Povežimo se

Uradi sam

Zaogrnite dom u blagdansko ruho

Prosinac je najsvečaniji mjesec u kojemu želimo što ljepše dekorirati svoj dom. Odabirom detalja u skladu sa stilom uređenja te ukusno dekoriranim božićnim i novogodišnjim stolom, u svoj ćete životni prostor unijeti pravu blagdansku atmosferu.

Kako bi dom zablistao u ovom predbožićnom razdoblju, osim o pripremi ukusnih kolača i kićenju božićne jelke, valja razmisliti i o ništa manje važnoj dekoraciji blagdanskog stola.

Boje, uzorci i ukrasi

Tradicionalna božićna boja je crvena, koja pridonosi svečanom ambijentu te je popularna pri izboru stolnjaka ili nadstolnjaka, kao i drugih dekorativnih ukrasa. Lako se kombinira i s druge tri omiljene boje – zelenom, zlatnom i srebrnom.

Blagdanski ugođaj Dom2

Izgled postavljenog stola neće narušiti ni decentni motivi oslikani na stolnjaku, a ambijent upotpunite malim ukrasnim borom, elegantnim svijećnjakom ili prigodnim cvjetnim aranžmanom koji će se svojom ljepotom istaknuti kao centralna dekoracija. Crveni te bijeli tanjuri ispisani s prigodnom božićnom porukom te čaše u istom stilu, osvježiti će svaki blagdanski stol.

Osim njihovog već dobro poznatog mjesta na božićnoj jelci, kuglicama za bor možete ispuniti prozirnu staklenu vazu u koju dodajte šarene papirnate trake, ukrasno kamenje ili perlice.

Blagdanski ugođaj Dom2

Biljni ukrasi i motivi

Dobitna tradicionalna crveno-zelena shema dekoriranja lako se postiže i nezaobilaznim biljnim ukrasom – božićnom zvijezdom. Osim prigodnih boja, status najpopularnije božićne biljke može zahvaliti i činjenici da je u tom razdoblju u punom cvatu, a prodaja ovog cvijeta nadmašuje ukupnu prodaju drugih cvatućih lončanica tijekom cijele godine.

Osim klasične crvene, zelene i zlatne, u moderno uređeni interijer lijepo će se uklopiti i crno-bijele kuglice i stožasti dekori ornamentalnih uzoraka nadopunjeni mekanim, pahuljastim dekorima i drugi slični božićni ukrasi. Postavljanjem nekoliko figurica borova na stol ili na podest iznad kamina, stvorit ćete pravu zimsku šumu, a posebno će se lijepo istaknuti na podlozi od bijele tkanine, vate ili umjetnog snijega.

Blagdanski ugođaj Dom2

Dekorirati možete i namještaj, pa ćete uobičajene stolce osvježiti ukoliko ih odjenete u pravu svečanu opravu. Priču će zaokužiti kapica Djeda Božićnjaka na vrhu stolca ili velika mašna zavezana sa stražnje strane.

Ako ste se zasitili standardnog bora, zanimljivu alternativu ponuditi će ukras od grančica zimzelena koje možete oplesti oko lustera od kovanog željeza te okititi kuglicama i jednobojnim lampicama.

Blagdanski ugođaj Dom2

Prilagodite se Vašem ukusu i domu

Dekore možete prilagoditi i stilu uređenja svoga doma. U interijere uređene u retro stilu, uklopit će se figurice anđela i snjegovića te starinski fenjeri i čaše u zlatnoj boji, a pripremanje kulinarskih delicija ići će lakše uz veselu pregaču ukrašenu božićnim motivom i uz popratnu crvenu kuharsku kapu.

Blagdanski stol u suvremenom, minimalističkom prostoru uredite posuđem u srebrnoj, bijeloj i bež nijansi te upotpunite elegantnim svijećnjakom. Na komodi će se istaknuti velika staklena vaza s cvjetnom dekoracijom, ukrašena bijelim resama koje podsjećaju na inje na granama drveća, a u prostor unose notu luksuza i blještavila. Ipak, kako i moderni interijer ne bi bio isključivo u neutralnim nijansama sive, smeđe te bijeloj i crnoj neboji, ukrasite ga girlandom na kaminu ili stubištu te dekorima u energičnoj crvenoj boji.

Blagdanski ugođaj Dom2

Bitnu ulogu u opremanju svakog prostora ima rasvjeta. Osim ambijentalnih lampi i lustera koji će strateški raspoređeni u interijeru stvoriti intimnu atmosferu, zimsku idilu upotpunjuju i mirisne svijeće. Osim ugodnog mirisa cimeta ili jabuke, svojim će plamenim jezičcima vizualno utopliti prostor.

Izbor dekora zaista je velik te ih je moguće uklopiti u svaki stil uređenja. Kako god uredili svoj životni prostor, činite to s ljubavlju i veseljem, jer blagdani primarno okupljaju obitelj i prijatelje, što je uostalom i najvažnije.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Kako popraviti vrata koja škripe? Uz pomoć pet jednostavnih trikova riješite problem

Iako je zvuk neugodan, često nije u pitanju veliki kvar

Ako svaki dan kad se vratite kući čim stavite ključ u bravu poželite kupiti nova vrata, vjerojatno se ne radi o tako velikom problemu. Škripanje često otkriva samo da se vrata trljaju u okvir.

To je problem koji se lako da riješiti, a sve potrebno vjerojatno imate kod kuće. Evo kako sami možete popraviti vrata koje škripe.

Koristite lak za kosu

Tko bi rekao da nešto što stavljamo u kosu može pomoći i kod problema s vratima. Lak za kosu će napraviti polimer oko šarki za vrata i to će spriječiti nastanak neugodnog zvuka škripanja. Sam postupak ne može biti jednostavniji, uzmite lak i pošpricajte direktno na šarke.Iako je odlična opcija, neće dugo potrajati pa ćete za nekoliko dana postupak ponavljati…

Jednostavna pravila za održavanje perilice i sušilice rublja

Koristite sapun

Masnoće i ulja koja se nalaze u sapunu sadrže lubrikant koji će riješiti vaš problem, sve što trebat je koristiti sapun s visokim udjelom masti, namočite ga s malo vode i pređite preko mjesta gdje se zvuk javlja. Nekoliko puta otvorite i zatvorite vrata kako bi višak otpao i kako biste provjerili je li problem riješen.

Koristite maslinovo ulje

Maslinovo ulje je dobro imati pri ruci ako vam škripe vrata, a kako biste olakšali posao, uzmite kapaljku kako ono ne bi završili posvuda već samo na potrebnom mjestu. Ako ste čuli da možete koristiti majonezu, nemojte to raditi jer neće pomoći.

Pet prirodnih pripravaka koji će ukloniti neugodne mirise u prostoru

Koristite vazelin

Vazelin osim za ispucale usne možemo koristi u razne svrhe, a služe kao pomoć kod vrata koja škripe. Baš kao i sve navedene proizvode, uzmite malu količinu vazelina te nekoliko puta otvorite i zatvorite vrata kako bi dospio u svaki potreban kutak šarke. Ako vam vrata jako škripe, potrebno je skinuti šarku i cijelu obložiti vazelinom te ukloniti višak.

Koristite svijeću

Neki tvrde da nema boljeg lubrikanta od parafinskih svijeća, pa zašto ne isprobati? Prije korištenja je potrebno svijeću zapaliti i nakapati vosak po šarkama. Malo izvucite igle u šarkama prije nego nakapate vosak i pazite da se ne opečete.

Kada ste gotovi vratite ih u šarke i nekoliko puta provjerite škripe li vrata i dalje. Ako problem nije riješen, sve ponovite nekoliko puta.

Nastavite čitati

Uradi sam

Jednostavna pravila za održavanje perilice i sušilice rublja

Ako želite da vam dugo služe, potrebno je na neke stvari obratiti pažnju

Uz nekoliko jednostavnih strategija možete produljiti život kućanskim aparatima, ali i utjecati na uštedu i to dugoročno. Evo što biste trebali raditi kako biste sačuvali perilicu i sušilicu rublja.

Redovno čišćenje

Ovo je važan kora, a čistiti ih možete mokrom krpom izvana i iznutra kako biste uklonili sve prljavštine i prašinu. Očistite gumu oko vrata i pretince u koje se stavlja deterdžent i omekšivač nakon svakog korištenja.

Provjerite žice

Kako biste spriječili curenje ili oštećenja nastala vodom, važno je provjeriti sve spojeve i žice ako postoje bilo kakve pukotine ili mjesta gdje bi voda mogla curiti, potrebno ih je popraviti.

Vrijeme je za generalku! Profesionalna čistačica otkriva pet trikova za lakše čišćenje

Provjerite nagib

Za što bolje rezultate pranje, pazite da aparati stoje na ravnim površinama kako biste spriječili bilo kakve vibracije ili pomake mašine dok radi. Tako ćete se zaštiti od buke ali ćete i zaštiti perilicu od mogućih udaraca i oštećenja.

Provjeravajte filtere

Filteri imaju važnu ulogu jer zaustavljaju svu prljavštinu i ostale čestice i tako sprječavaju začepljenje. Ako želite da vaši aparati dobro rade, redovito provjeravajte filtere i očistite ih ako je potrebno.

Provjerite ventilaciju sušilice za rublje

Ako je ima, često se na tom mjestu nakuplja prljavština koja može prekinuti dotok zraka što može dovesti do zapaljenja. Redovito provjeravajte i čistite, a bilo bi dobro da jednom godišnje stručnjak pregleda vašu sušilicu te je očisti.

Možete i sami! Evo kako jednostavno popraviti velike i male rupe u zidu

Pregledajte bubanj u perilici

Ako se redovno ne čisti, na njemu će se nakupiti ostaci praška, omekšivača i plijesni što će uzrokovati neugodan miris odjeće.

Ako vam se na pogled čini da je bubanj prljav, koristite poseban sredstava za čišćenje ili kombinirajte vrelu vodu i ocat. Sve dobro očistite čistom krpom kako biste spriječili razvoj neugodnih mirisa.

Rade li svi gumbi?

Kontrolna ploča na perilicama i sušilicama služi kako bismo mogli odabrati program koji želimo koristiti, ali i njih je ponekad potrebno pregledati i provjeriti rade li i jesu li oštećeni. Ako naiđete na problem, pozovite stručnjaka kako bi ga popravio.

Reagirajte na čudne zvukove

Neobični zvuci ili vibracije koji se javljaju dok perilica radi mogu ukazivati na probleme i treba ih odmah popraviti.

Sami možete zaključiti odakle buka dolazi, ako perilica lupa kada pere možda ste stavili premalo rublja, ako čujete škripanje, možda je otišao remen. Ispravite sve probleme na vrijeme kako biste dugo mogli koristite svoje aparate.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice