Uradi sam projekti
Recikliranje je in! Uradi sam kopču ili torbicu
Recikliranje je in. Jednima smeće, drugima materijal za izradu svakodnevno upotrebljivih predmeta.
Kupi, iskoristi, baci – glavna je, mogli bismo reći, zapovijed potrošačkog društva. No, možemo joj odbiti poslušnost i istovremeno biti ekološko osjetljivi. Zato je tu recikliranje, odnosno nova upotreba starih stvari. Na taj ih način ponovno vraćamo u život i dodajemo nove vrijednosti. Kako, pokazat će voditeljica radionica Tea Jurković i vizualna umjetnica Nina Iris Bešlić.
Kopča za kosu

Dovoljno je samo zaviriti u koš za smeće gdje su sigurno ostali materijali za zamatanje poklona od nedavnog rođendana od kojih možete napraviti kopču za kosu sa zanimljivim ukrasom. Mogu se koristiti i razne druge tkanine, a bit će potreban još upaljač, svijeća, škare, vruće ljepilo i kopča.
Materijal za zamatanje izrežete u obliku krugova koji ne trebaju biti previše precizni. Što ih je više, to bolje. Kako bi kopča bila zanimljivija, možete kombinirati različite boje ili vrste materijala.

Potom zapalite svijeću iznad koje lagano prođete da se materijal na toplini uvije. Pazite da plamen ne zahvati materijal. Kod ovog postupka valja pripaziti o kakvom se materijalu radi jer se neće svaki uvinuti, poput ove ukrasne vrpce za zamatanje.

Slijedi lijepljenje. Slaže se latica po latica po želji i lijepi vrućim ljepilom. Što više latica stavite, cvijet će biti bogatiji. U sredinu cvjetića možete zalijepiti perlicu. Kada je gotov, cvijet se lijepi na kopču koja je spremna za nošenje.
Torba od plakata

Za one koji bi ovu kopču napravili kao od šale, imamo malo teži zadatak. Izraditi torbu od plastičnih reklamnih plakata. Prvi korak je izrada idejne skice na papiru, potom njeno iscrtavanje na plakatu i rezanje.

Prateći skicu, torba se presavija po principu origami tehnike. Za lakše presavijanje materijala, poslužite se kvačicama. Krajeve nemojte spajati na sredini, već ostavite malo praznog prostora.

Rubni dijelovi torbe sašiju se prije savijanja. Na torbu se stavlja kopča i ručkica za držanje. Šivanje ovakvog materijala je malo zahtjevnije jer je čvrst pa treba imati jaču mašinu. Obične kućne su preslabe i mogle bi se oštetiti.
Vlastitih ruku djelo uvijek ima posebnu važnost i nema cijenu jer se radi s velikom voljom. Zato ćete ih s ponosom i nositi.
I ne zaboravite kako je recikliranje važno jer time pokazujemo koliko smo ekološki osviješteni.
Izrada, popravak i obnova namještaja
Kišni dani idealni su za ove DIY projekte koji će osvježiti vaš dom!
Iskoristite kišne dane za kreativne projekte obnove namještaja

Kišni dani pružaju savršenu priliku za posvetiti se kreativnim projektima unutar doma. Ako imate staru komodu ili neki drugi komad namještaja koji čeka na obnovu, sada je pravo vrijeme da mu udahnete novi život. DIY obnova namještaja ne samo da je isplativa, već vam omogućuje i da personalizirate svoj prostor prema vlastitim željama.
Savjeti za brzi makeover doma – otkrivamo provjerene trikove dizajnerice interijera
Obnova stare komode: korak po korak
Prije nego što započnete s obnovom, važno je temeljito očistiti komodu i ukloniti sve nečistoće. Zatim, lagano obrusite površinu kako biste uklonili stari lak ili boju. Nakon toga, možete nanijeti novu boju ili lak prema željenom izgledu. Za dodatni šarm, razmislite o zamjeni starih ručki novima ili dodavanju dekorativnih elemenata.
Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika
Kombinacija boja i tekstura u obnovi
Prilikom obnove namještaja, igra boja i tekstura može značajno utjecati na konačni izgled. Kombinirajte neutralne tonove s drvenim elementima za prirodan izgled, ili se odlučite za hrabre boje kako biste unijeli energiju u prostor. Dodavanje tekstilnih elemenata, poput jastuka ili presvlaka, može dodatno obogatiti teksturu i udobnost namještaja.
Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada
DIY projekti za personalizaciju namještaja
Osim obnove, razmislite o prenamjeni starih komada namještaja. Na primjer, stara komoda može postati mobilni kućni vrt ako u ladice posadite začinsko bilje. Ovakvi projekti ne samo da su funkcionalni, već i dodaju jedinstven karakter vašem domu.
Pretvorite staru komodu u kućni vrt
DIY obnova namještaja pruža vam priliku da izrazite svoju kreativnost i osvježite svoj dom bez velikih ulaganja. Iskoristite kišne dane za ove projekte i uživajte u rezultatima vlastitog rada.

Izrada, popravak i obnova namještaja
Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika
Zaboravite kupnju novog! Obnova starog namještaja novi je viralni trend i svi ga rade

U svijetu u kojem se često okrećemo brzoj kupnji i zamjeni, sve je veća potreba za vraćanjem vrijednosti starim predmetima.
Upravo tu potrebu adresirala je trodnevna radionica preuređenja i obnove starog namještaja, na kojoj su sudionici naučili kako jednostavne, ali moćne tehnike mogu udahnuti novi život starim komadima – i to na održiv i estetski dojmljiv način.
Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada

Kreativnost, znanje i obnova starog namještaja
Radionicu je organizirala Nikolina Krstanac, a otvorila ju je suradnjom s poznatim britanskim umjetnikom i majstorom dekorativnih tehnika – Jonathanom Marcom Mendesom. Njegova filozofija temelji se na održivosti, pripovijedanju kroz dizajn i stvaranju tekstura koje odišu poviješću.
„Krenuli smo s tehnikom verdigrisa i korozije metala, a nastavili s paint inlayima, dekupaž papirima velikih formata i slojevitim otkrivanjem boja ispod površine. Sve to kako bi komad dobio priču – izgledao staro, ali postojano, s karakterom i emocijom“, ističe Nikolina.
Polaznici su naučili ne samo osnove bojanja krednim bojama, već i napredne tehnike poput efekta mramora, poznate i kao adenski plaster. Ova tehnika omogućuje stvaranje različitih vrsta kamena prelijevanjem boja na staklu, drvu ili tkanini – površinama koje su donedavno bile nezamislive za takvu vrstu obrade.

Tehnike s potpisom – Fade Faded Grandeur
Mendes je predstavio i svoju autorsku tehniku Fade Faded Grandeur. Njom stvara efekt izblijedjele ljepote, kao da je vrijeme ostavilo trag na površini namještaja.
„Volim stvarati komade koji izgledaju kao da su oslikani prije stotinu, dvjesto godina. Ponekad ni ne čistim površinu – doslovno bojim preko paučine i samo krenem, jer stvaram teksturu i priču“, priznaje kroz osmijeh.
Njegov pristup je neposredan, eksperimentalan i potiče slobodu. Sve što vam treba za početak je osnovno čišćenje, kredna boja i malo mašte.


Više od estetike – čuvanje uspomena kroz obnovu
Osim tehničkih vještina, radionica je nosila i snažnu poruku: vrijednost održivosti, recikliranja i emotivne povezanosti s predmetima iz prošlosti. Obnova starog namještaja tako postaje čin očuvanja uspomena i identiteta.

„Ne moramo bacati komade iz 60-ih, 70-ih ili 80-ih. Uz malo boje i kreativnosti, mogu postati funkcionalni i vizualno dojmljivi elementi našeg doma – bolji i osobniji od novih“, zaključuje Nikolina.
Sudionici su uz znanja ponijeli i inspiraciju. Kako kombinirati obnovljene komade s modernim interijerima, uskladiti ih s bojama zidova ili pak stvoriti unikatne točke fokusa u prostoru.
Makeover namještaja – starom namještaju udahnite novi život
Radionica je još jednom pokazala da dom ne čine samo novi predmeti, već i priče koje odlučimo sačuvati – bojom, teksturom i ljubavlju prema stvarima s karakterom. A obnova starog namještaja pritom postaje više od hobija – postaje način izražavanja, očuvanja i stvaranja buduće baštine.
You must be logged in to post a comment Login