Predstavljamo dom
Zavirite u stan u kojem je plava kuhinja glavna zvijezda
Osim u kuhinji, plava boja provlači se i kroz druge prostorije ovog simpatičnog stana.
U svakom domu postoji nešto što privlači pažnju. U ovom je to plava kuhinja, boja koju bi rijetki odabrali.
Vlasnica stana Matea Gečević duže je vrijeme maštala o svijetlo plavoj kuhinji. A osim bojom, wow efekt postigla je i njenim dizajnom.
Osim boje, imala je i točnu viziju kako bi ovaj važan kutak doma organizirala. Prijašnja kuhinja bila je vrlo mala, tako da ju je odlučila proširiti. Izbacila je blagovaonski stol, produljila radnu površinu, dodala kuhinjski poluotok i fokus stavila na zid na koji je odlučila smjestiti i zidne elemente.
Kuhinja je rađena po mjeri, a kuhinjske fronte su posebno obrađivane.
Bijele metro pločice koje idu skroz do stropa te zlatni detalji na elementima,učinili su ovu kuhinju zaista posebnom.
Poseban je i ostatak stana u kojem je također fokus na ovoj, vjerovali ili ne, najpopularnijoj boji na svijetu.
Za dnevni boravak, kako kaže, nije ostalo mnogo budžeta. Tu je na scenu stupila kreativnost i recikliranje. Starinsku smeđu komodu kakvu viđamo u američkim filmovima 90-ih, izvukla je iz podruma obiteljske kuće.
Praktične i diskretne komode i konzole
Perzijski tepih plavih nijansi pronašla je u second hand shopu u Švedskoj gdje je neko vrijeme živjela. A plavi damski ležaj i bijeli dvosjed na kojem se smjestio mačak Šime, bili su dio iste sjedeće garniture koju je Matea uz pomoć majke pretapecirala i uklopila u svoj odvažan stil.
Zajedno s majkom napravila je zanimljivo uzglavlje kreveta. U plavoj boji, naravno, s detaljima zlatne. To je dalo osobnost ovoj jednostavnoj bijeloj sobi.
Kao i zanimljiv luster koji je poput tepiha, doputovao iz daleke Švedske.
Osim interijera, prošetali smo i eksterijerom ovog stana, odnosno terasom. Pogled plijeni klupa koju je također sama osmislila.
Mi samo možemo zaključiti da 30 kvadrata terase i 50 kvadrata stana nisu mogli biti zanimljivije osmišljeni.
Predstavljamo dom
Pametna rješenja za odličan dizajn garsonijere
Garsonijere slove kao najizazovniji prostori za uređenje, a kako je tome zadatku pristupila profesorica glazbene umjetnosti, Ivana Petravić, sigurno će vas inspirirati za velike promjene u malo kvadrata.
Pametna rješenja čine čuda
Manje kvadrata podrazumijeva manje mjesečnih troškova, ali dizajnerima interijera ne ostavlja puno manevarskog prostora. No dobro osmišljena strategija, iskustvo i poneko pametno rješenje čine čuda. Tako je bilo i s garsonijerom profesorice Ivane Petravić.
“Kada sam tek ušla u stan prije petnaest godina, odnosno sad već ima i 16 godina, bila sam studentica. Za mene je ovo bio jedan idealan studentski prostor. Taman veličine za počistiti i imao je sve one funkcije koje su meni kao studentici bile potrebne”, prisjeća se Ivana.
Nakon završenog fakulteta, Ivana je ostala u Zagrebu, a njezine su se potrebe i prioriteti u pogledu stanovanja promijenili. Pokušala je pronaći rješenje koje bi zadovoljilo njezin novi životni stil.
Makeover stana trajao je sedam mjeseci
“Prije godinu i pol dana završena je renovacija koja je trajala otprilike sedam mjeseci. U potpunosti sam iz temelja sve promijenila, uvela sve ono što je meni bilo bitno, važno i naravno, osigurala si kvalitetan život.”
Najviše joj je nedostajala velika kuhinja. Prijašnja je zauzimala tek jedan četvorni metar. Mala čajna kuhinja mogla je zadovoljiti potrebe studentice, no ne i odrasle, zaposlene žene.
“Kada sam počela raditi, tada su se jednostavno životne navike mijenjale i taj životni prostor mi je također nekako skučen. Također, kupaonica je bila poprilično mala. Tu sam tražila malo veću komociju, malo veću ugodnost i na kraju sam sve to postigla unutar same renovacije.”
Kuhinja u kojoj sada zahvaljujući šanku na rasklapanje može večerati čak petoro ljudi. Kupaonica je proširila rušenjem pregradnog zida i sada joj je to najdraži dio stana.
Multifunkcionalna spavaća soba
Iza pisaćeg stola u ormaru smješten je sklopivi krevet koji prostor dnevnog boravka u nekoliko sekundi pretvara u ugodnu spavaću sobu.
“Izazovno je bilo smjestiti spavaći dio, ukomponirati u jednu veliku sobu od 16 kvadrata, a da taj spavaći dio ne smeta radnom dijelu, kuhinjskom dijelu, dnevnom boravku i tako dalje. Došla sam na ideju da se sam spavaći dio, odnosno krevet, može sam pospremiti i može imati određenu multifunkcionalnost.”
Ima čak i skladišni prostor
Ivana je istraživala po internetu te je pronašla mehanizme koji to omogućuju i zamolila majstore da to sve skupa realiziraju.
Ovaj stančić obiluje skladišnim prostorom. Za ormare i police majstorski je iskorišten svaki slobodni centimetar. U godinu dana otkako je renovacija završena, Ivana priznaje da još uvijek nije stigla popuniti sav skladišni prostor.
Kod uređenja garsonijere, vodite se minimalizmom u odabiru namještaja, pažljivo koristite boje, a prostor pokušajte podijeliti na više zona.
Predstavljamo dom
Muški brlog u industrijskom stilu
U ovom članku donosimo vam jedan savršeni primjer stana uređenog u industrijskom stilu.
Nebrušeni dijamant
Kad je prvi put ušao u novi stan, njegovih 46 četvornih metara bili su poput slikarskog platna koje čeka da na njima nastane remek djelo. Upravo to Matej Sukara i Ante Jelinčić učinili su od ovog jedno i pol sobnog stana smještenog u zagrebačkom Maksimiru.
“Što se tiče namještaja nije bilo ničega unutra. Sve što vidite u stanu je naknadno ubačeno, osim kuhinje i ormara u hodniku. Generalno je išlo brzo zato jer smo imali viziju toga kako bi taj stan trebao izgledati”, prisjeća se Matej.
Svaki svoj slobodan trenutak iskoristili su za uređenje stana
Ante Jelinčić, inače magistar industrijskog dizajna, prisjeća se kako se sve brzo dogodilo. S obzirom na količinu posla i vremena koju posvećuju drugim projektima, imaju malo vremena za sebe. Iskoristili su svaki slobodan trenutak da urede stan.
Drvena sjenila su već neko vrijeme hit u uređenju interijera, a ovo u Matejevom stanu Antino je idejno rješenje. Baš kao i crna mandala na zidu.
U budističkoj tradiciji mandale su većinom naslikane ili nacrtane strukture koje imaju obrednu namjenu te služe za meditaciju i poboljšanje koncentracije, dok se u arhitekturi koriste kao plan za izgradnju hramova. U ovom slučaju mandala je – izrezana.
“Iz prijašnje firme imam iskustva na laseru pa sam duže vrijeme razmišljao još za svoj jedan stari stan, samo je moja bila bijela na crnom zidu, a tu je obrnuto. Baš sam razvijao nekakav zidni ukras koji je jednostavan, koji se može kompletno izrezati na laseru, a uzorak te mandale uvijek se može izmijeniti po potrebi, dimenzije se mogu promijeniti i dosta se brzo složi, a efekt je stvarno ja mislim da je super ispao”, govori Ante.
Otvoren prostor obilježje je industrijskog stila
Jedno od ključnih obilježja industrijskog stila u kakvom je uređen Matejev stan su otvoreni prostori. Zato ovaj stan bez predsoblja i hodnika s ulaznih vrata vodi direktno u spavaći prostor.
“Ovaj stan šezdesetih godina nije imao taj dio pa se proširio na tavan, zato što je tavanski dio tu. I onda su se proširili tamo i tu je nastala mala sobica i kuhinja koja je pregrađena sa zidom.”
Gotovo cijeli namještaj izradili su sami
Svi komadi namještaja u stanu, izuzev kauča i stolica, djelo su spretnih ruku ove dvojice majstora, a nastali su u njihovom ateljeu, od stana udaljenom tek nekoliko stotina metara.
“Više-manje kolega i ja smo sve izradili sami, od stolova do stola blagovaonskog, do komode, klupčica ispod prozora, lampi, stalaka za vino, komode za TV, letvica po zidu, više-manje je sve naš rad”, navodi Matej.
Komoda je iziskivala poseban trud
Najkompliciraniji komad namještaja za izradu bila je komoda. Skrojena od željezne konstrukcije s hrastovim letvicama i led lampicama, predstavljala je poveći zalogaj već na samom početku izvedbe.
“Prvi put smo to radili, to je baš nešto što je naš proizvod što nismo nikad prije radili za nikog drugog, nego je baš bilo nešto što nam se kuhalo u glavi duže vremena”, prisjeća se Ante.
Želite li svoje kvadrate urediti u industrijskom stilu, zadatak je izazovan ali izvediv. Veliku ulogu imaju rasvjetna tijela čiji dizajn kombinira elemente koji nalikuju cijevima s elementima lanaca ili užadi te komadi namještaja jednostavnih, ravnih linija, bez ukrasa, u neutralnim bojama.