Uradi sam projekti
Kako se riješiti neugodnih mirisa u domu?
Izbor namještaja, boja i materijala stvorit će određenu sliku o nekom prostoru, no na cjelokupni dojam utjecat će i jedan nevidljivi faktor – mirisi. Kako se rješiti mirisa cigarete ili naftalina, ali i osvježiti dah od češnjaka? Savjete za uklanjanje različitih neugodnih mirisa donosimo vam u prilogu.

Hladnjak – Hladnjak je često pun svega i svačega i nije čudno da ponekad poprimi mirise jela. Kada ga čistite, stranice hladnjaka prebrišite otopinom koju ste pripremili od iste količine octa i vode. Tako ćete hladnjak oprati i istovremeno se riješiti mirisa. No, ako svoj hladnjak već dugo niste čistili, pa miris od prve nije nestao, poslužite se toplim mlijekom. Hladnjak isključite i ostavite da se sam otopi i osuši. U njega stavite posudu sa što toplijim mlijekom. Pazite pritom da posuda bude na podlošku da ne biste oštetili hladnjak. Mlijeko ostavite da stoji u hladnjaku dok se ne ohladi. Hladnjak mora biti zatvoren.
Cigarete – Bez sumnje ste mnogo puta ušli u zadimljenu prostoriju. Prva je pomisao, a moramo priznati i dobra, da se prostorija provjetri. Bolje od toga je jedino da poduzmete sve kako se prostorija uopće ne bi zadimila. Rasporedite na nekoliko mjesta u prostoriji svijeće i zapalite ih. Osim što dima u prostoriji više neće biti, stvorit ćete i vrlo ugodan ambijent za svoje goste. Da bi svijeće što duže gorjele poslužite se starim trikom koji su znale još naše bake. Oko stijenja posipajte malo soli.
Možete pokušati i s otopinom koju ste pripremili od malo alkohola i 2 žličice šećera. Tu otopinu stavite u šalicu, daleko od djece.
Nikotin – U prostorijama u kojima se puši često je neugodan miris cigareta i nikotina. Rijetki su ljudi koje to ne smeta. Rješenje je jednostavno. U uglove sobe, ili u blizinu izvora topline stavite malu posudu s klinčićima. Vašim domom širit će se ugodan i već pomalo zaboravljen miris koji će u potpunosti prekriti miris nikotina.
Češnjak – Češnjak je gotovo neizbježan dodatak jelima, no nažalost jednako je neizbježan njegov miris koji nakon čišćenja ostaje na rukama. Pokušajte ruke oprati talogom od kave. Zadovoljni?
Ako je problem u dahu pogledajte pod “Zadah”.
Jetra je ukusna, ali mnogima ne odgovara njezin miris. Prije pečenja jetru namočite 15 minuta u slanu vodu, a zatim isto toliko u mlijeko. Sada Vam nitko neće prigovarati zbog mirisa.
Jetra će biti ukusnija i mekana ako ju prije pečenja stavite 2-3 minute u kipuću vodu.
Kelj i poriluk imaju karakterističan miris. Da se taj miris ne bi širio svim prostorijama, između lonca i poklopca stavite gazu natopljenu octom. U suzbijanju mirisa može Vam pomoći i žlica mlijeka koju ste stavili u vodu u kojoj se povrće kuha.
Luk – Luk, baš kao i češnjak, smatramo najzdravijim povrćem. Ipak, to zdravo povrće ima pomalo “nezdravi” miris. Riješite ga se talogom od kave. Ruke dobro istrljajte talogom, jer on će preuzeti na sebe miris luka, pa ih potom operite.
Muči li Vas miris koji luk ostavlja u Vašim ustima, pogledajte pod “Zadah”.
Naftalin – Vjerojatno već i sami znate da naftalin nije najbolje, a ni najzdravije sredstvo protiv moljaca.
Uz to, naftalin ostavlja karakterističan miris na odjeći i u ormaru. Ove ćete sezone naftalin zamijeniti nekim drugim jednako djelotvornim sredstvom, ali prije toga morate se riješiti i mirisa naftalina. Komadić vate ili spužve dobro natopite jednakom količinom alkohola i limunovog soka. Time prebrišite ormar iznutra. Dobro će doći i nekoliko jabuka koje ćete razmjestiti po policama ili na dno ormara. One će na sebe povući sve mirise.
Umjesto naftalina ili sličnih sredstava, uzmite narančinu koru, usitnite je i stavite u malu vrećicu koju ste napravili od gaze.
Termo-posude – Ako termo-posudu niste dugo upotrebljavali i ona ima neugodan miris, najbolje će biti da u nju ulijete malo tople vode i žlicu octa ili 2 žlice šećera. Zatvorite je i ostavite da tako stoji 3-4 sata. Povremeno protresite. Nakon toga vodu izlijte, pa nalijte novu, i dodajte nekoliko kapi limunovog soka. Protresite, izlijte tekućinu i isperite posudu.
Zadah – Koliko Vam je puta bilo neugodno razgovarati, jer ste znali da imate neugodan zadah. Postoji nekoliko načina da ga se riješite. Možete grickati komadić celera ili nekoliko zrna kave, no ako imate dovoljno vremena, uzmite žlicu suncokretovog ulja, mućkajte ga u ustima dvadesetak minuta, i nakon toga ispljunite.
Zadah po upravo pojedenom luku, osim kavom, pokušajte neutralizirati mlijekom. Mlijeko neće sasvim ukloniti zadah, ali će ga ublažiti.
Projekti za djecu
Vrtlarenje s djecom: Rascvjetajte obiteljski dom pelargonijama
Zašto su idealne za male ruke i velike početnike i kako vam mogu uljepšati dom (i dan), otkrivaju iz inicijative Pelargonium for Europe

U sve užurbanijem digitalnom svijetu, vrtlarenje s djecom može pružiti osvježavajući predah od svakodnevice i priliku za sjedinjenje s prirodom.
Zajedničko vrtlarenje s djecom ne samo da razvija osjećaj odgovornosti kod njih, već i stvara nezaboravne obiteljske trenutke. Za ovakav vrtlarski obiteljski projekt savršene su pelargonije. Stručnjaci iz inicijative ‘Pelargonium for Europe’ (PfE) objašnjavaju zašto i pokazuju kako pelargonije mogu učiniti da vaš dom procvjeta.
Idealne za početnike: pelargonije su otporne i jednostavne za njegu
Pelargonije su savršene za male ruke koje prvi put pokušavaju vrtlariti budući da se za njih lako brinuti. Sve počinje sa sadnjom – odgovarajuća posuda s rupama za drenažu, sloj ekspandirane gline i supstrat za cvijeće sve je što vam treba. Na osunčanom mjestu, pelargonije će neprekidno cvjetati od proljeća do jeseni, čak i obilnije od većine ljetnog cvijeća. Trebaju im samo sunce, voda i gnojivo. Štoviše, ove otporne biljke rast će i cvjetati čak i ako ne radite sve savršeno. S obzirom da su tako jednostavne za njegu, dobit ćete puno vremena za uživanje u zajedničkom vrtlarenju, igru i gledanje kako pelargonije rastu.

Vedri ugođaj: pelargonije dolaze u puno šarenih boja
Djeca vole boje. Žarke nijanse potiču maštu i stvaraju veselu te vedru atmosferu. Pelargonije unose živopisne tonove na balkone, terase i vrtove te pridonose ugodnom ozračju u domu. Dostupne su u širokom rasponu boja – od bijele i roze do ljubičaste i narančaste. Tu su i različite nijanse crvene te mnoštvo dvobojnih sorti s prekrasnim prijelazima, prugama ili točkicama.

Pelargonije rastu brzo i cvjetaju obilato
Pelargonije su zahvalne biljke. U dobrim uvjetima rast će brzo i proizvodit će mnogo cvjetova. Upravo to djeci daje osjećaj brzog napretka i motivaciju za nastavak.
Za bolje iskustvo, roditelji bi trebali kupiti male, nezrele biljke bez cvjetova na početku sezone. To djeci omogućuje da dožive proces rasta od samog početka. No pripazite, pelargonije su osjetljive na hladnoću. Držite ih na svijetlom i toplom mjestu u kući dok ne prođe opasnost od noćnog mraza.

Pelargonije i poslastice – savršena kombinacija!
Djeca obožavaju pelargonije zbog njihovih lijepih i šarenih cvjetova. No još je zabavnije kad tijekom vrtlarenja imaju nešto za grickanje. Pelargonije možete kombinirati s drugim biljkama koje vole sunce, poput jagoda, rajčica ili začinskog bilja.
Ovo je poslastica za nepce i korisno za insekte. Unatoč suprotnim tvrdnjama, pelargonije s jednostrukim i polu-dvostrukim cvjetovima sadrže pelud, a ponekad i nektar. Ipak, kada imaju izbor, pčele i bumbari češće preferiraju druge cvjetne biljke poput kadulje, timijana, mente ili rajčice.

Izradite nove recepte s mirisnim pelargonijama!
Za razliku od drugih pelargonija, mirisne sorte često imaju prilično neupadljive cvjetove. Međutim, njihovo lišće ispušta ugodne mirise. Dolaze u širokom rasponu aroma, od lavande i ruže do naranče, breskve, limuna, kole, đumbira, kokosa i čokolade.
Organske mirisne pelargonije jestive su i potiču roditelje i djecu na eksperimentiranje. Možete eksperimentirati s kolačem s mirisom ruže, salatom s mirisom breskve ili domaćom limunadom s mirisom limuna. Kreativnosti nema granica kad je riječ o osmišljavanju novih recepata. Izvrstan pothvat bio bi napraviti vrt mirisnih pelargonija na prozoru s omiljenim okusima.
Kako započeti s pelargonijama
Da bi djeca ostala zainteresirana za vrtlarenje, evo nekoliko jednostavnih savjeta kako održati zabavu na visokoj razini.
- Za mlađu djecu, mini vrtni projekt poput prozorske tegle ili jednog lonca idealan je kako bi projekt bio kontroliran i pružio brz osjećaj uspjeha.
- Zajednički odlazak u trgovinu kako bi birali biljke i materijale od početka daje djeci osjećaj odgovornosti i vlasništva nad projektom.
- Zajednički i fiksni termini za brigu o vrtu zabavni su i također potiču osjećaj odgovornosti. Starija djeca mogu se i brinuti o biljkama sama. Ipak, dodatno ih motivira ako roditelji redovito uočavaju i pohvaljuju njihov napredak.
- Vrtlarski dnevnik u kojem djeca bilježe vrijeme cvjetanja i zapažanja o vremenskim uvjetima, insektima i slično – bilo sama ili s roditeljima – lijepa je uspomena i kreativan projekt koji im može pomoći mnogo toga naučiti.

Ideja za izradu: Reciklirane vaze za pelargonije
Pelargonije se također mogu koristiti za kreativne projekte. Primjer su šarene reciklirane vaze koje je lako napraviti s djecom. Ove vesele vaze podići će svima raspoloženje i istaknuti različite cvjetove rezanih pelargonija.
Za ovaj projekt trebat ćete staru čašu ili plastični spremnik, bijelu glinu za modeliranje koja se suši na zraku, valjak za tijesto, nož, boje, kistove i (opcionalno) prozirni lak.
Slijedite ove upute: tanko razvaljajte glinu valjkom i pomoću noža izrežite traku iste širine kao opseg vaše čaše ili spremnika. Prekrijte čašu ili spremnik glinom i nježno pritisnite krajeve zajedno kako biste ih sjedinili. Pričekajte da se glina potpuno osuši. To može potrajati do dva dana. Na kraju, obojite vaze prema vlastitoj želji. Prozirni lak površinu čini glađom i sjajnijom ako ga dodate na kraju kada se sve osuši.
Savjet: Papirnate šablone pomoći će vam da procijenite kolike trake gline trebate za različite čaše ili spremnike. Za izradu papirnate šablone, omotajte list papira oko spremnika tako da se rubovi lagano preklapaju i označite liniju za rezanje olovkom. Skinite papir i izrežite šablonu prema veličini.

Pelargonium for Europe marketinška je inicijativa europskih uzgajivača pelargonija Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Selecta One i Syngenta Flowers. Inicijativa je osnovana 2016. godine s ciljem promicanja i osiguranja dugoročne prodaje pelargonija u Europi. PfE aktivnosti trenutno postoje u 22 europske zemlje. U Bugarskoj, Hrvatskoj, Rumunjskoj, Slovačkoj, Češkoj i Mađarskoj, EU podržava marketinške aktivnosti u sklopu ‘Stars unite Europe in bloom’ kampanje od 2023. Od lipnja 2024., podupire ih i u Belgiji, Italiji, Nizozemskoj, Austriji i Španjolskoj. Od siječnja 2025. do prosinca 2027. aktivnosti financirane sredstvima Europske unije provodit će se također u Danskoj, Njemačkoj, Francuskoj, Poljskoj i Švedskoj.
Izrada, popravak i obnova namještaja
Kišni dani idealni su za ove DIY projekte koji će osvježiti vaš dom!
Iskoristite kišne dane za kreativne projekte obnove namještaja

Kišni dani pružaju savršenu priliku za posvetiti se kreativnim projektima unutar doma. Ako imate staru komodu ili neki drugi komad namještaja koji čeka na obnovu, sada je pravo vrijeme da mu udahnete novi život. DIY obnova namještaja ne samo da je isplativa, već vam omogućuje i da personalizirate svoj prostor prema vlastitim željama.
Savjeti za brzi makeover doma – otkrivamo provjerene trikove dizajnerice interijera
Obnova stare komode: korak po korak
Prije nego što započnete s obnovom, važno je temeljito očistiti komodu i ukloniti sve nečistoće. Zatim, lagano obrusite površinu kako biste uklonili stari lak ili boju. Nakon toga, možete nanijeti novu boju ili lak prema željenom izgledu. Za dodatni šarm, razmislite o zamjeni starih ručki novima ili dodavanju dekorativnih elemenata.
Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika
Kombinacija boja i tekstura u obnovi
Prilikom obnove namještaja, igra boja i tekstura može značajno utjecati na konačni izgled. Kombinirajte neutralne tonove s drvenim elementima za prirodan izgled, ili se odlučite za hrabre boje kako biste unijeli energiju u prostor. Dodavanje tekstilnih elemenata, poput jastuka ili presvlaka, može dodatno obogatiti teksturu i udobnost namještaja.
Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada
DIY projekti za personalizaciju namještaja
Osim obnove, razmislite o prenamjeni starih komada namještaja. Na primjer, stara komoda može postati mobilni kućni vrt ako u ladice posadite začinsko bilje. Ovakvi projekti ne samo da su funkcionalni, već i dodaju jedinstven karakter vašem domu.
Pretvorite staru komodu u kućni vrt
DIY obnova namještaja pruža vam priliku da izrazite svoju kreativnost i osvježite svoj dom bez velikih ulaganja. Iskoristite kišne dane za ove projekte i uživajte u rezultatima vlastitog rada.

You must be logged in to post a comment Login