Povežimo se

Uradi sam projekti

Laki i prirodni načini za uklanjanje gljivica i plijesni iz vašeg doma

Spore plijesni poznate su po tome što izazivaju i pogoršavaju alergije i respiratorne bolesti poput astme. Ustalajali zrak i neugodni mirisi također utječu na kvalitetu unutarnjeg okruženja, posebno u loše provjetrenim prostorima.

Naši domovi mogu postati uzgajališta za gljivice i bakterije koji pretvaraju unutarnja okruženja u nezdrava. Povećana vlažnost donosi plijesan koja može oštetiti vaše zidove, namještaj i odjeću. Ako živite u gradu koji svjedoči neprekidnim kišama, uobičajeno je da zidovi, odjeća, hranu i posuđe ostanu vlažni i postanu raslinje za plijesan. Plijesan i gljivice mogu rasti bilo gdje – u namještaju, tkaninama, odjeći i u curećim cijevima, pukotinama u zidovima i stropovima.

Oštećenje uzrokovano plijesni je teško i skupo ispraviti, stoga je najbolje poduzeti preventivne mjere prije nego što stignu. Ali ponekad, bez obzira koliko ste oprezni, neizbježno je da će neke stvari ili dijelovi vašeg doma privući plijesan. Evo kako to možete riješiti prirodno bez korištenja klora, oštrih kiselina ili skupih dezinfektansa.

Prevencija gljivica i plijesni

S povećanom vlagom u zraku, bilo koji predmet postaje potencijalni domaćin plijesni. Poboljšajte protok zraka u vašem domu osiguravajući krovnu ventilaciju. Držite prozore otvorenima što je više moguće kako biste pustili svježi zrak unutra. Izbjegavajte držati namještaj blizu jedan drugoga ili uz zidove i ormare. Držite vrata ormara i ormara otvorenima kako bi zrak mogao ući unutra.

Nakupljanje vlage najveće je u kuhinji i kupaonici. Instalirajte ventilator u tim područjima kako biste usmjerili paru i dim prema van. Pazite da prozori budu otvoreni kad kuhate, perete posuđe ili brišete pod. Nakon kupanja, odmah osušite pod u kupaonici kako biste spriječili plijesan da ošteti pločice i armature u kupaonici. Držite vrata kupaonice otvorenima nakon kupanja ili čišćenja kako bi se podovi i zidovi mogli osušiti. Izbjegavajte korištenje zavjesa za tuširanje i debelih matova u kupaonici jer oni zadržavaju vlagu i razvijaju plijesan.

Koristite vodootpornu boju kako biste zaštitili bilo koje unutarnje zidove ili stropove posebno skloni šteti od vode, natezanju i ljuštenju.

Suočite se s mokrim područjima u vašem domu: identificirajte mjesta koja su sklona stagnaciji vode. Popravite cureće cijevi i ventilatore za klimatizaciju; provjerite ispod sudopera, oko odvoda i nisko ležeća područja poput podruma kako biste identificirali pukotine i spriječili prosipanje i poplave.

Ne ostavljajte nikakve mokre predmete okolo: bilo da se radi o vlažnim odjevnim predmetima, ručnicima, metlicama, cipelama ili torbama, plijesan voli vlagu. Pobrinite se da dobro osušite odjeću prije nego što ju stavite u perilicu rublja ili koš za rublje. Izbjegavajte spremati mokre cipele u zatvorenim ormarima. Najbolje je prozračiti vlažne predmete pod ventilatorom prije nego ih spremite.

Odjeća, posebno manje korištene stvari, podložne su napadima gljivica tijekom kišne sezone. Odjeća koju pažljivo glačate, slažete i spremate postaje magnet za gljivice. Tijekom kišne sezone, nikada ne spremajte odjeću dok je vlažna. Zaštitite svoj ormar s dehumidifikatorima poput silicijskih gela, aktivnog ugljena i drugih koji mogu spriječiti nakupljanje vlage.

Kako se riješiti gljivica i plijesni

Sunčevo svjetlo

  • Sunčani dani su rijetki tijekom zime, ali sunčeva svjetlo je prirodni dezinfektant, pa iskoristite dane kada sunce sja tako što ćete osušiti vlažne posteljine, rublje, madrace, knjige i cipele na sunčanom mjestu, otvoriti prozore i sušiti vlažnu hranu na suncu.

Ocat

  • Kaže se da destilirani bijeli ocat može uništiti 82% vrsta plijesni. Jednostavno ulijte octa u sprej bočicu i prskajte ga izravno na plijesnivu površinu. Ostavite ga da odstoji sat vremena dok se ocat ne upije u plijesan. Zatim temeljito očistite četkom i vrućom vodom. Očistite područje vrućom vodom i obrišite suhom.
  • Za odjeću: Natopite plijesnivu odjeću u kanti vruće vode u kojoj ste dodali šalicu bijelog octa. Možete također dodati octa u vašu perilicu rublja kako biste se riješili neugodnog mirisa iz odjeće i posteljine.
  • Za kožu: Najprije, očistite svu plijesan sa kožnih predmeta. Zatim ih operite čistom krpom natopljenom octom. Ostavite da se osuši na zraku.

Soda bikarbona

  • Također možete koristiti octu u kombinaciji sa sodom bikarbonom kako biste poboljšali njegovu učinkovitost. Pospite soda bikarbonu na plijesnivi dio ili prskajte rješenje od 1 žličice sode bikarbone i 2 šalice vruće vode izravno na plijesan. Ostavite ga da odstoji sat vremena prije nego što ga četkate i isperite ostatke. Dajte konačni prskanje octa da ga dezinficirate i spriječite ponovni rast te na kraju osušite.

Limun

  • 5% kiselina u limunovom soku čini ga blagim prirodnim sredstvom za izbjeljivanje i čišćenje plijesni. To je učinkovit otrov protiv plijesni na brojnim površinama – od pločica u kupaonici do odjeće. Da biste očistili plijesnive pločice i podove, prvo ih operite vrućom vodom. Isperite i nanosite limunov sok izravno na plijesan prije nego što ga očetkate sa krpom ili četkom. Njegov svježi miris čini ga učinkovitim na odjeći koja miriše na plijesan. Natopite svoju odjeću u toploj vodi sa 1/2 šalice limunovog soka prije pranja. Također možete dodati 1/2 šalice soka u perilicu rublja i prati s vašim redovitim deterdžentom.
  • Limun također uklanja tragove plijesni na odjeći, ali se mora primijeniti s oprezom jer ima djelovanje izbjeljivanja i može uzrokovati blijeđenje boja. Stoga je najbolje koristiti na bijelim odjevnim predmetima ili na odjeći sa svijetlijim bojama. Utrljajte sok limuna na pogođena mjesta. Ostavite ga da odstoji pola sata prije ispiranja. Alternativno, natopite komad tkanine u limunovom soku i stavite ga na mrlju. Dopustite mu da se natopi pola sata. Uklonite tkaninu i pospite solju kako biste pojačali učinak limuna. Operite stvar i sušite kao i obično.
  • Otopina od limunovog soka, sode bikarbone i octa se može koristiti za čišćenje plijesnivih uređaja poput pećnica, blendera i aparata za kavu.

Svjetlost

  • Gljivice i plijesan uzgajaju se u tamnim, vlažnim i loše prozračenim prostorijama. Povećajte svjetlo koje vaše sobe primaju zamjenom debelih i tamnih zavjesa s lakšim materijalima i bojama. Također možete se suprotstaviti nedostatku prirodnog svjetla instaliranjem žarulje u tamnim i vlažnim prostorima, poput kupaonica, ormara, prostorija za pranje rublja i kuhinja. Držite ga uključenim nekoliko sati dnevno tijekom kišnih dana. Toplina i svjetlo generirano žaruljom mogu smanjiti vlagu u tim područjima i spriječiti gljivice da se ukorijene.

Ako govorimo o vanjskim površinama kuće, koristite izbjeljivač. Navlažite pljesniva područja običnom vodom, zatim otopinom izbjeljivača i vode i ostavite da djeluje nekoliko minuta. Ako dio posvijetli, premjestite se na drugo područje. Ako mrlje ostanu, oribajte to područje, a zatim ponovno nanesite još izbjeljivača i vodene otopine i ostavite da se potpuno osuši na zraku.

Izrada, popravak i obnova namještaja

Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika

Zaboravite kupnju novog! Obnova starog namještaja novi je viralni trend i svi ga rade

obnova starog namještaja

U svijetu u kojem se često okrećemo brzoj kupnji i zamjeni, sve je veća potreba za vraćanjem vrijednosti starim predmetima.

Upravo tu potrebu adresirala je trodnevna radionica preuređenja i obnove starog namještaja, na kojoj su sudionici naučili kako jednostavne, ali moćne tehnike mogu udahnuti novi život starim komadima – i to na održiv i estetski dojmljiv način.

Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada

Kreativnost, znanje i obnova starog namještaja

Radionicu je organizirala Nikolina Krstanac, a otvorila ju je suradnjom s poznatim britanskim umjetnikom i majstorom dekorativnih tehnika – Jonathanom Marcom Mendesom. Njegova filozofija temelji se na održivosti, pripovijedanju kroz dizajn i stvaranju tekstura koje odišu poviješću.

„Krenuli smo s tehnikom verdigrisa i korozije metala, a nastavili s paint inlayima, dekupaž papirima velikih formata i slojevitim otkrivanjem boja ispod površine. Sve to kako bi komad dobio priču – izgledao staro, ali postojano, s karakterom i emocijom“, ističe Nikolina.

Polaznici su naučili ne samo osnove bojanja krednim bojama, već i napredne tehnike poput efekta mramora, poznate i kao adenski plaster. Ova tehnika omogućuje stvaranje različitih vrsta kamena prelijevanjem boja na staklu, drvu ili tkanini – površinama koje su donedavno bile nezamislive za takvu vrstu obrade.

obnova starog namještaja

Tehnike s potpisom – Fade Faded Grandeur

Mendes je predstavio i svoju autorsku tehniku Fade Faded Grandeur. Njom stvara efekt izblijedjele ljepote, kao da je vrijeme ostavilo trag na površini namještaja.

„Volim stvarati komade koji izgledaju kao da su oslikani prije stotinu, dvjesto godina. Ponekad ni ne čistim površinu – doslovno bojim preko paučine i samo krenem, jer stvaram teksturu i priču“, priznaje kroz osmijeh.

Njegov pristup je neposredan, eksperimentalan i potiče slobodu. Sve što vam treba za početak je osnovno čišćenje, kredna boja i malo mašte.

obnova starog namještaja
obnova starog namještaja

Više od estetike – čuvanje uspomena kroz obnovu

Osim tehničkih vještina, radionica je nosila i snažnu poruku: vrijednost održivosti, recikliranja i emotivne povezanosti s predmetima iz prošlosti. Obnova starog namještaja tako postaje čin očuvanja uspomena i identiteta.

„Ne moramo bacati komade iz 60-ih, 70-ih ili 80-ih. Uz malo boje i kreativnosti, mogu postati funkcionalni i vizualno dojmljivi elementi našeg doma – bolji i osobniji od novih“, zaključuje Nikolina.

Sudionici su uz znanja ponijeli i inspiraciju. Kako kombinirati obnovljene komade s modernim interijerima, uskladiti ih s bojama zidova ili pak stvoriti unikatne točke fokusa u prostoru.

Makeover namještaja – starom namještaju udahnite novi život

Radionica je još jednom pokazala da dom ne čine samo novi predmeti, već i priče koje odlučimo sačuvati – bojom, teksturom i ljubavlju prema stvarima s karakterom. A obnova starog namještaja pritom postaje više od hobija – postaje način izražavanja, očuvanja i stvaranja buduće baštine.

Nastavite čitati

Uradi sam projekti

Povrtnjak za početnike – sada je pravo vrijeme za sadnju

Strpljenjem do lijepog povrtnjaka

presadnice-set-domnakvadrat-iris-MBM

Ako ovog proljeća želite zasaditi povrtnjak pripremite motiku, grabljice, kante poljevače, škare, uže, štapove te mnogo brige i strpljenja.

vrtlarenje-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Ali, ne zaboravite! Proljetna priprema vrta započinje temeljitim radovima koji će biljkama i travnjaku osigurati zdrav i snažan start.

Ranoproljetne povrtnice

Prvo što možete saditi u proljeće, a ujedno i gotovo najjednostavnije vrste za uzgoj su mladi luk, rotkvica i špinat.

Krastavci, kelj, tikvica… Evo koje se povrće sadi u travnju

Ovim vrstama neće naškoditi hladne noći i jutarnji mraz te ne traže puno njege budući da imaju kratak uzgojni period. Uspijevat će i uz svega pola dana direktnog sunčevog osvjetljenja. Ako ste početnik u uzgoju povrća, a možda i nemate povrtnjak, upravo su ovo vrste s čijim se uzgojem, bez puno muke, možete baviti i na vašoj terasi.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Priprema zemlje za idealne povrtnice-mladi luk, rotkvicu i špinat

Budući da su sve ove vrste niskog rasta i sa plitkim korijenom bitno im je osigurati površinu bez prisustva korova koji bi im stvarao sjenu te krao vodu i hranjive tvari.

Ukoliko sadite ove vrste u vrtu, a u jesen ste dodali organsko gnojivo, sada usitnite tlo i spremni ste za sadnju. Ako to niste učinili sada je vrijeme da prilikom proljetne obrade tla dodate u površinski sloj mineralno gnojivo NPK 15-15-15 u količini od oko 50g/m2 i povrtnjak će biti spreman.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Mladi luk

mladi-luk-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Najlakše ga je uzgojiti iz lučica koje su široko dostupne u proljeće. Sitne lučice sade se u redu na razmaku od 10 do 15 cm, a ukoliko ima više redova, dovoljan razmak među njima je 20 do 30 cm. U rano proljeće obično ima dovoljno vlage u tlu tako da najčešće nema potrebe za zalijevanjem. No, ukoliko se ipak dogodi sušni period važno je osigurati vlažnost površinskog sloja zalijevajući, ovisno o temperaturama, barem dva puta tjedno. Ako nemate povrtnjak, luk možete, koristeći isti postupak, posaditi u široke tegle, no sa duplo manjim razmakom.

Rotkvica

rotkvica-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Rotkvice su jednostavne zbog vrlo kratkog vremena uzgoja. Kupljeno sjeme rotkvica sijete u plitke redove na dubinu od 1-2 cm. Sijete kao da prstima solite redove ostavljajući sjemenke vrlo blizu. Ukoliko imate više redova razmak među njima trebao bi biti 15 do 20 cm. Bitno je redovito zalijevati, ne dopuštajući da rotkvice u rastu ostanu dulje bez vode. Ako ostanu bez vode kasnije mogu biti gorke ili će, nakon razdoblja dehidracije, lagano raspucati prilikom obilnog zalijevanja. Ako nemate povrtnjak, isti postupak se primjenjuje i pri uzgoju u dugačkim teglama.

Špinat

spinat-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

U uzgoju špinata, za razliku od rotkvice, pripazite da ostavite razmak među sjemenkama od 3-5 cm, te da je dubina sjetve oko 3-4cm. Razmak između redova isto treba biti nešto veći, a to je 25 do 30 cm. Nakon sjetve trebat će vam oko dva i pol mjeseca do prve berbe. To vrijeme možete skratiti tako da umjesto sjemena kupite presadnice koje ćete saditi na isti način u redove. Špinat redovito zalijevajte, no budite oprezni sa prihranom dušičnim gnojivima, jer špinat može u listovima nakupiti velike količine nitrata koji su štetni prilikom konzumacije.

Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice