Gradimo siguran dom
Veliki interes za sufinanciranjem energetske obnove obiteljskih kuća
Pristiglo je preko 7000 prijava zbog čega je poziv zatvoren, a iznos sredstava povećan za dodatnih 40 milijuna kuna

Veliki interes građani RH pokazali su za sufinanciranjem energetske obnove obiteljskih kuća. Na javni poziv Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pristiglo je čak 7386 prijava. S obzirom na veliki interes, planirani budžet od 171 milijun kuna povećan je za dodatnih 40 milijuna kuna, kako bi što veći broj građana već ove godine dobio sredstva za energetsku obnovu svojih domova.
Uvjeti prijave
Na javni poziv koji je otvoren 25. lipnja mogli su se prijaviti vlasnici postojećih obiteljskih kuća energetskog razreda minimalno D ili lošijeg u kontinentalnoj Hrvatskoj ili C ili lošijeg u primorskoj Hrvatskoj te ranjive skupine građana u opasnosti od energetskog siromaštva.
Najviše prijava pristiglo je iz Zagreba, Petrinje, Varaždina i Vukovara. Gotovo 70% zahtjeva je za obnovu kuća energetskog razreda E i lošijeg. Većina tih kuća je građena 70-tih i 80-tih godina kad tehnički propisi nisu zahtijevali postavljanje toplinske zaštite pa troše i do četiri puta više energije od današnjeg standarda gradnje. Najstarija kuća prijavljena za obnovu izgrađena je čak 1850. godine i jedna je od 20-ak kuća građenih u 19. stoljeću za koje je zatraženo sufinanciranje. Po kući je u prosjeku zatraženo oko 70-ak tisuća kuna, što znači da je u većini slučajeva planirana primjena više mjera energetske obnove, doznajemo iz Fonda.
Građani koji planiraju provoditi ove projekte sredstva najčešće žele uložiti u postavljanje toplinske izolacije i zamjenu stolarije. To će omogućiti i najveće uštede energije jer sprječava energetske gubitke te osigurava i zdraviji život u obnovljenim kućama.
Isplata sredstava

Iz Fonda navode kako je prolaznost na pozivu dosta visoka te kako je prvih 400 ugovora već poslano na adrese korisnika. Građanima kojima budu odobrena sredstva, bit će priznati svi računi izdani nakon objave Javnog poziva, odnosno nakon 25. lipnja 2020. godine. Za završetak projekta imaju 2 godine od datuma potpisivanja Ugovora o sufinanciranju.
Sama isplata sredstava odvija se u roku 30 dana od kada korisnik Fondu dostavi svu dokumentaciju kojom dokazuje da je obnova izvršena sukladno Javnom pozivu. Fond naravno ima u planu i provođenje terenskih kontrola, kako bi se uvjerili da je sve u skladu s Javnim pozivom odnosno da su sredstva uložena u planirane mjere obnove te da će osigurati konkretne uštede energije.
Novi javni poziv
S obzirom na to kako je ovogodišnji javni poziv zatvoren 1. rujna zbog velikog broja prijava, Fond planira početkom iduće godine objaviti novi. Tako da će se svi koji ove godine nisu uspjeli, moći prijaviti 2021. godine. Planirana vrijednost novog javnog poziva je oko 200 milijuna kuna, a uvjeti prijave bit će jednaki.
Gradimo siguran dom
Moderna opeka – prijatelj sigurne gradnje
U proteklih smo godinu dana spoznali važnost sigurne gradnje, jer kad se tlo počne tresti, najopasnija je gradnja koja nije nije takva. Zato smo odlučili provjeriti kako se to sigurno gradi.

Opeka je jedan od najstarijih građevinskih materijala na svijetu. Njime se gradi već tisućama godina. Iako tradicionalna, razvojem tehnologije, razvijala se i ona.
Tradicionalni materijal kao što je cigla, jednostavniji je i brži za korištenje. S druge strane, jako se puno radilo na posebnim elementima kao što su protupotresni blokovi u kojima se izvodi kompletno vertikalni serklaž koji su na osnovi cigle, ali ispunjeni betonom i armaturom”, izjavila je arhitektica Martina Kinkela.
Konstrukcija otporna na potrese

Ova je kuća koncipirana kao dvojni objekt, i dograđena je do postojeće kuće. Zbog toga, ali i oblikovanja konstrukcije, investitor, a u ovom slučaju i izvođač radova odabrao je Wiernerbergerovu ciglu Porotherm. Vertikalni serklaži na ovoj kući nisu u potpunosti vidljivi, ali to ne znači da ih nema.
“Radi se o armiranom ziđu gdje je svaki završetak zida ispunjen armiranim betonom. Zajedno sa horizontalnim serklažima čine jedinstvenu konstrukciju otpornu na potrese i na sve horizontalne sile”, pojasnio je investitor i izvođač radova Mario Klokočki.
Osim što je riječ o sigurnoj gradnji, gradnja ovakvim sustavom koji u sebi ima izolaciju je i puno brža. Izvođači procjenjuju – barem 30 – 50%. Posao je manje prljav i manje zahtjevan, što je posebno važno s obzirom na današnji nedostatak radne snage.

U povezivanju konstrukcije, umjesto klasičnog morta, koristi se ljepilo. Konstrukcija je sigurno jer ljepilo ne gubi na kvaliteti kao što je to slučaj s mortom, naveo je Klokočki.
Zdrava gradnja
A osim sigurne gradnje, protekle smo godine spoznali i važnost zdrave gradnje. Zdrava klima u domu vezana je uz prirodne materijale što opeka zasigurno jest. Ova je još dodatno ispunjena izolacijskim materijalom koji je paropropusan.
Kuće sve traženije
Promjenu zahtjeva stanovanja primjećuju i projektanti. Razlog su korona kriza i potresi. Svojevrsni kompromis mogu biti i stanovi s balkonima ili terasama ili pak prizemni stanovi s vrtom koji su sve više traženi. Međutim, sve to ne može zamijeniti sigurnost i komociju kuće s okućnicom. Građene tradicionalnim materijalom prilagođenim modernim potrebama stanovanja.
Gradimo siguran dom
Sve što trebate znati o dizalicama topline
Ovakav pametan sustav omogućuje da se uz manje angažirane energije dobije čim više električne energije.

Održivo korištenje energije imperativ je u današnjoj gradnji. Dapače, bez toga da vam značajan dio energije dolazi iz obnovljivih izvora, ne možete ni graditi po zakonu. Izvrsno rješenje mogu biti dizalice topline. Saznali smo sve što treba znati o njima.
Što su dizalice topline i kakve mogu biti?
Dizalice topline se dijele u tri grupe – zemlja/voda, voda/voda i zrak/voda. Ove prve koriste toplinu iz dubine zemlje ili veće zemaljske površine. Za dizalice topline voda/voda koristi se voda u bunaru, a za korištenje treće grupe ne trebate nikakve posebne uvjete na terenu.
Prema istraživačkoj agenciji BRG u Hrvatskoj se ugradilo preko 80% dizalica topline na bazi zrak voda. Upravo zato što je zrak sveprisutan. U Hrvatskoj je ugrađeno negdje oko 2 000 komada dizalica topline prošle godine, dok ih se primjerice, u susjednoj Sloveniji godišnje ugrađuje čak četiri puta više.

Vjerujemo da će se broj ugrađenih dizalica topline i kod nas povećati jer riječ je o sustavu s niskom potrošnjom energije i velikom učinkovitošću.
“Vanjska jedinica u sustavima grijanja dizalica topline okolni zrak koristi za prijenos energije u unutarnju jedinicu. Energija iz zraka se akumulira, služi za dogrijavanje plina koji cirkulira, koji je pothlađen. Ta energija se sa tim plinom prenosi na unutarnju jedinicu, a sa unutarnje jedinice na vodu u sustavu grijanja”, pojasnio je prodajni inženjer u Boschu Nebojša Stojadinović.

Nekadašnji sustavi znali su biti bučni. Buka je kod ove dizalice topline na 30 – 40 dB. Čisto za usporedbu, ptičji je pjev na razini od 50 dB.
Pametni sustav
U ovakvom sustavu energiju koju trebate za grijanje cijelog objekta dobivate 25% iz struje, a 75% je obnovljivi izvor. U ovom je slučaju dodatan benefit što je sustav povezan na solarne kolektore na krovu kuće.

U ovom sustavu je implementiran solar insite, patentno zaštićen algoritam po kojem radi cijela automatika gdje ona prepoznaje je li sustav grijanja u indirektnoj ili direktnoj podršci grijanja.
To znači da sustav kaže kompresoru da ne treba raditi kapacitetom od 70 – 80% za sunčanog dana jer će solarni prinos pomoći sustavu grijanja, pa će biti dovoljno da on radi na 30 – 40%.
Ovakav pametan sustav omogućuje da se uz manje angažirane energije dobije čim više električne energije, a posljedično tome i toplinske. Korištenjem ovakvih sustava pridonosite energetskoj efikasnosti i dekarbonizaciji planeta, ne trebate platiti priključak plina ili unaprijed skladištiti gorivo poput ulja ili drva, a ako je dobro podešena, dizalica topline se lako održava. Sve su to razlozi zašto bi ovakav sustav grijanja trebalo ozbiljno uzeti u obzir.