Bez kategorije
Zdravstvene prednosti LED rasvjete
Istraživanja pokazuju da LED rasvjeta pokazuje karakteristike koje su bolje za cjelokupno zdravlje i veću sigurnost od onih fluorescentnih, sa žarnom niti i halogenih svjetiljki.

LED rasvjeta dokazuje da nema treperenja svjetlosti, jer je priključena na DC (istosmjerna struja) izvor napajanja. Nasuprot tome, rasvjetna tijela koja rade na AC (izmjenična struja) imaju frekvenciju bljeskanja 120 Hz (ciklusa u sekundi). Žarulje sa žarnom niti i fluorescentna svjetla trepere, što je teško vidljivo za ljudsko oko, ali ipak uzrokuje probleme.
Uobičajene bolesti povezane s treperenjem uključuju glavobolje, naprezanje očiju i opću nelagodu oku. Zapravo, studija koju je objavila ”Agencija za istraživanje i razvoj svjetlosti” 1989. utvrdila je da je izlaganje radnika izvoru svjetlosti bez treperenja rezultiralo smanjenju glavobolje za 50%.
Nadalje, stroboskopski efekt stvara treperenje koje može predstavljati opasnost za one koji rade oko pokretnih dijelova strojeva. Kad se objekti kreću vrlo brzo, kod treptajućeg svjetla čini se da izgledaju kao da se kreću sporije od njihove stvarne brzine… To predstavlja opasnost ako netko pogrešno misli da oprema miruje ili se polagano kreće.
LED tiho i sigurno nudi full-spektar svjetlosti. Fluorescentna svjetla su iritantna i odvlače pažnju stvarajući zujavi zvuk. Istraživač John Ott je otkrio da fluorescentna svjetla i buka povezana s njima izaziva “razdražljivost, hiperaktivnost, umor i deficit pozornosti”.
Većina LED svjetla traje i do 50.000 sati, dok većina žarulja sa žarnom niti pregori u manje od godinu dana. LED rasvjeta zbog sporije stope izgaranja omogućuje dužu konzistenciju boje tijekom života.
LED svjetiljke će ostati relativno hladne (oko sobne temperature), čak i kada su uključene dulje vrijeme. Fluorescentna žarulja može doći do temperature od 180F, a halogena žarulja sa žarnom niti može doći do 200F stupnjeva. Osim sigurnosnih problema koji se javljaju iz doticanja vruće žarulje, ove visoke temperature također mogu stvoriti ”hot spot”; nehigijenske uvjete u mjestima kao što su delicije i trgovine u kojima se pohranjuje sirovo meso.
LED ne emitira UV zračenje te je dakle siguran za okolinu. Fluorescentne žarulje emitiraju UV zračenje, što može uzrokovati prerano starenje i rak kože, kao i naprezanje očiju i glavobolje. Studija objavljena u kolovozu 2008 (Oxford University Press) bavi se pitanjem “UV emisije kod CFL žarulja”. Zaključak je da može doći do pretjeranih reakcija kroz dogledno vrijeme na koži kad se te lampe koriste u svrhu osvjetljavanja prostora.
LED ne sadrži živu tako da se može odlagati sigurno i jednostavno. Merkur je izuzetno opasna i otrovna tvar koja postoji u većini žarulja sa žarnom niti te fluorescentnim žaruljama.
LED rasvjeta se temelji na uvjerenju da svatko ima pravo na moderan, energetski učinkovit LED izvor svjetla. Tehnologija LED osvjetljenja je najsigurniji, najpopularniji i energetski najučinkovitiji način za upaliti naš svijet. Neka nam to bude svjetlo na putu!
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login