Povežimo se

Stanovi

Prekrasan ured uređen kao dom

Uređenje ureda u današnje je vrijeme način stvaranja pozitivnog imidža tvrtke. A kad taj ured uredite poput doma, onda je i zaposlenicima i klijentima ugodno u njemu.

Dolazak u odvjetnički ured često je vrlo stresan, pa uvelike pomaže ako se u njemu osjećate kao kod kuće. Upravo smo se tako osjećali u ovom zagrebačkom uredu.

Projektni zadatak bio je osmisliti ured čija je prvobitna funkcija funkcija ureda, sekundarna funkcija funkcija mjesta za sastanke s klijentima, mjesta za razradu poslovnih strategija, za poslovnu inspiraciju, te funkcija doma.

Sala za sastanke

sala-za-sastanke-domnakvadrat

Sala za sastanke djeluje poput blagovaonice. Klijenti su inzistirali na ravnoteži između modernog i tradicionalnog pa su svi elementi koji su se mogli zadržati i zadržani. Stara kalijeva peć i rekonstruirane žute fotelje našle su svoje mjesto u ovom uredu.

Uredski prostor

ured-orijentalni-tepih-domnakvadrat

Uredski prostor također odiše toplinom doma. Tome zasigurno pridonosi orijentalni tepih na podu. Za udobnost tu je dvosjed u kutu.

Arhitektica Mia Petričević istaknula je kako je u osmišljavanju prostora vrlo važnu ulogu imala analiza klijenata koji dolaze, kao i analiza zgrade u kojoj se ured nalazi. Radi se o zgradi izgrađenoj krajem 19. stoljeća. “Sve to nas je dovelo do harmonije uma i duha i naposljetku, ovog koncepta”, kazala je Petričević.

mali-ured-plavi-detalji-domnakvadrat

Za oko nam je zapelo da se dosta koristila umirujuća plava boja koja se smatra i bojom poslovnog svijeta. Korištena je u detaljima kako bi se dodatno naglasili pojedini elementi. No, valja biti oprezan. Kako je istaknula arhitektica, pretjerano korištenje plave boje može izazvati kontraefekt, odnosno prostor učiniti hladnim.

Hodnik

arhiva-u-uredu-domnakvadrat

U hodniku se smjestila arhiva koja je skrivena u ugradbenom ormaru. Nasuprot njega nalazi se još jedan udoban dvosjed i podsjetnik na stara vremena – pisaća mašina.

sofa-pisaća-mašina-domnakvadrat

Prostorom se provlače štukature kojima su arhitekti htjeli dati značaj povijesti lokacije u centru Zagreba. A opet ovaj zid na kojem se nalaze ima i svoju dodatnu funkciju. Tu su sakriveni ulazi u sanitarije i servisne sadržaje.

štukature-ulaz-u-sanitarije-domnakvadrat

Kuhinja

kuhinja-pločice-reciklirane-domnakvadrat

Nekada su se pauze provodile u restoranima, a sada za to imaju kuhinju.

Pločice na zidovima su reciklirane. Pronađene su u starim sanitarijama. Skinute su, očišćene i umjesto da su završile u otpadu, dobile su novu vrijednost.

Umjetnost na zidovima

slika-u-uredu-domnakvadrat
dječji-crteži-domnakvadrat

Dodatnu toplinu ovom prostoru opet daju umjetnine na zidu. Neke su naslikali pravi umjetnici, a druge su dječjih ruku djelo. A dojam doma zasigurno pojačavaju uspomene na polici u kuhinji.

Na kraju, kome ne bi bilo ugodno raditi u ovakvom uredu kad uopće nemate osjećaj da se nalazite u poslovnom prostoru.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Predstavljamo dom

Zanimljiv dizajn, toplina drveta i moderni detalji krase ovaj stan u Samoboru

Neodoljiva toplina drveta spojena s modernim detaljima, predivnom keramikom i vrlo zanimljivim dizajnom oduševila nas je u stanu kojeg je uredila dizajnerica Iva Pavičić.

Vođena idejom da kreira moderan i topao dom, Iva je za ovaj interijer pomno birala materijale koji će istaknuti izniman dizajn. 

“Birani su uglavnom puno drvo ili furnir, na primjer na ovim pločama u kuhinji je pravi kamen, isto tako imamo kod televizije veliki komad travertina, koji radi obrade izgleda jako prirodno, a opet je i funkcionalan s obzirom na život i funkciju koju ima u prostoru. Ideja je bila da bude stan što više toga da skrijemo u ormare, a opet da se postigne da veličina prostora dominira, ali da ostavimo intimnost doma.”, ističe Iva Pavičić, dizajnerica interijera.

Iza staklenih, a neprozirnih vrata skriva se dnevna soba, blagovaonica i kuhinja s upečatljivom keramikom i bojom. 

“Nju smo malo htjeli naglasiti u tvoj svojoj tamnoći, a i prvenstveno zato što jako puno natur boje drva, od poda, stola, djelomično stolci, blagovaonski cijela fronta, znači od ugradbenih ormara, od ulaznog prostora skroz do same kuhinje. Tako smo odlučili da ovaj niski dio kuhinje bude tamniji kako bi upravo svi ovi elementi došli do izražaja. 

S obzirom da je prostor velik i kuhinja isto, otvorila nam se mogućnost da nemamo gornje ormariće nego smo samim dizajnom kuhinje i fronte pokušali to napraviti dosta decentno tako da se cijela kuhinja uklopi u prostor i blagovaonice i boravka i vidi se od samog ulaza. To je nekakav dominantni pogled općenito kada se uđe u stan, više je bila ideja ta to bude kao nekakva velika komoda, a svu funkciju ima.”, pojasnila je.  

Blagovaonski stol je izabran zbog svog neuobičajenog oblika jer osigurava fluidno kretanje po prostoru, a postavljen je između kuhinje i dnevne sobe kojom dominiraju kutna garnitura i fotelja. 

Renovacijom stana u suterenu stvoren divan stambeni postor od 56 kvadrata

“Velika kutna garnitura je kožna, to smo birali jednu nijansu koja je posebna, smirujuća ali ima svoj karakter. Dugo se tražilo koja bi bila tkanina fotelje koja bi na kraju onako malo još digla stvar da ima i svježinu, da ima malo kolorita, a da se fino uklopi u cjelinu prostora. To je stara fotelja koja je bila obnovljena, puno pažnje se posvetilo i obradi drva i tom novom tapicirungu koji mislim da je dao točku na I cijeloj, cijeloj situaciji.”

Iz dnevne sobe se ulazi u glavnu spavaću sobu koja ima svoju kupaonicu s vrlo posebnom keramikom i romantičnom rasvjetom. 

“Ponovno smo imali ideju tih ugradbenih ormara u istoj obradi furniranog hrasta kao što je u ovom prostoru boravka, blagovaonice i kuhinje, ali smo na zid stavili tapetu, iznad uzglavlja koja je vrlo, suptilna u tipu tkanine, dok su ostala dva zida farbana u blagu bež nijansu s zelenkastim tonom, ona je otišla koloristički malo u jednom smjeru i na kraju kao točka na I taj jedan zastor koji sa točkama u sebi malo daje nekakvu razigranost prostoru. “, pojašnjava.

U drugom dijelu stana smještene su još dvije prostorije – gostinjska i muška. 

“Muška nam je otišla u tamni kolorit, jer je bila ideja za ispijanje finih konjaka, a ta gostinjska za dječicu koja dođu, nju smo obojili u jednu svježinu i svjetlinu. Ona je najsvjetlija, ona ustvari ima i puno prirodnog svjetla, također ima i izlaz na tu terasu, ali u njoj nekako sam htjela da bude onaj osjećaj otvoren. Svježina i svjetlina se u njoj pretapaju.”

Adaptacijom stari stan s brojnim pregradnim zidovima postao otvoren prostor pun svjetlosti

Uz svježinu i svjetlinu savršeno se uklopila nježna tapeta s dezenom oblaka, a blago reljefne površine stvorile su zanimljivu igru svjetlosti i sjene. 

Posebnu atmosferu u čitavom stanu dizajnerica je postigla koristeći boje. 

Kolorit čitavog prostora, uključujući stropove, je pomno biran, to jesu u paleti bijele nijanse, ali se radi o posebnim bojama koje imaju specifičan ton u sebi, tako da ustvari atmosfera prostora bude posebna.

“Prostor djeluje bijelo, ali je sa tim specijalnim izborom tonaliteta jednostavno atmosfera u prostoru nježnija i posebnija. To smo pokušali povezat isto tako sa zavjesama koje prate na neki način koloristički i velim izbor tih boja zidova. Spoj keramike koja ima neki svoj reljef, zidova koji imaju boju, a glatki su i same tkanine koja opet donese nekakvu razigranost samim svojim načinom na koji se šiva… Ali same te promijene u volumenima koje one stvaraju čine nekakvu razigranost, a na kraju i eleganciju, mogu reći, mislim da je to bio dosta važan zahtjev da ju postignemo. “

Atmosferi svakako pridonosi i pažljivo odabrana rasvjeta te brojni detalji koji otkrivaju posebnost obitelji koja ovdje živi.

Nastavite čitati

Izbor urednice

Renovacijom stana u suterenu stvoren divan stambeni postor od 56 kvadrata

Koncept renovacije zahtijevao je da prednji dio stana bude otvorenog tlocrta s dnevnom sobom i kuhinjom 

Pred arhitekticu Gordanu Đerić stavljen je izazov uređenja stana u suterenu. S nekoliko domišljatih rješenja, kreirala je vrlo udoban stan za mladog muškarca. 

Prije renovacije, ovaj suterenski prostor imao je nekoliko zasebnih prostorija s vrlo malo dnevnog svjetla. 

“Ovo je bio jedan podrumsko suterenski stan u određenim nivoima je u razizemlju, koji je više vapio za odredom za čistoću nego za arhitektom i preuređenjem interijerskim. Kada smo došli tu je bilo puno nepovezanih prostorija, podrumskih prostorija u kojima su ljudi stanovali.

Prva faza nam je bila rušenje svih pregradnih zidova, ogoljenje vanjskih zidova do cigle, tada smo dobili jedan jedinstven prostor i ispostavilo se da imamo malo prirodnog svjetla u toj cijeloj priči, onda smo taj problem rješavali na način da smo ovu interpolaciju vanjsku između zgrada koja je ostala tako sticanjem okolnosti, slobodna, napravili kao mali atrij. Od prozora smo napravili balkonska vrata da se iz prostora može izlaziti u taj atrij.”, pojasnila je Gordana Đerić, dipl. ing. arhitekture.

Danas je to stan od 56 četvornih metara, a koncept renovacije zahtijevao je da prednji dio stana bude otvorenog tlocrta s dnevnom sobom i kuhinjom. 

“Kuhinja je bila vrlo zahtjevna za riješiti jer je bilo puno dimnjaka, stupova, zidova koji se nisu mogli dirati, zidova koji su mogli dobiti neka udubljenja, tako da smo se u ta udubljena smjestili s ovim radnim dijelom. Desno i lijevo smo išli sa zatvorenim ormarom, oni su u bijeloj boji da bi se taj prostor proširio, a glavni akcent kuhinje je kombinacija boja, sivo žuto, budući da je podrumski stan, vrlo je bitno da psihološki ima neku poveznicu i radost, da je to žuto, da je svjetlost, da daje pozitivnu energiju kad se ulazi u njega.”, pojašnjava arhitektica.

Od nekad najveće prostorije u stanu napravljena je spavaća soba sa zasebnom garderobom. Zato što je tu smješten najveći prozor koji daje najviše prirodnog osvjetljenja, na spavaću sobu nisu stavljena standardna vrata već pregradni panel. 

Osim spavaće sobe dobila se jedna mala soba, radno gostinjska, koja ima sve potrebne sadržaje, minimalne ali funkcionalne.

Adaptacijom stari stan s brojnim pregradnim zidovima postao otvoren prostor pun svjetlosti

Zahvaljujući knauf zidu, kuhinja i kupaonica dobile su mnogo skladišnog prostora. 

“Kupaonu smo radili zajedno sa kuhinjom tako da smo dobili nekakve Z zidove, gdje smo uvlačili ormare od kupaone, ormare od kuhinje, dobili smo dosta skladišnog prostora, ormare za kupaonu, što je izuzetno rijetko te se može sve smjestiti. Svi sadržaji su zadovoljni, tuš kada velika, 140, lavabo, veš mašina iznad koje je bojler. Kupaona je zanimljiva da ima isto tako, sticanjem okolnosti, veliki prozor, tako da ima prirodnu ventilaciju, dosta prirodnog svjetla i čini ju prozračnom, modernom, ugodnom i efektnom.”, zaključila je arhitektica.

Sterilnost bijele i sive, koje prevladavaju u interijeru, razbila je žuta boja koja daje toplinu  prostoru, a poseban efekt postignut je atraktivnom rasvjetom iznad drvenog stola koji se savršeno uklapa u dizajn ovog suterenog stana.  

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice