Povežimo se

Interijeri

STRUČNJACI SAVJETUJU Kako trošiti manje energenata?

Troškove života možemo jednostavno smanjiti pametnijim odabirom

Zbog rasta cijena energenata mnogi će trebati štedjeti na njima. To nije jednostavno, ali postoje trikovi koji vam mogu pomoći. Kako manje trošiti – saznali smo od stručnjaka.

Troškove života možemo jednostavno smanjiti pametnijim odabirom i korištenjem električnih uređaja. Odličan primjer je perilica rublja čija potrošnja električne energije izravno ovisi o njenom kapacitetu i o načinu korištenja.

uštede-dom-na-kvadrat

‘Što je veći kapacitet, veća kilaža rublja ili slično, trošit će više energije. Kad pričamo o perilici rublja, uvijek je treba koristiti tako da ona bude maksimalno napunjena, nikad preko jer to uništava uređaj, ali do maksimuma napunjena rubljem u svom kapacitetu jer time smanjujemo broj ciklusa koje ona godišnje mora odraditi’, obkašnjava Marko Bišćan, stručnjak za energetiku, EIHP

Troškove koje stvaraju perilice rublja i suđa ili sušilice, snižavaju se njihovim uključivanjem u vrijeme jeftinije struje. ‘Imamo jednu cijenu u noćnim satima i jednu cijenu za vrijeme dana. Ona vam je otprilike prosječno kunu i 20 za vrijeme dana, odnosno 60 lipa za vrijeme noći. Znači razlika je dva puta’, kaže.

Lagan način štednje

Zimi je struja jeftinija od 9 sati navečer do 7 ujutro, a ljeti od 10 navečer do 8 ujutro. Ovako se lako štedi jer noviji uređaji većinom imaju mogućnost uključivanja u zadano vrijeme. Tehnološki razvoj kućanskih uređaja u zadnjih 20 godina, iznimno je visok pa i zamjena starih uređaja za nove, pogotovo energetski učinkovitije, donosi ogromnu uštedu kućanstvima.

uštede-dom-na-kvadrat

Prosječan uređaj koji smo koristili prije 20 godina u odnosu na onog kojeg možemo kupiti danas na tržištu, njegova potrošnja električne energije vam je između tri do pet puta veća. Zamrzivač današnji troši 200 kilovat sati, ovisno o tome koja je njegova učinkovitost, volumen i slično. Ali prije 20 godina, isti takav zamrzivač bi imao otprilike potrošnju 800 kilovat sati. Znači 4 puta’, upozorava.

Velika potrošnja zbog nepravilnog korištenja

Preračunato u kune, na godišnjoj razni za noviji zamrzivač plaćamo 200 kuna struje godišnje, a za stari 800 kuna. Uređaji na koje možemo potrošiti pravo malo bogatstvo su i klima uređaji. Do prevelike potrošnje dolazi zbog njihovog nepravilnog korištenja.

‘Ako smanjujemo temperaturu za jedan stupanj tada povećavamo potrošnju električne energije do 10 posto’, pojašnjava.

uštede-dom-na-kvadrat

Zato od ovoga ljeta klima uređaj više nemojte stavljati na najnižih 16 ili 17 stupnjeva. Razlika vanjske i unutarnje temperature zraka neka bude biti maksimalno 8 Celzijevih. To će biti dobro za vaše zdravlje i novčanik.  Umjesto temperature na klimi, radije spustite rolete. 

Oglas

Interijeri

Kako odabrati idealnu sjedeću garnituru? Ovi savjeti će vam pomoći

Ako ste stariji, udobnije će vam biti sjediti u višim sofama, a imate li djecu, praktičnije su niže i šire sofe s kojih teže mogu pasti.

Odabir idealne sjedeće garniture ipak zahtijeva malo promišljanja, nije pametno odabrati je samo zato što vam je lijepe boje. Ako želite da vam ona traje dugo godina, važno je prikupiti i dodatne informacije o proizvodu. Evo što savjetuju stručnjaci iz Lesnine.

Prvo definirajte mjesto, dimenzije i oblik

Prva je definiranje točnog mjesta gdje ćete ju smjestiti te dimenzija i oblika sofe koju tražite. Naime, veličina vašeg dnevnog boravka određuje koji tip sofe će mu najbolje pristajati.

Oblik dnevnog boravka i pozicija televizora često definiraju je li za vaš prostor bolje kupiti jedan ili više sjedećih elemenata te hoće li to biti dvosjed, trosjed, četverosjed, kutna garnitura s damskim ležajem, garnitura u obliku slova U, fotelje i naslonjači ili pak kombinacija dva slična ili potpuno ista kauča.

Kako sjedite?

Osim o samom mjestu i obliku prostorije, valja razmisliti i o načinu kako sjedite i kako provodite vrijeme u svom dnevnom boravku.

Kako očarati goste na prvi pogled? Nekoliko savjeta za uređenje predsoblja

Volite li se zavaliti u sofu i više ležati nego sjediti, onda su za vas idealne sofe s dubokim sjedištem i kutne garniture ili trosjedi s damskim ležajem. Ugošćujete li često ljude, puno ugodnije će im biti u sofi sa standardnijom dubinom sjedišta.

Ako ste stariji, udobnije će vam biti sjediti u višim sofama, a imate li djecu, praktičnije su niže i šire sofe s kojih teže mogu pasti.

Provjerite dimenzije

Prije kupnje provjerite dimenzije i oblik koji vam najbolje odgovara, a kod prodajnih savjetnika raspitajte se o konstrukciji, vrsti punjenja, materijala, garanciji. Ne zaboravite i na udobnost i estetiku!

Razmislite o stilu

Kad ste definirali točan oblik i dimenzije, vrijeme je da razmislite o stilu sjedeće garniture koja bi se najbolje uklopila u ostatak doma. Boja, oblik, materijal, vrsta jastuka, nogice, vrsta punjenja… Sve su to stvari o kojima valja razmisliti i tu nema univerzalnih pravila, sve ovisi o vašim željama, ukusu i raspoloživom budžetu.

Dodatne funkcije

Unaprijed planirajte i dodatne funkcije koje su vam potrebne i koje želite na svojoj novoj sjedećoj garnituri ili trosjedu.

Boje imaju moć transformacije prostora – evo koje odabrati prema stilu uređenja

Trebate li dodatno mjesto za spavanje, za vas je idealna garnitura s funkcijom ležaja. Integrirani sanduk za posteljinu pružit će dodatni prostor za pohranu, a nadogradnju udobnosti čine podesivi nasloni za leđa, ruke i glavu.

Koža ili tkanina?

Odluka je na vama. Koža se puno lakše čisti, ali ljudima koji vole sjediti s golim nogama, ona nije osobito draga. No uvijek je možete utopliti zgodnim prekrivačem i ukrasnim jastucima.

Tekst i foto: Lesnina XXXL

Nastavite čitati

Dizajn i trendovi

Granit više nije najpopularnija radna ploča za kuhinje – evo koja je

Možete li pogoditi koja je nova najpopularnija radna ploha?

Nakon nekoliko godina opadanja njegove upotrebe: druga površina je službeno nadmašila granit po popularnosti.

Radi se o kvarcu, poznatom i kao tehnički kamen. Prema izvještaju Nacionalne udruge za kuhinje i kupaonice (NKBA), iako granit danas više nije toliko tražen, uporaba kvarca je u porastu (barem među dizajnerima kuhinja).

Kakve su to kvarcne radne ploče

Tehnički kamen sastoji se od najmanje 90% mljevenog kvarca, koji se zatim miješa s vezivom poput smole i oblikuje u ploče. Tijekom proizvodnje mogu se dodati pigmenti, pa je izbor boja praktički neograničen. Budući da se proizvodi od malih ostataka minerala, umjesto da se vadi u cijelim pločama i transportira diljem svijeta, smatra se ekološki prihvatljivim izborom.

Lijepe i kvalitetne: Kvarcne radne ploče u vašoj kuhinji

Emitira zanemarivu količinu radona, iako nedavna izvješća sugeriraju da radnici mogu biti izloženi značajnim količinama silicija udisanjem prašine tijekom rezanja i postavljanja, što može dovesti do silikoze.

Izgled i stil kvarcne radne ploče

Ako želite izgled prirodnih materijala poput sapunastog kamena ili mramora, ali bez zahtjevnog održavanja, kvarc je privlačna alternativa. Nekada je bio dostupan samo u jednobojnim ili flekavim verzijama, ovisno o tome koliko je kvarc bio fino mljeven tijekom proizvodnog procesa.

Ako vam je minimalistički, industrijski izgled odgovarao, to je bilo u redu, no ukupni efekt bio je hladan i bez osobnosti, što nije privlačilo kupce. Danas tehnologija omogućuje izradu kvarca s organskim varijacijama koje nalikuju prirodnim materijalima. Ovo, slično kao kod dektona, značajno mijenja izgled i osjećaj prostora.

Završna obrada i tekstura

Proizvođači tehničkog kamena proširili su svoju ponudu različitim završnim obradama. I dalje možete pronaći standardni, glatki i sjajni kvarc, ali sada je dostupan i u poliranom ili “brušenom” obliku — s mekšim, četkanim osjećajem — ili teksturiran poput vulkanskog kamena ili betona. Ove novije verzije imaju topliju i ugodniju teksturu, s manje sjaja i sofisticiranosti, ali s većim osjećajem ugodnosti i topline.

Održavanje

Glavna prednost kvarca je njegova izdržljivost: jedan je od materijala s najnižim zahtjevima za održavanje, otporan na oštećenja poput ogrebotina, mrlja, pukotina i usitnjavanja.

Nema potrebe za brtvljenjem površine pri instalaciji ili za kasnijim obnavljanjem brtve. Međutim, kvarc je osjetljiv na visoke temperature, pa je preporučljivo koristiti podmetače za vruće lonce i tave.

Budući da je tehnički kamen neporozan, prilično je otporan na plijesan, gljivice i bakterije. Čišćenje je jednostavno, uz sapun i vodu ili blagi deterdžent.

Želite dizajnirati bezvremensku kupaonicu i kuhinju? Slijedite ove savjete stručnjaka

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice