Povežimo se

Interijeri

TIFFANY SVJETILJKE Savršenstvo koje traje više od 140 godina

Ne predstavlja samo svjetiljku i rasvjetu već jedno umjetničko djelo

Kad čujemo prezime Tiffany sjetimo se poznatog holivudskog filma i svjetski poznatog draguljara. Međutim u svijetu uređenja interijera, Tiffany ne predstavlja samo svjetiljku i rasvjetu već jedno umjetničko djelo.

Inpirirane ljubavlju prema staklu i prirodi, tiffany svjetiljke već više od 140 godina u interijere unose sveremensku profinjenost. Nastale su u vrijeme secesije, prema ideji sina poznatog svjetskog draguljara.

tiffany-dom-na-kvadrat

Kad se udruže Edison i Tiffany

‘Tiffany svjetiljka nastala je 80′-tih godina 19-tog stoljeća kada je Louis Comfort Tiffany udružio snagu s Thomasom Edisonom, tvorcem prve žarulje i oni su zajedno napravili prvu električnu svjetiljku. Edison je dao Žarulju i struju, Tiffany je napravio sjenilo i bazu’, priča nam Aleksandar Jakovac, proizvođač Tiffany svjetiljki.

Dao je ideju lemljenja bakrenom folijom, koja do danas nosi ime tiffany tehnika. Zanimalo ga je i staklo.

tiffany-dom-na-kvadrat

‘Ekspresija stakla, odraz stakla, transparentnost. Bio je izrazito nezadovoljan u onom periodu svjetske manufakture stakla, te je zbog toga proizveo vlastiti Favril dizjan stakla, nakon čega je od toga počela proizvodnja njegovih svjetiljki’, priča Aleksandar.

Tiffanyjeva misija bila je unijeti ljepotu prirode u svaki američki dom. ‘Sam kreator smatrao je da preko razne transparentonosti i različitog odsjaja stakla s dezenima božura, glicinije, ljiljana, može unijeti u svaki dom detalj prirode i samim time oplemeniti svaki dom u Americi’, dodaje.

tiffany-dom-na-kvadrat

Procvat nakon izložbe u Parizu

Glavna dizajnerica ovih svjetiljki bila je Clara Driscoll. ‘Tiffany je doživio procvat prodaje i uspjeha nakon svjetske izložbe 1900-te u Parizu, gdje je Clara Driscoll s dizajnom vilinog konjica koji je danas jedan od najpoznatijih tiffanyjevih dizajna, osvojila glavnu nagradu’, kaže.

Dizajnirala je i ostale najpoznatije tiffany svjetiljke. Model lotos koji je 1998-e, sto godina poslije,  postigao tada nevjerojatnu cijenu od dva milijuna i 800 tisuća dolara. Nikada ni jedan uporabni predmet nije prestigao tu cijenu, osim naravno ponovno tiffanice.

tiffany-dom-na-kvadrat

‘Tiffany originali postižu minimalne cijene od 30, 40 tisuća dolara pa sve do najskuplje ikada prodane u Kristisu na aukciji, uporabni predmet, je Tiffany svjetiljka, pond Lily model kao i ovaj na stolu, 2011. godine prodana je za 3 miliona i 400 tisuća dolara’, priča Aleksandar.

Originalima se smatraju svjetiljke nastale do zatvaranja manufakture u New Yorku 1933.-te. Svaka lampa nakon toga je reprodukcija koja nastaje po modelu koji je već dizajniran. Njihove cijene neusporedivo su manje od cijene originala.

Nema gornje granice cijene

‘Granice gornje nema iz razloga što složenost, cijena materijala, gradira do nekih 50-60 tisuća kuna, tako da je neki srednji raspon cijene od 1500 – 7,8 tisuća kuna’, tvrdi.

Svaka Tiffany svjetiljka ima između 25 i 30 nijansi stakla. Za izradu najmanje i najjednostavnije 7 inčne, potrebno je između 80 i 90 sati, a za najsloženije modele kao što je pond lily i do par tisuća sati.

tiffany-dom-na-kvadrat

‘Jedna prosječna svjetiljka sastoji se od 200-300 komada stakla, do 800-900. Neki primjerci veći, samostojeći su i do 1500/1700 komadića stakla. Isključivo se radi od rezanog stakla koje se nakon toga ručnim radom lemi bakrenom folijom i spajaju modeli jedan do drugoga’, objašnjava.

Tiffany svjetiljka posebno obogaćuje često prejednostavne moderne interijere. Dizajn je to koji nikada ne zastarjeva, a u svakom prostoru izgleda kao umjetničko djelo.

Oglas

Interijeri

Uredite male prostore poput profesionalca! Vrijedne savjete donosi stručnjakinja

Naša dizajnerica Ivona Kalapač otkrila je na što posebno pazi kada uređuje male prostore

Uređenje malih prostora nije tako jednostavan zadatak kako se čini, a ponekad je skoro nemoguće u njega staviti sve potrebno, a da ne nastane nered. No, stručnjakinja Ivona Kalapač otkriva kako se taj zadatak može obaviti bez puno stresa i sredstava, a u konačnici čete uživati u lijepo uređenoj prostoriji.

U pitanju može biti studio apartman ili spavaća soba ali način na koji se uređuje ostaje isti. Evo kako prostor urediti sa stilom ali minimalistički.

Maksimalno iskoristite prostor

Isto pravilo vrijedi kod uređenja velikih i malih prostorija – potrebno je maksimalno iskoristiti prostor, a da on ne izgleda natrpano.

Zašto odabrati industrijski dizajn prilikom uređenja ureda

“Koristite komade namještaja koji imaju više funkcija, to može biti krevet s ladicama ili stol koji se lako može proširiti u veliki blagovaonski. Tu puno može pomoći stolar koji će napraviti određen vertikalni prostor za pohranu, u kojem recimo može stajati daska za peglanje. Poželjno je ugraditi i police duž zida koje će isto tako ostaviti prostora za odlaganje.”, savjetuje Kalapač.

Iskoristite svjetlost

U malim prostorijama je možda svjetlost i najvažnija pa svakako pazite da njen izvor ne prekrivate tamnim zavjesama ili stvarima. Ako u prostoriji postoji samo jedan prozor, maksimalno ga rastvorite.

Poigrajte se svijetlim bojama kako bi prostor izgledao veći”, savjetuje te dodaje kako i pravilan odabir rasvjete može utjecati na vizualni izgled male prostorije.

Stručnjakinja otkriva sve tajne dobro organiziranog ormara

Nema prostora za nered

Jasno je da male prostore ne bi trebalo zatrpavati brojnim stvarima, a jednako je važno redovito ga čistiti i održavati.

Odaberite prave komade namještaja

Prilikom uređenja trebalo bi posebno paziti na odabir namještaja, pa su idealni kompaktni komadi koji neće zauzimati puno prostora. Dobar su primjer komadi poput kreveta koji se spušta iz ormara u zidu, stepenice koje imaju svoje ladice… Pametno je u tom slučaju sve raditi po mjeri ili prije kupovine dobro izmjeriti dimenzije prostora.

Minimalistički stil je dobar odabir, smanjiti broj ukrasnih predmeta i dekoracija kako bi se izbjegla pretrpanost.

Ogledala su vam prijatelj

Ako prostorija nema dovoljno dnevnog svjetla, ogledala mogu pomoći da iskoristite i naglasite svu postojeću svjetlost. Uz njih će i mali prostor sigurno izgledati veći. Možete staviti na zid jedno veče ogledalo ili cijeli niz malih, različitih oblika i veličina.

Nastavite čitati

Interijeri

Kako biljkama potpuno transformirati prostor?

Ukrasiti prostor biljkama ne mora služiti samo u svrhu uljepšavanja prostora, u pitanju je zdravije i sretnije životno okruženje.

Zelene biljke u prostoru će pružiti umirujući efekt, a neke od njih mogu utjecati na poboljšanje kvalitete zraka u prostoru, pa možemo reći da će doslovno donijeti život u prostor. Drugim riječima ukrašavanje prostora biljkama odnosi se na korištenje različitog bilja kao dekoracije.

Koje biljke koristiti za dekoraciju prostora?

Odaberite one koje vam je lako održavati i koje su u skladu s vašim stilom života. Ovo bi bili ključni faktori pri odabiru;

Biljke koje ne trebaju puno svjetlosti: Kako svjetlost ne prodire u svaku kutak doma, pametno je odabrati one koje lako mogu preživjeti u takvom okruženju. Zeleni ljiljan i spatifilum su dobar odabir.

Sukulenti: Kako im je potrebno jako malo njege, dobro uspijevaju u svakom okruženju. Ako ne znate što odabrati, probajte ečeveriju ili zebraom haworthia.

Viseće biljke: Ako želite biljke penjačice ili one koje možete “objesiti” na zid, dobar su odabir photos i filadendron.

Biljke koje čiste zrak: Ako želite da vaše ukrasne biljke budu i korisne, odaberite aglaonema ili bambus…

Palme: Svaka od njih će trebati drugačiju njegu ali dobar su izbor kineska livistona ili cikas palma.

Kako neutralne boje učiniti zanimljivijima?

Kako ih postaviti u prostor?

Ako niste sigurni kako urediti prostor biljkama, evo nekoliko vrijednih savjeta. Prostor u kojem najčešće boravite s prijateljima i obitelji je sigurno dnevna soba, zato je to i najbolje mjesto za vaše nove biljke. Najbolje je odabrati biljke koje imaju gusto lišće i malo boje kako bi učinile prostor posebnim.

Kako biste prostoru dodali malo dubine, postavite biljke na različite visine u stanu, a one u manjim posudama možete staviti na police ili komode. Visoke biljke će najbolje izgledati na podu.

Uskladite ih s interijerom

Iako je zgodno u prostoru imati razne biljke, one bi trebale odgovarati izgledu prostora u kojem se nalaze. One koje imaju gusto lišće izgledaju najbolje ako ih stavite u teglice i postavite tako da vise u prostoru. Palme i njima slične će najbolje izgledati na podu. Važno je da sve skupa dobro funkcionira u prostoru i da je oku ugodno.

Obratite pažnju na prazne kutove prostorije

Postoji li neki kut u vašem domu koji više ne bi trebao biti prazan? Najjednostavnije je odabrati biljku koja će savršeno pristajati u tom dijelu prostora, a ako ne želite jednu veliku biljku lako možete postaviti nekoliko malih lončanica. U kut sobe može stati i mali stolić na kojem će stajati biljke, što može jako lijepo izgledati.

Boje emocija: Psihologija boja u vašem domu

Biljke su odlično društvo slikama

Ova će kombinacija odlično izgledati ako imate slike s puno boja, lako možete dodati malo zelenila ili šarenila – kako vam odgovara. Ako nemate slika koje bi odgovarale vašim biljkama, možete postaviti njih u centar prostora kako bi se dobio kontrast naspram bijele podloge.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice