Uradi sam projekti
Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama
Naše su bake pisanice najčešće bojale na prirodan način – kuhanjem u luku. Iako se još uvijek ponegdje koristi i ta metoda, najčešće se koriste umjetne boje. Zato će vas Ana naučiti kako izbijeliti jaja i obojati ih vinom i kupusom.
Ana Ivančić Šola, blogerica, najviše voli raditi pisanice koristeći prirodne boje.
Za Dom na kvadrat kaže kako se voli voditi prirodom. Ona misli da je to najljepše jer boje ispadnu predivne i ono što je najbitnije, jaja ( i ako uđe boja unutra) se mogu normalno jest. Ne voli kupovne boje jer se jaja ne mogu pojest i tako imate samo dekoraciju, a nemate hranu.

Kuhanje u crnom vinu
Želite li dobiti pisanice sa šljokicama, skuhajte jaja u crnom vinu.
“Znači crno vino potrebno je kupit neko najobičnije, doslovno neko jeftino jer ono obično ima više šećera, što je dobro. Nakon što se to iskuha i nakon što ostane bit će kristalići, kad ih stavite na sunce doslovno se presijavaju. Ako slučajno imate domaće ili nešto pa znate da je manje šećera ili ako je neko kvalitetnije pa je manje šećera, super je dodat sol jer se dogodi ista stvar. Malo su manji ti kristalići ali se isto presijava.
Jaje se stavi u hladno vino, na srednje jaku vatru i kuha se 15, 20 minuta. Bolje bi bilo 20, da jaja budu dobro skuhana i onda se ostavi u toj vodi preko noći. Znači bilo bi najbolje 24 sata, tad se dogodi najljepša kristalizacija i najljepša boja. A ako slučajno nema šećera ili ne dodajte sol, onda će jaja biti mramorna. Što je isto super, neće imati te kristaliće ali će biti kao mramor. ” rekla je Ana.

“Ovdje je u vinu jaje koje stoji 24 sata i ono izgleda tako. Sad se baš ne vide kristalići ali će se vidjeti nakon što se osuši.
Da bi se vidjele šljokice treba se sušit nekih tridesetak minuta. “, pokazuje.
Uskršnji aranžman a la Boška Bahtijarević
Izbijelite jaja kako bi se boja bolje primila
Da bi boje što bolje primile, Ana će prvo izbijeliti jaja.

“Jednostavno je skroz, uzmete jednu mjericu, uzet ćemo istu količinu vode, istu količinu octa, bitno je samo da jaja budu prekrivena. Pa ćemo ih najprije staviti u tećicu.”
Jaja se kuhaju na srednje jakoj vatri.
“Nakon nekih 7 do 10, 15 minuta kuhanja stvorit će se pjenica koju je potrebno micati. I ostaviti da se kuha još nekih desetak minuta.”

Nakon kuhanja, jaja se ispiru pod mlazom hladne vode i spužvicom za suđe lagano skida boju. Kad su se ohladila, mogu se bojati. Ana će ih bojiti ljubičastim kupusom.
Kuhanje u ljubičastom kupusu
“Polovicu ljubičastog kupusa nareže se stavi se u hladnu vodu i stavi se kuhat sat vremena i nakon što se prokuha sat vremena onda se procijedi. U tekućinu se doda jedan decilitar vinskog octa, odnosno alkoholnog octa, bijelog.
Znači, procijedit ćemo ovu vodu od ljubičastog kupusa. Super je u male posudice stavit jedno do dva jaja, ali je super i ovako u manje stavit jedno jer onda neće primit kolutiće od drugog jaja ako se sljubljuju jedno uz drugo. Pošto je ovo manja posudica dodat ćemo malo octa. I stavljamo jaje.

Ostavi se na primjer recimo 4 sata, pa izvadite recimo jedno jaje, onda još dva sata pa izvadite drugo i tako svaka dva sata. Izvadite jedno jaje onda će biti različitih svih boja i na primjer ovdje je jaje u kojem je dodano ocat u vodu od ljubičastog kupusa, a recimo ako se ne doda ocat onda jako slabo primi boju, pa bude ovako svijetlo, svijetlo plavo. I ovo je maksimalna boja koju poprimi to jaje.
A ako se doda, znači jedan decilitar alkoholnog octa, onda baš imaju predivne nijanse i budu različite od svijetlo plave do tamno plave. “
Inspirativne ideje za proljetno i uskrsno dekoriranje doma
“Evo recimo ovo je jaje stajalo 24 sata i ono je najtamnije. Nakon što se izvadi iz tekućine, stavit ćemo na rupčić nekih desetak minuta da upije višak tekućine. I onda može ići među druga jaja i evo ovdje se vidi razlika u bojama. Evo ovo je bilo 24 sata, možda čak malo i duže. Prvo sam izvadila ovog, pa ovog, zatim ovog koje vuče čak na zelenkasto tako da uopće nema pravila i nikad se ne zna koje će boje bit.”

Flomasterom i bojicom dodatno ukrasite pisanice
Ana voli od jaja izrađivati i male čovječuljke, za što koristi flomaster i bojicu.

“I može ukras na glavu, ne znam može biti svježe cvijeće iz vrta ili recimo ovo sam imala neki buketić suhog cvijeća pa sam jednostavno na konopčić zalijepila i ovako su mi najslađa.
Ja dolazim iz jednog malog sela u Hercegovini i kod nas je običaj da kad se obojaju jaja da se mora vidjet koje je najjače, obično na Uskrs ali mi ćemo i sad vidjeti. ” našalila se na kraju naša blogerica.
Želimo vam puno dobre zabave!
Projekti za djecu
Vrtlarenje s djecom: Rascvjetajte obiteljski dom pelargonijama
Zašto su idealne za male ruke i velike početnike i kako vam mogu uljepšati dom (i dan), otkrivaju iz inicijative Pelargonium for Europe

U sve užurbanijem digitalnom svijetu, vrtlarenje s djecom može pružiti osvježavajući predah od svakodnevice i priliku za sjedinjenje s prirodom.
Zajedničko vrtlarenje s djecom ne samo da razvija osjećaj odgovornosti kod njih, već i stvara nezaboravne obiteljske trenutke. Za ovakav vrtlarski obiteljski projekt savršene su pelargonije. Stručnjaci iz inicijative ‘Pelargonium for Europe’ (PfE) objašnjavaju zašto i pokazuju kako pelargonije mogu učiniti da vaš dom procvjeta.
Idealne za početnike: pelargonije su otporne i jednostavne za njegu
Pelargonije su savršene za male ruke koje prvi put pokušavaju vrtlariti budući da se za njih lako brinuti. Sve počinje sa sadnjom – odgovarajuća posuda s rupama za drenažu, sloj ekspandirane gline i supstrat za cvijeće sve je što vam treba. Na osunčanom mjestu, pelargonije će neprekidno cvjetati od proljeća do jeseni, čak i obilnije od većine ljetnog cvijeća. Trebaju im samo sunce, voda i gnojivo. Štoviše, ove otporne biljke rast će i cvjetati čak i ako ne radite sve savršeno. S obzirom da su tako jednostavne za njegu, dobit ćete puno vremena za uživanje u zajedničkom vrtlarenju, igru i gledanje kako pelargonije rastu.

Vedri ugođaj: pelargonije dolaze u puno šarenih boja
Djeca vole boje. Žarke nijanse potiču maštu i stvaraju veselu te vedru atmosferu. Pelargonije unose živopisne tonove na balkone, terase i vrtove te pridonose ugodnom ozračju u domu. Dostupne su u širokom rasponu boja – od bijele i roze do ljubičaste i narančaste. Tu su i različite nijanse crvene te mnoštvo dvobojnih sorti s prekrasnim prijelazima, prugama ili točkicama.

Pelargonije rastu brzo i cvjetaju obilato
Pelargonije su zahvalne biljke. U dobrim uvjetima rast će brzo i proizvodit će mnogo cvjetova. Upravo to djeci daje osjećaj brzog napretka i motivaciju za nastavak.
Za bolje iskustvo, roditelji bi trebali kupiti male, nezrele biljke bez cvjetova na početku sezone. To djeci omogućuje da dožive proces rasta od samog početka. No pripazite, pelargonije su osjetljive na hladnoću. Držite ih na svijetlom i toplom mjestu u kući dok ne prođe opasnost od noćnog mraza.

Pelargonije i poslastice – savršena kombinacija!
Djeca obožavaju pelargonije zbog njihovih lijepih i šarenih cvjetova. No još je zabavnije kad tijekom vrtlarenja imaju nešto za grickanje. Pelargonije možete kombinirati s drugim biljkama koje vole sunce, poput jagoda, rajčica ili začinskog bilja.
Ovo je poslastica za nepce i korisno za insekte. Unatoč suprotnim tvrdnjama, pelargonije s jednostrukim i polu-dvostrukim cvjetovima sadrže pelud, a ponekad i nektar. Ipak, kada imaju izbor, pčele i bumbari češće preferiraju druge cvjetne biljke poput kadulje, timijana, mente ili rajčice.

Izradite nove recepte s mirisnim pelargonijama!
Za razliku od drugih pelargonija, mirisne sorte često imaju prilično neupadljive cvjetove. Međutim, njihovo lišće ispušta ugodne mirise. Dolaze u širokom rasponu aroma, od lavande i ruže do naranče, breskve, limuna, kole, đumbira, kokosa i čokolade.
Organske mirisne pelargonije jestive su i potiču roditelje i djecu na eksperimentiranje. Možete eksperimentirati s kolačem s mirisom ruže, salatom s mirisom breskve ili domaćom limunadom s mirisom limuna. Kreativnosti nema granica kad je riječ o osmišljavanju novih recepata. Izvrstan pothvat bio bi napraviti vrt mirisnih pelargonija na prozoru s omiljenim okusima.
Kako započeti s pelargonijama
Da bi djeca ostala zainteresirana za vrtlarenje, evo nekoliko jednostavnih savjeta kako održati zabavu na visokoj razini.
- Za mlađu djecu, mini vrtni projekt poput prozorske tegle ili jednog lonca idealan je kako bi projekt bio kontroliran i pružio brz osjećaj uspjeha.
- Zajednički odlazak u trgovinu kako bi birali biljke i materijale od početka daje djeci osjećaj odgovornosti i vlasništva nad projektom.
- Zajednički i fiksni termini za brigu o vrtu zabavni su i također potiču osjećaj odgovornosti. Starija djeca mogu se i brinuti o biljkama sama. Ipak, dodatno ih motivira ako roditelji redovito uočavaju i pohvaljuju njihov napredak.
- Vrtlarski dnevnik u kojem djeca bilježe vrijeme cvjetanja i zapažanja o vremenskim uvjetima, insektima i slično – bilo sama ili s roditeljima – lijepa je uspomena i kreativan projekt koji im može pomoći mnogo toga naučiti.

Ideja za izradu: Reciklirane vaze za pelargonije
Pelargonije se također mogu koristiti za kreativne projekte. Primjer su šarene reciklirane vaze koje je lako napraviti s djecom. Ove vesele vaze podići će svima raspoloženje i istaknuti različite cvjetove rezanih pelargonija.
Za ovaj projekt trebat ćete staru čašu ili plastični spremnik, bijelu glinu za modeliranje koja se suši na zraku, valjak za tijesto, nož, boje, kistove i (opcionalno) prozirni lak.
Slijedite ove upute: tanko razvaljajte glinu valjkom i pomoću noža izrežite traku iste širine kao opseg vaše čaše ili spremnika. Prekrijte čašu ili spremnik glinom i nježno pritisnite krajeve zajedno kako biste ih sjedinili. Pričekajte da se glina potpuno osuši. To može potrajati do dva dana. Na kraju, obojite vaze prema vlastitoj želji. Prozirni lak površinu čini glađom i sjajnijom ako ga dodate na kraju kada se sve osuši.
Savjet: Papirnate šablone pomoći će vam da procijenite kolike trake gline trebate za različite čaše ili spremnike. Za izradu papirnate šablone, omotajte list papira oko spremnika tako da se rubovi lagano preklapaju i označite liniju za rezanje olovkom. Skinite papir i izrežite šablonu prema veličini.

Pelargonium for Europe marketinška je inicijativa europskih uzgajivača pelargonija Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Selecta One i Syngenta Flowers. Inicijativa je osnovana 2016. godine s ciljem promicanja i osiguranja dugoročne prodaje pelargonija u Europi. PfE aktivnosti trenutno postoje u 22 europske zemlje. U Bugarskoj, Hrvatskoj, Rumunjskoj, Slovačkoj, Češkoj i Mađarskoj, EU podržava marketinške aktivnosti u sklopu ‘Stars unite Europe in bloom’ kampanje od 2023. Od lipnja 2024., podupire ih i u Belgiji, Italiji, Nizozemskoj, Austriji i Španjolskoj. Od siječnja 2025. do prosinca 2027. aktivnosti financirane sredstvima Europske unije provodit će se također u Danskoj, Njemačkoj, Francuskoj, Poljskoj i Švedskoj.
Izrada, popravak i obnova namještaja
Kišni dani idealni su za ove DIY projekte koji će osvježiti vaš dom!
Iskoristite kišne dane za kreativne projekte obnove namještaja

Kišni dani pružaju savršenu priliku za posvetiti se kreativnim projektima unutar doma. Ako imate staru komodu ili neki drugi komad namještaja koji čeka na obnovu, sada je pravo vrijeme da mu udahnete novi život. DIY obnova namještaja ne samo da je isplativa, već vam omogućuje i da personalizirate svoj prostor prema vlastitim željama.
Savjeti za brzi makeover doma – otkrivamo provjerene trikove dizajnerice interijera
Obnova stare komode: korak po korak
Prije nego što započnete s obnovom, važno je temeljito očistiti komodu i ukloniti sve nečistoće. Zatim, lagano obrusite površinu kako biste uklonili stari lak ili boju. Nakon toga, možete nanijeti novu boju ili lak prema željenom izgledu. Za dodatni šarm, razmislite o zamjeni starih ručki novima ili dodavanju dekorativnih elemenata.
Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika
Kombinacija boja i tekstura u obnovi
Prilikom obnove namještaja, igra boja i tekstura može značajno utjecati na konačni izgled. Kombinirajte neutralne tonove s drvenim elementima za prirodan izgled, ili se odlučite za hrabre boje kako biste unijeli energiju u prostor. Dodavanje tekstilnih elemenata, poput jastuka ili presvlaka, može dodatno obogatiti teksturu i udobnost namještaja.
Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada
DIY projekti za personalizaciju namještaja
Osim obnove, razmislite o prenamjeni starih komada namještaja. Na primjer, stara komoda može postati mobilni kućni vrt ako u ladice posadite začinsko bilje. Ovakvi projekti ne samo da su funkcionalni, već i dodaju jedinstven karakter vašem domu.
Pretvorite staru komodu u kućni vrt
DIY obnova namještaja pruža vam priliku da izrazite svoju kreativnost i osvježite svoj dom bez velikih ulaganja. Iskoristite kišne dane za ove projekte i uživajte u rezultatima vlastitog rada.
