Interijeri
Detalji koji stil znače
Često vas vodimo u inspirativne interijere. Sada smo vam odlučili otkriti tajnu kako takve interijere urediti. Pravila koja treba slijediti otkrila nam je dizajnerica interijera Sanja Domini u Lesnini.
U narodu se često kaže da neki ljudi jednostavno imaju stila, ali osnove dizajniranja interijera kriju pravila i principe dizajna koje dizajneri slijede. Za početak treba imati osnovni koncept odnosno ideju u kojem stilu želite urediti prostor.
Nakon toga važan je sam prostor, odnosno njegova funkcija. Tu se bavite cirkulacijom u prostoru, tj. linijama.
Dizajnerica interijera Sanja Domini to vrlo jednostavno objašnjava na primjeru dnevne sobe. U njoj su korištene oble horizontalne linije kako bi se postigla opuštenija atmosfera.
„Ako vješate ogledala ili slike u vertikalnom položaju, onda ćete dobiti jedan izduženiji, grandiozniji i mnogo formalniji prostor koji možda i nije toliko primjeren prostoru u kojem se želite opustiti kao što je dnevna soba“, dodaje.
Ovaj je dnevni boravak uređen u suvremenom stilu. Pomalo je eklektičan iako ne treba takav biti.
Nakon stila obratite pažnju na boju i svijetlo, kaže dizajnerica interijera: „Zato što su boja i svijetlo međusobno povezani, ovisni jedan o drugome, i ja svakako preporučujem svim svojim klijentima kad biraju boje da ih donesu u stan, da pogledaju kako se ta boja mijenja u tijeku dana, kakva je ona u sjevernoj sobi, u južnoj sobi, i pod umjetnom rasvjetom, koja će biti u tom stanju. U ovom je dnevnom boravku upotrijebljena monokromatska paleta boja koja u sebi sadrži bijelu i crnu, i sve tonove sive.“
Idući element o kojem promišljaju dizajneri interijera je forma. Ona se odnosi na cijeli prostor, ali isto i elemente koji se u njega smještaju – namještaj, detalji, dekoracije. Ovaj je prostor opremljen oblijim formama – chesterfield sjedećom garniturom, dvije oble komode, te modernim okruglim klub stolićem.
Ne treba zapostaviti ni teksturu. Ona u prostor unosi ritam, slojevitost, i prostori bez teksture obično djeluju monotono. Chesterfield sjedeća garnitura ima nježnu teksturu koja je suprotstavljena malo grubljoj teksturi jastuka. Suprotstavljanje različitih tekstura u prostoru je poželjno jer time jačate intenzitet različitih tekstura.
Kada ste uredili cijeli prostor, dobivate izbalansirani interijer. Balans ne znači samo simetrično i asimetrično polaganje predmeta u prostoru, već i osjećaj koji mi imate u tom prostoru.
Stručne savjete za uređenje interijera sa stilom donosimo vam u suradnji s Lesninom.
Interijeri
Kreativne ideje za uređenje malih stanova: Trikovi za proširenje prostora
Život u malom stanu može biti izazovan kada se suočite s ograničenim prostorom. Međutim, s nekoliko pametnih trikova i kreativnih ideja, možete pretvoriti svoj mali stan u funkcionalan i estetski privlačan prostor.
U ovom članku, istražujemo neke od najboljih ideja za uređenje malih stanova koje će vam pomoći proširiti prostor i maksimalno iskoristiti svaki kutak.
Multifunkcionalni namještaj
Odaberite namještaj koji ima višestruku svrhu. Kreveti s ladicama za dodatno spremanje, sofe koje se pretvaraju u krevete ili stolovi s preklopnom funkcijom su samo neke od mogućnosti.
Ovim pametnim komadima namještaja možete uštedjeti prostor i pružiti više funkcionalnosti.
Iskoristite vertikalni prostor
Kada nemate dovoljno prostora u širini, okrenite se prema vertikalnom prostoru. Postavite police duž cijele visine zida kako biste stvorili dodatni prostor za pohranu knjiga, ukrasa i drugih predmeta.
Također možete objesiti kuke ili vješalice na zidove kako biste organizirali svoje stvari i spriječili nered.
Ogledala za iluziju prostora
Postavljanje ogledala na strateška mjesta u vašem stanu može stvoriti iluziju proširenja prostora. Ogledala reflektiraju svjetlost i stvaraju dubinu, čineći prostor otvorenijim i prozračnijim.
Odaberite velika ogledala ili postavite više manjih ogledala kako biste maksimalno iskoristili njihovu optičku iluziju.
Svijetla rasvjeta
Dobro osvjetljenje može stvoriti dojam prostranosti. Koristite prirodno svjetlo koliko je god moguće i držite zavjese i zavjese otvorenima. Ako nemate pristup prirodnom svjetlu, odaberite svijetle žarulje i postavite ih na strategijska mjesta u stanu kako biste osvijetlili sve kutke.
Pregledna organizacija
Održavanje stvari uredno organiziranima može učiniti čuda za proširivanje prostora. Iskoristite kutije, košare i ladice za spremanje stvari i držite ih van vidokruga. Ovo će stvoriti dojam čistoće i prostranosti, čak i u malom prostoru.
Odaberite svijetle boje
Boje imaju veliki utjecaj na percepciju prostora. Kada uređujete mali stan, birajte svijetle boje za zidove, podove i namještaj. Bijela, bež, svijetlo plava ili svijetlo zelena su odlični izbori jer reflektiraju svjetlost i stvaraju dojam prozračnosti.
Također, možete koristiti svijetle tonove za detalje poput jastuka, prekrivača ili ukrasnih predmeta kako biste dodali malo boje bez da opterećujete prostor.
Minimalizam
Manji prostor izgleda vizualno veći kada je uredan i minimalistički uređen. Smanjite količinu namještaja i ukrasa na minimum. Odaberite funkcionalne komade namještaja koji su estetski privlačni, ali ne opterećuju prostor.
Minimalistički stil uređenja stvara dojam prostranosti i olakšava kretanje kroz prostor.
Prostor za rad
Ako radite od kuće, važno je osigurati prostor za rad u malom stanu. Razmislite o postavljanju stola s preklopnom funkcijom koji možete sklopiti kada ga ne koristite. Također, koristite vertikalni prostor za pohranu radnih materijala i organizaciju.
Otvaranje prostora pregradama
Ako vaš mali stan ima pregrade koje stvaraju zatvorene prostore, razmotrite mogućnost uklanjanja ili smanjenja tih pregrada kako biste stvorili otvoreniji prostor. To će stvoriti dojam kontinuiranog prostora i poboljšati protok svjetlosti i zraka.
Uređivanje malog stana može biti izazovno, ali uz kreativnost i pametno planiranje, možete stvoriti funkcionalan i prostran prostor. Iskoristite ove pametne trikove za proširenje prostora, prilagodite ih svojim potrebama i stvorite svoj mali raj.
Interijeri
Boho stil: Inspiracija i savjeti za uređenje prostora s boho šarmom
Boho stil, skraćenica od “bohemian”, je popularan dizajnerski stil koji privlači sve veću pažnju svojom jedinstvenom kombinacijom udobnosti, topline i razigranosti.
Inspiriran slobodnim duhom umjetnika, nomada i putnika, boho stil stvara atmosferu koja je opuštena, prirodna i šarmantna. U ovom članku istražit ćemo neke ključne elemente boho stila te pružiti inspiraciju i savjete za uređenje prostora s boho šarmom.
Kolorit
Boho stil obiluje bogatim i raznolikim koloritom. Slobodno se poigravajte s jarkim i toplim bojama poput narančaste, crvene, žute, smaragdno zelene i tirkizne. Također, prirodne boje poput smeđe, bež i zemljanih tonova mogu pružiti osjećaj ravnoteže i topline.
Teksture
Teksture su ključne za postizanje autentičnog boho izgleda. Koristite različite tkanine, poput šarenih jastuka, presvlaka, tepiha od prirodnih vlakana poput jute i sisala te zavjesa od laganih tkanina. Drveni namještaj i pleteni predmeti također dodaju dozu teksture.
Biljke i zelenilo
Dodavanje biljaka i zelenila u prostor donosi osjećaj svježine i povezanosti s prirodom, što je karakteristično za boho stil. Odaberite različite vrste biljaka, poput visećih kaktusa, paprati i cvjetova, i postavite ih na različite lokacije u prostoru.
Mješavina stilova
Boho stil se temelji na mješavini različitih stilova. Ne bojte se kombinirati različite uzorke, materijale i stilove namještaja. Reciklirani ili vintage komadi namještaja mogu dodati autentičnost i karakter prostoru.
Umjetnost i detalji
Dodavanje umjetnosti i zanimljivih detalja je važan dio boho stila. Postavite galeriju slika ili okvira na zid, izložite ručno izrađene predmete ili suvenire s putovanja te koristite zanimljive svjetiljke i svijeće kako biste stvorili toplu atmosferu.
Boho stil je izvanredan način da se izrazi kreativnost i osobnost u uređenju prostora. Slijedeći ove inspiracije i savjete, možete stvoriti prostor s boho šarmom.
You must be logged in to post a comment Login