Uradi sam projekti
Zaogrnite dom u blagdansko ruho
Prosinac je najsvečaniji mjesec u kojemu želimo što ljepše dekorirati svoj dom. Odabirom detalja u skladu sa stilom uređenja te ukusno dekoriranim božićnim i novogodišnjim stolom, u svoj ćete životni prostor unijeti pravu blagdansku atmosferu.

Kako bi dom zablistao u ovom predbožićnom razdoblju, osim o pripremi ukusnih kolača i kićenju božićne jelke, valja razmisliti i o ništa manje važnoj dekoraciji blagdanskog stola.
Boje, uzorci i ukrasi
Tradicionalna božićna boja je crvena, koja pridonosi svečanom ambijentu te je popularna pri izboru stolnjaka ili nadstolnjaka, kao i drugih dekorativnih ukrasa. Lako se kombinira i s druge tri omiljene boje – zelenom, zlatnom i srebrnom.

Izgled postavljenog stola neće narušiti ni decentni motivi oslikani na stolnjaku, a ambijent upotpunite malim ukrasnim borom, elegantnim svijećnjakom ili prigodnim cvjetnim aranžmanom koji će se svojom ljepotom istaknuti kao centralna dekoracija. Crveni te bijeli tanjuri ispisani s prigodnom božićnom porukom te čaše u istom stilu, osvježiti će svaki blagdanski stol.
Osim njihovog već dobro poznatog mjesta na božićnoj jelci, kuglicama za bor možete ispuniti prozirnu staklenu vazu u koju dodajte šarene papirnate trake, ukrasno kamenje ili perlice.

Biljni ukrasi i motivi
Dobitna tradicionalna crveno-zelena shema dekoriranja lako se postiže i nezaobilaznim biljnim ukrasom – božićnom zvijezdom. Osim prigodnih boja, status najpopularnije božićne biljke može zahvaliti i činjenici da je u tom razdoblju u punom cvatu, a prodaja ovog cvijeta nadmašuje ukupnu prodaju drugih cvatućih lončanica tijekom cijele godine.
Osim klasične crvene, zelene i zlatne, u moderno uređeni interijer lijepo će se uklopiti i crno-bijele kuglice i stožasti dekori ornamentalnih uzoraka nadopunjeni mekanim, pahuljastim dekorima i drugi slični božićni ukrasi. Postavljanjem nekoliko figurica borova na stol ili na podest iznad kamina, stvorit ćete pravu zimsku šumu, a posebno će se lijepo istaknuti na podlozi od bijele tkanine, vate ili umjetnog snijega.

Dekorirati možete i namještaj, pa ćete uobičajene stolce osvježiti ukoliko ih odjenete u pravu svečanu opravu. Priču će zaokužiti kapica Djeda Božićnjaka na vrhu stolca ili velika mašna zavezana sa stražnje strane.
Ako ste se zasitili standardnog bora, zanimljivu alternativu ponuditi će ukras od grančica zimzelena koje možete oplesti oko lustera od kovanog željeza te okititi kuglicama i jednobojnim lampicama.

Prilagodite se Vašem ukusu i domu
Dekore možete prilagoditi i stilu uređenja svoga doma. U interijere uređene u retro stilu, uklopit će se figurice anđela i snjegovića te starinski fenjeri i čaše u zlatnoj boji, a pripremanje kulinarskih delicija ići će lakše uz veselu pregaču ukrašenu božićnim motivom i uz popratnu crvenu kuharsku kapu.
Blagdanski stol u suvremenom, minimalističkom prostoru uredite posuđem u srebrnoj, bijeloj i bež nijansi te upotpunite elegantnim svijećnjakom. Na komodi će se istaknuti velika staklena vaza s cvjetnom dekoracijom, ukrašena bijelim resama koje podsjećaju na inje na granama drveća, a u prostor unose notu luksuza i blještavila. Ipak, kako i moderni interijer ne bi bio isključivo u neutralnim nijansama sive, smeđe te bijeloj i crnoj neboji, ukrasite ga girlandom na kaminu ili stubištu te dekorima u energičnoj crvenoj boji.

Bitnu ulogu u opremanju svakog prostora ima rasvjeta. Osim ambijentalnih lampi i lustera koji će strateški raspoređeni u interijeru stvoriti intimnu atmosferu, zimsku idilu upotpunjuju i mirisne svijeće. Osim ugodnog mirisa cimeta ili jabuke, svojim će plamenim jezičcima vizualno utopliti prostor.
Izbor dekora zaista je velik te ih je moguće uklopiti u svaki stil uređenja. Kako god uredili svoj životni prostor, činite to s ljubavlju i veseljem, jer blagdani primarno okupljaju obitelj i prijatelje, što je uostalom i najvažnije.



































Kućni popravci i održavanje
Nestanak struje – što učiniti i kako spriječiti probleme
Nestanak struje može izazvati probleme u domu

Nestanak struje uvijek dolazi u najnezgodnijem trenutku – dok kuhate, radite od kuće ili se opuštate uz omiljenu seriju. Osim što remeti svakodnevni život, može izazvati i ozbiljnije probleme u kućanstvu.
Donosimo najčešće razloge za nestanak struje te praktične savjete kako je sigurno vratiti i spriječiti slične situacije u budućnosti.
Zašto dolazi do nestanka struje?
Najčešći uzrok nestanka struje u kući je iskakanje osigurača zbog preopterećenja električne mreže. Ako istovremeno koristite više uređaja velike snage, poput bojlera, perilice rublja i pećnice, osigurač automatski prekida strujni krug kako bi spriječio pregrijavanje i mogući požar.
Perilica rublja vam je prestala raditi? Ovo možete učiniti sami
Kratki spoj je još jedan čest uzrok. Oštećeni kablovi, produžni kabeli ili neispravni uređaji mogu izazvati kratki spoj, nakon čega osigurač isključuje struju radi sigurnosti.
Stare, dotrajale ili nepravilno ugrađene instalacije također mogu biti razlog povremenih ili potpunih nestanaka struje, osobito u starijim kućama i stanovima.
Ako je nestanak struje zahvatio cijelo naselje, riječ je o kvaru na trafostanici, dalekovodu ili o planiranim radovima distributera. U tom slučaju potrebno je pričekati intervenciju službi.
Vremenske nepogode, poput oluja, jakih vjetrova i udara groma, mogu oštetiti električnu mrežu i uzrokovati nestanak struje na širem području.
Što učiniti kada nestane struje?
Prvo provjerite je li nestanak struje samo u vašem domu ili i kod susjeda. Ako je riječ o kvaru u kvartu, potrebno je pričekati da distributer otkloni problem. Ako susjedi imaju struju, provjerite električnu kutiju u svom domu. Pogledajte jesu li svi osigurači u početnom položaju. Ako je neki pao, isključite uređaje koji su bili uključeni i pokušajte vratiti osigurač.
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući
Ako osigurač ponovno iskoči, postoji mogućnost da neki od uređaja izaziva kratki spoj. Isključite sve uređaje i postupno ih uključujte kako biste otkrili uzrok.
Oštećeni produžni kabeli i razdjelnici također mogu izazvati probleme, stoga ih redovito provjeravajte i zamijenite ako primijetite oštećenja.

Kako spriječiti nestanak struje?
Nestanak struje ponekad je neizbježan, posebno kod vanjskih kvarova, ali postoje koraci kojima možete smanjiti rizik. Ne preopterećujte utičnice spajanjem više snažnih uređaja preko produžnih kablova.
Redovito provjeravajte električne instalacije i uređaje, a posebno u starijim objektima preporučuje se povremena stručna revizija. Kvalitetni osigurači i zaštita od prenapona dodatno povećavaju sigurnost vašeg doma.
Znak ozbiljnijih kvarova ili slučajnost?
Nestanak struje može biti prolazan problem, ali i znak ozbiljnijih kvarova u instalacijama. Ako se takve situacije često ponavljaju ili osjetite miris paljevine iz utičnica ili kutije s osiguračima, odmah kontaktirajte ovlaštenog električara. Pravovremenom provjerom instalacija i odgovornim korištenjem električnih uređaja osiguravate sigurnost svog doma i obitelji.
Kućni popravci i održavanje
Rupa u zidu? Naučite kako je popraviti bez muke i nereda
Saznajte kako popraviti rupu u zidu uz naše praktične savjete za male i veće popravke

Rupe u zidu nisu samo estetski problem, već mogu otežati i daljnje uređenje prostora. Bilo da je riječ o maloj rupi od čavla ili većem oštećenju nastalom pomicanjem namještaja ili strujarskim radovima, popravak rupe u zidu često se odgađa jer se čini kao složen posao. No uz malo strpljenja, odgovarajući materijal i nekoliko praktičnih savjeta, svatko može samostalno zakrpati rupu i obnoviti glatku površinu zida.
Napravite sami svoj gallery wall uz savjete akademske slikarice
U nastavku donosimo korake kako popraviti rupu u zidu brzo i učinkovito, bez potrebe za pozivanjem majstora za manje zahvate.
Priprema alata i materijala
Prije nego što krenete s radovima, pripremite:
- kit za zidove ili glet masu,
- špatulu,
- brusni papir (fina granulacija),
- temeljni premaz (ako je potreban),
- boju za zid
Za veće rupe trebat će vam i komad mrežice ili traka za armiranje koja osigurava trajnost popravka.

Popravak rupe u zidu: Osnovni koraci
Popravak rupe u zidu započinje čišćenjem područja oko oštećenja. Nožićem ili špatulom uklonite rubove rupe i ostatke labave žbuke. Usisajte ili očetkajte prašinu iz rupe i oko nje kako bi kit bolje prionuo. Kod dubljih rupa, navlažite unutrašnjost rupu vlažnom krpom prije nanošenja mase.
1. Popunjavanje male rupe
Za male rupe i oštećenja, primjerice od čavala ili tiplova, dovoljno je kitiranje u jednom sloju. Nanesite kit ili glet masu špatulom, lagano pritisnite kako bi ispunila rupu te zagladite višak. Ostavite da se osuši prema uputama proizvođača.
2. Popravak veće rupe
Kod većih rupa u zidu, primjerice od udarca ili instalacija, prvo postavite mrežicu za armiranje preko rupe. Zatim:
- nanesite prvi sloj mase preko mrežice i ostavite da se osuši,
- nakon sušenja nanesite drugi sloj kako biste izravnali površinu sa zidom
Brušenje i završna obrada
Nakon što se masa potpuno osuši, izbrusite površinu finim brusnim papirom dok ne postane glatka i u ravnini s ostatkom zida. Ako je potrebno, nanesite temeljni premaz kako bi se boja ravnomjerno upila.

Bojanje zida nakon popravka
Na kraju, prebojajte popravljeni dio istom bojom kakva je na ostatku zida. Ako nemate identičnu nijansu, možda će biti potrebno obojati cijeli zid ili barem veću površinu kako razlika ne bi bila vidljiva.
Uradi sam – kako obojiti zidove
Kada pozvati majstora za popravak rupe u zidu?
Ako je rupa u zidu izrazito velika, ako se vidi armatura ili oštećenje ulazi dublje u konstrukciju zida, tada je najbolje konzultirati se sa stručnjakom. U svim ostalim slučajevima, popravak rupe u zidu možete izvesti sami i tako uštedjeti vrijeme i novac, uz osjećaj zadovoljstva zbog vlastitog truda.
You must be logged in to post a comment Login