Predstavljamo dom
Prohodan stan koji ima kružni tok
Kažu da je arhitektu najteže urediti vlastiti dom. A kad to napokon naprave, onda je taj dom kao stvoren za našu rubriku Dom na kvadrat. Vodimo vas u dom arhitekta Roberta Križnjaka.
Razlog za preuređenje doma, najčešće su životne prilike. U slučaju ovog arhitekta bilo je to useljenje buduće supruge s dva preslatka psa.
„Stan je funkcionirao kao jedan muški stan, u kojem je bilo često tuluma, koji 15 godina nije imao kuhinju, osim osnovnog – frižidera, umivaonika i mikrovalne, a sad je trebalo napraviti jednu kuhinju za osobu koja puno kuha, i totalno se promijenio način života“, objašnjava nam arhitekt Robert Križnjak.
Pomno su birani materijali za kuhinju jer, iako su kućni ljubimci većinom mirni, kad ogladne, vole zagrepsti po kuhinji.
Uz to, kuhinja je jako funkcionalna. Crne jednostavne plohe skrivaju bar, hladnjak, malu smočnicu, otok se može koristiti kao šank a s unutarnje strane su ladice za posuđe.
Elementi koji se manje koriste otvaraju se na dodir, dok ovi ostali imaju neprimjetne ručkice. U odabir kombinacije crne i bijele boje nismo uopće sumnjali, a dio kuhinje se kao obloga nastavlja u dnevni boravak.
“On je zapravo malen, ali kako se cijeli stan može u potpunosti pretvoriti u otvoreni prostor, imate dojam da je sve jedan veliki dnevni boravak”, nastavlja arhitekt.
U ovom je domu prostor definitivno diktirao raspored prostorija. U najuži dio stana smještena je blagovaonica. Umjesto postojećeg zida, kod stubišta je postavljena staklena stijena koja je dala prozračnost interijeru.
Spavaća soba orijentirana na sjeveroistok, to je idealna orijentacija spavaće sobe. Od blagovaonice je odvojena kliznim vratima tako da se cijeli stan jednostavno može otvoriti. To je omogućilo i uređenje svojevrsnog balkona unutar stana.
S druge strane zida smjestio se kupaonski dio, u potpunosti sakriven od ostatka stana.
„To je ta jedna relativno uska kupaona koja ima vezu direktno na jednu i na drugu stranu i zapravo, šta je funkcionalno da se vi vrtite cijelo vrijeme u krug u stanu, i zapravo dobijete nekakve da vam olakšava, ubrzava nekakav način kretanja po stanu“, pojasnio je Križnjak.
Da rezimiramo – ovo je prohodan stan koji, prema potrebi, može postati sala za zabave, sada je dobio i kuhinju, ima balkon u zatvorenom prostoru i kružni tok. Sada znamo odgovor na pitanje zašto je arhitektima najteže urediti svoj dom. Zato što pred sebe stavljaju brojne izazove.
Predstavljamo dom
Savršen primjer harmonije u interijeru
Vodimo vas u luksuzno opremljeni zagrebački stan u kojem vam otkrivamo definiciju harmonije u interijerima.
Open space bio je najveći izazov
Ovaj prostrani četverosobni zagrebački stan površine preko 100 četvornih metara bio je potpuno prazan prije uređenja. U roku od samo nekoliko mjeseci dizajnerica interijera Sandra Šegulja Lederer dovela ga je u stanje u kojem je danas.
Najizazovniji dio bio je otvoreni prostor, odnosno open space. Bez obzira što se čini relativno velikim, on zapravo nije toliko prostran te je bilo potrebno osmisliti načina da ga se previše ne zatvori te da ostane fluidan.
Harmonični ugođaj
Pri uređenju open space kuhinje i dnevnog boravka kombinirane su tri boje – konjak, porculansko bijela i tamno smeđa. Takve kombinacije u prostor unose mirnoću i toplinu te ih pretvaraju u zone udobnosti i komfora.
“Mislim da sam postigla da boje, oblici i uzorci koji se ponavljaju kao što su uzorci mramora i kamena , međusobno izgledaju harmonično.”
Zelena boja djeluje smirujuće
U radnoj sobi zahvaljujući udobnom dvosjedu od velura dominira tamno zelena boja koja kao simbol prosperiteta, samopouzdanja i pouzdanosti, odlično korespondira sa svrhom prostorije, a na onoga tko boravi u njoj ima smirujući učinak.
“Tamno zelena je jedna duboka i smirena boja i mislim da potiče koncentraciju, a istovremeno izgleda vrlo atraktivno”, ističe Sandra.
Dječja soba je u pastelnim nijansama
U dječjoj sobi uz boju prirodnog drva, prevladavaju pastelne boje koje imaju umirujući utjecaj. U prostor unose prozračnost i harmoniju, nježne su i nametljive i samim time stvaraju idealno okruženje za mališane.
“Dječja soba je još uvijek u procesu dorade. Na zidove treba staviti zidne naljepnice, no ostalo je više manje gotovo. Išlo se na pastelne boje, na nekakav holistički pristup, prirodne materijale. Jednostavnost prije svega.”
Odabir prave boje od velike je važnosti
U spavaćoj sobi dominiraju žuta i zlatna boja. Žuta kao simbol plodnosti i bogatstva kroz povijest se vezala uz kraljevske obitelji. Prema psihologiji boja, učinci žute boje vrlo su raznoliki i složeni. Riječ je o boji novih ideja, koja nam pomaže pronaći nove načine rada te pripomaže u jasnom razmišljanju i brzom donošenju odluka.
“Konkretno je krevet modernog dizajna, ali u toj orijentalno žutoj boji koja me osobno privukla svojom toplinom i simbolikom. Na istoku se smatra kraljevskom bojom, ali i bojom dugovječnosti, energije, a podsjeća i na sunce pa, obzirom da je Sunce izvor života.”
Dvije kupaonice
Ovaj stan ima dvije kupaonice, a spavaća soba povezana je s jednom od njih. Takva rješenja su, ako su moguća, idealna za višečlane obitelji.
Ne mora se nužno defilirati kroz hodnik da se ulazi u glavnu kupaonu, nego cijeli prostor ima svoju individualnu funkcionalnost.
Primjer multifunkcionalnosti krije druga, veća kupaonica. Zrcalne fronte iznad umivaonika u sebi imaju police za koje znaju samo oni koji ih svakodnevno koriste. Izgledaju vrlo atraktivno, kao klasično ogledalo, međutim iza se skriva spremište.
Držite se ovih pravila
Ovaj prostrani stan primjer je spoja modernog i elegantnog. Poželite li u tom stilu urediti svoj dom, postoje pravila kojih biste se trebali držati.
“U svakom slučaju manje je više, pa tako i u uređenju interijera. Mislim da je po tim modernijim načelima, pogotovo za moderne interijere, bitno ne zatvarati pogotovo ove otvorene prostore sa velikim garniturama sa kutovima”, ističe Sandra.
Umjesto toga radije birajte individualne komade namještaja, primjerice par fotelja i trosjed. Podjednako će dobro funkcionirati, a uvijek ćete imati dovoljno slobodnog prostora.
Prostor mora biti napravljen na način da je harmoničan i da ništa nije predominantno da vas s vremenom preoptereti i da vam dosadi. Harmonija u prostoru je vrlo važna jer u nama budi osjećaj smirenosti.
Kreiramo je odabirom i položajem linija, oblika, boja, površina i teksture, imajući na umu činjenicu da tamniji, topliji tonovi izgledaju „teže“ nego hladniji, svjetliji tonovi.
Predstavljamo dom
Pametna rješenja za odličan dizajn garsonijere
Garsonijere slove kao najizazovniji prostori za uređenje, a kako je tome zadatku pristupila profesorica glazbene umjetnosti, Ivana Petravić, sigurno će vas inspirirati za velike promjene u malo kvadrata.
Pametna rješenja čine čuda
Manje kvadrata podrazumijeva manje mjesečnih troškova, ali dizajnerima interijera ne ostavlja puno manevarskog prostora. No dobro osmišljena strategija, iskustvo i poneko pametno rješenje čine čuda. Tako je bilo i s garsonijerom profesorice Ivane Petravić.
“Kada sam tek ušla u stan prije petnaest godina, odnosno sad već ima i 16 godina, bila sam studentica. Za mene je ovo bio jedan idealan studentski prostor. Taman veličine za počistiti i imao je sve one funkcije koje su meni kao studentici bile potrebne”, prisjeća se Ivana.
Nakon završenog fakulteta, Ivana je ostala u Zagrebu, a njezine su se potrebe i prioriteti u pogledu stanovanja promijenili. Pokušala je pronaći rješenje koje bi zadovoljilo njezin novi životni stil.
Makeover stana trajao je sedam mjeseci
“Prije godinu i pol dana završena je renovacija koja je trajala otprilike sedam mjeseci. U potpunosti sam iz temelja sve promijenila, uvela sve ono što je meni bilo bitno, važno i naravno, osigurala si kvalitetan život.”
Najviše joj je nedostajala velika kuhinja. Prijašnja je zauzimala tek jedan četvorni metar. Mala čajna kuhinja mogla je zadovoljiti potrebe studentice, no ne i odrasle, zaposlene žene.
“Kada sam počela raditi, tada su se jednostavno životne navike mijenjale i taj životni prostor mi je također nekako skučen. Također, kupaonica je bila poprilično mala. Tu sam tražila malo veću komociju, malo veću ugodnost i na kraju sam sve to postigla unutar same renovacije.”
Kuhinja u kojoj sada zahvaljujući šanku na rasklapanje može večerati čak petoro ljudi. Kupaonica je proširila rušenjem pregradnog zida i sada joj je to najdraži dio stana.
Multifunkcionalna spavaća soba
Iza pisaćeg stola u ormaru smješten je sklopivi krevet koji prostor dnevnog boravka u nekoliko sekundi pretvara u ugodnu spavaću sobu.
“Izazovno je bilo smjestiti spavaći dio, ukomponirati u jednu veliku sobu od 16 kvadrata, a da taj spavaći dio ne smeta radnom dijelu, kuhinjskom dijelu, dnevnom boravku i tako dalje. Došla sam na ideju da se sam spavaći dio, odnosno krevet, može sam pospremiti i može imati određenu multifunkcionalnost.”
Ima čak i skladišni prostor
Ivana je istraživala po internetu te je pronašla mehanizme koji to omogućuju i zamolila majstore da to sve skupa realiziraju.
Ovaj stančić obiluje skladišnim prostorom. Za ormare i police majstorski je iskorišten svaki slobodni centimetar. U godinu dana otkako je renovacija završena, Ivana priznaje da još uvijek nije stigla popuniti sav skladišni prostor.
Kod uređenja garsonijere, vodite se minimalizmom u odabiru namještaja, pažljivo koristite boje, a prostor pokušajte podijeliti na više zona.