Povežimo se

Uradi sam

Upoznajte japansku tehniku crtanja suminagashi

Slike svakom interijeru daju poseban pečat. A kada su izrađene drevnom tehnikom kod koje nije moguće dobiti identičan uzorak, one postaju još zanimljivije. Predstavljamo tehnike suminagashi i mramorizaciju.

suminagashi-slika-domnakvadrat

Nastala u 6. i 7. stoljeću drevna japanska tehnika slikanja na vodi čuvana u šinto hramovima svoje poklonike je imala u višoj klasi, ali vijek trajanja crteža bio je kratak.

“Oni su kroz suminagashi proricali budućnost ili neke skore događaje.  Nakon tog čina lijevanja i izrade crteža, oni bi ispričali priču o kojoj se radi i taj crtež bi bacali u rijeku kako se slučajno ne bi netko dokopao tog dokumenta”, priča akademski kipar, slikar i voditelj radionica Dejan Kljun.

No putevima svile cijeli svijet se postupno dokopao ove predivne tehnike koja potvrđuje da je ljepota u jednostavnosti. Za izradu jedne suminagashi slike je prije svega potrebna posuda s vodom, dva oštrija kista za akvarel, kvalitetan tuš, dvije prazne posudice za miješanje i surfaktant, odnosno tekućina koja smanjuje površinsku napetost vode.

pribor-za-suminagashi-domnakvadrat

Postupak crtanja

Za početak najbitnije je surfaktant koristiti u što manjoj količini, možete ga nanijeti sa špricom, ubaciti u vodu, promiješati i nanijeti na kist. Kist je potrebno ocijediti što je više moguće, tako da ti prozirni krugovi ne budu preveliki u odnosu na one krugove koje ćete raditi tušem. Istu stvar napravite tušem. U kadicu se ulijeva 3 do 4 centimetra vode.

uranjanje-kista-u-vodu-domnakvadrat

Stol na kojem se posuda nalazi mora biti stabilan, a količina vode u njoj dovoljna da tuš ne bi tonuo.

Uvijek pokušajte držati kist okomito prema površini vode i ne umakati ga previše duboko u vodu jer će vam onda tuš tonuti i isprljati vodu.

Potom možete, kako su to nekad majstori radili puhnuti, da bi dobili novi oblik. Ili iščupati vlas kose čijim prelaženjem po površini također možete dobiti vrlo zanimljive oblike.

Papir se nježno položi na površinu i ostavi 3 sekunde. Nakon vađenja, suši se na zraku, a potom može biti i uokviren.

vađenje-oslikanog-papira-domnakvadrat

No, suminagashi ne mora nužno biti rezerviran za papir. Ovom se tehnikom mogu uspješno oslikati i drugi materijali. Vaza, drvena kutijica pa čak i svijeća mogu biti nakratko uronjene u oslikanu vodu i dobiti novi izgled.

oslikavanje-tegle-domnakvadrat
kutija-oslikana-domnakvadrat

Mramorizacija

mramorizacija-slika-domnakvadrat

Kada je suminagashi u 15. i 16. stoljeću svoj dom pronašao u Turskoj, i on je dobio novo značenje, točnije nadogradnju. Kljun pojašnjava kako se radi o mramorizaciji. Tehnici koja je negdje u vrijeme renesanse iz Japana preko suminagashia nastala tako da su u Turskoj isto tako majstori umjetnici pronašli način kako da od slikanja na vodi naprave slikanje na gelu.

mramorizacija-tehnika-crtanja-domnakvadrat

Na gelu za mramorizaciju koji može biti zamijenjen i ljepilom za zidne tapete u prahu koji se miješa s vodom. Ova tehnika je zahvalnija, jer se kod nje mogu koristiti i akrilne boje koje ne dolaze u obzir kod suminagashia. Žuta, narančasta, crvena, plava, zelena i crna se podijele u posudice i u njih se uranja kist. Prstom se pročešljava kist i time se nakapa površina gela. Za završni oblik koriste se pomagala za pročešljavanje, a to može biti i neki kuhinjski pribor.

mramorizacija-slaganje-papira-domnakvadrat
mramorizacija-rezultat-crtanje-domnakvadrat

Svaki uzorak ovih dviju koncentracijskih tehnika je jedinstven. Zanimljivo oslikavanje ili samo zabava za cijelu obitelj- suminagashi i mramorizacija su svakako nešto što vrijedi isprobati.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Sretna je osoba ona koja uživa u novim projektima!

Ponekad je premještanje namještaja čista potreba, ali svi znamo što znači premještati namještaj kako bismo malo promijenili prostor u kojem boravimo.

Za mnoge je scenarij premještanja namještaja noćna mora, jer jednom kad se posla primite, morate ga i dovršiti. Ali ako ste barem jednom zaronili u ovaj projekt, dobro vam je poznat osjećaj zadovoljstva koji slijedi kada posao završite.

Kako popraviti vrata koja škripe? Uz pomoć pet jednostavnih trikova riješite problem

Postoji poslovica koja kaže; pokaži mi projekt, i ja ću ti pokazati sretnu osobu, a dr. Carrie Barron, navodi kako ona može otkriti da u pitanju nije novi raspored prostorije već otpuštanju dopamina dok nešto stvaramo. Kako će upuštanje u ovo putovanje djelovati pozitivno na vašu psihu, otkiva liječnica.

Uživanje u trenutku

Prilikom premještanja namještaja svaki predmet koji se nalazi u prostoriji, a dok razmišljate trebate li ga zadržati i što on vama znači, slično je procesu meditacije u kojem ste potpuno prisutni u trenutku.

“Otkrivate tako što volite, a taj je osjećaj oslobađajući. Vaš je ukus povezan s vašim identitetom, a kada svoje stvari dobro rasporedite, ostajte vjerni sebi.

Stvara se osjećaj povezanosti

Namještaj i predmeti u kući često nas vežu za nama drage ljude ili uspomene. Kada predmete koji nam nešto znače uzmemo u ruke kako bismo ih premjestile, javiti se mogu pozitivne emocije zbog kojih ćemo se osjećati dobro.

Pet jednostavnih savjeta kako urediti ugodan i funkcionalan kućni ured

Mijenja se rutina

Prije nego se upustite u avanturu premještanja namještaja, važno se zapitati koje su vam potrebe i kako želite da prostorija u konačnici izgleda, ali nemojte zaboraviti i na druge ukućane jer vaša vizija rasporeda namještaja ne mora odgovarati svima.

“Nekim ljudima se neće svidjeti promjena u prostoru jer se osjećaju sigurno u poznatom i upravo takvo okruženje može poslužiti za oslobađanje kreativnosti”, navodi liječnica.

Ponekad će pozitivan utjecaj na naše raspoloženje premještanje namještaja uzrokovati samo ako se dogodi u pravom trenutku. Isto tako, premještanje stolice iz jednog kuta sobe u drugi neće vaše raspoloženje bitno popraviti. Svakako je važno zapitati se zašto se u taj projekt upuštamo – što je tako važno u ovom trenutku da morate sve promijeniti? Budite sigurni da ste spremni za to.

Nastavite čitati

Uradi sam

Bosiljak, kadulja, ružmarin… Evo kako jednostavno sušiti začinsko bilje

Ako biljke brzo rastu i ne stignete sve koristiti, jednostavno ih osušite

Biljke koristimo tisućama godina kao ukras ali i kako dodatke jelima, radi njihove boje i arome. Dok ćemo tijekom proljeća i ljeta koristiti najčešće svježe začine, ponekad oni tako brzo rastu da ih je nemoguće sve iskoristiti. Lako im možete produljiti život ako ih na vrijeme osušite, pohranite, i koristite za pripremu jela kada više nemate svježe pri ruci.

Sušeni začini su često puno intenzivnije arome i mirisa te puno dulje traju, a najčešće koristimo bosiljak, kadulju, ružmarin… Donosimo najjednostavniji način sušenja začinskog bilja.

Kako sušiti začinsko bilje?

Proces je izuzetno jednostavan i svatko ga može koristiti a potreban vam je samo – zrak.

Uzmite papirnatu vrećicu i napravite rupe.
Uzmite nekoliko biljki i zavežite u malo svežanj.
Stavite ih u papirnatu vrećicu i zavežite ju gumicom.
Objesite ju na mjesto gdje cirkulira zrak.
Ostavite tako par tjedana da se suše i vaši začini su spremni za upotrebu.

Šest jednostavnih trikova kojima ćete produljiti vijek rezanom cvijeću

Kako prepoznati da je bilje suho? Kada je spremno za upotrebu, ono će se početi mrviti. Koliko će vremena biti potrebno za to, ovisi i o temperaturi zraka, vlažnosti ali i začinima koje sušite. Na vama je da prilagodite vrijeme koliko će sušenje trajati.

Kako pohraniti sušeno bilje?

Ovo je važan korak kod sušenja začinskog bilja jer će pravilna pohrana utjecati na njihov okus ali i trajanje. Idealno bi bili pohraniti ih u zatvorene posude na tamno, hladno i suho mjesto. Ako stoje izložene na svjetlu, gube aromu jako brzo.

Koristite staklene posude, jer su najbolje za očuvanje – štite od vlage i insekata.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice