Uradi sam dekoracije i rasvjeta
Kako napraviti jesenski vijenac otkriva zagrebački florist Vanja Blumenšajn
Potrebno je samo malo kreativnosti i volje za izradu ovog predivnog ukrasa
Vanja Blumenšajn poznati je zagrebački florist koji izrađuje aranžmane i bukete od suhog cvijeća. Za Dom na kvadrat otkriva kako unijeti jesen u interijer. Evo njegovih savjeta;
Izrada jesenskog vijenca
Ideja je bila da radimo jesenski vijenac, ja sam se odlučio da napravimo ne tako klasičnu verziju. Obično ljudi zamišljaju vijenac nekakve žute, narančaste, tople boje. Ja sam napravio jedan vijenac za studeni. Bit će malo hladniji, koristit ćemo zanimljive stvari kao što je slamnati cvijet kao nekakvu rustiku za bazu. Jedna stvar koju jako volim jer zadrži ovu lijepu zeleno-bijelu boju to je pelin. I onda ćemo ga još malo osvježiti s nekim bojama itd.

Od osnovnih stvari koje će nam trebati je baza za vijenac, ima ih raznih. Možete ih napraviti sami, možete ih kupiti. Od slame, od vinove loze, od razno raznih šiblja, vrbe…
Osim baze vijenca, osnovni alat koji ćemo koristiti je žica tzv. popularni vikler, s kojim ćemo zapravo uplest cvijeće, škare i to je to.
Prvo ćemo uzet ćemo vijenac i fiksirat ćemo žicu. Važno je da to napravimo iz razloga da nam poslije žica ne bi bježala i da nam vijenac bude čvrst.

Za početak ćemo krenuti s bazom. Ovo je rustika, zgodna, jako je atraktivna, a najosjetljivija je od svega, ali s njom ćemo započeti.
Mislim da je najlakše objasniti: vijenac koji nikad ne završava nego zapravo ga radite u krug. Cijelo vrijeme formirate nekakvu formu. Zamišljate si što želite. I tu stvarno nema nekog pravila, to je doslovno stvar ukusa.
Otprilike bi zapravo trebali imati nekakvu ideju nekakve forme koju slijedite da vam se ne dogodi poslije da na jednom dijelu imate jako debeli vijenac, negdje jako tanak. Neke stvari se daju poslije popraviti, ali zapravo idealno bi bilo da sve napravite u komadu jer onda ste sigurni da vam poslije vijenac će biti čvrst, da stvari iz njega neće ispadati i da će to biti kako treba.
Kad napravimo bazu, što je ajmo reći malo dosadniji dio posla, onda zapravo ja volim umetati cvijeće i s tim imam nekako kontrolu kako će to na kraju izgledati.

Cvijeće koristimo onda kao nekakve akcente.
Recimo pripremimo nekakav zgodan set up gdje će se uklopiti, osvježimo i oživimo s bojom. U suhim varijantama puno više volim ovako nekakvo sitno cvijeće koje možete na kraju krajeva i sami ubrati ako ste već odlučili sami probat radit vijenac probajte onda sami prikupiti materijal za njega bar dio koji možete.
Kad se odlučimo da ćemo iskoristiti neki slamnati cvijet onda opet pratimo koji su nam cvjetovi zgodni, naprimjer neki cvjetovi koji rastu ovako uspravno će biti dosta nezgodno ili nespretno splesti, ali recimo ovi koji su se odlučili objesiti malo će nam biti super za uplesti u vijenac.
Ništa nije zabranjeno, sve je dozvoljeno. Netko voli razbacati cvijeće, netko ih voli više grupirati. Čini mi se, što više biljnih vrsta, što više cvijeća različitog se koristi se dobije možda više nekakav razigrani dojam, a možda elegantniji dojam ćemo dobiti manjim. Znači tu se kroz tu neku igru se razno različiti efekti mogu postići.

Sad smo postavili neki ritam vijenca. Znači kad smo krenuli na neki način kao da radimo jedan buket koji se nastavlja dok ne zatvorimo krug.
I ako smo slijedili upute i strpljivo radili završili smo krug, ovo je jedan od mogućih rezultata koje smo dobili. Evo ja sam dosta zadovoljan kako je to ispalo.
Igrajte se, uživajte u cvijeću i imat ćete meditaciju i lijep ukras za vaš dom.
Dekoracije i detalji
Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo
Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje
Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.
Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama
2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci
Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.


Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje
3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora
Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.
4. Pisanice u vinu i ubrusima
Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.
Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način. Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje
Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje
Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.
Uradi sam dekoracije i rasvjeta
Kreativna ideja: Od stare žarulje napravite posudu za zračne biljke
Pretvorite staru žarulju u jedinstvenu posudu za zračne biljke i unesite prirodu u svoj dom!

Ako tražite kreativan način da reciklirate predmete koje biste inače bacili, izrada posude za zračne biljke od stare žarulje odličan je projekt. Ovaj uradi-sam (DIY) projekt nije samo koristan za okoliš, već donosi i unikatan dekorativni element vašem domu. Uz nekoliko alata i malo pažnje, možete pretvoriti staru žarulju u prekrasnu posudu za zračne biljke, idealnu za najmanje vrste poput Tillandsia ionantha.
Osim što ćete spasiti žarulju od odlagališta otpada, dobit ćete lijepu i praktičnu posudu za zračne biljke koja unosi dašak prirode u vaš interijer. Evo kako možete sami napraviti ovu mini posudu, uključujući odabir biljaka i savjete za održavanje.
Što su to zračne biljke?
Tillandsije, poznatije pod nazivom zračne biljke, apsolutna su senzacija koja je svojim atraktivnim izgledom i jednostavnim održavanjem brzo osvojila svijet. Radi se o biljkama koje apsorbiraju vlagu iz zraka i ne zahtijevaju stalnu brigu.
“One su posebne po tome da su epifiti. To znači da u prirodi ne rastu u zemlji, ne primaju vodu i hranjive tvari preko korijena nego se zakače negdje za neke površine poput drveća, kora. Može biti ako je neka urbana sredina na krovovima ili telefonskim žicama i onda svu vodu i hranjive tvari primaju preko listova i zraka. Zato ih zovemo zračne biljke.”, rekla je Bojana Bota, suvlasnica trgovine s biljkama.
Zračne biljke senzacija su u svakom interijeru
Priprema žarulje za pretvaranje u posudu za zračne biljke
Prije nego što započnete s izradom, obavezno koristite žarulje sa žarnom niti, jer fluorescentne žarulje sadrže opasne kemikalije. Također, nosite zaštitne naočale i rukavice kako biste izbjegli ozljede od stakla. Za sigurno čišćenje radite unutar kartonske kutije kako biste zadržali sve komadiće stakla i ostatke.

- Uklanjanje baze žarulje: Uz pomoć kliješta s tankim vrhom ili škara za lim, uklonite metalni kontakt na dnu žarulje. Zatim pažljivo odvojite crni pečat oko baze.
- Čišćenje unutrašnjosti žarulje: Koristite odvijač kako biste razbili stakleni nosač unutar žarulje, a kliještima uklonite ostatke žarne niti. Nakon što izvadite sve unutarnje dijelove, očistite žarulju vlažnom krpom i isperite pod vodom.
Sada imate čistu osnovu za svoju novu posudu za zračne biljke.
Odabir biljaka za vašu posudu za zračne biljke
Za ovu posudu idealne su zračne biljke poput Tillandsia ionantha “Mexican”, Rubra ili Scaposa. Ove male biljke ne trebaju tlo, što ih čini savršenim za male prostore poput žarulje. Ako želite dodati druge biljke, stavite sloj sitnih kamenčića za drenažu i tanki sloj aktivnog ugljena kako biste spriječili višak vlage.
Dodavanje mahovine, poput Hypnum imponens ili Leucobryum glaucum, također je izvrsna opcija za vašu posudu za zračne biljke. Mahovina uspijeva u vlažnim uvjetima, pa je povremeno prskajte vodom kako biste je održali zdravom.

Savjeti za održavanje posude za zračne biljke
- Zalijevanje: Koristite kapaljku ili raspršivač za precizno zalijevanje kako biste izbjegli previše vlage.
- Prezentacija: Omotajte užad oko baze žarulje za viseću posudu ili je zalijepite na podlogu za stolni prikaz.
- Čišćenje: Povremeno čistite staklo žarulje kako bi vaša posuda za zračne biljke izgledala besprijekorno.
Ovaj projekt nije samo zabavan i kreativan, već je i koristan za okoliš. Izradom vlastite posude za zračne biljke dodajete prirodnu ljepotu svom domu dok reciklirate i smanjujete otpad.