možete ispuniti prozirnu staklenu vazu u koju dodajte šarene papirnate trake, ukrasno kamenje ili perlice.

Blagdanski ugođaj Dom2

Biljni ukrasi i motivi

Dobitna tradicionalna crveno-zelena shema dekoriranja lako se postiže i nezaobilaznim biljnim ukrasom – božićnom zvijezdom. Osim prigodnih boja, status najpopularnije božićne biljke može zahvaliti i činjenici da je u tom razdoblju u punom cvatu, a prodaja ovog cvijeta nadmašuje ukupnu prodaju drugih cvatućih lončanica tijekom cijele godine.

Osim klasične crvene, zelene i zlatne, u moderno uređeni interijer lijepo će se uklopiti i crno-bijele kuglice i stožasti dekori ornamentalnih uzoraka nadopunjeni mekanim, pahuljastim dekorima i drugi slični božićni ukrasi. Postavljanjem nekoliko figurica borova na stol ili na podest iznad kamina, stvorit ćete pravu zimsku šumu, a posebno će se lijepo istaknuti na podlozi od bijele tkanine, vate ili umjetnog snijega.

Blagdanski ugođaj Dom2

Dekorirati možete i namještaj, pa ćete uobičajene stolce osvježiti ukoliko ih odjenete u pravu svečanu opravu. Priču će zaokužiti kapica Djeda Božićnjaka na vrhu stolca ili velika mašna zavezana sa stražnje strane.

Ako ste se zasitili standardnog bora, zanimljivu alternativu ponuditi će ukras od grančica zimzelena koje možete oplesti oko lustera od kovanog željeza te okititi kuglicama i jednobojnim lampicama.

Blagdanski ugođaj Dom2

Prilagodite se Vašem ukusu i domu

Dekore možete prilagoditi i stilu uređenja svoga doma. U interijere uređene u retro stilu, uklopit će se figurice anđela i snjegovića te starinski fenjeri i čaše u zlatnoj boji, a pripremanje kulinarskih delicija ići će lakše uz veselu pregaču ukrašenu božićnim motivom i uz popratnu crvenu kuharsku kapu.

Blagdanski stol u suvremenom, minimalističkom prostoru uredite posuđem u srebrnoj, bijeloj i bež nijansi te upotpunite elegantnim svijećnjakom. Na komodi će se istaknuti velika staklena vaza s cvjetnom dekoracijom, ukrašena bijelim resama koje podsjećaju na inje na granama drveća, a u prostor unose notu luksuza i blještavila. Ipak, kako i moderni interijer ne bi bio isključivo u neutralnim nijansama sive, smeđe te bijeloj i crnoj neboji, ukrasite ga girlandom na kaminu ili stubištu te dekorima u energičnoj crvenoj boji.

Blagdanski ugođaj Dom2

Bitnu ulogu u opremanju svakog prostora ima rasvjeta. Osim ambijentalnih lampi i lustera koji će strateški raspoređeni u interijeru stvoriti intimnu atmosferu, zimsku idilu upotpunjuju i mirisne svijeće. Osim ugodnog mirisa cimeta ili jabuke, svojim će plamenim jezičcima vizualno utopliti prostor.

Izbor dekora zaista je velik te ih je moguće uklopiti u svaki stil uređenja. Kako god uredili svoj životni prostor, činite to s ljubavlju i veseljem, jer blagdani primarno okupljaju obitelj i prijatelje, što je uostalom i najvažnije.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

10 korisnih savjeta za lakše održavanje vrta

Koristeći pomagala poput mreža za zaštitu biljaka ili ovratnika za kontrolu invazivnih korijena, možete bolje zaštititi svoje biljke od štetnika i bolesti, čime osiguravate njihov zdrav rast i razvoj

Korištenje određenih alata i predmeta tijekom vrtlarenja donosi mnoge prednosti koje mogu olakšati rad i poboljšati rezultate u vašem vrtu. Uz malu pomoć, vaša produktivnost u vrtu može se znatno povećati. To vam omogućuje da posadite više biljaka, bolje se brinete o njima i ostvarite bogatiji urod.

1. Lopata

Ako se suočavate s blatnim tlom, malo spreja za podmazivanje na vašoj lopati ili vrtnoj štihači učinit će da se ljepljive stvari jednostavno skliznu. Koristite mazivo koje sadrži silikon ili teflon i povremeno ponovno premažite lopatu.

2. Zaštitite lukovice od štetočina

Spriječite gladne životinje da grickaju vaše svježe zasađene cvjetne lukovice postavljanjem mreže za perad preko gredice. Mrežu možete ukloniti u rano proljeće ili pustiti biljke da rastu kroz rupe i ostaviti je tijekom cijele vegetacijske sezone.

3. Ograničite rast invazivnih biljka

Ugurajte neku vrstu “ovratnika” u tlo (ili ga zabijte maljem) kako biste okružili biljku i njezin invazivni korijenski sustav. Ako je tlo zbijeno, prvo ga izrežite oko biljke štihačom. Napomena: Ova tehnika neće zadržati biljke koje se šire iznad zemlje poput jagoda i metvice.

4. DIY prijenosna polica za presađivanje

Izrežite komad šperploče otprilike prema obliku stražnjeg dijela vaše tačke i pričvrstite nekoliko drvenih klinova duž stranica kako bi spriječili klizanje dok vozite. Sada ćete imati i zemlju i površinu za presađivanje pri ruci kad odvezete tačku u vrt.

5. Portfolio za biljke

Spremite oznake i štapiće biljaka u jeftini foto album. Možete dodati detalj kada i gdje su biljke kupljene, posebna njega ili čak lokacija biljaka na skici vašeg dvorišta.

6. Sustav za zalijevanje kapanjem

Napravite sustav za zalijevanje kapanjem koristeći stare plastične boce. Napravite male rupice u poklopcu boce, napunite bocu vodom i zakopajte je u blizini biljaka s poklopcem prema dolje.

7. Transporter za biljke u posudama

Prostori između prečki na ljestvama odlična su mjesta za transport osjetljivih biljaka. Više nema neurednih prolijevanja tijekom skretanja!

8. Kompostni okvir od drvenih letvica

Napravite jednostavan okvir za kompost od drvenih letvica. Okvir će držati kompost na mjestu i omogućiti vam da ga lako okrećete kako bi se brže razgrađivao.

Sedam iznenađujućih stvari za koje niste znali da se mogu kompostirati

9. Oznake za biljke od kamenčića

Pronađite ravne kamenčiće i oslikajte ih imenom biljke koju označavaju. Ove oznake su dugotrajne i dodaju rustikalni šarm vašem vrtu.

10. Organizator za alat od paleta

Stare drvene palete mogu se pretvoriti u praktične organizatore za alat. Jednostavno pričvrstite paletu na zid u šupi ili garaži i koristite otvore za pohranu vrtnog alata.

Nastavite čitati

Uradi sam

Kako pravilno postaviti stol za formalne i neformalne prilike

Savladajte umjetnost osnovnog, neformalnog i formalnog postavljanja stola uz ove smjernice

Dok postoje određeni protokoli za osnovno, ležerno i formalno postavljanje stola, postoji i fleksibilnost koja vam omogućava da se kreativno izrazite koristeći predmete koje već posjedujete i prilagodite ih jelima koja ćete servirati. Evo nekoliko smjernica i ideja kako postići estetski ugodno i funkcionalno postavljanje stola za različite prilike.

Opće smjernice za postavljanje stola

Općenito, pribor za jelo treba biti raspoređen prema redoslijedu korištenja, uvijek od vanjskog prema unutarnjem dijelu. Pazite da rasporedite predmete pažljivo kako biste održali jednaku udaljenost između njih te vodite računa da sva mjesta za stolom budu u istom ravnini (na primjer, čaše za piće na svakom mjestu trebale bi biti poravnate).

Osnovno postavljanje stola

Osnovno postavljanje stola je ono što ćete vjerojatno koristiti za večere s obitelji tijekom tjedna i vrlo neformalne susrete. Pribor za jelo, posuđe i tekstili ( salveta, podmetač ili stolnjak) rasporedite po sljedećem rasporedu:

  • Postavite tanjur za večeru u sredinu podmetača, ako ga koristite.
  • Salveta ide lijevo od tanjura, a vilica se postavlja na salvetu.
  • Nož i žlica idu desno od tanjura, s oštricom noža okrenutom prema tanjuru, a žlica (ako je koristite) desno od noža.
  • Čaša za vodu ili piće ide u gornji desni dio postavljanja, iznad tanjura, između njega i noža.

Postavljanje stola za neformalne prilike

Rođendanske zabave, ručkovi i neformalne večere sve su prilike za ovo pojednostavljeno, ali ipak posebno, postavljanje stola za večeru.

Počnite s osnovnim elementima postavljanja stola, navedenim iznad, a zatim dodajte sljedeće:

  • Pribor za jelo:Vilica za salatu, žlica za juhu
  • Posuđe: Čaša za vino, zdjela za juhu, tanjur za salatu
  • Stolnjak (opcionalno)

Kako postaviti stol za neformalne prilike

Svi elementi osnovnog postavljanja stola već su na mjestu, potrebno je samo nekoliko dodataka kako biste ga prilagodili neformalnoj prilici.

  • Postavite vilicu za salatu lijevo od vilice za večeru.
  • Postavite žlicu za juhu desno od žlice za večeru.
  • Čaša za vino ide iznad čaše za vodu i desno.
  • Zdjela za juhu stavlja se na tanjur za salatu, a zatim se ta složena struktura postavlja na tanjur za večeru.

Postavljanje stola za formalne prilike

Kada priređujete večeru kod kuće i planirate poslužiti više od tri slijeda, potrebno je postaviti formalni stol. Ovu vrstu postavljanja možete susresti i u restoranima gdje se poslužuje više slijedova.

Počnite s elementima neformalnog postavljanja stola, navedenima gore, a zatim dodajte sljedeće:

  • Pribor za jelo: Žlica za desert, vilica za desert, nož za maslac, vilica za ribu (opcionalno), nož za ribu (opcionalno), vilica za ostrige (opcionalno)
  • Posuđe: Tanjur za kruh, osnovni tanjur
  • Čaše: Čaša za sherry (opcionalno), čaša za šampanjac (opcionalno)
  • Posude za sol i papar, dekoracije

Kako postaviti stol za formalne prilike

Iako može izgledati zastrašujuće započeti od nule (jer formalno postavljanje stola uključuje mnogo elemenata), imajte na umu da se svaki raspored gradi na prethodnom što može pojednostaviti proces.

Tanjur za kruh i nož

  • S postavljenim neformalnim stolom, počnite graditi formalni stol postavljanjem osnovnog tanjura ispod tanjura za večeru, tanjura za salatu i zdjele za juhu.
  • Tanjur za kruh ide iznad vilica.
  • Nož za kruh postavlja se dijagonalno na tanjur za kruh s drškom desno, a oštricom prema dolje.

Dodatni pribor za jelo

  • Kada je riječ o opcionalnom priboru za jelo poput vilice za ribu, noža za ribu i vilice za ostrige, imajte na umu da se ovi predmeti koriste samo ako su dio planiranog obroka. Ako jesu, slijedite ove upute:
  • Postavite vilicu za ribu lijevo od vilice za večeru.
  • Postavite nož za ribu između žlice za juhu i noža za glavno jelo.
  • Dovršite postavljanje pribora za jelo s vilicom za ostrige na krajnjoj desnoj strani, odmah pokraj žlice za juhu.

Dodatne čaše

  • Ako poslužujete sherry ili šampanjac, ove dvije čaše treba postaviti na prethodno određeno područje za piće u gornjem desnom dijelu postavljanja.
  • Postavite čašu za šampanjac ispod čaše za vodu i lijevo od čaše za vino.
  • Postavite čašu za sherry iznad čaše za vino i desno od čaše za vodu.

Predmeti za desert

  • U restoranima se ovi pribori obično donose neposredno prije nego što se posluži desert, tako da obično nisu već na stolu kada sjednete.
  • Postavite žlicu za desert vodoravno iznad tanjura s drškom usmjerenom desno.
  • Ako koristite vilicu za desert, postavite je paralelno, iznad žlice, s drškom usmjerenom lijevo.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice