Lifestyle
Počinje stresno razdoblje za vase ljubimce: Evo kako ih umiriti tijekom blagdana
Blagdansko vrijeme donosi veselje, proslave i okupljanja, ali za naše kućne ljubimce to može biti izazovno razdoblje. Promjene u rutini, gužva i glasni zvukovi često izazivaju tjeskobu kod pasa i mačaka, čineći blagdane stresnima za njih i njihove vlasnike. Ako se pitate kako umiriti kućne ljubimce tijekom blagdana, ovo je pravi vodič za vas. Ovdje ćete pronaći konkretne savjete koji će vašim ljubimcima osigurati mir i sigurnost dok vi uživate u blagdanskim radostima.
Dijeliti životni prostor s kućnim ljubimcima jednima je nezamislivo, a drugima svakodnevica. Iako su životinje te koje će se prilagoditi prostoru u kojem borave vlasnici, neke su im stavke ipak važne.
Zašto su blagdani stresni za kućne ljubimce?
Blagdansko vrijeme, iako ispunjeno veseljem i druženjem, za mnoge kućne ljubimce može postati razdoblje tjeskobe i nelagode. Razlog tome leži u činjenici da se životinja oslanja na rutinu i stabilno okruženje, koje tijekom blagdana može biti narušeno. Dolazak nepoznatih ljudi, glasna glazba ili vatromet, te promjene u svakodnevnim aktivnostima, poput hranjenja ili šetnje, stvaraju osjećaj nesigurnosti. Dodajmo tome blještave ukrase i neuobičajene mirise, koji mogu biti zbunjujući, pa čak i opasni, i jasno je zašto ljubimci mogu reagirati stresom. Uvažavanjem ovih čimbenika možemo stvoriti mirnije i sigurnije okruženje za naše ljubimce tijekom blagdana.
Evo nekoliko glavnih uzroka stresa kod ljubimaca tijekom blagdana:
Nepoznati ljudi i gužva: Velik broj gostiju može izazvati nelagodu, osobito kod plahih ili manje socijaliziranih ljubimaca.
Glasni zvukovi: Glazba, vatromet, i vesela galama mogu biti preglasni za osjetljive uši.
Promjene u rutini: Neredoviti obroci, skraćene šetnje i manje vremena s vlasnikom mogu izazvati stres.
Blagdanski ukrasi: Sjajni predmeti i neobični mirisi mogu biti zbunjujući ili potencijalno opasni ako ih ljubimci progutaju.
Kako umiriti kućne ljubimce tijekom blagdana
Prvi korak kako biste umirili kućne ljubimce tijekom blagdana jest osigurati im sigurno utočište.
Dijeliti životni prostor s kućnim ljubimcima jednima je nezamislivo, a drugima svakodnevica. Iako su životinje te koje će se prilagoditi prostoru u kojem borave vlasnici, neke su im stavke ipak važne. Čiji je to prostor? Moj ili tvoj?
Uredite dio doma gdje ljubimci mogu pobjeći od gužve. Ovo može biti soba, kutak s omiljenim pokrivačem ili kutija za mačke. Dodajte njihove igračke, mekane jastučiće i vodeće predmete poput njihovih zdjelica.
Koristite umirujuću glazbu. Tiha glazba može prikriti buku i stvoriti opuštajuću atmosferu.
Zabava je ključna za održavanje ljubimaca smirenima. Jeste li ikada čuli izreku sretan pas je umoran pas? Generalno, ali posebno za vrijeme stresnih perioda u životima vaših krznenih prijatelja, interaktivne igračke su odličan način kako umiriti kućne ljubimce tijekom blagdana.
Puzzle igračke i igračke za žvakanje mogu ih zaokupiti i smanjiti tjeskobu, a dokazano je da novi predmet za igranje može im podići raspoloženje.
Kućni ljubimci, osobito psi, oslanjaju se na dosljednost u svakodnevnim aktivnostima. Kako biste smanjili njihov stres:
Pridžavajte se vremena hranjenja: Pokušajte hraniti ljubimce u uobičajeno vrijeme, čak i tijekom najzaposlenijih dana.
Redovito ih šetajte: Fizička aktivnost može smanjiti nervozu i osigurati da potroše višak energije.
Posvetite im vrijeme: U žurbi blagdanskih obveza ne zaboravite se igrati ili maziti s ljubimcima.
Učinite svoj dom siguran za vaše kućne ljubimce
Osim što su dekoracija s kojom ne možete pogriješiti, biljke u životni prostor unose bolju kvalitetu zraka, smanjuju stres i pridonose ugodnosti prostora. Ipak, u domovima s kućnim ljubimcima neke se od njih ne bi trebale nalaziti. Čak i one vrste koje na ljude imaju iznimno blagotvoran učinak, životinjama mogu nanijeti veliku štetu.
Blagdanski ukrasi mogu biti privlačni, ali i opasni za znatiželjne šape i njuške. Čarobna božićna atmosfera postiže se ispreplitanjem svjetlosti i boja te nezaboravnim zajedničkim trenutcima. Ipak, pripazite da držite ukrase izvan dosega vaših ljubimaca. Postavite ukrase poput kuglica i svjetlećih lampica na više grane bora. Nikada ne ostavljajte svijeće bez nadzora kako biste izbjegli nezgode.
Prepoznajte znakove stresa
Važno je prepoznati kad je vašem ljubimcu potrebna pauza. Znakovi stresa uključuju:
- Dahtanje (kod pasa).
- Skrivanje ili izbjegavanje interakcije.
- Neprestano lajanje ili mjaukanje.
Ako primijetite ove znakove, odmah im omogućite pristup njihovom sigurnom mjestu.
Ako vaš ljubimac ima izraženu tjeskobu, dodatna sredstva za smirenje mogu biti korisna.
- Prirodni dodaci: Dodaci poput feromonskih difuzora ili prirodnih tableta mogu pomoći u smirivanju ljubimaca.
- Veterinarske preporuke: Ako se odlučite za lijekove, uvijek se konzultirajte s veterinarom.
- Umirujuće ogrlice: One oslobađaju tvari koje pomažu ljubimcima da se osjećaju sigurnije.
Za kraj, važno je pripremiti goste na dolazak u vaš prostor. Recite im da ne diraju ljubimce ako oni ne pokažu interes, a vašim ljubimcima dopustite da sami prilaze gostima, bez prisile.
Lifestyle
Kako do znatne uštede energije u kućanstvu? 10 je jednostavnih načina
Male promjene, poput isključivanja uređaja iz utičnice, ulaganja u izolaciju i prelaska na energetski učinkovite uređaje, mogu donijeti velike rezultate
Ako se pitate kako uštedjeti energiju u kućanstvu, dobra vijest je da postoje brojne jednostavne promjene koje mogu smanjiti vaše troškove i istovremeno doprinijeti očuvanju okoliša. Mnoge od njih možete provesti sami, a rezultati će biti vidljivi na vašim računima za struju i grijanje. Evo kako možete postići značajnu uštedu energije i učiniti svoj dom održivijim.
1. Isključujte uređaje iz utičnice
Jeste li znali da uređaji troše energiju čak i kada su isključeni? Uređaji poput televizora, računala, punjača i mikrovalnih pećnica koriste tzv. standby energiju. Prema istraživanjima, ova skrivena potrošnja može činiti i do 10% mjesečnog računa za struju. Rješenje je jednostavno: koristite produžne kablove s prekidačem kako biste jednim klikom isključili više uređaja.
2. Uložite u energetski učinkovite uređaje
Uređaji s energetskom oznakom ili sličnim certifikatima troše znatno manje energije. Primjerice, moderne perilice posuđa i hladnjaci smanjuju potrošnju električne energije i vode, dok LED žarulje troše do 75% manje energije od klasičnih žarulja.
3. Kako uštedjeti energiju u kućanstvu uz učinkovito grijanje i hlađenje?
Grijanje i hlađenje čine značajan dio energetskih troškova. Evo nekoliko savjeta:
- Instalirajte stropne ventilatore koji troše manje energije od klima-uređaja.
- Postavite programabilni termostat kako biste automatski smanjili temperaturu kada niste kod kuće ili tijekom noći.
- Noću zatvarajte zavjese i rolete kako biste zadržali toplinu u prostorijama.
4. Odaberite održive materijale za svoj dom
Prema stručnjacima, održiva gradnja postaje sve popularnija jer smanjuje potrošnju resursa i emisiju štetnih plinova. Korištenje prirodnih materijala poput drva, kamena ili recikliranih materijala može poboljšati izolaciju vašeg doma, što znači manje troškove za grijanje i hlađenje.
Zašto se okrećemo održivoj gradnji?
5. Ugradite bojler bez spremnika
Bojleri bez spremnika zagrijavaju vodu samo kada je to potrebno, čime eliminiraju gubitke energije koji nastaju u tradicionalnim sustavima sa spremnicima. Oni su idealan izbor za modernizaciju vašeg kućanstva.
Bojler, hladnjak, perilice… Evo koliko dugo traju kućanski uređaji prije nego se pokvare
6. Izolirajte svoj dom
Dobar dio topline u kućanstvu gubi se kroz prozore, vrata i krov. Rješenja uključuju:
- Postavljanje kvalitetne izolacije na tavane i zidove.
- Zamjenu starih prozora energetski učinkovitim modelima.
- Korištenje brtvi i trakastih izolacija za zatvaranje pukotina oko prozora i vrata.
7. Smanjite potrošnju vode
Niska protočna tuš-glava i moderni WC-i s dvostrukim ispiranjem smanjuju potrošnju vode, što direktno utječe na smanjenje računa za vodu i energiju potrebnu za grijanje vode.
8. Kako uštedjeti energiju u kućanstvu uz pametnu rasvjetu?
Osim što LED žarulje troše manje energije, možete razmotriti korištenje prirodne svjetlosti kroz:
- Krovne prozore i svjetlosne tunele.
- Unutarnje svjetlosne police koje reflektiraju prirodnu svjetlost dublje u prostor.
9. Kuhajte na energetski učinkovit način
- Koristite mikrovalne pećnice i konvekcijske pećnice koje troše manje energije.
- Poklopci na loncima skraćuju vrijeme kuhanja i smanjuju potrošnju energije.
- Zagrijavajte samo količinu vode koja vam je potrebna.
10. Promijenite navike u pranju rublja
- Perite punu perilicu rublja i koristite hladnu ili toplu vodu umjesto vruće.
- Iskoristite prirodno sušenje na zraku kad god je moguće.
- Očistite filter za vlakna u sušilici nakon svake uporabe.
Lifestyle
Ekološki savjeti za preseljenje: Uz malo planiranja smanjite negativan utjecaj na okoliš
Preseljenje ne mora biti kaotično ni štetno za okoliš
Bez obzira na razlog za preseljenje – više prostora, novi posao, kraća vožnja na posao ili približavanje (ili udaljavanje) od obitelji – uvijek se postavlja isto pitanje: Kako se preseliti na održiviji način?
U Hrvatskoj, godišnja selidba nije toliko masovna kao u nekim drugim zemljama, ali i dalje generira značajnu količinu otpada. Zamislite samo koliko se kartonskih kutija, plastične ambalaže, starih stvari i nepotrebnih predmeta odbaci prilikom svake selidbe.
No, to ne mora biti tako. Uz malo planiranja i prilagodbe, možete smanjiti svoj utjecaj na okoliš, smanjiti troškove i preseliti se uz manje stresa. Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći.
1. Ponesite samo ono što stvarno trebate
Preseljenje je idealna prilika za „proljetno čišćenje“, bez obzira na godišnje doba. Razmislite: trebate li zaista one stare boce za vodu ili odjeću koju niste nosili od vremena kad je Hrvatska ušla u EU? Umjesto da trošite novac i energiju na preseljenje nepotrebnih stvari, razvrstajte ono što koristite i ono što vam samo zauzima prostor. Stvari koje vam više ne trebaju možete prodati, donirati ili reciklirati.
2. Riješite se viška
Kod nas su mnoge obitelji navikle donirati višak stvari u lokalne humanitarne organizacije, ali pazite: darovane stvari moraju biti čiste i u dobrom stanju. Počnite razvrstavanjem – odvojite ono što je upotrebljivo od onoga što je istrošeno. Stvari u dobrom stanju možete pokloniti prijateljima, prodati na Njuškalu ili staviti na lokalne Facebook grupe za razmjenu. Ako nešto ipak nije upotrebljivo, potražite reciklažno dvorište u svojoj blizini.
3. Pakirajte pametno
Umjesto da kupujete nove kutije, iskoristite ono što već imate kod kuće. Torbe, koferi, platnene vrećice i kutije od prethodnih dostava mogu poslužiti kao odlični spremnici. Ovo ne samo da štedi novac, već i smanjuje količinu otpada. Za zaštitu lomljivih predmeta upotrijebite posteljinu, ručnike ili odjeću umjesto plastične folije.
4. Počnite skupljati kutije unaprijed
Ako znate da se selite, počnite skupljati kutije ranije. Pitajte prijatelje ili obitelj imaju li viška kutija koje možete posuditi. Također, sve više trgovina nudi mogućnost besplatnog preuzimanja korištenih kutija koje se inače bacaju.
Razmislite o investiranju u plastične kutije za višekratnu upotrebu. Takve kutije su čvršće od kartonskih, ne trebaju traku za zatvaranje i mogu se koristiti i nakon selidbe. Ova opcija je dugoročno ekološki prihvatljivija.
5. Iskoristite stvari iz kućanstva za zaštitu predmeta
Umjesto da trošite novac na balončiće ili plastične jastučiće za pakiranje, koristite ono što već imate kod kuće. Ručnici, plahte, deke ili čak stare novine mogu poslužiti za zaštitu lomljivih predmeta.
6. Odaberite ekološki prihvatljive materijale za pakiranje
Ako vam ipak trebaju dodatni materijali, birajte ekološke opcije. Na primjer, koristite traku od papira umjesto plastične, biorazgradive vreće za smeće ili škrobne kuglice za pakiranje koje se razgrađuju u vodi.
7. Kupujte lokalno
Ako trebate kupiti kutije, traku ili druge materijale, pokušajte to učiniti kod lokalnih trgovaca. Na taj način smanjujete emisije povezane s transportom i podržavate domaće poslovanje.